Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Kde vám hrozia vírusy? Všade!

14.máj 2020
Kde vám hrozia vírusy? Všade!

Chrípka a jej podobné ochorenia, presnejšie akútne respiračné infekcie (ARI), prichádzajú každý rok. Ak presiahne počet nakazených určitú hranicu, hovorí sa o epidémii. Keď sa epidémie vyskytnú na celom svete približne v rovnakom čase, je to pandémia.

Vírusy, ktoré všetky tieto choroby spôsobujú, sa prenášajú kvapôčkami. Stačí, keď nakazený človek vedľa vás kýchne či zakašle. Vírusy preletia aj na vzdialenosť niekoľkých metrov a usadí sa na madle v električke, ktorého sa držíte, na myši počítača, ktorý zdieľate s kolegom, na kľučke WC, kam sa práve ponáhľate. V prachu, pri izbovej teplote prežívajú aj niekoľko dní, na odeve, papieri či vreckovke 8 až 12 hodín, na tvrdých hladkých povrchoch deň aj dva. Nakaziť sa môžete v kuchynke pri kávovare, kde si kolega, ktorý sa už dávno potí doma, varil popoludňajšiu kávu, u kopírky, skrátka kdekoľvek.

Odborný časopis Clinical Infectious Disaeses zverejnil štúdiu o prenose chrípkových vírusov z človeka na človeka. Najviac ľudí sa podľa nej nakazí vlastnou rukou. Autori štúdie totiž pracovali s teóriou, že najľahšie sa nákaza prenáša na tvár, kadiaľ sa dostane do tela. Americkí vedci z US National Institutes of Health síce pravdivosť tohto tvrdenia neoverili, ale spočítali, ako často si ľudia na tvár siahajú: vraj takmer štyrikrát za hodinu. To výrazne zvyšuje riziko nakazenia.

ARI aj prasacia

Chrípka, či už ju spôsobujú vírusy akéhokoľvek kmeňa a je španielska, vtáčia, prasacia alebo dostane iné priezvisko, sa od ARI líšia tak priebehom, tak možnými dôsledkami ochorenia. Ak vám stúpne náhle teplota, na teplomeri nameriate viac ako 38 stupňov, máte suchý kašeľ, bolí vás hlava, kĺby aj svaly, skrátka "celý človek", a cítite sa vyčerpaní, máte takmer s istotou chrípku. Ak kýchate a smrkáte alebo vám dokonca tečie z nosa, máte len zvýšenú teplotu alebo ani to nie, jedná sa pravdepodobne o ARI. Ani jednu z týchto chorôb sa neoplatí prechádzať.

U chrípky môže mať zanedbanie liečby aj vážne následky. Komplikácie, ako je napríklad zápal pľúc, sa musia obávať predovšetkým osoby oslabené vekom, chronicky chorých a inak handicapovaných. Ako ukazujú prípady úmrtia tohtoročnej epidémie, môže byť vážnym rizikovým faktorom aj obezita alebo fajčenie.

Ležte a pite

Liečba chrípky a ARI je najčastejšie symptomatická. Je nutné zraziť horúčku, zmierniť kašeľ a utlmiť bolesti. Na zmiernenie príznakov ochorenia slúži napríklad Acylpyrín, Aspirín, Paralen, Panadol alebo napríklad Coldrex. Proti kašľu je možné užívať prípravky uľahčujúce vykašliavanie či naopak potláčajúce nútenie ku kašľu. Zvlhčujúce spreje pomáhajú regenerovať nádchou poškouzenou sliznicu nosa. Kvapky uvoľňujúce upchatý nos odporúčajú lekári aplikovať len krátkodobo, aby nevznikla tzv. medikamentózna nádcha.

Když máte chřipku, odpočívejte

Súčasťou liečebného režimu je okrem pokoja a tepla tiež dostatočný prísun tekutín. Veľa piť je nutné najmä pri horúčke. Vhodné sú teplé nápoje, napríklad bylinkové čaje, tradične sa užíva lipový, bazový, proti kašľu pôsobí dobre skoroceľ, podbeľ, imunitu zvyšuje predovšetkým echinacea. Priamo proti chrípkovým vírusom pôsobia antivirotiká, ktoré bránia ich ďalšiemu rozmnožovaniu v organizme. Tie sú však iba na recept a lekár ich predpíše len v odôvodnených prípadoch.

Najlepšia prevencia je očkovanie

Strava s dostatočným množstvom vitamínov a cielené posilňovanie imunity otužovaním aj pohybom určite zvýši šancu každého, že jeho organizmus vírusom odolá. Popri zdravom životnom štýle sa považuje za jediný efektívny a účinný nástroj prevencia proti chrípke očkovanie. Jeho účinnosť je vysoká - u zdravých jedincov zabráni choroby v 70 až 90% prípadov, u osôb nad 60 rokov ochráni 60 až 70% pacientov. Predovšetkým znižuje riziko úmrtia o 80% a tiež vďaka nemu klesá pravdepodobnosť závažných komplikácií.

Čo je chrípka a čo viróza

Chrípka

Závažnejší priebeh

  • rýchly začiatok
  • vysoká horúčka
  • nechutenstvo

Skôr celkové príznaky

  • bolesti svalov a kĺbov
  • bolesti hlavy
  • vyčerpanie
  • absencia nádchy
  • potenie

Pomalá rekonvalescencia

Viróza

Miernejší priebeh

  • pomalší začiatok
  • teplota do 38 stupňov
  • chuť k jedlu bez zmien

Skôr lokálne príznaky

  • nádcha
  • zápal hrdla
  • zápal spojiviek

Rýchla rekonvalescencia

Vnúčatá môžu nakaziť prarodičov

Streptococcus pneumoniae čiže pneumokoka má v nosohltane viac ako 10% zdravých dospelých a až 60% detí. Ak majú v poriadku imunitu, nespôsobuje im táto baktéria žiadne problémy. Stačí však akékoľvek oslabenie, napríklad chorobou alebo stresom a pneumokok sa chopí príležitosti.

Z miest svojho bežného výskytu preniká invazívne tam, kam nepatrí, a spôsobuje závažnú infekciu. Napríklad ak sa usadí v pľúcach, prejaví sa to pneumóniou (zápalom pľúc), na mozgových obaloch zapríčiní meningitídu, infekcia môže skončiť aj celkovou sepsou krvi. Invazívne pneumokokové ochorenie máva dramatický priebeh a môže viesť k smrti. Len v prvej polovici minulého roka bolo v Slovnskej republike hlásených vyše 200 prípadov invazívneho pneumokokového ochorenia, z ktorých viac ako 20 skončilo úmrtím.

Neblahé čísla

Hoci sú týmito infekciami ohrozené všetky vekové skupiny, najvyšší počet ochorení sa objavuje u malých detí a ľudí nad 50 rokov. Prvé príznaky sú podobné chrípke - teplota, zimnica, triaška, bolesti hlavy a zvracanie. Práve preto sú tieto choroby veľmi zradné.

Jste proti chřipce naočkováni?

Vakcína pre seniorov

Hoci je účinná prevencia už dostupná, práve starší ľudia význam očkovania podceňujú. Babičky a dedovia sa pritom môžu nakaziť od vnúčat, ktoré navštevujú škôlky alebo školy a mávajú pneumokokové infekcie častejšie alebo sú tzv. nosiči, u ktorých sa ochorenie neprejavuje. Jedinou spoľahlivou metódou, ako sa brániť, je očkovanie. Jeho potreba je navyše podporovaná narastajúcou odolnosťou baktérií proti antibiotikám. Rad prípravkov predtým dostupných pre liečbu pneumokokových infekcií sa totiž dnes kvôli masívnemu nadužívaniu antibiotík stáva neúčinnými.

Vakcíny možno okrem detí využiť aj u starších osôb. Očkovanie je vhodné najmä u tých, ktorí trpia chronickými ochoreniami, a teda sú ku pneumokokovej nákaze vnímavejší. Odporúča sa tiež osobám, ktoré sa dlhodobo zdržiavajú v seniorských domoch alebo domoch s opatrovateľskou službou. Zvýšenú pozornosť možnostiam prevencie proti pneumokokovým ochoreniam by potom mali venovať aj silní fajčiari. Podľa prieskumu však nepovinné očkovanie využíva len štvrtina dospelých Slovákov.

Zásady správneho merania

Telesná teplota, tlak krvi aj hladina cukru v krvi (glykémia) zohrávajú dôležitú úlohu v diagnostike niektorých ochorení aj v monitorovaní ich priebehu. Ide o veličiny, ktorých meranie je možné bežne vykonávať v domácich podmienkach. Nevyhnutné je však vykonávať ho správne, až potom má pre nás dôležitú výpovednú hodnotu.

Telesná teplota je významným symptómom mnohých ochorení. Jej hodnoty je potrebné vždy interpretovať v súvislosti s celkovým stavom pacienta. Každý jedinec má normálnu telesnú teplotu v inom rozmedzí. Všeobecne možno povedať, že by sa teplota zdravého dospelého človeka a staršieho dieťaťa mala pohybovať okolo 37 stupňov. U menších detí je normálna teplota do 37,5 stupňov. Najvyššie hodnoty telesnej teploty nameriame v podvečer, najnižšie nad ránom.

  • Všeobecne je vhodné merať telesnú teplotu po 30 minútach pobytu pacienta v priestore s izbovou teplotou.
  • Teplota by nemala byť meraná bezprostredne po športovaní, kúpeli, sprchovaní, spánku, jedle alebo očistení teplomeru.
  • Pri porovnávaní niekoľkých meraní je nevyhnutné merať teplotu vždy na rovnakom mieste.

Naučte se, jak si správně změřit teplotu

V súčasnosti sú na trhu dostupné ako klasické, aj keď už len bezortuťové, tak digitálne a trebárs aj infračervené teplomery. Technika merania klasickými a digitálnymi teplomery je rovnaká. Teplotu nimi možno merať v podpazuší, ústach alebo konečníku.

Meranie teploty v podpazuší (axilárne)

Je iba orientačné, presné údaje možno získať iba pri dostatočne dlhom meraní (5-10 minút). Špička teplomera by sa mala vložiť do najhlbšieho miesta podpazušnej jamky a paže by mala byť pevne priložená tak, aby ho tam dostatočne fixovala.

Klasický teplomer by mal byť pred meraním znížený aspoň na hodnotu 36 stupňov.

Meranie v ústach

Je presnejšie ako meranie v podpazuší a je vhodné pre staršie deti aj dospelých. Špička teplomera sa umiestni pod jazyk, napravo či naľavo od uzdičky jazyka, meria sa asi 3 minúty. Dostupné sú aj teplomery v cumlíku. Pre spoľahlivé zmeranie teploty v ústach je nevyhnutné minimálne 30 minút vyčkať po požití nápoja, jedla, žuvania či fajčenie.

Meranie teploty v konečníku

Je vhodné u malých detí, pri zisťovaní bazálnej teploty u žien alebo pri nízkej okolitej teplote. Ide o najpresnejší spôsob merania. Špička teplomera sa zavádza asi 1,5 cm do análneho otvoru. Pre nameranie správnej hodnoty stačia zhruba 2 minúty. Teplota v telesných dutinách je vždy vyššia ako na povrchu tela, preto sa od hodnoty nameranej v konečníku odčítava 0,5 stupňa. Výnimkou sú dojčatá do 6 týždňov veku, u ktorých normálna teplota v konečníku činí 36,6 - 37,2 stupňov.

Infračervené teplomery

Infračervené teplomery merajú teplotu najčastejšie na čele alebo v uchu. Tu nameraná teplota sa (skôr pri nižších hodnotách) mierne líši od tej zistenej v podpazuší alebo ústach, je asi o 0,1 stupňa nižšia.

Meranie teploty na čele

Vykonáva sa plynulým pohybom smerom od stredu čela alebo od spánku k spánku (asi 1 cm nad obočím) v priebehu niekoľkých sekúnd buď po priložení na koži, alebo úplne bezkontaktne. Pri meraní teploty na čele koža nesmie byť vlhká alebo mastná.

Ak meriame teplotu v uchu

Nemali by tam byť žiadne nečistoty, teplomer sa zavedie hlboko do zvukovodu. Meranie teploty v uchu sa neodporúča pri zápaloch alebo po "pichaní" stredného ucha. Meranie opäť trvá maximálne niekoľko sekúnd, teplomery sú vybavené zvukovou signalizáciou. Digitálne a infračervené teplomery možno väčšinou očistiť obrúskom alebo tkaninou navlhčenou liehovým roztokom.

Počas jarného obdobia je potrebné na seba dávať pozor a dodržiavať viac určité základné hygienické pravidlá. Potravinové doplnky zakúpite kdekoľvek - v KošiciachBanskej Bystrici alebo napríklad Bratislave.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: