Miláčik, poď od toho počítača
Problémy písarov
Nadmerným zaťažovaním rúk, zápästia, eventuálne zlým sedením pri počítači vzniká syndróm opakovanej námahy. Vyskytuje sa pri ľuďoch, ktorí často píšu na klávesnici a manipulujú s myšou. Cítia brnenie, pálenie, mravenčenie a zníženú citlivosť prstov, zápästia a predlaktia. Bolesť môže pokračovať až do ramien a krku. Pokiaľ tieto príznaky podceníte, hrozí vám postupom času zápal, trvalé poškodenie šliach, tkanív, chrupaviek, kosti a kĺbov.
Prvá pomoc
Priložte si sačky s ľadom alebo vychladené gélové vankúše (vždy zabalené do uteráka) z mrazáku na bolestivé miesto (aplikujte 3-4x denne na 10 minút). Pre domácu kryoterapiu vmasírujte kostihojový či arnikový gél. Každopádne si tak isto skontrolujte svoj pracovný priestor, správne sedenie a držanie tela pri počítači. Zásadne používajte plochú, nedvihnutú klávesnicu položenú na stole (žiadné výsuvné dosky), ktorá vám umožní držanie ruky v zvislej polohe.
Klávesnicu majte na kraji stola a pri písaní držte lakte v pravom uhle od tela (zápästia majú byť naplocho a v predĺženom predlaktí). Myš posúvajte pohybom predlaktia a nevytáčajte zápätie do strán. Počas pracovnej doby si každú hodinu urobte prestávku. Vstaňte, prejdite sa, pretiahnite si chrbát, otvorte okno a príjmajte čerstvý vzduch do pľúc.
Ázijská rozcvička
Medzi skvelé terapie patria tak isto čínske akupresúrne gule. Tým, že ich budete prstami kotúľať v dlani, prekrvíte a pretiahnete naťahovače a ohýbače na rukách. Tieto svaly sú v dôsledku dlhodobého písania na klávesnici a prácou s myšou často skrátené. Spôsobujú bolesti aj v ostatných častiach paží, mnohokrát smerujúce až ku krčnej chrbtici. Okrem toho rehabilitačný prostriedok, používaný po stáročia v čínskej medicíne, stimuluje akupresúrne body na dlaniach. Tým povzbudzuje činnosť vnútorných orgánov a funkciu mozgu.
Ako pretiahnuť svaly
Ak vybavujete všetkú agendu vo svojej pracovni, kúpte si do nej veľký rehabilitačný balón. Pri pauze sa na ňho najprv posaďte a potom pozvoľna prejdite do polohy na chrbát, ako keby ste chceli urobiť most. Chodidlá majte na zemi, paže za hlavou, z hlboka dýchajte do otvoreného hrudníka a nechajte gravitácií potiahnúť vaše svaly. Po predýchaní zopakovanom desaťkrát paže premiestnite na hrudník. Vytiahnite sa za nimi hore, späť do sedu sa vracajte pomaly rolovaním, stavec po stavci.
Červená pred očami
Pozeráte sa každý deň na obrazovku, monitor či displej, môžete v očiach zaznamenať slzenie, suchosť, pálenie aj zčervenanie. Často tak isto vidíte rozmazane, nezaostrene, predmety majú zahmlené obrysy a niekedy sa objavujú farebné svetielka alebo čierné bodky pred očami. Pokiaľ na predchádzajúce riadky súhlasne kývete, pravdepodobne trpíte zrakovým stresom. Odhadom tieto problémy trápia 50 - 90 % ľudí pracujúcich s počítačom viac ako dve hodiny denne.
Príčin vzniku computer vision syndrómu je však rada, od blikania, zlého odlesku svetla a svetelných zdrojov z monitora až po nevhodnú vzdialenosť očí od obrazovky. Problémy ešte násobí usychanie oka spôsobené sústredením, znížená frekvencia žmurkania a klimatizácie.
Ak chcete vidieť ako rys...
- Zaobstarajte si čo najlepšie osvetlenie, pracovný stôl postavte tak, aby ste získali čo najviac prirodzeného svetla.
- Nastavte si správnu vzdialenosť očí od obrazovky. Mala by byť vzdialená na dĺžku vašej paže a jej horný okraj by mal spočívať vo výške očí.
- Oči si ráno a večer oplachujte studenou vodou.
- Cvičte cviky na pretiahnutie a posilnenie očných svalov. So zavretými očami kreslite krúžky, ležiace osmičky alebo píšte malé písacie "m".
- Vyhľadajte pomoc fytoterapeuta, ktorý vám pripravý bylinné zmesi na posilnenie zraku.
- Zapracujte na eliminácií duševného a emočného stresu. Možností je veľa (Bachové kvetové esencie, aromaterapia, jóga, taj-či, sauna, relax, prechádzky v prírode, trávenie času pod stromami).
- Poobzerajte sa po kvetinovej vode z ruží alebo z nevädze. Pri unavených očiach ju pre osvieženie strieknite na zavreté viečka (dámy, žiadne obavy, make-up ostane bez ujmy). Doma potom môžete týmto hydrolátom navlhčiť vatové tampóny a priložiť ich ako desaťminutový, zkľudňujúci obklad.
Aby ste lepšie videli
V honbe za lepším zrakom sa rozhodne neobmedzujte len na mrkvu. Darov prírody, vďaka ktorému podporíte svoje oči, je oveľa viac.
Mrkva
... obsahuje beta-karotén. S dioptrickými nedostatkami vám mrkva nepomôže, ale je bohatá na beta-karotén, z ktorého v ľudskom tele vzniká vitamín A. Ten vyživuje sietnicu, vnímanie zrakového vnemu na sietnicu.
Špenát
... je nadupaný luteinom a zeaxantinom. Obe tieto látky (všeobecne ich obsahuje všetká listová zelenina) znižuje riziko rozvoja degenerácie makuly (centrálna časť sietnice) a šedého zákalu.
Losos
... je bohatý na DHA (kyselinu dokosahexaenovú). DHA sa v tele koncentruje mimo iného v sietnici oka a v očnom nerve. Má pozitívny vplyv na vývoj zraku a koordináciu zrakového ústroja s celkovou motorikou.
Orechy
... skvelé zrdoje vitamínu E. "Éčko" chráni oči pred voľnými radikálmi z UV či ionizačného žiarenia, ktoré môžu poškodiť membrány a proteíny v šošovke. Súčastne bráni rozvoju šedého zákalu a starnútim spôsobenú degeneráciu makuly.
Fazuľa
... zinková bomba. Cícer, fazuľa alebo šošovica? Vyberte si! Zinok je pre správny zrak nevyhnutný a v strukovinách o ňom nie je núdza. Vďaka nemu sa z pečene uvoľnuje vitamín A, mimo iného práve do sietnice. Zároveň zlepšuje nočné videnie.
Brokolica
... silná dávka "céčka". Vitamín C obsahuje vo veľkom aj ružičková kapusta a červená paprika. Brokolica je tak isto zdroj riboflavinu (vitamín B2), ktorý pomáha očiam adaptovať sa na zmeny svetla.
Citrusy
... ďalšia nálož vitamínu C. "Céčko" napomáha správnej funkcii sietnice a nervových buniek v oku. Posledná štúdia naviac ukazuje, že má aj širší dopad na fungovanie centrálnej nervovej sústavy.
Avokádo
... obsahuje lutein. Prírodny antioxidant lutein si vyslúžil pomenovanie ochranca očí, pretože ich pomáha udržovať vo forme aj s pribúdajúcim vekom.
Aromaterapia na pracovisku
Počítače sú jedným z faktorov, ktoré prispievajú k vysokej koncentrácií škodlivých pozitívnych iontov v miestnosti. Hladinu týchto elektricky nabitých častíc zvyšujú tak isto kovová konštrukcia moderných kancelárskych budóv, klimatizácia, ústredné topenie a vybavenie z umelých vlákien. Pre ľudský organizmus toto veľmi neprirodzené prostredie znamená jediné. Narušuje jeho telesné a duševné zdravie. Oproti tomu negatívne nabité ióny pôsobia ako mierne, prírodné antibiotikum. Brzdí rast pôvodcu chorôb, likviduje zárodky a znižuje počet baktérií vo vodnej pare vzduchu.
- Vyhľadajte pomoc profesionálneho aromaterapeuta, ktorý vám podľa vaších problémov pripravý liečebný aromaterapeutický prípravok. Estetické oleje patria k jedným z najúčinejších prostriedkov na bolesti a fungujú mnohokrát lepšie ako bežné maste a gély.
Akonáhle sa zvýši ich množstvo, zaznamenáte, že vám miznú bolesti hlavy, sucho v krku, škrabanie v nose, únava a letargia. Podporí aj vašu výkonnosť, koncentráciu, aktivitu mozgových vĺn a produkciu "šťastných hormónov" v mozgu. Jedna z možností, ako zvýšiť množstvo a účinnosť prospešných negatívnych iontov, je aromaterapia.
Preto využite aromalampy, difuzéry, aromakamene, misky a horúcu vodu. Nakvapkajte do nich éterické oleje (borovica kosodrevina, borovica ihličnatá, jedľa, cícer, santal, ružové drevo, smrek, bergamot, citrón, pomaranč, grapefruit) a umiestnite ich do priestoru s počítačom. Väčšina uvedených vôni pochádza zo stromov, teda v podstate prenášajú na vaše pracovisko blahodárne účinky lesa. Citrusy naviac zlepšujú vašu náladu, koncentráciu a podporujú dobré vzťahy s ostatnými kolegami.
Čo na myši a na klávesnici nevidíte
Ak sa striedate pri jednom počítači s viacerými kolegami, skôr, než začnete pracovať, dezinfikujte klávesnicu a myš. Práve na nich sa kumuluje obrovské množstvo zákerných vírusov a baktérií. Zneškodniť ich môžete účinným aromaterapeutickým sprejom. Do hlavičky s mechanickým rozprašovačom (30 ml) nalejte jednu tretinu liehu z lekárni, dve tretiny prevarenej vody, pridajte osem kvapiek éterického oleja z eukalyptu žiarivého (Eucalyptus radiata), päť z citróna a dve z jedle balzamovej. Zmes nastriekajte na papierovú servítku a dôkladne s ňou utrite uvedené plochy.
Aromakamene
Sú vyrobené z poréznej keramiky v rôznych tvaroch (srdiečka, hviezdy, anjeli, špirály, kvety). Kedykoľvek potrebujete, nakvapkajte na nich éterický olej a nechajte ho vyparovať sa do priestoru. Tento veľmi diskrétny spôsob aplikácie aromaterapie oceníte najmä na pracoviskách, kde nejde umiestniť aromalampu či difúzer.
Nechce sa vám chodiť na prechádzky samým? Skúste si na zoznamke nájsť parťáka nie len na prechádzky alebo šport, ale aj do života!
[ivi]