Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Naštudujte cez zimu spôsob zbierania byliniek

12.november 2021
Naštudujte cez zimu spôsob zbierania byliniek

Pre väčšinu z nás je to len býlie, ktoré míňame bez povšimnutia. Rastie na rumoviskách, pozdĺž tratí i ciest a plné sú ho aj lúky. Málokoho pri pohľade naňho napadne, akú silu v sebe ukrýva, pritom už prababičky našich babičiek presne vedeli, po ktorej rastlinke siahnuť, keď niekoho z rodiny trápil nejaký neduh.

Bylinky nám odjakživa ponúkajú tesné spätie s prírodou. Doby, keď boli všetky rastliny pre ľudstvo dôležité, už pomaly odzneli a s príchodom vedy a techniky sa naše puto s prírodou značne zmenšilo. Dnes sa ale bylinky a ich účinky tešia opäť značnému záujmu a silnejúcej popularite. Pozornosť si nezaslúžia len exotické rastliny, ale aj poklady, ktoré nám rastú priamo pod nosom.

Poklad v Herbári

Najskoršie diela pojednávajúce o bylinkách sa zaoberajú rastlinami dôležitými pri obradoch, kúzlach a v medicíne. Jedny z prvých liečebných postupov a význam bylín sú zachytené na babylonských hlinených tabuľkách z obdobia pred 3000 rokov pred naším letopočtom. V našich končinách podrobne priblíži zázraky byliniek Tadeáš Hájom z Hájku (1525-1600), ktorý preložil dielo Petra Mathioliho z roku 1544 - takzvaný Herbár alebo bylinár. V dnešnej uponáhľanej dobe poznatky o účinkoch bylín znovu objavujeme a doceňujeme. Poďte si s nami natrhať lúčne poklady.

Stopa bieleho muža

Skorocel kopijovitý (Plantago lanceolata) nepatrí práve ku krásavcom medzi bylinkami, o to širší je záber jeho blahodarných účinkov na naše zdravie. Jeho silu vyhľadávali už pôrodné baby a babky korenárky. Známy a rozšírený je po celej Európe a hojne sa vyskytuje aj v Ázii. Dokonca ho Európania privlečú aj do Nového sveta, keď sa kontinent snaží dobyť. Lepkavé semienka totiž priľnú nielen na oblečení, ale aj na topánkach, kolesách vozidiel či kopytoch koní. Domorodci, ktorí sa tak stretnú s nezvyklou vytrvalou bylinkou s kopijovitými listami, ju trefne pomenujú ako „stopu bieleho muža“.

Veľký čarodejník skoroceľ

V ľudovom liečiteľstve sa o ňom hovorí nie príliš vábne. Korenárky a liečitelia ho poznajú ako baraní či volský jazyk. Iný názov - ranoceľ - napovedá, na čo okrem iného skoroceľ v dávnych dobách slúžil. Rastlinka sa už od čias staroveku teší povesti ranhojiča. Najmä vojenskí lekári využívajú skoroceľ na liečbu sečných a bodných rán. V prvej svetovej vojne liečil dokonca aj strelné rany. Dnes je skoroceľ cenený predovšetkým pre skvelé účinky na dýchacie cesty. Okrem dýchacích ciest priaznivo ovplyvňuje aj správnu funkciu zažívania a pomáha proti zápche.

Pokiaľ trpíte častými zápalmi spojiviek a očných viečok, vyskúšajte ako prvú pomoc odvar z skoroceľových lístkov.

Zbierate skoroceľ?

Zamilovaná rastlinka

O niečo pôvabnejšou obyvateľkou slovenských lúk a polí je drobnokvetá rastlina, ktorá je doslova obsypaná malinkými srdiečkami. Reč je o kapsičke pastierskej (Capsella bursapastoris), nenápadnej byline, ktorá je dnes rozšírená po celom svete. Ako napovedá tvar jej semenníkov, rastlinka má priaznivé účinky na srdce a cievy. Obojstranne reguluje krvný obeh a stimuluje srdcovú činnosť. Už stáročia je obľúbená u žien, pretože im pomáha zmierniť menštruáciu a účinne bojuje proti bolestiam brucha, ktoré cyklus veľmi často sprevádzajú.

Užívať s mierou!

Najlepšie proti neduhom poslúži odvar zo sušenej vňate. Ale pozor! Práve tu platí príslovie "všetkého s mierou" dvojnásobne. Aj keď bylinka na prvý pohľad vyzerá krehko, jej účinky sú nebývalo silné. Konzumujte nanajvýš dve šálky čaju denne, pri väčšom množstve môže hroziť predávkovanie.

Kremílkova divozel

Vysokú, žltú a elegantnú krásku nechtiac preslávili Křemílek s Vochomůrkou. Zatiaľ čo sa obaja večerníčkoví hrdinovia snažia zo semienka vypestovať fialku, vyrastie za ich povzbudzovania a starostlivej starostlivosti divozel veľkokvetý (Verbascum densiflorum). Ani jeden z nich určite nemá tušenie, aký poklad im práve vyrástol pod rukami. Najväčšie bohatstvo v sebe ukrývajú žiarivo žlté kvety, ktoré sa roztvárajú vždy za slnečného počasia. Keď je škaredo a slniečko takmer nevykukne, ani divozel sa nehrnie do toho, aby sa predvádzala.

Potom ale rozkvitne s ešte väčšou pompou a dokáže sa obsypať desiatkami liečivých kvietkov.

Žiadaná liečivka

Najlepšie je kvety divozelu zbierať dopoludnia za suchého počasia a čo najskôr kvietky nasušiť. Zber kvetov sa javí ako pomerne jednoduchá úloha, avšak buďte si istí, že na šťavnaté kvetenstvo plné nektáru a peľu majú zálusk aj včely a čmeliaky, takže sa u divozelu môžete ľahko stratiť v tlačenici a ešte odtrhnúť nejaké to žihadlo. Verte ale, že zviesť menší boj sa oplatí. Kvety obsahujú cenné flavonoidy a saponíny, ktoré napomáhajú rozpúšťaniu hlienov v dýchacích cestách a zároveň obsahujú slizové látky, ktoré vytvárajú ochranný povlak na sliznici horných dýchacích ciest.

Rodičia hlavne ocenia schopnosť čaju z divozelových kvietkov eliminovať úporný kašeľ u svojich ratolestí a vôbec ako skvelého pomocníka pri zápaloch dýchacích ciest.

Horká je dobrá

Na prvý pohľad rozhodne neupúta krásnymi listami ani ľúbivými kvetmi, možno preto obýva miesta jeho vzhľadu odpovedajúce. Jeho domovom sa stali rumoviská a staré násypy či iné nie príliš atraktívne stanovištia. Nenechajte sa ale zmiasť. Latinský názov byliny naznačuje, že sa nejedná o len tak hocijakú rastlinu.

Dajte šancu divozelu

Artemisia absintihum alebo palina pravá dostane podľa legendy meno po gréckej bohyni lovu a Mesiaca Artemis. Absinthium sa síce voľne prekladá ako niečo, čo sa nedá piť, ale typicky horká chuť paliny sa čoskoro stane veľmi obľúbenou pri príprave liečivých bylinných likérov a alkoholických nápojov. Chuť ocenia hlavne muži, keď si potrebujú oddýchnuť po náročnom dni. To sa potom horká chuť paliny príjemne rozvinie na jazyku a okolité starosti zmiznú.

Preč s problémami so zažívaním

Nezvyčajne horká chuť sa hojne využívala ako liek proti nechutenstvu a navyše sa dúšok odvaru či pálenky z paliny používa proti pocitu plnosti. Nie nadarmo ho používali ľudia naprieč dejinami ako prvú pomoc na rôznych slávnostiach, kde sa konzumovalo jedlo vo veľkom. Okrem boja s nechutenstvom a ako prvá pomoc pri prejedení má palina ešte dôležitejšie využitie. Je cenená predovšetkým pre svoje zápalové účinky a blahodárne pôsobí pri problémoch so zažívaním. Bojuje proti páleniu záhy a veľmi pozitívne ovplyvňuje vstrebávanie živín v čreve, takže zlepšuje metabolizmus celkového organizmu.

Čaj zo sušenej vňate vás môže dokonca zbaviť aj ľahkej otravy z jedla. Pokiaľ vám nerobia dobre tučné a ťažké jedlá a občas sa neudržíte a zhrešíte, usrkávajte na úľavu dúškami palinového čaju.

Rozvoňte pokrmy

Ak chcete blahodárne účinky paliny vyskúšať, ale nemôžete sa donútiť na pitie horkého čaju, skúste s palinou experimentovať pri varení. Listy tejto nevzhľadnej bylinky nachádzajú skvelé uplatnenie v kuchyni. Chybu neurobíte, keď pár lístkov pridáte k bravčovým pečienkam alebo ním ozvláštnite pečenú kačicu alebo hus na nedeľný obed. Ak máte chuť zaexperimentovať, skúste pridať pár lístkov pri grilovaní mäsa. Majte však na pamäti jeho výraznú chuť, takže s lístkami šetrite. Na ozvláštnenie mäska ich postačí skutočne len pár.

Dajte šancu tejto málo známej bylinke

Až k nebesiam

Ďalšiu bylinku typickú pre naše končiny určite neprehliadnete, jej výška dosahuje až k dvom metrom, takže to nie je žiadny drobček. Upúta vás veľkými bielymi kvetmi. Pokiaľ sa vydáte na jej zber, rovno zamierte na vlhké miesta. Najčastejšie sa totiž archangelika lekárska (Archangelica officinalis) vyskytuje pozdĺž lesných potokov. Zbierajte plody rastliny a jej koreň. Oboje má veľmi výraznú a horkastú chuť a korenistú vôňu. Zrelé semienka uplatníte v kuchyni. Aj u angeliky platí, že menej je viac, a na ochutenie pokrmu bohato postačí menej ako polovica čajovej lyžičky.

Anjel s diabolskými účinkami

Aj keď má rastlina jedno z najbežnejších mien, verte, že v sebe skrýva skoro až diabolskú silu. Angelika v sebe obsahuje cez 40 účinných látok. Na jednej strane vám pomôže zbaviť sa reumy a na strane druhej povzbudí dobrú náladu a zaženie splín. Upokojí organizmus a zatočí so žalúdočnými neurózami. Všetko, čo pre to musíte urobiť, je pripraviť si príjemný kúpeľ obohatený sušeným koreňom byliny a nechá odplaviť stres či dokonca až hysterickú náladu. Kúpeľ z archangeliky blahodárne pôsobí aj pri únave či na zmiernenie menštruačných bolestí.

Ozdobte si múčnik

Špecifická korenená chuť bylinky sa hojne využíva aj v kuchyni. V umiernenom množstve pridajte listy angeliky do šalátov či duseného ovocia. Dokonca je možné zohnať aj kandovanú lodyhu anjelskej bylinky. Pokiaľ sa budete chcieť blysnúť pred rodinou či známymi, naložte nakrájané kolieska mladej lodyhy do horúceho cukrového sirupu a použite ich ako dekoráciu dezertov.

Sirup proti kašľu

Ak vás trápi nepríjemné škrabanie v krku a pokašliavanie alebo neustále bojujete s dýchacími problémami, vyrobte si domáci skoroceľový sirup. Pri pravidelnom užívaní má preventívne účinky. Jeho príprava je skutočne jednoduchá a účinky nedoceniteľné.

Ingrediencie

  • skoroceľové listy, med alebo trstinový cukor, zaváracie poháre

Postup

Natlačte čerstvé listy skoroceľu do zaváracieho pohára a postupne ho prelievajte medom. Keď je pohár plný, dobre utesnite viečko a odstavte na temné miesto so stálou teplotou. Nechajte lúhovať zhruba 6-8 týždňov. Vzniknutý sirup temnej hnedej farby preceďte a užívajte 4-6 polievkových lyžíc denne.

Kúpeľ ako prevencia proti stresu

V dnešnej uponáhľanej dobe sa splínu, stresu a občasnej zlej nálade vyhýbame len ťažko. Ak máte pocit, že sa na vás práca hrnie zo všetkých strán, dajte si anjelikový kúpeľ. Do horúcej vody pridajte 200 gramov sušeného koreňa byliny. Kúpeľ opakujte niekoľko dní po sebe, avšak neprekračujte počet desiatich kúpeľov.

Dostatok všetkých minerálov a vitamínov je pre správne fungovanie vášho tela aj organizmu nevyhnutné. Neokrádajte ho teda. Odbornú starostlivosť môžete nájsť v Prešove, Banskej Bystrici, Bratislave.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: