Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Naťahovanie každý deň pomáha od bolesti chrbta

7.október 2014
Naťahovanie každý deň pomáha od bolesti chrbta

Strečing je dôležitý nielen pre športovcov, ale aj menej aktívnych jednotlivcov. Ak je vykonávaný správne, podporuje našu pružnosť i funkčnosť kĺbov. Za každodenné naťahovanie nám poďakuje náš chrbát aj zvyšok celého tela.

Jerry Mitchell slávny broadwayský choreograf a tanečník, ktorý za svoju prácu získal mnoho cien, vo svojom úvode ku knihe Strečing - anatómia od Craiga Ramsayho položil veľmi zaujímavú a chytľavú otázku: "Pozorovali ste niekedy psov, ako sa prebúdzajú po nočnom spánku alebo po zdriemnutí?" na ktorú čitateľovi rovno aj odpovedal, že sa "postaví na všetky štyri a začnú sa naťahovať". Zvieratá si naťahujú celé telo počas dňa úplne inštinktívne, zatiaľ čo ľudia presedia celé dni i noci u "sklenených nezmyslov" (počítač či televízia)

Pomerne veľké množstvo športovo aktívnych jedincov strečing zo svojho tréningu vynecháva, pretože ich nebaví. Nepovažujú ho za toľko podstatný ako samotné cvičenie, beh alebo inú pohybovú aktivitu, ktorej sa venujú vo svojom voľnom čase. Pritom naťahovanie tela je veľmi dôležité pre kohokoľvek z nás. Telesne postihnutí ľudia majú pravidelné rehabilitácie, kde sa stále učia nové a nové cviky, aby ich pohybový aparát fungoval čo najlepšie. Neoddeliteľnou súčasťou tohto zdravotného cvičenia býva aj strečing, ten fyzioterapeut nastaví svojmu pacientovi na mieru podľa jeho problémov.

Tí zdraví z nás väčšinou ani nevyhľadávajú odbornú konzultáciu pre svoj ​​cvičebný a strečingový plán. Buď sa naťahujú podľa toho, čo si pamätajú z hodín telesnej výchovy alebo pohybového krúžku, alebo túto časť úplne vynechávajú. Hoci odborníci si veľmi odporujú v názoroch na otázku, ktorý strečing je ten správny, zhodujú sa v jeho nevyhnutnosti pre náš pohybový aparát.

Druhy strečingu

Správne a pravidelné naťahovanie pomáha od bolesti chrbta. Základom je strečing celého tela, pretože všetko so všetkým súvisí a venovať by sme sa mali aj končekom prstov. Ak sa chceme správne uvoľniť a získať pružnosť, mali by sme čo najviac zistiť a vedieť o našom tele. Rady odborníka alebo minimálne informácie z populárno-náučnej literatúry nás môžu zachrániť od prípadného zranenia.

Strečing športovcov sa bude líšiť podľa nasledujúcej alebo predchádzajúcej pohybovej aktivity, niekto sa bude sústrediť na natiahnutie nôh, iný bude chcieť uvoľniť napätie presilených prsných svalov. Základné rozdelenie strečingu nevychádza zo zdĺhavých partií, ale stojí na celkovom princípe strečingu.

Statický strečing

Tento typ poznáme pravdepodobne všetci zo školy, jeho zmysel tkvie v pomalom naťahovaní jednotlivých častí tela. Veľa ľudí pri tomto type robí veľkú chybu, keď sa snažia docieliť väčšieho natiahnutia kmitaním. Zvyšujú takýmto spôsobom len riziko úrazu.

Odborníci sa k statickému strečingu prikláňajú na záver tréningu. Predtým panoval názor, že je dobré sa natiahnuť týmto spôsobom napríklad pred behom alebo inou fyzickou aktivitou. Nové zistenia ukazujú, že zaradenie statického strečingu na začiatok, vedie k rýchlejšej únave športovcov a nižším výsledkom. V danej naťahovacej pozícii by sme mali vydržať 15 až 30 sekúnd, potom sa uvoľníme na 3 sekundy a zase naťahujeme tú istú časť. Opakujeme každú polohu niekoľkokrát (dvakrát či trikrát). Telo by malo pred statickým strečingom byť rozohriate z predošlej aktivity.

Suzukiho strečing

Ide v podstate o sadu cvikov zo statického strečingu radených za sebou v stanovenej postupnosti. Mali by pomôcť k získaniu väčšej pružnosti.

Dynamický strečing

Futbaloví tréneri a športovci ho zaraďujú na začiatok tréningu. Pomáha k rýchlemu nabudeniu svalov a ich aktivite. Rozhodne nie je adekvátnou voľbou k získaniu väčšej flexibility. Vhodne skombinované cviky dynamického strečingu rozohrejú celé telo. Naproti statickému naťahovaniu rýchlejšie aktivuje nervové dráhy a navyše sa viac sústredíme na vykonávanie jednotlivých cvikov. Svaly si viac udržia silu aj v nasledujúcom tréningu, pretože sú neustále prekrvované, kapiláry sa neuzatvoria ako u statického strečingu.

Propriceoptívna neuromuskulárna facilitácia (PNF)

Podľa informácií uvedených na serveri Aplikácia dynamického a statického strečingu, ktorý vychádza z výskumu študentov Fakulty športových štúdií Masarykovej Univerzity v Českej republike je práve tento druh najúčinnejším a pomáha dosiahnuť najväčšiu flexibilitu. Zároveň sa radí aj medzi jednu z najzložitejších foriem strečingu. Využíva odporu a ochranného útlmu, ten trvá 2 až 6 sekúnd a naťahovanie teda napätie u jedného cviku je dvakrát dlhšie.

[paf]

Zdroje: RAMSAY, Craig (2014): Strečink – anatomie, Brno, CPress, ISBN 978-80-264-0354-8.
http://www.fsps.muni.cz/strecink/?stranka=druhy-strecinku

Zdieľajte tento článok na: