Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Ľudské oko a čo o ňom neviete

21.máj 2019
Ľudské oko a čo o ňom neviete

"Pozeraj sa mi do očí." Ľudské oko je veľmi zložité a tiež o vás veľa prezradí. Chráňte si svoj zrak.

Aký je vývoj oka od tehotenstva?

Prevažná časť vysoko komplexného vývoja sietnice sa vyskytuje medzi dvadsiatym štvrtým týždňom tehotenstva a tretím až štvrtým mesiacom. Optický nerv sa stáva plne myelínovaným, čo znamená postupné vytváranie obalov (myelínových pošiev) pri nervových spojov. Novorodenci vidia predovšetkým tmavé, svetlé a odtiene šedej. Medzi dvadsiatym ôsmym a tridsiatym týždňom tehotenstva, sa plodu vyvíja rýchly pohyb očí. Medzi sietnicou a mozgom je podstatou videnia a REM (rýchle očné pohyby, počas tohto spánku prebiehajú sny) a cykly spánku pomáhajú srávam zo sietnice synchronizovať sa s mozgovými vlnami zrakovej kôry. Pokiaľ sú tieto cykly narušené alebo je dieťa zbavené spánku, môže významne narušiť vývoj zraku.  

Aj po deviatich mesiacoch simultánneho, rýchleho vzniku tkaniva oko nie je pri narodení celkom zrelé. Oko novorodenca je asi z dvoch tretín plnej veľkosti, takže oko musí prejsť radou zmien, ktoré môžu trvať až rok. Zmeny zahrňujú rast očnice, zmeny kryštalickej šošovky a konečné dozrievanie makuly, rovnako ako pigmentáciu dúhovky. Preto, keď sa bábätko narodí a má modré oči, neznamená to, že mu taká farba ostane. Bezprostredne po narodení dúhovka takmer žiadny pigment neobsahuje, a preto je väčšina detí modrooká. Horizontálne, vertikálne a rotačné pohyby očí sú tak trochu nekoordinované a vyvíjajú sa rôznymi rýchlosťami. Na nervovej úrovni sú receptívne polia gangliových buniek sietnice u dojčiat menšie. Kvôli nerozvinutej schopnosti, je zraková ostrosť u dojčiat asi dvadsať zo štyristo, čo má za následok ohniskovú vzdialenosť osem adý dvadsať palcov. Všetko sa zlepšuje vo veku približne šiesteho mesiaca. Tento proces sa nazýva emmetropizácia. Zkrivenie rohovky sa tiež mení po narodení. Priestorová orientácia trvá ešte dlšie, pretože stereoskopické videnie sa plne nevyvíja do pätnástich až osemnástich mesiacov veku.

Prenos ktorý tvorí optický nerv

Naše skúsenosti s farbami súvisia nie len na vlnovej dĺžke svetelných lúčov, ktoré dopadajú na sietnicu, ale aj od kontextu, v ktorom ju vnímame, ako je farba pozadia, osvetlenie a okolie. Vo vnútri sietnice sú receptorové bunky nazývané tyčinky a čapíky. Keď na nich dopadne svetelná energia, vznikajú v dôsledku chemických zmien nervové signály. Signály sú potom presmerované cez susedné bipolárne a gangliové bunky, ktoré otvoria optický nerv. Tento nerv potom prenáša informácie do mozgovej kôry. To všetko je zodpovedné za naše vnímanie čierne, biele a sivé. Si najcitlivejšie v šere. Na druhej strane našich šesť miliónov čapíkov nám umožňuje vidieť farbu a jemné detaily. Fungujú v dobre osvetlených podmienkách a neúčinne so zníženým osvetlením.

Zrak je nejdůležitější. Starejte se o své oči

Ako to je s rozpoznávaním farieb a nerozpoznavaním rozdielu medzi lososovou a broskyňovou?

Existujú tri základné farby: červená, modrá a zelemá, ktoré robia milióny farieb a ktoré sú rozpoznateľné normálnym ľudským okom. Každé oko obsahuje tri recetory (jeden pre každú primárnu farbu), ktoré vytvárajú zážitok farieb pri stimulácii v rôznych kombináciach. Toto je známe ako Young-Helmholtzová teória farebného videnia, alebo tiež trichromatická teória. Tí, ktorí majú vadné čapíky, majú problémy vidieť určité farby. Počet farieb, ktoré ľudské oko môže rozlišovať, závisí predovšetkým na citlivosti očí jednotlivca.

Farba nám pomáha pamätať si objekty, ovplyvňuje naše nákupy a iskrí naše emócie. Ale vedeli ste, že objekty nemajú farbu? Odráža vlnové dĺžky svetla, ktoré ľudský mozog vidí ako farbu. Viditeľné spektrum pre ľudí spadá medzi ultrafialové svetlo a červené svetlo. Vedci odhadujú, že ľudia môžu rozlíšiť až desať miliónov farieb. Keď svetlo dopadne na objekt, ako je citrón, objekt absorbuje časť svetla a odráža zbytok. Odrazené svetlo vstupuje do ľudského oka najprv rohovkou, najvzdialenejšia časť oka. Rohovka ohýba svetlo smerom k zrenici, čo riadi množstvo svetla, ktoré dopadá na šošovku. Šošovka potom zaostrí svetlo na sietnici, vrstvu nervových buniek v zadnej časti oka.

Viditeľné svetlo je elektromagnetická vlna, ktorá má rozsah vlnových dĺžok približne 380 nanometrov až 740 nanometrov.

Monochromatické farby dúhy (červená, orandžová, žltá, zelená, modrá, azurová a fialová) majú svoje charakteristické vlnové dĺžky v tomto rozsahu. Keď dopadá svetlo na objekt, môže byť absorbované, odrážané alebo rozptýlené. Keď povrch absorbuje všetky vlnové dĺžky rovnako, vnímame to ako čiernu. Keď povrch odráža všetky vlnové dĺžky rovnako, vnímame to ako bielu.

Horské slnko môže zrak poškodiť viac než to letné

Hoci to asi znie divne, tak je to naozaj tak. V zime totiž dochádza k odrazom slnečných lúčov od snehu, ktoré môžu zraku ublížiť viac než napríklad pobyt pri mori.

Je potrebné mať dostatok zinku

Na správne fungovanie enzýmov v oku má veľký vplyv zinok, ktorý sa bohato vyskytuje. Nedostatok zinku v tele znižuje hladinu testosterónu a jeho doplnením dochádza k obnove tohto hormónu. Najlepším zdrojom zinku sú napríklad ústrice, hovädzie mäso, jahňacie mäso, tekvicové semienka.

Pozor na farbosleposť

Farebná slepota môže nastať, keď jeden alebo viac typov čapíkov nefunguje podľa očakávania. Čapíky môžu byť neprítomné, nefunkčné alebo detekovať inú farbu než obvykle. Najbežnejšia je červeno-zelená farba slepoty, nasledovaná modrožltou farbou slepoty. Muži majú väčšiu pravdepodobnosť farebnej slepoty než ženy.

Červené oči, pálení nebo naopak suchost mohou být velkým problémem, který byste neměli podceňovat.

Poďme sa pozrieť na choroby očí

Namáhanie očí

Ten, kto číta hodiny, pracuje na počítači alebo cestujete na dlhé vzdialenosti, o tom vie svoje. Stáva sa to, keď svoje oči preťažíte. Sú unavené a potrebujú odpočinok, rovnako ako každá iná časť vášho tela. Pokiaľ sa vaše oči cítia napäté, dajte im nejaký čas. Pokiaľ sú po niekoľkých dňoch ešte unavené, poraďte sa so svojim lekárom, aby ste sa uistili, že to nie je iný problém. Podľa očí sa dajú zistiť aj iné choroby.

Červené oči

Prečo máte krvavé oči? Ich povrch je zakrytý krvnými cievami, ktoré expandujú, keď sú podraždené alebo infikované. To dáva vašim očiam ten nepekný rudý vzhľad. Môže to byť z toho, že chodíte večer neskoro spať, z nedostatku spánku alebo z alergie. Pokiaľ je príčinou zranenie, nechajte si ho skontrolovať lekárom. Červené oči by mohli byť príznakom iného očného ochorenia, ako je zápal alebo poškodenie slnkom. Pokiaľ vám očné kvapky a odpočinok nepomôžu, navštívte svojho lekára. Zrak máte iba jeden.

Nočná slepota (šeroslepota)

Je pre váš ťažké vidieť v noci, najme pri riadení? Je ťažké nájsť cestu na tmavých miestach? Môže to byť tzv. nočná slepota. Je to symptón. Krátkozrakosť, šedý zákal a nedostatok vitamínu A spôsobujú typ nočnej slepoty, ktorú môžu lekári napraviť. Niektorí ľudia sa s týmto problémom rodia, alebosa to môže vyvinúť z degenerativného ochorenia sietnice, ktoré sa obvykle nedá liečiť.

Lenivé oko

Sa stane, keď sa jedno oko nevyvíja správne. Jedno oko je slabšie a má tendenciu sa pohybovať tzv. lenivo a pomaly, zatiaľčo druhé oko zostáva v pohybe. Nachádza sa u dojčiat, detí a dospelých a zriedka postihuje obe ocči. Liečbu je treba okamžite začať predovšetkým u kojencov a detí, aby sa tento zdravotný problém podchytil čo najskôr a bola tak čo najväčšia šanca na jeho odstránenie. Problémom sa možno vyhnúť, pokiaľ je lenivé oko diagnostikované a liečené v ranom detstve. Liečba zahrňuje korekčné okuliare a náplati nazývané okluzory.

Ochorenie rohovky

Rohovka je jasná, kopulovitá časť v prednej časti oka. POmáha sústrediť svetlo, ktoré prichádza. Choroba, infekcia, poranenie a vystavenie toxínov ju môžu poškodiť.

Farbosleposť

Keď nevidíte určité farby alebo nedokážete rozpoznať rozdiel medzi nimi (obvykle červená a zelená), môžete byť farbislepí. Stáva sa to, keď chýbajú farebné bunky v oku, tzv. už zmienené čapíky alebo dokonca nefungujú. Väčšina ľudí, ktorí ich maju, sa s nimi narodili, ale môžete ich získať neskôr v živote z niektorých liekov a ochorení. Muži sa údajne s týmto rodia omnoho častejšie než ženy. Váš očný lekár to môže diagnostikovať jednoduchým testom. Neexistuje žiadna liečba, pokiaľ sa s tým narodíte, ale špeciálne okuliare môžu niektorým ľuďom predsa len pomôcť rozoznať rozdiel medzi určitými farbami.

Padol vám niekedy niekto do oka? Tak v tom prípade sa žiadnej choroby báť nemusíte, maximálne lásky. Nebojte sa osloviť toho, kto sa vám páči. Oči sú bránou do srdca a ak vás zaujali oči, neváhajte a zoznámte sa. Chcete si to radšej nechať otvoriť vedou? Potom je tu pre vás vedecký zoznamovací dotazník.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: