Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Meriate sa správne?

26.október 2020
Meriate sa správne?

Kým krvný tlak vám zistia v ordinácii, na horúčku sa vás lekár spýta s istotou, že si ju viete zmerať sami. Prístroje pre domáci monitoring sa stále modernizujú. Príkladom sú práve teplomery a tlakomery.

Sledovanie krvného tlaku

Meranie tlaku je súčasťou liečby tak bežnej choroby, ako je hypertenzia. Na začiatok si pripomeňme, že krvný tlak je tlak, ktorým pôsobí krv na steny ciev, ktorými preteká, a je rôzny podľa toho, kde by sme ho v našej cievnej sústave merali. Obyčajne však krvným tlakom mienime tlak krvi vo veľkých tepnách, teda arteriálny. Tlak vytvára naše srdce, a tak sa podľa srdcového cyklu mení - vo fáze vypudzovanie krvi máme vyšší (systolický) tlak, vo fáze naplňovania srdcových komôr potom najnižší (diastolický) tlak. Výška tlaku sa môže meniť aj v súvislosti s mnohými ďalšími vplyvmi. Je tu pochopiteľne faktor ľudského veku, okolitá teplota alebo fyzické aj psychické dispozície.

Vekom cievy strácajú svoju pružnosť, a tak je bežným javom vyšší systolický a nižší diastolický tlak. Pracovníci v zdravotníctve tiež vedia, že meraný tlak môže byť ovplyvnený takzvazným syndrómom bieleho plášťa, teda podvedomou obavou z vyšetrenia u lekára, a tak by malo byť meranie opakované.

Ako na kontrolu

Systém niekoľkých meraní a ich spriemerovaním by mal byť pravidlom aj v domácich podmienkach, kedy záznam hodnoty krvného tlaku mimo ordinácii môže slúžiť ako prevencia alebo jedna z dôležitých častí liečby hypertenzie. Meranie je potrebné vykonávať zásadne v čase, keď sme v pokoji (odporúča sa vyčkať aspoň 5 minút). Či už používame akýkoľvek prístroj, nesmieme mať na ruke čokoľvek, čo by ju mohlo sťahovať, napríklad šperky, hodinky alebo odev. Najskôr meriame na oboch rukách a meranie potom opakujeme na tej, kde boli vykázané vyššie hodnoty. Ak sa výsledky líšia príliš výrazne, zrejme sa niekde stala chyba a mali by sme meranie opakovať.

Pozor musíme dávať aj na to, aby sme najmä zápästné prístroje mali vo výške srdca na uvoľnenej podloženej ruke. V žiadnom prípade potom nemajú žiadnu výpovednú hodnotu merania, ktorú sme vykonali po vyfajčenej cigarete, po vypití kávy, pod vplyvom alkoholu alebo po požití liekov na hypertenziu. Na tieto skutočnosti ostatne poukazuje aj návod na použitie toho ktorého prístroja alebo k nim smeruje poučenie zo strany ošetrujúceho lekára.

Vyhodnotenie nechajme na lekárovi

Dnešný trh ponúka širokú škálu techniky pre meranie krvného tlaku. Z ordinácií poznáme ortuťové tlakomery. Využívajú v kombinácii s fonendoskopom posluchovú metódu a vyžadujú skúsenosť s použitím.

Viete sa správne zmerať tlakomerom?

Digitálne tlakomery sa dnes využívajú ako v lekárskej praxi, tak aj pre domáce meranie a sú založené na oscilometrickej metóde merania, kedy je vyhodnocované rozkmitanie tepny. Kvalitnejšie digitálne tlakomery sú vybavené dvoma senzormi, ktoré vedia merať presnejšie, lacnejšie tonometre majú len jeden. Dokážu napríklad sledovať aj nepresnosti v tepovej frekvencii. Výsledky merania sa zobrazia na displeji digitálneho tlakomeru a tiež sa často ukladajú do pamäte prístroja. Preto je dôležité si pri robení takéhoto prístroja overiť, či disponuje pamäťou. Môže byť tiež vybavený funkciami pre meranie tlaku u dvoch osôb, poprípade ešte u tretej osoby, napríklad zvedavej návštevy.

Takýto tlakomer by mal zvládnuť uložiť dáta až zo stovky meraní. Niektoré majú možnosť preniesť dáta do domáceho počítača s príslušným programom, ktorý býva pri výrobku priložený, a potom je možné v PC spracovať a vyhodnotiť. Najnovšie tlakomery dokážu spolupracovať s chytrým telefónom, na ktorom v príslušnej aplikácii zobrazia hodnoty odovzdanej bezdrôtovo cez Bluetooth. Je však nutné si uvedomiť, že akékoľvek hodnotenie dát laikom nie je relevantné a diagnostika prislúcha výhradne ošetrujúcemu lekárovi, ktorému výstupy odovzdáme.

Len pre informáciu a s výhradami opísanými v úvode môžeme uviesť, že u zdravých dospelých osôb sa za normálne považujú namerané hodnoty v rozmedzí nad 90/60 mmHg a pod 140/90 mmHg. Zdôrazňuje sa, že u zdravých dospelých - pre deti alebo napríklad diabetikov je to pri hornej hranici tlak vysoký. Nízky krvný tlak vykazuje dlhodobo hodnoty pod 100/65 mmHg, avšak u veľmi malých detí (dojčat) je to normálne. Vysoký tlak určujú dlhodobo získané dáta nad 140/90 mmHg, vážnu hypertenziu predstavujú hodnoty 170/100 mmHg.

Na paži aj zápästí

Prístroje na meranie krvného tlaku môžu byť s manžetou, ktorá sa upína na paži, alebo tiež, kde sa manžeta pripína na zápästí. Existujú aj prstové tlakomery, avšak hodnoty, ktoré nameria, nie sú zatiaľ brané ako preukazné. Pre osoby vyššieho veku, poprípade so srdcovou arytmiou sú doporučované tlakomery s manžetou pre upnutie na paži, tie s upínaním na zápästí sa hodia skôr ako mobilné dajme tomu na cesty alebo pre využitie k diagnostike pri športovaní. Manžety v oboch prípadoch majú zodpovedať dĺžkou obvodu ramena alebo zápästia. U pažných je väčšinou možné meniť alebo zakúpiť veľkosť univerzálnu.

Máte doma tlakomer?

V každom prípade je nutné vždy zaobstarať manžetu, ktorá je odporúčaná výrobcom prístroja a je s ním kompatibilná, inak to môže ovplyvniť presnosť merania.

Chytré hodinky a náramky, ktoré sa stali tak obľúbené pre sledovanie denných aj nočných aktivít, rozhodne tlakomer nahradiť nemôžu. Sledujú síce pohyb a srdcový tep (poprípade spálené kalórie či kvalitu spánku) a zároveň všetko vyhodnocujú, avšak tlak merajú len vonkajší a slúžia tak ako barometer.

Sledovanie horúčky

Teplota ľudského tela je dôležitým faktorom vypovedúvajúcim o zdravotnom stave. Je dobré ju poznať najmä u detí, pretože ju môže sprevádzať nielen choroba, ale aj fyzické či psychické vyčerpanie.

Od ortuti sa ustúpilo

Dôležitým ukazovateľom nášho zdravotného stavu je telesná teplota. Jej zvýšenie indikuje, že s naším organizmom niečo nebude v poriadku. Je preto dôležité ju kontrolovať najmä u malých detí, ktoré ešte nedokážu informovať okolie o svojich problémoch. Existuje veľa možností, ako to urobiť. Klasický sklenený ortuťový teplomer sa už v súčasnosti nepredáva kvôli nebezpečnému tekutému kovu. Ak sa s nimi napriek tomu v zdravotníckych potrebách stretneme, vedzte, že sa jedná o teplomery, ktoré obsahujú galistan, teda zliatinu gália, india a cínu. Ich nevýhodou je popri pomerne zložitého a zdĺhavého postupu použitia aj to, že sa na rozdiel od ortuti ťažko sklepávajú, zlúčenina má totiž vysokú priľnavosť ku sklu.

Ale bez obáv - existuje mnoho typov teplomerov, ktoré si môžeme podľa účelu a princípu merania vybrať. Aj pri používaní teplomera by sme mali ctiť niektoré základné pravidlá. Musíme si totiž uvedomiť, že aj u zdravého človeka môže v závislosti na dennej dobe a telesnej aktivite teplota kolísať až o dva stupne. Pre opakované merania (aby malo výpovednú hodnotu) používame rovnakú metódu aj miesto merania. Nebude teda potrebné u malých detí raz kontrolovať teplotu meraním v konečníku, kde sa vždy musí odpočítať od výsledku pol stupňa, a druhýkrát, pretože to bolo dieťaťu nepríjemné, merať teplotu napríklad v podpazuší.

Čím si meriate teplotu?

Musíme počítať aj s tým, že rozrušené dieťa, dávajúce najavo svoju nespokojnosť hlasným krikom, bude mať vyššiu teplotu, než keď meranie prebehne v pokoji za rovnomerného dýchania. Presnosť môže ovplyvniť tiež okolitá teplota napríklad v prekúrenej izbe.

Digitálne, bez dotyku

Analógové merania postupne vytláčajú digitálne telesné teplomery. Môžu byť ako kontaktné, tak bezdotykové. Tie kontaktné majú rovnaký spôsob použitia ako klasické, sklenené. Používajú sa na meranie teploty v podpazuší, ústach aj konečníka. Ich prevedenie aj funkcie sú rôzne. Môžu byť v podobe detského cumlíka, takže odpadá strach malého pacienta z niečoho neznámeho, môžu mať aj klasickú podobu krátkej "tyčky". Koniec merania oznámi krátkym signálom a tie sofistikovanejšie ich uložia do pamäte, odkiaľ ich pre kontrolu môžeme spätne vyvolať. Nevýhodou môže byť, že k presnému fungovaniu potrebujú dostatočne nabitú batériu. Tú musíme sledovať a včas vymeniť.

Existujú aj také teplomery, ktoré sa špeciálnou náplasťou prilepia do podpazušia pacienta a monitorujú teplotu nepretržite, teda každé 4 sekundy. Hodnoty sú bezdrôtovo prenesené do príslušnej aplikácie inteligentného telefónu alebo tabletu. Tak máme prehľad o okamžitých zmenách aj tendenciách vo vývoji teploty. Môžeme tiež nastaviť teplotu medznú, po ktorej dosiahnutí nás aplikácia akusticky upozorní.

Hygienické sú tiež jednorazové teplomery, ktoré merajú pomocou zmeny farby takzvaných indikačných bodov (v ktorých je v každom iná zmes látok) reagujúcich na presne danú teplotu. Používajú sa nielen pri závažných infekčných ochoreniach, kedy sa po každom meraní likvidujú, aby nedošlo ku krížovému prenosu choroby, ale možno si ich vziať napríklad aj na dovolenku.

Bezdotykové teplomery využívajú infračervené žiarenie a zmerajú teplotu jednoducho zo vzdialenosti niekoľkých centimetrov po namierení na určitú časť tela počas sekundy. Ich veľkou výhodou je, že tak môžeme šetrne merať teplotu aj u spiaceho pacienta, poprípade si pomocou tohto prístroja overiť, akú teplotu má mlieko v fľaštičke alebo čaj v šálke. Navyše sú veľmi hygienické.

Ak potrebujete vyšetrenie alebo odbornú pomoc, skúste odborníkov na slovo vzatých v každom väčšom meste - v Bratislave, KošiciachPrešove alebo napríklad Banskej Bystrici. Až sa dostanete do správnej formy a budete sa cítiť parádne, tak sa hneď zoznámte s druhou polovičkou a vezmite ju niekam na rande po našej krásnej zemičke. Kam na rande? Poradíme!

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: