Nechajte sa obklopiť láskou
Zdroj 1.: Láska partnerská (nová)
Nie je nutné zháňať ju za každú cenu. Možno ste práve v období, kedy si potrebujete nechať zahojiť otvorenú zlomeninu srdcového svalu. Alebo sa vám žije lepšie single ešte z iného dôvodu. Akonáhle však pocítite, že sami zostať nechcete, vydajte sa partnerskej láske naproti. Mnohé štúdie preukázali, že ľudia žijúci v spokojnom vzťahu sú nielen šťastnejší, ale aj zdravší. Láska robí dobre predovšetkým krvnému tlaku (hoci nám hlavne v počiatkoch pekne dvíha tepovú frekvenciu). Nepotrebujete partnera len do nepohody. To už asi viete. Rovnako dôležité je aj spoločné zdieľanie životných radostí.
Keď žena zostane po rozvode sama s dvoma malými deťmi, zvláda všetko väčšinou paradoxne celkom dobre, všetky trable aj s chorobami. Oveľa viac, než že nikoho nemá na starosti, jej vadí, že nikoho nemá na radosti. Takéto ženy sa nesmú báť odpovedať napríklad na zoznamovací inzerát. Sedávaj, panenko, v kúte, nájdem ťa... v dnešnej uponáhľanej dobe dávno neplatí. Keby nezobrali odvahu, ťažko by sa vo svojej situácii s niekým zoznámili. Mávli ste nad týmto príkladom rukou so slovami, že sa láska zo vzťahu rovnako skôr alebo neskôr vytratí?
Nemusí to tak byť! Podľa štúdie výskumníkov z Univerzity Stony Brook v New Yorku nie je pojem "trvalá láska" žiadna fatamorgána. Vďaka magnetickej rezonancii mozgu sa zistilo, že aj páry, ktoré sú spolu dvadsať a viac rokov, reagujú ako čerstvo zaľúbený. Mýtus - "hormonálna smršť maximálne dva roky a potom nutné pretransformovanie do lásky na kamarátskej báze" - tak definitívne padol.
Perlička
Čo sa mužov týka, tým láska partnerky doslova a do písmena zachraňuje životy. Nebyť žien, 43% mužov v EÚ by sa vôbec nevydalo so svojimi zdravotnými ťažkosťami k lekárovi a mávli by rukou aj nad prvými príznakmi srdcového ochorenia, rakoviny prostaty a rakoviny hrubého čreva.
Zdroj 2.: Láska partnerská pokročilá (stará, zdanlivo hrdzavá)
Vo svetle vyššie popísaných záverov odborného výskumu je celkom dobre možné, že pravú lásku už pekných pár rokov prežívate. Že "pravá láska" chrápala celú noc vedľa vás na vankúši (rovnako ako pätnásť rokov predchádzajúcich nocí), ráno nedotklivo poznamenala, že nemôže nájsť v chladničke maslo a odišla s mrmláním, že deti nevedia ani strčiť hrnček do drezu a zasunúť po raňajkách stoličku ku stolu. To sa potom ťažko premýšľa o neutíchajúcej náklonnosti k partnerovi, že? Skúste však vykonať rekapituláciu všetkého, čo si na ňom vážite.
Pokojne písomne na papier, nech to máte čierne na bielom. Nezabudnite na kapitoly: Kedy mi naozaj pomohol. Za čo by si zaslúžil medailu. Čo je na ňom najviac sexy... Možno vám bude na konci papiera asi tak o tisíc percent lepšie. Možno budúcu noc prestanete uvažovať, ako chrápanie pritlmiť vankúšom, ale radšej prerušiť nežnosťami. Ak ste však nemali čo písať do pozitív a napádali vás samé negatíva, vráťte sa k bodu 1 tohto článku. Nikdy nie je neskoro stornovať lásku starú, nefunkčnú, chvíľku sa vydýchať na posilnenie a vydať sa hľadať novú.
Ak nemáte odvahu, ponúka sa príklad sedemdesiatdva ročnej waleskej dôchodkyne Reginy Bradley. Neváha minúť desaťtisíce libier za reklamy, ktorými sa snaží kontaktovať neznámeho krásneho muža, ktorý ju pred štyridsiatimi rokmi po niekoľkých minútach rozhovore na stanici zovrel do náručia a predniesol osudnu vetu: "Milujem ťa!". Lenže ponáhľal, tak si narýchlo dohovorili schôdzku na slávnom londýnskom námestí Piccadilly Circus. Zhodou okolností však Regina na rande prišla neskoro. Svojho pána Vysneného už nikdy nevidela. Vydala sa, vychovala deti, rozviedla a teraz hľadá muža z dávnej minulosti.
Perlička
Fázu romantickej zamilovanosti niektorí vedci prirovnávajú až k chemickej intoxikácii. Je zviazaná s produkciou hormónov adrenalínu, kortizónu, noradrenalínu a dopamínu, teda hormónov, ktoré sa do organizmu vylučujú pri stresovej záťaži. Zároveň dochádza k vyplavovaniu látok zvaných amíny, najmä fenylethylamínu, ktoré sa svojím účinkom podobajú návykovým látkam. Pri zamilovanosti hrá dôležitú úlohu aj testosterón, teda mužský pohlavný hormón - u mužov jeho hladina v krvi klesá, u žien naopak stúpa.
Vo fáze vytriezvenia opäť dochádza k vyplaveniu látok podobných opiátom, ale ich účinok na organizmus už nie je povzbudzujúci, ale naopak tíšiaca a tlmiaca bolesť. No a po tomto ustálení nadchádza fáza vernosti pod taktovkou hormónu oxytocínu, ktorý v tele vyvoláva pocit uvoľnenia, uspokojenia a náklonnosti, má antistresové účinky a podporuje vernosť a monogamné správanie.
Zdroj 3.: Láska detí
Materská láska bola mnohokrát podrobená skúmaniu. Vyšla z nich s titulom: najsilnejší pud na svete, bez diskusií silnejšie ako pud sebazáchovy. Obklopiť sa láskou svojich detí je ten najlepší plán, aký môžete mať. Mnohé moderné ženy, zdá sa, zmýšľajú prakticky. Ak nie je na obzore vhodný partner, "zaobstarajú" si dieťa samy.
Nie je účelom tohto článku ich rokovanie akokoľvek súdiť, dôvod môže mať každá iný. Všetci majú istoiste jeden spoločný: túžbu po tom mať milované dieťa a byť milovaná dieťaťom ako mamička. Počet slobodných matiek, ktoré do kolónky "otec" vlani vypísali slovo "neznámy" sa zvýšil na tridsať percent. Ak už deti máte, usilujte sa s nimi tráviť čo najviac času. Vyrastú a nič nevrátite späť. Hoci niekedy môžete mať oprávnený pocit, že vás deti vyčerpávajú, v skutočnosti čerpáte silu tiež vy z nich a dávajú vášmu životu nielen lásku, ale aj zmysel.
Ak ste si práve bezradne vzdychli predo dverami do izby puberťáka, na ktorých je ceduľa "Rodičom vstup zakázaný", nezúfajte. Vylákejte svoju dospievajúcu ratolesť do kuchyne na niečo dobré na večeru a znova (koľkýkrát už?) skúste, či by ste sa nemohli spolu porozprávať. Aj keby sa vám to nepodarilo, tak vedzte, že posledné výskumy preukázali, že aj dospievajúce deti rodičov potrebujú. Potrebujú vedieť, že ste doma, že ich počúvate a dobre vnímate. Podľa štatistík venujeme rozhovoru s deťmi v priemere hodinu a pol denne. Mamičky sú na tom lepšie ako otcovia. Ale všetci by sa mali veľmi zlepšiť.
Perlička
Podľa psychológov fungujú vzťahy v rodine "krížom". Matka si zvyčajne lepšie rozumie so synom než s dcérou. Dievčatka zase inklinujú k otcom. Na všetkom sa ale dá zdarne zapracovať.
Zdroj 4.: Láska nemé tváre
Nie nadarmo sa zvieratá využívajú na pomoc ľuďom s najrôznejšími chorobami. Taká canisterapia je často označovaná priamo za "liečbu psou láskou". Pomáhajú ale aj kone, delfíny, mačky, škrečky, králici... dokonca rybičky. Každý druh po svojom. Každý niekomu inému. Najviac človeku rozumie delfín, to je známa vec. Dokáže sa pre ľudský druh dokonca aj obetovať, veľmi dobre komunikuje. Lenže k delfínovi len tak ľahko neprídete...
Oveľa prístupnejším riešením je pes. V rebríčku symbiózy s človekom druhý najprispôsobivejší živočíšny druh. Pes dokáže cítiť a tiež prejavovať lásku prakticky bezvýhradnú, aj keď samozrejme existujú výnimky. Najviac domácich psov je registrovaných v USA (61 miliónov). Najčastejšími psími menami na svete sú Max a Rocky. Majitelia, zamilovaní do svojich psích miláčikov, minú medziročne miliardy eur za potravu, pomôcky, lieky, pelechy, svetríky... Ani mačka nie je v spolužití s človekom o nič pozadu, jej chov je navyše oveľa ľahší. Aj z tohto dôvodu štatisticky rastie počet domácností, ktoré si v SR zaobstarávajú mačku, zatiaľ čo počet "psích" rodín skôr stagnuje.
Mimochodom, mačka sa dokáže naučiť väčšinu psích kúskov, vrátane aportovania, a dovádza nesmierne rada. Hrá sa však iba vo chvíli, keď ona chce. To je pre niekoho problém, pre iného známka nezlomného ducha. Ak chcete komunikatívnejšiu mačku, porozhliadnite sa medzi orientálnymi plemenami. O nich sa často s nadsádzkou hovorí, že nenechajú človeka samotného ani na záchode. Ale tiež ostatné nemé tváre človeku prospievajú. Námatkovo - rybičky sa odporúčajú ľuďom vystresovaným, vtáčiky starším osobám, ktoré by náročnejšiu starostlivosť napríklad o psa už nezvládli, menšie hlodavce deťom, ktoré v otázke vzájomnej lásky ľudí a domácich maznáčikov chcú urobiť prvé krôčiky.
Perlička
Volá sa Sir Lancelot II. a narodil sa v laboratóriu juhokórejského výskumného ústavu Suami. Je to moc pekný krémovo sfarbený labrador, presný odtlačok DNA svojho predchodcu, Sira Lancelota I., ktorý zomrel na rakovinu. Páničkovia Edgar a Nina Ottovi zo Spojených štátov amerických ho nechali legálne naklonovať. Odborný svet je ako v prípade naklonovanej ovečky Dolly hore nohami. Odporcovia Ottovi odkazujú, že v prepočte 3,36 milióna korún dali za Lancyho radi. Jeho láska im stála za to. Nechceli bez neho žiť.
Zdroj 5.: Láska priateľov
Budovať priateľstva je veľakrát náročné, Sú chvíle, kedy sa vám vôbec nechce venovať sa kamarátovi, ktorý má zase problémy s láskou, alebo počúvať nekonečné litánie iného kamaráta zo strednej školy na tému: čo keď už ma rozvedenú s dieťaťom nebude nikto chcieť? V skutočnosti je sieť priateľov, ktorú si vybudujete, jedným z najspoľahlivejších záchranných mechanizmov, keď sa vám samotnému stane životný prúser. Nájdite si na svojich priateľov čas a nenechajte ani novú lásku, aby popretŕhala vaše prapôvodné väzby k nim. Predsa už ste počuli veľmi platnú múdru vetu: "Lásky odchádzajú, ale priatelia zostávajú."
Nájdite si na zoznamke presne takého partnera, akého si prajete. My vám k tomu budeme držať palce!
[ivi]