Nie je tučné, je len plné tukov!
Prítomnosť tukov v avokáde tiež zaisťuje dostatočné vstrebávanie vitamínov rozpustných v tukoch (A, D, E, K), na ktorej je toto ovocie tiež nesmierne bohaté. Napríklad vitamín K je nevyhnutný pre správnu zrážanlivosť krvi. Tiež zastúpenie vitamínov z kategórie rozpustných vo vode nie je v avokáde zanedbateľné. Týka sa to predovšetkým vitamínu C, dôležitého antioxidantu a "posilňovača" nášho imunitného systému, aj skupiny vitamínov B, z ktorých je v avokáde najviac tiamínu, riboflavínu a pyridoxínu.
Spolu s týmito vitamínmi si konzumáciou avokáda zakaždým doplníte hladinu prospešných kyselín, predovšetkým kyseliny nikotínovej (niacínu) a listovej. Niacín výrazne podporuje účinok niektorých bielkovín, bez ktorých by naše telo nemohlo existovať. Kyselina listová je koordinátorom bunkového delenia, a preto by mali na zaradenie avokáda do jedálnička myslieť tehotné ženy, ktoré dbajú na bezproblémový vývoj plodu. Ak nemá nastávajúca matka, ideálne už pred otehotnením, dostatočný prísun zdrojov kyseliny listovej, zvyšuje riziko vzniku vzrodených vývojových chýb, medzi ktoré najčastejšie patria rôzne stupne ochrnutia dolných končatín, rázštep podnebia aj mentálne poškodenie (ľahšie poruchy učenia, správania až po závažnejšie mozgové ochorenia ).
Avokádo obsahuje tiež nemalý podiel vlákniny, selénu, mangánu, ale aj draslíka, vápnika a fosfóru. Teda ďalšiu veľkú porciu telu prospešných látok.
Zdroj bielkovín
Dostatočne zrelé avokádo dokáže nahradiť maslo aj syr. Má totiž jemnú maslovú konzistenciu aj chuť, ktorá vynikne v slaných aj sladkých pokrmoch, a je rovnako výborným zdrojom kvalitných bielkovín. Športovci, malé deti, ale aj seniori by si preto mali vychutnať plátky alebo kocky avokáda na domácom celozrnom kváskovom pečive, v zeleninovom šaláte, s varenými či nasucho pečenými zemiakmi a hojnou dávkou čerstvo mletého čierneho korenia, kurkumy či červenej papriky.
Proti zanášaniu ciev
Pravidelnou konzumáciou avokáda prospievate vďaka obsiahnutému lecitínu aj cievam. Táto látka pomáha vstrebávaniu tukov, čím výrazne zabraňuje ich hromadeniu a usadzovaniu na vnútorných stenách ciev v podobe takzvaných aterosklerotických plátov. Tieto tukové nánosy zužujú ich priesvit, obmedzujú prietok krvi a sú príčinou zlého prekrvenia okolitého tkaniva.
Pre správne dýchanie aj zažívanie
Avokádo podporuje a harmonizuje činnosť dýchacej sústavy a žalúdka, pretože má zvlhčujúci efekt na ich sliznice. Jemný krém z tohto plodu alebo smoothie je tým pádom skvelým pomocníkom pri ľahkých respiračných ochoreniach spojených s nádchou, kašľom či obtiažnym prehĺtaním.
Dochutiť ho môžete podľa momentálnej chuti, ideálne je kurkuma, zázvor, cesnak alebo korenie, zo sladších škorica, klinčeky či nové korenie - významní ničitelia choroboplodných zárodkov, navyše s prirodzene zahrievacou povahou. Poškodenie žalúdočnej sliznice u ľudí holdujúcich v súčasnej dobe veľmi obľúbenej rafinovanej strave (fast food, polotovary, sladké nápoje) extrémne zaťažuje metabolizmus živín a spôsobuje aj navýšenie tzv. acidózy, ľudovo povedané prekyslenie organizmu. Hromadenie kyslých látok v tele okrem ďalších závažných zdravotných ťažkostí devastuje ochrannú vrstvu na vnútorných stenách žalúdka, ktorá je potom náchylnejšia k tvorbe vredov. Aj tu pomôže avokádo.
Pohladí aj ochladí
Prirodzene chladná povaha avokáda najmä v letnom sparnom počasí výborne osvieži, a to ako vnútorne, tak zvonka vo forme pleťovej masky. Roztlačené avokádo samotné alebo s bielym jogurtom, olivovým olejom, medom, ovsenými vločkami je skvelým chladivým aj liečivým balzamom na tvár aj dekolt. To ocenia predovšetkým dievčatá so sklonom k tvorbe akné, pretože toto ovocie čistí zanesené póry, ale aj staršie ženy, pretože akýkoľvek druh avokádovej masky prináša pleti relaxáciu. Spomaľte tempo všedného dňa, pomyselne zastavte čas a urobte si aspoň krátku chvíľku len sami pre seba. Omladíte pokožku, ale aj dušu.
Ako s ním zaobchádzať
Správne zrelé avokádo má na dotyk pevnú šupku, po ktorej stlačení vznikne malá jamka. Nie je dobré ich konzumovať nezrelé, pretože sa potom zle lúpu a zbavuje kôstky. Nedozrelé avokádo nie je navyše veľmi dobré, ale ak ho necháte pri izbovej teplote u ovocia, najmä jabĺk, počas niekoľkých dní získa správnu farbu, konzistenciu aj chuť. Kôstku nevyhadzujte a použite ju napríklad pre domáce tvorenie z prírodnín či ju zasaďte do kvetináča. Plody síce žať nebudete, ale potešíte sa pohľadom na peknú rastlinu.
...s tropickým ovocím a zeleninou
V letných mesiacoch dávame intuitívne prednosť ľahkým pokrmom, ktoré nás mierne nasýtia, dostatočne osviežia a hydratujú. Preto pri ich príprave voľte plody s vysokým podielom vody, napríklad uhorky, paradajky, melón, ananás, baklažán či cuketa. Pripravte si z nich podľa sezónnej ponuky pestrofarebný šalát s avokádom k obedu či k večeri.
Postup
Vo veľkej mise zľahka rukou premiešajte natrhané umyté listy ľadového alebo rímskeho šalátu, kolieska paradajok či na polovicu rozkrojená cherry paradajky, slabé prúžky červenej, zelenej či žltej papriky a červenej cibule. Zeleninový šalát dajte na tanier, poukladáme plátky avokáda a posypte červenou lahôdkovou či pikantnou paprikou a bielym korením. Ozdobte slabými kolieskami bielej vňate póru a tekvicovými semenami. Ak vytlačíme do zmesi zeleniny pred premiešaním šťavu z pomaranča, získa šalát jedinečnú chuť a arómu. Podávajte ho vychladený, môžete pridať aj na kocky nakrájaný syr Feta alebo tvrdý tvaroh.
...so zemiakmi
Ak prídu chladnejšie dni, teplý zemiakový šalát s avokádom vás zasýti aj zahreje. Z prípadných zvyškov navyše pripravíte skvelú nátierku.
Postup
Umyté nelúpané zemiaky uvarte, nakrájajte na kúsky a jemne ich premiešajte v keramickej či sklenenej zapekacej forme s kockami zrelého avokáda, primeraným množstvom bieleho polotučného jogurtu, so sladkou paprikou, s celou rascou, kurkumou a čiernym korením. Pred vložením do rúry šalát posypte najemno nakrájanou vňaťou čestvého póru a podľa chuti pretlačeným cesnakom. Pečte dozlatista a po vytiahnutí z rúry servírujte ihneď s veľkou porciou čerstvej zeleniny.
Vynikajúci je napríklad hlávkový šalát s kolieskami rôzne farebných paradajok a lístkami čerstvej bazalky. Ľahko posypte bielym korením a pridajte kvapku extra panenského olivového oleja. Ak vám šalát ostane, dôkladne ho premiešajte so syrom cottage a po krátkom odležaní v chladničke podávajte na celozrnnom, najlepšie domácom pečive, obloženom nasekanou vňaťou jarnej cibuľky a s mixom čerstvej zeleniny.
...s citrusovou šťavou a cesnakom
Jedinečná trojkombinácia, ktorú si zamilujú predovšetkým vyznávači cesnaku, chrumkavých toastov alebo hrianok.
Postup
Dostatočne zrelé avokádo zbavte kôstky, dužinu dajte do misky a hneď pokvapkajte čerstvou citrónovou alebo limetkovou šťavou. Roztlačte dôkladne vidličkou, pridajte drvený či najemno nasekaný cesnak a máte hotovo. Táto jednoduchá, vitamínami nabitá pikantná nátierka sa hodí ako pochúťka na chrumkavé celozrnné pečivo, ktoré krátko opečte na panvici. Pokiaľ chcete toasty ešte pikantnejšie, posypte ich čerstvo mletým čiernym korením a ozdobte vetvičkou čerstvej petržlenovej vňate.
...s jogurtom a orechami
Postup
Do roztlačeného avokáda pridajte biely polotučný jogurt, vymiešajte zmes do krémovej konzistencie a oslaďte ju buď roztlačeným prezretým banánom, či menším množstvom medu. Znovu dôkladne premiešajte a naplňte krémom sklenené, keramické či plastové mištičky, povrch posypte škoricou a uložte do chladničky. Po vychladení a pred servírovaním poklaďte pár kúskov celých alebo mletých orechov - mandlí, pistácií, kešu - a ozdobte vetvičkou čerstvej medovky.
...so strukovinami
Strukoviny sú zdrojom rastlinných bielkovín. Prečo si teda okrem tradičnej hrachovej kaše s párkom a vajíčkom či zelenej šošovice nepripraviť čas od času strukovinový šalát plný čerstvej zeleniny a avokáda?
Postup
Obľúbenú strukovinu prepláchnite a (okrem šošovice) namočte najlepšie cez noc do vody. Pred varením ju sceďte a v novej vode uvarte podľa návodu. Do prípravy šalátu sa môžete pustiť hneď po uvarení strukoviny (prebytočnú tekutinu zlejte) aj po jej vychladnutí. Pre začiatočníkov je ideálna napríklad francúzska šošovica, ktorá je oproti zelenej drobnejšia a má jemnejšiu chuť. Tiež doba varu je kratšia (5 až 10 minút bez nutného predchádzajúceho namáčania), teda celková príprava pokrmu zaberie maximálne 15 minút.
Do veľkej misy si pripravte počas varenia šošovice na kocky nakrájanú šalotku, na slabé kolieska baby mrkvu, kukuričné zrná (využite aj mrazené, môžete ich tesne pred koncom varu pridať k šošovici). Ak máte radi zeler, pridajte varenú, na slabé prúžky nakrájanú buľvu. Vynikajúci je aj čerstvý stopkový zeler, ďalšia super letná potravina s veľkým obsahom vody.
Okoreňte čerstvo mletým čiernym korením, celou rascou, mletým korením, kurkumou a strúhaným zázvorom. Namiesto zázvoru skúste aj strúhaný chren, ktorý svojou pikantnou, pritom osviežujúcou chuťou dodá šalátu úplne výnimočnú chuť. Zľahka prisoľte a premiešajte spoločne s mierne vychladnutou či studenou šošovicou. Už v tejto podobe je šošovicový šalát veľmi chutný, avšak s kockami zrelého avokáda ho povýšite k dokonalosti. Môžete ich vmiešať rovno do šalátu či posypať nimi servírované porcie.
Dochuťte pár kvapkami čerstvej citrónovej či limetkovej šťavy a hŕstkou sekanej pažítky či žeruchy. Citrusová šťava zamedzí zhnednutie avokáda, navyše je - na rozdiel od klasického octu - zdravším spôsobom ochutenia. Šalát po dôkladnom rozležaní a ochladení v chladničke však chutí na druhý deň lepšie.
Stále vám chýba partner, ktorému by ste niečo dobré uvarili? Napravte to. Zoznámte sa. Využiť môžete aj vedecký zoznamovací dotazník.
[ivi]