Môžeš prestať fajčiť, lepšie nájdeš partnera
Spýtajte sa fajčiara, prečo vlastne fajčí. Čo vám odpovie? Že je fajčenie príjemné a že ho upokojuje. Ovšem to sú asi jediné pozitíva, ktoré cigareta má, a to ešte s veľkým otáznikom. Ono upokojenie je totiž len zdanlivé. Fajčenie cigariet prináša fajčiarovi radosť. Pri inhalácii totiž dochádza k vzostupu hladiny dopamínu v mozgu a fajčiari majú pocit, že im to lepšie myslí. Ale v okamihu, keď fajčiť prestanú, hladina zasa poklesne a ich výkon sa vracia k norme, niekedy vzhľadom k únave z drogy aj ľahko ktorej.
Navyše sa vplyvom fajčenia v mozgu vytvárajú endorfíny, ktoré spôsobujú návyk. Typ závislosti fajčiara na cigarete je veľmi podobný závislosti heroínového typu. Je to teda veľmi silná psychologická závislosť. Človek, ktorý prestáva fajčiť, tak výrazne psychicky utrpí. Hoci fajčiari vnímajú fajčenie ako upokojujúce, fajčenie preukázateľne zhoršuje stres, pretože sa po vyfajčení cigarety masívne vyplavujú stresové hormóny, takže fajčenie vlastne len maskuje stavy úzkosti.
Ako ovplyvňuje nikotín telo fajčiara?
Nikotín vyvoláva podráždenie centrálnej nervovej sústavy, aktivizácii duševnej činnosti, niekedy až vznik trasenia či kŕčov. V počiatkoch fajčenia býva dráždenie aj centrum na zvracanie. V menších dávkach zvyšuje nikotín vylučovanie žalúdočnej šťavy, spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka, znižuje pocit hladu a potláča chuť do jedla. Zároveň urýchľuje črevnú peristaltiku, čo býva sprevádzané prípadným vyprázdnením, naopak bez cigariet sa môže objaviť zápcha.
Bez rannej cigarety nie sú schopní si dôjsť na WC a vyprázdniť sa. Keď si ju nedajú, majú zápchu. Moc radi by sa tohto zlozvyku zbavili, ale nemajú väčšinou silu. Veľa fajčiarov má po vyfajčení cigarety vyšší krvný tlak, rýchlejšiu srdčenú činnosť a dychovú frekvenciu. Tým dochádza k zvýšeniu bazálneho metabolizmu a väčšiemu spaľovaniu energie, a to až o 800 kcal / deň. Po požití nikotínu tak dochádza k celkovej aktivácii metabolizmu. Práve spomínaná vlastnosť sa najmä fajčiarkam páči. Keď fajčia, netĺstnu.
Teda, domnievajú sa. Napriek tomu by si každý fajčiar mal uvedomiť riziká fajčenia. Veľmi nebezpečný je z hľadiska nádorových ochorení decht, ktorý súvisí priamo nielen s rakovinou pľúc, ale aj s ďalšími typmi rakoviny. Medzi zhubné nádory postihujúce fajčiarov patrí nielen tie pľúcne, ale aj nádory v ústnej dutine, rakovina krčka maternice, obličiek a močového mechúra, čriev a konečníka, a najmä rakovina slinivky brušnej. Vysoko sú ohrození tí fajčiari, ktorí navyše konzumujú tučné jedlá a doprajú si alkohol.
Tipy a rady k ukončeniu fajčenia
Existujú rôzne spôsoby, ako prestať fajčiť, a niektoré fungujú lepšie ako iné. Najlepšie je samozrejme zvoliť si takú metódu, ktorá bude reálna a splniteľná.
Ujasnite si, prečo chcete prestať
Možno sa to zdá ako banálne, ale verte tomu, že niekedy je nutné si dôvod povedať nahlas. Dôvod typu "fajčenie nie je zdravé" nie je dosť dobrý dôvod. Musíte mať silnejší motiváciu, osobné dôvody, prečo prestať fajčiť. Možno je skutočným dôvodom to, že chcete chrániť rodinu pred pasívnym fajčením, možno že vás desí myšlienka na rakovinu pľúc alebo jednoducho chcete vyzerať mladšie a mať krajšie pleť. Vyberte si dôvod, ktorý je dostatočne silný a ktorý preváža nad všetkým ostatným.
Zmeňte zvyky, ktoré vyvolávajú túžbu fajčiť
Je dobré si uvedomiť, v ktorých situáciách máte najväčšiu chuť si zapáliť. Potom tieto situácie eliminujte. Môže to byť miesto, kde cítite cigaretový dym, popolník na stole vo vašej obývačke, kartón cigariet v obchode, určité potraviny a nápoje, ktoré spúšťajú túžbu si zapáliť. Dokonca aj stretnutie s ľuďmi, ktorí fajčia, vo vás môžu prebudiť pochybnosti a budete to chcieť skúsiť znova. Jeden z najväčších kľúčov k odvykaniu od fajčenia je pochopiť momenty, ktoré vo vás vyvolávajú túžbu fajčiť.
Pripravte sa na absťák
Odvykanie je dlhodobý a neľahký proces, ktorý netrvá pár dní. Je nutné sa obrniť trpezlivosťou a pevnou vôľou a pripraviť sa aj na to, že vás čakajú abstinenčné príznaky. Povedať len tak svojim blízkym, že prestávate fajčiť, môže pôsobiť ako niečo veľmi jednoduchého. Ale absťák vás presvedčí o tom, že to vôbec nie je jednoduché. Asi 95% ľudí, ktorí sa snažia prestať fajčiť bez liečby alebo pomocných prípravkov, skončia relapsom, teda návratom k cigaretám. Recidíva je v prípade fajčenia normálnou a veľmi bežnou.
Skúste substitučnú liečbu
Nesnažte sa všetko zvládnuť sami, niekedy proste človek potrebuje pomocnú barličku, ako je napríklad nikotínová substitučná liečba. Túžba po jedinej cigarete môže byť neuveriteľná a ohromujúca. Štúdie naznačujú, že nikotínové žuvačky, pastilky a náplasti môžu zdvojnásobiť šancu na úspešné odvykanie.
Nebuďte v tom sami
Výskumy ukazujú, že keď sa snažíte prestať fajčiť s viacerými ľuďmi, máte oveľa vyššiu nádej na úspech, ako keď ste na to sami. Prestávať ak fajčí jeden z manželov, druhý potom obvykle fajčí o 67% menej. Kamaráti osôb, ktoré prestávajú s cigaretami, fajčia menej o 36%. Ako je vidieť, chovanie jedného človeka ovplyvňuje správanie ostatných a má to pozitívny vplyv na okolie. Keď vás teda v odvykaní bude podporovať váš partner, priateľ alebo kolega, budete to mať oveľa ľahšie. Pre niektorých je podpora druhých zásadnou.
Behaviorálna terapia
Nemáte parťáka vedľa seba, môžete navštíviť terapeuta, ktorý vám pomôže nájsť najefektívnejší spôsob, ako prestať fajčiť. Behaviorálna terapia je druh poradenstva, ktoré vám pomôže identifikovať problém a stanoviť stratégiu, ako prestať fajčiť.
Zbavte sa stresu
Jedným z dôvodov, prečo ľudia fajčia, je to, že nikotín im pomáha sa uvoľniť. Akonáhle prestanete, budete potrebovať iný spôsob, ako sa vyrovnať so stresom. Skúste chodiť na masáže, počúvajte relaxačnú hudbu, navštevujte jogu alebo tai-či. Ak je to možné, počas niekoľkých prvých týždňov sa vyhýbajte stresovým situáciám. Všeobecne je veľmi prospešné cvičiť, cvičením si totiž tiež vyrábate endorfíny, podobne ako u fajčenie.
- Len 10% ľudí, ktorí začínajú s odvykaním, hneď na prvýkrát vydrží. Nestrácajte ale nádej, berte všetko pozitívne. Ak ste fajčili osem cigariet denne pred ukončením fajčenia a potom ste sa k fajčeniu vrátili, ale vyfajčíte denne len štyri, je to pokrok.
Vyhnite sa alkoholu
Niektoré činnosti môžu zvýšiť nutkanie znova si zapáliť. Alkohol je jedným z najčastejších spúšťačov, takže sa snažte piť menej alebo vôbec. Ak je vaším spúšťačom káva, prejdite na bylinkový čaj. A ak fajčíte obvykle po jedle, nájdite si niečo iné na práci, čo budete robiť po obede, treba si vyčistite zuby alebo si vezmite žuvačku.
Majte čistý dom či byt
Akonáhle sa rozhodnete prestať fajčiť, upracte si poriadne v byte. Vyhoďte všetky popolníky, zapaľovače a škatuľky s cigaretami. Vyperte všetko oblečenie, ktoré je cítiť dymom, vyčistite koberce, závesy a záclony. Používajte osviežovače vzduchu, aby ste svoj domov zbavili znameniach zápachu. Predsa nebudete čuchať niečo, čo vám pripomína fajčenie. Nebojte sa, zvládnete to.
Odmeňujte sa
Okrem veľkého prínosu pre zdravie je jednou z ďalších výhod to, že ušetríte. Šetrite si peniaze, ktoré by ste inak investovali do cigariet, a po troch mesiacoch si kúpte niečo pekné len pre seba.
Vzťah fajčenie a chudnutie
Cigareta potláča pocit hladu a zrýchľuje vyprázdňovanie čriev. To sú dôvody, prečo si ľudia myslia, že ak začnú fajčiť, schudnú. Samozrejme, že to tak nie je. Bežný fajčiar je podvyživený, a veľká časť fajčiarov má dokonca podváhu. Vplyv cigariet na znižovanie váhy navyše nie je trvalý. Najvýraznejší efekt majú cigarety na začiatku, časom si však telo zvykne na pravidelné dávky nikotínu a vplyv cigariet je značne potlačený. Je pravda, že v prvých týždňoch po odložení cigarety sa ľahko priberie, priemerne asi 4-5 kg.
Dôvod je jednak mechanický, kedy fajčiar miesto fajčenia siahne po jedle, jednak ide o vplyv nikotínu na metabolizmus. Všeobecne platí, že fajčenie má významný vplyv na telesnú váhu. Či už priamo vďaka rýchlejšiemu metabolizmu a väčšiemu kalorickému výdaji, alebo nepriamo potlačením chuti do jedla. Vysadenie cigariet ale za naberanie váhy priamo nemôže. Počas odvykania hľadá celá rada fajčiarov nejakú náhradu. Zvyk niečo neustále držať v ruke alebo si strkať do úst je veľmi silný. Preto mnoho bývalých fajčiarov rieši túto nutkavú potrebu jedlom.
Či hľadáte partnera, ktorý je fajčiarom alebo nefajčiarom, určite si ho nájdete na internetovej zoznamke. A treba sa začnete zbavovať svojej závislosti spoločne hneď na prvom rande.
Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com
[ivi]