Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Miláčik, bolo skôr vajce, alebo sliepka?

25.február 2019
Miláčik, bolo skôr vajce, alebo sliepka?

Čo myslíte, čo bolo skôr? Vajce, alebo sliepka? Každopádne vajcia sú pre naše zdravie veľmi prospešné. Nebojte sa zvýšeného cholesterolu a zaraďte ich do svojho jedálnička.

Vajcia sú jedné z mála potravín, ktoré by mali byť označené ako superjedlo. Sú naložené živinami, z ktorých sú niektoré v modernej strave a v najrôznejších druhoch stravovania vzácne.

Neuveriteľne výživné

Vajíčka patria medzi najvýživnejšie potraviny na planéte. Celé vajce obsahuje všetky živiny potrebné k tomu, aby sa jediná bunka zmenila na živé kura. Vajíčka sú veľmi dobrým zdrojom lacných, vysoko kvalitných bielkovín. Viac ako polovica bielkovín vajíčka sa nachádza vo vaječnom bielku spolu s vitamíno B2 a má nižší obsah tuku ako žĺtok. Vajíčka sú bohatým zdrojom selénu, vitamínu D, B6, B12 a minerálov, ako je zinok, železo a meď. Žĺtky obsahujú viac kalórií a tuku než bielky. Sú zdrojom vitamínov A, D, E a K, ktoré sú rozpustné v tukoch.

  • Jedno varené vajce obsahuje zhruba 77 kalórií, 6 gramov bielkovín a 5 gramov zdravých tukov.
  • Vajce tiež obsahuje rôzne stopové živiny, ktoré sú dôležité pre vaše zdravie.
  • Vajce je takmer dokonalým jedlo. Obsahuje takmer všetky živiny, ktoré potrebujete.

Celé vajíčko patrí medzi najvýživnejšie potraviny na planéte, ktoré obsahujú takmer všetky živiny, ktoré potrebuje vaše telo pre správne fungovanie. Je ale tiež pravda, že vajíčka majú vysoký obsah cholesterolu. V skutočnosti jedno vajce obsahuje dokonca 212 miligramov, čo je viac ako polovica doporučeného denného príjmu 300 mg. Je však dôležité mať na pamäti, že cholesterol v strave nemusí nutne zvyšovať hladinu cholesterolu v krvi. Pečeň v skutočnosti produkuje veľké množstvo cholesterolu každý deň. Keď zvýšite príjem cholesterolu v strave, vaša pečeň produkuje menej cholesterolu, aby sa to vyrovnalo.

Odpoveď na otázku, koľko a kto môže konzumovať vajec, sa líši podľa jednotlivca. Pri dvoch tretinách ľudí vajce nezvyšuje hladinu cholesterolu vôbec. Pri ostatnej jednej tretine ľudí môžu vajíčka mierne zvyšovať celkový a LDL cholesterol. Ľudia s genetickými poruchami, však môžu mať problém s konzumáciou vajec a budú ich musieť obmedziť alebo sa im dokonca úplne vyhnúť. Vajíčka sú bohaté na niektoré živiny, ktoré podporujú zdravie srdca, ako je betain a cholin. Nedávna štúdia o takmer pol milióna ľudí v Číne naznačuje, že jesť jedno vajce denne môže znížiť riziko srdcových ochorení a mrtvice, aj keď odborníci zdôrazňujú, že vajce musí byť konzumované ako súčasť zdravého životného štýlu, aby bolo prínosné. Pokiaľ máte obavy ohľadne vášho cholesterolu alebo si nie ste istí, či je pre vás bezpečné konzumovať vajíčka, obráťte sa na svojho lekára.

Vajce v tehotenstve

Počas tehotenstva a kojenia je zvlášť dôležitá dostatočná zásoba cholinu, pretože cholin je nevyhnutný pre normálny vývoj mozgu. Vajcia by mali byť zahrnuté v rámci rozmanitej a vyváženej stravy. Pri jedení k raňajkám môže pomáhať s redukciou hmotnosti, pretože vysoký obsah bielkovín vám pomáha cítiť sa plnejší po dlhšiu dobu.

Ďalšie druhy vajec

Prepeličie vajce

Prepeličie vajíčka majú podobnú chuť ako slepačie vajíčka, ale ich drobná veľkosť (päť prepeličích vajec sa obvykle rovná jednému veľkému kuraciemu vajcu) a pekná, škvrnitá škrupina ich označila populárnymi pri gurmánskom varení. Škrupiny sú vo farbe od tmavo hnedej až po ľahko modré alebo biele.

Kačacie vajce

Kačacie vajíčka vyzerajú ako slepačie vajíčka, ale sú väčšie. Rovnako ako pri kuracích vajíčkach sú predávané v rozmeroch od malých až po veľké. Kačacie vajíčka majú viac bielkovín a sú bohatšie než slepačie, ale majú tiež vyšší obsah tuku. Keď sa varia, biela sa zmení a žĺtok sa zmení na oranžovú.  

Ako vajíčka vyberať

Vajíčka by mali byť pred nákupom vizuálne kontrolované. Nejlepšie je skontrolovať trhliny alebo tekutiny v krabičke, aby nedošlo k ich poškodeniu alebo aby ste si domov nepriniesli už poškodené. Vajíčka sa najlepšie uchovávajú v chladničke, kde môžu zostať až na jeden mesiac. Neodporučuje sa ich ale dávať do dverí. Môžete namietnuť, že práve tam je na ne vyhradený priestor. Lenže odborníci údajne prišli na to, že vo dverách sa viac mení teplota, preto je nevhodné tu vajíčka skladovať. Vo dvierkách by mali byť uskladnené, iba keď sú pravidelne konzumované. Vajcia s by sa mali konzumovať najlepšie čo najskôr, aby sa udržali čerstvé a nehrozila z nich žiadna nákaza. Farba vajíčka nieje dôležitá, ale pri výbere vajíčok je potrebné vziať do úvahy mnoho ďalších faktorov.

Miláčku, bylo dřív vejce, nebo slepice?

Bezpečnosť a vajíčka

Hlavnou obavou o bezpečnosť je vždy otrava samolmonelózou. Kojenci, deti, tehotné ženy a starší ľudia by nemali jesť surové vajce alebo ľahko varené vajíčka. Vajíčka sú bežnými potravinovými alergénmi. najmä pri malých deťoch. Pokiaľ máte akékoľvek obavy týkajúce sa alergií na vajce, navštívte svojho lekára.

Hnedé versus biele vajíčka - je v nich rozdiel?

Niektorí ľudia veria, že hnedé vajíčka sú zdravšie alebo prirodzenejšie, zatiaľčo iní majú pocit, že biele vajíčka sú čistejšie. Ale sú rozdieli medzi hnedými a bielymi ešte nejaké ďalšie okrem farby? Slepačie vajcia môžu byť hnedé alebo biele. Veľa ľudí však nevie, čo spôsobuje, že vajcia mujú rôzne farby. Odpoveď je ale úplne jednoduchá, farba vajec závisí na plemenu. Rôzne farby vajec pochádzajú z pigmentov, ktoré produkujú sliepky. Hlavný pigment v hnedých škrupinách sa nazýva protoporfyrín, ktorý je vyrobený zo zlúčeniny, ktorá dodáva krv do tmavšieho zafarbenia škrupiny. Ale zatiaľčo genetika je hlavným faktorom, ktorý určuje farbu vajec, môžu mať vplyv tiež ďalšie faktory. Slepačie prostredie, strava a úroveň stresu môžu do istej miery ovplyvniť frabu škrupiny tiež. Tieto faktory môžu spôsobiť, že odtieň je svetlejší alebo tmavší, ale nemusí samozrejme meniť samotnú farbu. Hlavným faktorom určujúcim farbu je stále iba plemeno.

Sú hnedé vajíčka zdravšie než biele?

Ľudia, ktorí uprednostňujú hnedé vajíčka, to často robia, pretože veria, že hnedé vajcia sú prirodzenejšie a zdravšie ako biele vajcia. Pravdou však je, že všetky vajíčka sú nutrične veľmi podobné, bez ohľadu na veľkosť, stupeň alebo farbu. Hnedé a biele vajíčka sú zdravé potraviny. Typické vajce obsahuje množstvo vitamínov, minerálov a vysoko kvalitných bielkovín, všetky zabalené do menej než 80 kalórií.

Vajíčka a kozmetika

Vajíčka sa používajú v kozmetike a je to veľmi jednoduché.

Kozmetická maska z bielku

Zloženie: jeden vaječný bielok, jedna lyžička medu

Postup: Zmiešajte prísady, naneste na tvár. Nechajte na tvári až do úplného vyschnutia a potom sa umyte teplou vodou a žinkou.

Hydratačná banánovo-avokádová a vaječná maska na vlasy

Zloženie: pol zrelého a rozmixovaného avokáda, pol zrelého banánu, tiež roztlačeného, jedno veľké vajce, dve lyžice olivového oleja

Postup: Najprv zmiešajte avokádo a banán, potom premiešajte vajce a olivový olej. Naneste na suché vlasy a počkajte 15 - 30 minút. Nakoniec všetko spláchnite studenou vodou.

Vajíčka majú obrovskú škálu použitia, môžete z nich piecť, možete z nich robiť masky a variť ich natvrdo alebo namäkko, je to len na vás a zakúpiť ich môžete kdekoľvek po celej Slovenskej republike.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: