Nebojte sa ísť do dôchodku
S tým, ako sa ľudia dožívajú stále vyššieho veku, trávia v dôchodku viac a viac rokov. Platí dokonca zákon, ktorý nám dáva nové právo: stráviť v penzii štvrtinu života. Bol preto zrušený automatický rast dôchodkového veku, a ten bol zastropovaní na 65 rokov. Aspoň zatiaľ. Ak sa totiž bude vek dožitia zvyšovať, bude sa pravdepodobne dvíhať aj vek odchodu do dôchodku. Avšak stále by malo zostať, že teoreticky máme minimálne štvrtinu života stráviť v penzii. To nie je málo, Záleží len na nás, ako tá dlhá doba dôchodku, respektíve staroby, bude vyzerať.
Nie je desivé pomyslenie, že by sme mali tutu obrovskú časť života stráviť v osamelosti, chorobe a zabudnutia?
Ja som tvoja starobe, pozvi ma ďalej...
V 19. storočí sa ľudia dožívali priemerne 55 rokov, ešte len 20. storočie pridalo ďalších 25 rokov. Skôr pracovali až do smrti, kým mohli, ak im to zdravotný stav umožňoval. Na vidieku si starnúca generácia vybudovala výmenok, ale ďalej sa podieľala na prevádzke rodiny. Takže predchádzajúce generácie voľnočasové aktivity na staré kolená nepoznali. Odchod do dôchodku znamená veľký životný zlom. V rebríčku 43 najviac stresujúcich životných udalostí, ktorý stanovili už koncom 60. rokov minulého storočia psychiatri Thomas Holmes a Richard Rahe, zaujíma 10. priečku.
Ale v tejto životnej etape nás pravdepodobne stretnú aj niektoré ešte vyššie umiestnené položky - smrť manžela a blízkych priateľov, úraz či choroba, ale pokojne aj rozvod. S prípravou na dôchodok by sme mali začať čo najskôr, vo svojom produktívnom veku, kedy máme najviac fyzických aj duševných síl. Niektoré skúsenosti sú neprenosné. A tak rovnako ako dieťa neverí mamičke, že tá platňa je horúca, kým si nespáli prst, tak asi väčšina ľudí zanedbá rady starších a na odchod do dôchodku sa nijako nepripraví.
Dôchodok si totiž predstavujú ako more voľného času, ktorý budú vypĺňať obľúbenými činnosťami, ku ktorým sa predtým nedostali. A samozrejme vo svojich predstavách disponujú plným zdravím a maximálnymi fyzickými aj duševnými silami. Možno máte predstavu, že v zime po celodennom lyžovaní v nejakom krásnom alpskom stredisku budete sedieť v kresle pri krbe a háčkovať krajkové záclony a v lete cestovať po krásach našej vlasti, Európy, a nebojíte sa celého sveta, a po návrate vlastnými rukami zušľachťovať chalupu so záhradou. Realita ale bude iná...
Spoznáš, ako si žil v mladosti
Základným predpokladom pre spokojnú starobu je finančná pripravenosť. Znamená to de facto celý produktívny život tzv. myslieť na zadné vrátka a nespoliehať len na výplatu starobného dôchodku. Podľa výskumu si na zaslúžený odpočinok aktívne sporí 70% našincov a z 90% k tomu využívajú penzijné pripoistenie. Budúca generácia penzistov by tak na tom mohla byť lepšie ako tá súčasná, ktorá väčšinou nebola na razantný pokles príjmu pripravená a zostala odkázaná len na skromné financie od štátu.
Ďalší nutný predpoklad pre aktívne prežitie dôchodku je dobrý zdravotný stav. Niektoré choroby sa dajú zdravým životným štýlom eliminovať. Na to by sme tiež mali myslieť už od mladosti. Musíme ale počítať s tým, že v dôchodku (v starobe) zákonite dôjde k postupnému obmedzovaniu fyzických schopností fyziologickým starnutím, predovšetkým tých pohybových, rovnako tak dochádza k postupnému fyziologickému zhoršovaniu zmyslových schopností, zraku a sluchu. Vo vyššom veku je samozrejme tiež častejší výskyt rôznych somatických ochorení, s pribúdajúcimi rokmi sa zhoršujú aj psychické funkcie - skôr alebo neskôr sa objavujú klinické prejavy demencie.
Súčasná moderná spoločnosť, hoci sa tvári veľmi altruisticky, tak nevie zabezpečiť ľuďom kolektívnu bezpečnú a pokojnú starobu. Starých a závislých (a dementných) ľudí pribúda. Obľúbený bonmot je: Každý sa dožijeme svojej vlastnej demencie, a tak sa na to musíme včas pripraviť. Pripraviť sa musíme aj na určité osamotenie, pretože deti majú svoje rodiny, môžeme stratiť partnera. S tým ide ruka v ruke aj strata "potrebnosti", čo ťažko nesú zvlášť ženy, ktoré sa celý život starali o potomkov a partnera.
Všeobecne však zvládajú odchod do dôchodku horšie muži. Často strácajú sociálne kontakty. "Majstrujú" si niečo doma v kútiku skôr sami. To ženy vypomáhajú širšej rodine. Muži sú celý život zvyknutí zarábať peniaze na zabezpečenie rodiny a často sú stratou tejto "funkcie" frustrovaní a nevedia si poradiť s voľným časom, ak nemajú koníčky a nejaké ďalšie aktivity, napríklad šport. V tejto súvislosti je potrebné spomenúť, že odchod do penzie býva tiež veľkou skúškou pre manželstvo, nech sa v dôchodku ocitne jeden, alebo rovno obaja.
Pár si zvyká, že náhle trávia spolu oveľa viac času, môže sa prejaviť nesúlad, zistíme, že vlastne nemáme spoločné záujmy a očakávania, a je potrebné vybudovať ich znovu.
Psychológovia v tejto súvislosti pripomínajú, že je nielen preto vhodné, aby každý z partnerov mal po celý život vlastné koníčky, záujmy aj svoj okruh priateľov.
Tak ako sa teda pripraviť?
Cieľom je uchovať si samostatnosť, sebestačnosť, dôstojnosť aj rešpekt. Príprava na dôchodok znamená celoživotné zapojenie do najrôznejších aktivít, dobrovoľných aj platených, a tiež prijatie rady nových aktivít. Na staré kolená sa dá tiež niečo nové naučiť, doplniť si ekonomické vzdelanie, jazyky. Teraz sa voľnočasových aktivít ponúka veľa, je z čoho vyberať. Možno napríklad doučovať študentov, čo nás obohatí aj o spoločnosť mladých. Je ale tiež dobré oprášiť staré kontakty, vyhľadať ľudí z mladosti.
Jednou z rád, ako prežiť odchod do dôchodku, je byť stále nejako užitočný, napríklad len tým, že si zaobstaráme psa. Pretože starostlivosť o závislého tvora nás drží v akcii. A ešte jedna dôležitá vec: svoju predstavu o tom, ako chceme tráviť dôchodok, by sme mali oznámiť rodine. Predídeme tak mnohých možným nedorozumeniam. Trebárs naši potomkovia počítajú s tým, že im teraz budeme neustále k dispozícii, budeme vyzdvihovať vnúčatá zo školy, variť im, učiť sa s nimi...
Ako sa pripraviť na dôchodok...
...v 30 rokoch
Ak ešte nemáte penzijné pripoistenie alebo novo doplnkové dôchodkové sporenie, je najvyšší čas si ich založiť.
...v 40 rokoch
Porozmýšľajte o svojej finančnej situácii a plánoch. Nemôžete si zvýšiť príspevky na "penzijko", vložiť peniaze do podielových fondov, akokoľvek investovať pod.?
...v 50 rokoch
Zamyslite sa nad tým, ako budete na dôchodku chcieť žiť. Zostať v súčasnom byte/dome, alebo sa presťahovať? Nie je potrebné vaše súčasné bývanie upraviť pre dobu, kedy budete horšie mobilní? Ak ste v nájme, budete na neho mať aj v dôchodku? Nežijete moc ďaleko od detí, keď budete potrebovať ich pomoc? Máte v dosahu zdravotnú starostlivosť? Budete mať silu (a peniaze) jazdiť a udržiavať vašu chatu či chalupu? Čo ju predať a peniaze si užiť? Vyriešte tieto veci včas, v dôchodku už na ne nemusíte mať energiu.
...v 60 rokoch
Rozhodnite sa, či pôjdete do penzie presne v termíne, budete presluhovať alebo si zažiadate o dôchodok a budete ďalej (napríklad čiastočne) pracovať. Porozmýšľajte o programe na dobu, kedy budete mať veľa času. Oprášte staré koníčky aj kontakty. Ak nejaký váš spotrebič už dosluhuje, kúpte ho radšej ešte pred znížením príjmov. Rovnako tak či budete potrebovať niečo k hobby, ktorým sa hodláte venovať, kúpte si to teraz.
...rok pred dôchodkom
Zvoľnite, nech prechod nie je tak drastický. Môžete si napríklad dohovoriť v práci čiastočný úväzok. Preskúmajte možnosti v okolí vášho bydliska, ako sú seniorské kluby, akcie pre seniorov. Zoznámte sa s aktívnymi dôchodcami.
Čo je dobré vedieť
Kedy do dôchodku
Prehľadnú tabuľku odchodov do dôchodku nájdete na webe www.socpoist.sk. Tam sú všetky informácie aktuálne. Na niektorých iných internetových stránkach môžete naraziť na zastarané údaje.
Koľko dostanem
Na tom istom webe tiež nájdete kalkulačku, kde si môžete spočítať orientačne výšku vášho dôchodku.
Kedy môžem využiť predčasný dôchodok
Môžete doň odísť v prípade, že máte odpracovaný minimálny počet rokov a ak vám do dosiahnutia dôchodkového veku chýba najviac 3 roky. Ak máte stanovený riadny dôchodkový vek viac ako 63 rokov, môžete odísť do predčasného dôchodku až päť rokov vopred, najskôr však o 60. narodeninách.
Čo je preddôchodok
Druhá možnosť, ako si užívať penzie o pár rokov skôr, je preddôchodok. Ten nie je vyplácaný štátom, ale čerpáte vlastné nasporené peniaze na doplnkovom dôchodkovom sporení. Do preddôchodku môžete odísť až 5 rokov pred dosiahnutím dôchodkového veku. Podmienkou je, že musíte mať nasporenú takú sumu, aby mesačné výplata predstavovala min. čiastku 30% priemernej mzdy. Výhodou je, že nemusíte platiť zdravotné poistenie a že sa vám nezníži riadny dôchodok (na rozdiel od predčasného dôchodku).
Ako mám o dôchodok požiadať
Žiadosť je možné spísať najskôr štyri mesiace pred požadovaným dátumom priznania. Treba sa obrátiť na správu sociálneho zabezpečenia podľa miesta trvalého bydliska.
Rada navrch
Uchovávajte si všetky doklady o zamestnaní, aj keď to nie je vaša povinnosť. Budete tak vo výhode pre prípad, že údaje v centrálnej evidencii nebudú kompletné.
Zoznámte sa aj na staré kolená pomocou vedeckého zoznamovacieho dotazníka alebo partnerskej zhody podľa znamení zverokruhu.
[ivi]