Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Máme smartphonové vzťahy

8.december 2020
Máme smartphonové vzťahy

Je telefón pomocníkom partnerského vzťahu alebo jeho kríž? Mobilné zaradenie síce otvára nové spôsoby, ako sa zoznámiť, ako byť viac v kontakte a ako si vyjadrovať lásku alebo udržiavať oheň medzi partnermi. Ale odborníci tiež tvrdia, že situácia zašla príliš ďaleko. Za možnosť mať telefón po ruke vymeníme totiž už aj sex.

Veľký európsky prieskum od známeho výrobcu telefónov priniesol alarmujúce výsledky. Podľa niekoho sa až 55% Európanov sebakriticky domnieva, že telefón používajú príliš často a snažia sa neustále ťukanie alebo rolovanie obmedziť. Situácia na starom kontinente vyznieva ešte o niečo dramatickejšie, keď príde na rad téma závislosti. Prekvapivých 42% predpokladá, že už sú závislí na telefóne. Či už ide o sociálne médiá, telefonovanie alebo akýkoľvek iný kontakt so svetom. Smartphone sa stal spoločníkom v posteli, na záchode a núteným partnerom ľudských rozhovorov a stretnutí.

Svoje miesto zaujal stabilne po pravici majiteľa. Priamo na stole. Spoločnosť Huawei, ktorá prieskum priniesla, tvrdí, že šikovný telefón je užitočným pomocníkom. Jeho prehnané užívanie, ktoré nepriaznivo zasahuje medziľudské vzťahy, podporovať nechce. Všetko má totiž svoju mieru. A miera je smerodajná aj pri diagnostikovaní závislosti.

Závislosť alebo moderný životný štýl?

Prieskum neudáva presne, ako títo údajní "závisláci" trávia čas s mobilným spoločníkom, ale terapeutická prax potvrdzuje jeho závery. Inteligentné zariadenia tvoria totiž denné menu sedenia so psychológom. Argument vášho partnera, že ide o dynamický životný štýl a je úžasné byť v neustálom kontakte so svetom, už neprejde. Môže ísť o psychiatrickú diagnózu. Ľudia vnútorne cítia, že je niečo v neporiadku. Je správne hovoriť doslovne o závislosti? Psychoterapeutí potvrdzujú, že závislosť na telefónoch má dokonca aj špeciálnu kategóriu.

Áno, telefón je problém. Je to ako každá iná závislosť, princíp zostáva rovnaký. Patrí do takzvaného závislého správania, do podmnožiny gamblingu. Túto podmnožinu správne nazývame komunikačné závislosti. Pri diagnostike je však nutné pracovať s odbornými výrazmi opatrne a prenechať situáciu na posúdenie psychiatrovi. Diagnostikovať ju môže vlastne len psychiater. Ale môžeme vnímať aspoň varovné signály. Medzi ne patrí tzv. craving alebo baženie, keď sa na čas s telefónom vyložene tešíte a nemôžete sa dočkať, až si nalejete pohár vína, posadíte sa na gauč a začnete kontrolovať virtuálny alebo reálny svet.

Druhým varovným signálom podľa odborníkov môže byť predlžujúci sa čas, ktorý sa svojím inteligentným pomocníkom trávime, alebo skracovanie chvíľ bez neho. Tretím dôvodom na vstup si do svedomia je, keď telefón uprednostňujeme pred inými činnosťami. Ide hlavne o primárne potreby, ako sú spánok, jedlo, toaleta či dokonca sex.

Mám vztah s telefonem

Telefón dôležitejší ako sex

Aj keď sa mnohí z vás pri predstave obetovania intímnych chvíľ zatvári pohoršene, štatistiky vám chuť nenapravia. Takmer polovička Dánov by sa vzdala sexu až na pol roka pre potešenie z ťukania do mobilu. Iný prieskum od spoločnosti Delvv hovorí o necelej tretine Američanov, ktorí majú rovnaký názor. Skúsení terapeuti spájajú toto číslo s celkovým trendom v spoločnosti. Ľudia jednoducho majú stále menej a menej sexu. Dôvody sú rôzne, stres, civilizácia a normy, ale aj práve mobilné zariadenia.

Celoeurópsky priemer je na tom o niečo lepšie ako Dánsky. Aj jedna pätina ľudí, ktorá by sa vzdala sexu, je však dosť veľmi v takej zásadnej otázke. Ako najväčší milovníci sa prejavili Maďari a Gréci. Do takejto výmeny niečo za niečo by išlo len 11% mužov a žien. Ďalšia oblasť, v ktorej sa Európa rozdelila na dve časti, je chodenie na rande. Viac než polovica Dánov a Rakúšanov by najradšej sedela doma, než by sa chystala na schôdzku. S tým však riadne nesúhlasia Rumuni, kde až 90% potrebuje k životu viac randenia a offline flirtovania ako telefonovania a písania správ.

Slováci v prieskume skončili na povážlivých 44%, a teda takmer polovici by neprekážalo tráviť večery osamote. Je teda veľká pravdepodobnosť, že maďarský milenec bude mať diametrálne odlišný prístup k zoznámeniu sa ako Slovák. Zaujímavé vysvetlenie priniesla sociologička Silvia Porubänová, podľa ktorej to so severskými národmi ani slovenskými mužmi nemusia byť až také zlé. Liberálni severania si totiž vedia jednoznačne vyžiadať to, po čom túžia. Napríklad aj prostredníctvom telefónu a zoznamovacích aplikácií.

Rande pre nich nemusí byť nutne symbolom zoznámenia sa s atraktívnym mužom či ženou. Južanské národy sú síce otvorenejší, ale tiež viac zviazaní náboženstvom.

Zoznámenie sa v bare je out

Telefón nám vstupuje do partnerského života už na samom začiatku, pri zoznámení sa. Väčšina Európanov si poznanie potencionálneho partnera bez telefónu v ruke nedokáže vôbec predstaviť. Uložíme si číslo atraktívneho muža, nájdeme si sexi suseda z druhého poschodia na Facebooku alebo sa prihlásime do zoznamovacej aplikácie na mobile. Stačí si nainštalovať aplikáciu a už jazdíme prstami po obrazovke doprava alebo doľava, ako by sme utierali prach. Aplikácie sa dostali medzi bežné spôsoby, ako sa zoznámiť s opačným pohlavím.

Věnujte se svému partnerovi více než svému telefonu

Najviac skúseností zo všetkých národov s nimi majú Slováci, Bulhari aj Maďari. Keby ste dnes spočítali všetky zamilované páry u našich južných susedov, jedna pätina z nich si najprv začala písať cez aplikáciu. Aj keď veľa ľudí ešte sčervenaním a slabým hlasom priznáva, že zoznamky využíva, nejde o žiadne tabu. Mnoho žien považuje online zoznámenie sa za zlyhanie alebo neschopnosť sa zoznámiť "prirodzeným" spôsobom. Za prirodzený spôsob by sme asi považovali hľadanie v bare alebo klube. Takto sa úspešne stretáva a spája len veľmi málo ľudí, asi 9%. Zoznámiť sa v bare je už úplne out.

Najkvalitnejší základ pre dlhotrvajúci vzťah stále vytvára vaša rodina alebo kamaráti. Máte vysoké šance na úspech, keď vás s priateľom zoznámil niekto z vašich blízkych. Na takomto základe stojí momentálne v Európe jedna tretina vzťahov. Digitálny svet síce novým stretnutiam pomáha, ale klasiku zatiaľ neohrozuje.

Pikantné fotky a "sexting"

Červenáte sa pri pomyslení, aké fotky ste nedávno poslali cez messenger partnerovi? Prezradíme vám, že dráždivé selfie je klasikou pre každého šiesteho človeka v našom časopriestore. Majstrami v tejto disciplíne sú Chorváti a Slováci. Gréci radšej prenechávajú priestor sladkým rečiam cez správy, než by niečo fotili a ukazovali. Ale pozor! Vyznaniu "milujem ťa" sa radšej tiež vyhýbajú. Nálepku "najkontroverznejšia smartphonová krajina" si vyslúžilo Rumunsko a katolícke Poľsko. Takmer 40% Poliakov nechce mať nič spoločné s flirtovaním či inými pikantnosťami cez telefón a Rumuni posielajú najmenej nahých selfie zo všetkých.

V každom prípade je najvyšší čas pridať do svojho slovníka nový pojem - sexting. Moderný výraz vznikol spojením slov "sex" a "texting" (písanie správ). Skrýva sa za ním posielanie správ s erotickým podtónom, ktoré už nie sú len nevinným flirtom. Nie náhodou vznikol v 21. storočí. Môže ísť o erotickú fotografiu, sexy odkazy cez WhatsApp alebo klasické esemesky. Keď holdujete niečomu z toho, sextujte aj vy. Najviac virtuálnej komunikácie si doprajú v Dánsku.

Už jste vyzkoušeli sexting?

Hádka cez telefón

Existuje niekoľko dôvodov, prečo môže byť inteligentné zariadenia dôvodom partnerských hádok. Aj keď hovoríte, že sú to drobnosti a nepodstatné detaily, v našich životoch sú prítomné viac, ako sme ochotní pripustiť. Telefón sa stáva ďalším obrovským fenoménom v partnerských vzťahoch, ktorý má negatívnu aj pozitívnu úlohu. Veľký európsky prieskum predkladá prvý a zreteľný dôvod k hádke - čo máte v telefóne a nechcete ukázať? Nemusí ísť práve o podvádzanie alebo niečo nekalé. Ruku na srdce, ak by ste si dôkladne prelustrovali svoj telefón, určite by sa našli veci, ktoré by sa partnerovi veľmi ťažko vysvetľovali.

Takto to má asi pätina z nás. Stačia pusinky od homosexuálneho kolegu cez chat alebo oslovenie "zlatíčko" a argument, že kolega má inú orientáciu a všetko je v pohode, znie ako lacné ubezpečovánia.

Zvládate viac vecí naraz?

Multitasking je údajne typická ženská schopnosť robiť viac vecí naraz a do medziľudských vzťahov sa nehodí. Kamarátka, ktorej práve rozprávate o krivde svojho života, stíha zároveň vypisovať správy a skúmať pracovné emaily. Medzitým vás ešte ubezpečuje, že vás počúva. Alebo partner, s ktorým sa potrebujete dohodnúť na kúpe gauča, drží celý čas telefón v ruke. Ale nie preto, aby hľadal jeho dovoz. Keď sa váš rozhovor začne blížiť melódií reči ku koncu, vynorí sa váš drahý konečne z oparu zaujímavých správ a súhlasne pokýva hlavou. Otázky o farbe, ktorú ste v medzičase položili, si nevšimol.

Nejde o bagatelizovanie, pretože až polovica párov sa háda cez telefón. Jeho prehnané používanie, vyrušovanie počas večere alebo odpisovania na správy neskoro v noci, ktoré dvíhajú obočie nejednej ženy. Prekáža nám tiež, keď nám nezavolá späť, neodpíše na správu alebo sa príliš zanietene venuje sociálnym médiám. Podobný počet ľudí neznáša, keď prerušíte rozhovor, aby ste si vybavili telefonát a dve tretiny ľudí rozčuľuje odpovedanie na správy počas konverzácie. Nejde len o etiketu, ale aj o schopnosť žiť v prítomnosti, známe ako mindfullness.

Je v rukách každého z nás, aby sme sa nenechali vyrušovať a venovali partnerovi či kamarátovi plnú pozornosť. Vedieť počúvať je cenná cnosť a je viac dôležitá než dar reči. Domnelý multitasking síce prináša pocit dynamiky a superflexibility, zároveň nás však vynáša z krásnych hĺbok vzťahu a oberá nás o pokoj v živote. Nejde teda len o to, ako pôsobíme na naše okolie, ale čo tým spôsobujeme sami sebe.

Zoznámte sa pomocou vedeckého zoznamovacieho dotazníku alebo partnerskej zhody podľa znamenia zverokruhu.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: