Opíjajte sa spolu, budete šťastnejší, tvrdia vedci
Podľa novej štúdie vydanej v časopise Journals of Gerontology Series B: Psychological Series tajomstvo šťastného a dlhotrvajúceho vzťahu môže ovplyvňovať pitie alkoholu a spôsob jeho konzumácie.
O štúdii
Štúdie sa zúčastnilo celkom 4864 manželov, ktorí spolu boli v priemere 33 rokov. Zisťovalo sa, ako alkohol môže vzťah ovplyvniť.
Výskumníci sa pýtali účastníkov štúdie koľkokrát týždenne pijú a koľko toho väčšinou vypijú za jeden deň/večer (myslený deň alebo večer, v ktorý sa pil alkohol).
Výsledok
Výskumníci prišli na to, že u párov, v ktorých manželom bolo viac ako 50 rokov, malo spoločné pitie alkoholu pozitívny dopad. Naopak ak v páre pil alkohol iba jeden z manželov, ľudia v takomto vzťahu boli oveľa viac nespokojní.
Zistili, že množstvo vypitého alkoholu v podstate nemá na kvalitu vzťahu vplyv, kým jeden z partnerov nepil cez mieru alebo o mnoho viac oproti druhému. Záleží hlavne na tom, či pili obaja partneri alebo len jeden. Takže ak chcete mať šťastnejší vzťah, pamätajte, že záleží v podstate len na tom, či pijete obaja a nie na tom, čo pijete alebo ako veľmi budete opití. Čo dáva zmysel, keď sa nad tým zamyslíte. Je ťažké vyjsť a komunikovať so svojím partnerom, keď je opitý a vy triezvi. Môže pre vás potom byť tiež ťažšie navštevovať rôzne spoločenské akcie, keď máte obaja rôzny postoj k pitiu alkoholu.
Ale ešte skôr, ako sa teraz pôjdete obaja opiť, aby ste boli šťastnejší, je nutné podotknúť jednu maličkosť. Rovnaký efekt na vzťah má totiž aj to, keď sú obaja z páru abstinenti.
Ako spoznáte, kedy už partnerovo pitie alkoholu nie je "v poriadku"?
Hovorí sa: "Všetko s mierou." a u pitia alkoholu to platí obzvlášť. Každý by mal vidieť rozdiel v tom, keď si spolu s partnerom dáte raz za čas pohárik a keď už sa to stáva pravidelnou súčasťou vášho života, bez ktorej nemôžete byť. V tom horšom prípade sa jedná len o jedného z páru, kedy toto jeho správanie často vedie druhého k nutkaniu premýšľať o rozchode alebo rozvode. Ako ale spoznať, čo partnerovi možno tolerovať a čo už je cez čiaru?
Partner vyhľadáva miesta, kde sa predpokladá pitie alkoholu, napr. bary, krčmy, rodinné oslavy, párty u priateľov, firemné večierky, ...
Platí pre neho: príležitostí na pitie nie je nikdy dosť, a tak pije alkohol aj pri rodinnej večeri, výlete alebo dovolenke.
Opíja sa do nemoty, často niekde "vytuhne" a potom ho musíte odnášať. Nie u všetkých je toto ale typické, niektorí ľudia, predovšetkým ženy, pijú skôr menšie množstvo, nie sú potom "na mol", ale prevádzkujú to napríklad každý deň.
Vždy si nájde dôvod, prečo piť. V práci má veľa práce, stresu, štvete ho vy a nakoniec vlastne úplne všetci. V opitosti alebo pri opici robí neuvážené rozhodnutia, ktorých neskôr ľutuje a znovu si vďaka tomu naleje pohárik. Často zabúda na dôležité veci.
Nevrlosť, podráždenosť sú jeho najväčšími priateľmi (samozrejme okrem alkoholu). Je nepríjemný na svoje okolie, o vašom intímnom živote sa ani nedá hovoriť, pretože žiadny nie je.
Ak si nedá aspoň pohárik, tak nemôže zaspať.
Koníčky, ktoré predtým miloval, ho už nebavia a radšej ich vymení za zliatie sa do nemoty.
Niektorí ľudia, hlavne ženy, sa snažia svoje pitie skrývať, a tak sa zatvárajú doma, pijú, väčšinou sa aj utápajú v depresiách a s nikým nekomunikujú.
Ak máte akékoľvek podozrenie, skúste si s partnerom dohodnúť dohodu - piť sa bude len cez víkend a spoločne alebo vymyslite vlastný spôsob, ktorý by práve vám vyhovoval. Pokiaľ nebude schopný túto dohodu dodržať alebo bude tak veľmi proti tomu, pravdepodobne je tu naozaj niečo zle. Najlepším riešením je na nič nečakať a začať s liečbou. Keď sa problém podchytí včas, je tu šanca, že mu môžete sami dohovoriť, porada s odborníkom ale nie je nikdy na škodu.
Vplyv nadmiery alkoholu na vzťah
Bolo zistené, že ľudia závislí na alkohole majú nižšiu sexuálnu aktivitu, zníženú výkonnosť a neskôr aj nižšiu potrebu sexuálneho styku. Znie to desivo, že? Ale je to pravda. Malé množstvo alkoholu raz za čas telo povzbudí, a preto máme potom väčšiu chuť na sex, zníži zábrany a zvýši vzrušenie a na párty tak cítime potrebu "si to s niekým rozdať". Pravidelný prísun alkoholu má ale úplne opačný účinok.
Pravidelná konzumácia alkoholu tiež znižuje množstvo a kvalitu spermií, má negatívny vplyv na plodnosť a znižuje potenciu (poruchy erekcie a ejakulácie, u žien potom problémy s orgazmom).
U závislého sa môže objaviť alkoholická žiarlivosť, čo je neúmerná a nezmyselná žiarlivosť na partnera. Môže byť predstupňom alkoholickej paranoidnej psychózy, kedy postihnutý trpí halucináciami, prehnane podozrieva partnera z nevery a zakončuje to agresívnymi výstupmi proti nemu. Nezriedka sa potom partner uchýli k naozajstnej nevere alebo vzťah ukončí.
Alkohol má samozrejme ďalších veľa negatívnych účinkov na telo, ktoré v budúcnosti môžu narušiť vzťah. Pite s mierou a pite spolu, budete šťastnejší!
[Lil]
Zdroj:
http://www.alkoholpodkontrolou.cz/index.php/alkohol-a-b%C4%9B%C5%BEn%C3%BD-%C5%BEivot/vztahy
http://www.kafe.cz/krasa-a-zdravi/je-muj-partner-alkoholik-7-jasnych-priznaku-313.aspx#.V-gVzfB96Ch