Ochutnajte orientálny koriander
Silne aromatický koriander siaty (Coriandrum sativum) je jednoročná rastlinka voľne rastúca v Stredomorí, avšak pole jej pôsobenia je oveľa širšia, než si viete predstaviť. Hojne je využívaná hlavne v ázijskom regióne, napríklad povestná vietnamská polievka Pho by bez voňavej bylinky rozhodne nemala takú chuť, rovnako tak indické korenie kari by len ťažko toľko potešilo vaše chuťové bunky, keby v ňom mletý koriander chýbal. V našich končinách koriander ešte len o svoje miesto medzi pravidelne používanými bylinkami bojuje.
Nechajte ho vkĺznuť do svojej kuchyne, odmení sa vám nielen skvelou chuťou, ale aj blahodarnými účinkami na vaše zdravie.
Milovaný aj zatracovaný
Keď sa povie koriander, jednej skupine ľudí sa vybaví jeho príjemná sladkastá chuť a nezameniteľná vôňa. Avšak druhej skupine sa pri zmienke o koriandri väčšinou okamžite orosí čelo a v horšom prípade sa ešte znechutene oklepú. Koriander svojou chuťou patrí snáď k najkomplikovanejším bylinkám. Niektorí vedci sa dokonca domnievajú, že také dramatické výkyvy vo vnímaní chuti koriandra sú dané geneticky. Zajedno v názore na koriander neboli ani predkovia. Starovekí Gréci o ňom tvrdili, že páchne ako ploštica, avšak aj v ich kuchyni bol koriander značne rozšírený.
Semienka pre lepší intelekt
Koriander nemá žiadne kontraindikácie a je teda vhodný pre deti aj tehotné ženy. V čínskej ľudovej medicíne zaujíma bylinka najprednejšie priečky, dokonca sa traduje, že pokiaľ tehotné ženy budú konzumovať semienka koriandra, budú ich ratolesti múdrejšie.
Štedrá bylinka
Máloktorá bylinka ponúka tak všestranné využitie ako práve koriander. Zatiaľ čo iné ponúkajú iba jednotlivé časti, koriander môžete spracovať úplne celý. Drobné listy a vňať pripomínajúcu našu hladkolistú petržlenovú vňať skvele využijete v šalátoch, nátierkach či dipoch. Sušené semená sa používajú ako súčasť exotických korenistích zmesí. Nájdete ho aj v zmesi korenia určenej na nakladanie zeleniny a húb. V Číne dokonca ľudia hojne spracovávajú aj koreň.
Nalaďte sa na Vianoce
Plody koriandra, drobné okrúhle semienka, sa používajú buď celé, alebo sa rozomielajú na prášok. Práve mletý koriander konzumujete pomerne často a možno si to často ani neuvedomujete. Pre svoju príjemne sladkastú chuť je pridávaný do koreniacej zmesi pri pečení chleba a hlavne perníku. Nie je nič krajšie, než si predstaviť vôňu čerstvo upečených perníčkov na vianočnom stole. Takže až budete pripravovať tú pravú vianočnú atmosféru, myslite na to, že aj perníčky obsahujú zdraviu prospešný koriander.
Pre čistý organizmus
Nie nadarmo ľudia, ktorým koriander práve nevonia a jeho chuť im príde neznesiteľná, tvrdia, že im chutí ako mydlo. Bylinka má skutočne čistiace účinky. Koriander pomáha telu zbavovať sa ťažkých kovov ako je ortuť, hliník či olovo. Výživoví poradcovia často odporúčajú kombinovať koriander s riasou chlorellou, spoločne totiž majú pomôcť vylučovaniu kovov z tela. Rovnako tak exotická bylinka ničí škodlivé baktérie v črevách. Ak sa pohrávate s myšlienkou, že podstúpite detoxikačnú kúru, rozhodne do arzenálu bojovníkov proti škodlivým látkam v organizme koriander zaraďte.
Bruško vám bude vďačné
Ak trpíte ťažkosťami pri zažívaní alebo vás často trápi nadúvanie či žalúdočné kŕče, usrkávajte čaj z koriandra. Bylinný liek si vyrobíte tak, že zalejete jednu polievkovú lyžicu drvených koriadrových semienok zhruba 3 decilitre horúcej vody. Pokiaľ je pre vás obyčajný čaj trochu nudný a túžite po niečom veselšom, vyrobte si liečivé koriandrové víno. Pripravte si jeden liter červeného vína a nasypte doň až štyri lyžice čerstvo pomletých semienok. Nechajte 10 dní lúhovať a potom užívajte po lyžiciach 1-4krát denne.
Malá bylinka, mocné afrodiziakum
Navonok pôsobí pomerne krehko a samotná rastlinka nedorastá viac ako 60 centimetrov. Napriek tomu okrem bohatých liečivých účinkov v sebe koriander ukrýva aj tie afrodiziakálne. Blahodárne pôsobí na nervovú činnosť a upokojuje myseľ. Avšak pozor, niektorí vedci varujú, že nadmerné užívanie môže spôsobovať závislosť.
K mäsu aj pre svieži dych
Pokiaľ vás netrápi žiadny neduh a chcete si aj tak koriander užívať plnými dúškami, stavte na jeho všestranné využitie v kuchyni. Spracujte drobné lístky s vňaťou aj semienka. Pretože má priaznivé účinky na trávenie, odporúča sa pridať štipka mletého koriandra pod tučnejšie mäsa. Všeobecne sa koriander veľmi dobre znáša s rybami a nezameniteľnú chuť dodá vašim pokrmom v kombinácii s chilli papričkami. Čerstvo nasekané lístky prevoňajú šaláty a rôzne omáčky k mäsám. Úplne geniálnou kombináciou chutí zase potešíte svoje poháriky, keď si vyrobíte osviežujúce guacamole (salsu z avokáda), ako inak než s poriadnou porciou čerstvej bylinky.
Ak patríte k tým, ktorí nedokážu koriandru odolať, kedykoľvek okolo neho prejdú, pokojne si odtrhnite pár lístkov priamo do úst. Žuvaním koriandra si totiž zaistíte svieži dych a zabránite vzniku zubného kazu.
Má rád šetrné zaobchádzanie
Voňavá bylinka si do supermarketu razí cestu postupne. Vo väčších nákupných strediskách môžete ukoristiť priamo koriander v kvetináčiku či narezaný vo vaničke. Na farmárskych trhoch narazíte aj na rastlinku priamo s korienkami. Majte však na pamäti, že lístky bylinky sú oveľa krehkejšie ako tie petržlenové a je nutné s nimi manipulovať oveľa opatrnejšie. Ak tušíte, že rezaný koriander nestihnete spracovať ešte v ten deň, čo si ho donesiete domov, najlepšou metódou, ako bylinku pár dní skladovať, je opatrne ju zabaliť do utierky, vložiť do vrecka a zavrieť do chladničky.
Zoceľte ho harmančekom
Ak túžite mať bylinku vždy po ruke, nie je nič jednoduchšie, než si ju doma zo semienka vypestovať. Klíčenie urýchlite, keď budete semienka 2-3krát denne máčať vo vlažnej vode alebo v harmančekovom náleve. Harmančekový nálev navyše semienka posilňuje a chráni proti plesniam. Majte na pamäti, že si koriander žiada primeranú zálievku. Pri preliatí hrozí, že začnú uhínať korienky, a o bylinku môžete ľahko prísť. Kvetináč umiestnite na vzdušné a hlavne slnečné miesto.
Džem s exotickým nádychom
Vyskúšajte nevšednú kombináciu kyslých jabĺk, sladučkých sliviek a exotického koriandra. Osviežujúci džem sa potom stane obľúbeným štartom do náročného dňa. Džemom tiež skúste ozvláštniť hydinové mäso z grilu alebo obľúbený syr.
Ingrediencie
500 gramov sliviek, 500 gramov jabĺk, 2 lyžičky mletého koriandra, 2 lyžice jemne nasekanej mäty, 100 gramov medu, 400 gramov trstinového cukru, 1 želírovací prípravok, 3 lyžice portského vína
Postup
Umyté jablká olúpte, zbavte jadrovníka a nastrúhajte na hrubom strúhadle. Slivky umyte, zbavte ich kôstok a rozmixujte. Ovocie zmiešajte vo väčšom hrnci a pridajte mletý koriander. Prisypte želírovací prípravok a za občasného miešania priveďte do varu. Akonáhle začne zmes mierne prebublávať, pridajte med aj cukor a nasekanú mätu. Za stáleho miešania varte zhruba 5 minút. Nakoniec pridajte portské víno, stiahnite z platne a ešte horúcu marmeládu plňte do čistých pohárov.
Viete, ako zbierať správne bylinky?
Je ich nespočetné množstvo druhov a každá z nich je jedinečná. Skvele sa vynímajú vo váze pre potechu oka, ale okrem svojho pôvabu ponúkajú oveľa viac. Podľahnite kúzlu zbierania byliniek priamo v prírode. Odmenou vám budú rastlinky, ktoré prevoňajú vaše pokrmy. A čaj zo sušeného býlia vás zahreje na duši dvojnásobne.
Najväčší oriešok
Zrejme najväčším orieškom je lokalita, do ktorej vyrazíte. Bylinky a rastlinky by ste mali zbierať v čo najčistejšom prostredí. Či chceme alebo nechceme, často ohrozuje liečivú účinnosť rastlín prehnané používanie hnojív a rôzne prípravky na ničenie škodcov. Ideálne pre zber sú lúky a rumoviská bokom od veľkých miest, ale nemusíte sa báť zberu ani pri cestách, kde nie je príliš rušná premávka. Niektoré poklady nájdete aj v lese.
Viem, čo zbieram
Majte na pamäti, že nie je dobré preceňovať svoje schopnosti. Je to rovnaké ako s hubami. Rastlín je nespočetné množstvo druhov a môžu si byť veľmi podobné. Takmer na nerozoznanie. A tu by ste mali zbystriť. Skutočne zbierajte len tie rastlinky, ktoré skutočne dôverne poznáte. Nie je na škodu si zaobstarať vreckový herbár a v prípade neistoty do neho nahliadnuť. Ak však narazíte na rastlinu, pri ktorej si vôbec nie ste istí, radšej ju netrhajte.
Nechajte ich rozvinúť
Ak potrebujete nazbierať kvety rastlinky, dajte sa do práce v čase, keď na kvietky vyraziť, je na poludnie za suchého dňa. Netrhajte zvädnuté ani inak poškodené kvety. Rovnako nie je dobré zbierať kvety, keď bylinka začne odkvitať, obsah účinných látok potom totiž rýchlo klesá. Potom, čo ju odtrhnete, vložte ju ihneď voľne do otvorenej nádoby, inak by mohli kvety začať hniť.
Najmladšie sú najsladšie
Snáď najhojnejšie sa v domácnostiach spracovávajú listy byliniek. Verte, že najjemnejšie a najchutnejšie sú listy mladé, teda do doby, než začne bylinka kvitnúť. Najlepšie je zbierať lístky po odparení rannej rosy.
Všetko má svoje pravidlá
Či už zbierate akúkoľvek časť rastliny, vkladajte ju buď do košíkov, alebo papierových sáčkov. Vhodné sú aj plátené vrecká. Na igelitové rovno zabudnite, bylinky by sa v nich len zaparili. Bylinky trhajte v rozumnom množstve, o ktorom viete, že dokážete spracovať. Na mieste ponechajte vždy niekoľko rastliniek, aby sa mohli ďalej rozmnožiť. Poklady, ktoré v prírode ukoristíte, doma čo najskôr spracujte, aby ste zachovali čo najviac prospešných látok.
V každom väčšom meste, v obchode so zdravou výživou, budú tieto byliny určite v ponuke. Môžete sa porozhliadnuť v Bratislave, v Prešove, ale aj napríklad v Nitre alebo Košiciach.
[ivi]