Karob - dobrota na maškrtenie
Oslaďte si radšej teda život karobom. Ak ste prášku čokoládovej farby aj chuti ešte neprišli na chuť, inšpirujte sa receptami, prospejete tak chuťovým bunkám aj svojmu zdraviu.
Čokoláda in natura
Karob sa na slovenský trh dostáva predovšetkým z oblasti Stredomoria, kde panuje ideálna klíma pre rast stálezeleného, stredne veľkého, skôr kríkmi podobného stromu - rohovníka obyčajného. Jeho plody, ploché struky hnedasté farby, v sebe ukrývajú po dôkladnom zrení fazuľky karobu nazývaného tiež svätojánsky chlieb, ktorý sa po usušení rozdrobí na veľmi jemný prášok, ktorý dostanete predovšetkým v obchodoch so zdravou výživou v dvoch variantoch. Karob tmavý má intenzívnejšiu farbu a chuť aj arómu ako horká čokoláda.
Svetlý pripomína svojím odtieňom aj chuťou čokoládu mliečnu. Oba druhy sú však bez rozdielu význačným zdrojom sacharidov (až päťdesiat percent prírodného cukru, z tohto dôvodu nie je nutné pokrmy z karobu nijako doslaďovať), radu minerálov a vlákniny.
Dvojnásobná nálož vápnika
Pridajte si karob občas do kvalitného mliečneho živočíšneho alebo rastlinného neochuteného výrobku (jogurtu, tvarohu, mlieka, kyslého nápoja) a máte zakaždým zaistený prísun nadmerného množstva vápnika. Tento prvok, ktorý podporuje pevnosť aj odolnosť kostnej hmoty a zubnej skloviny, sa v karobe nachádza v dvakrát vyššom množstve, než má tradičné kakao. A ak nie ste fanúšikovia hesla "Pi mlieko, je dobré na kosti", mliečne produkty aj jeho náhrady vám nevyhovujú z hľadiska zdravotného obmedzenia (intolerancia laktózy a pod.), či ak ste vegáni, nemusíte sa vďaka prítomnosti karobu v iných typoch produktov o nedostatok tohto dôležitého prvku v organizme obávať.
Jednoduchý príjem nerozpustnej vlákniny
Vlákniny, či už rozpustnej, či nerozpustnej (tá má v karobe väčšinový podiel), nie je obzvlášť v dnešnej dobe nikdy dosť. Túto jedinečnú a svojimi pozitívnymi účinkami dokonalú výživovú zložku by ste mali zaradiť do jedálnička každý deň. Je totiž smutným faktom, že na stoloch súčasných domácností sa objavujú vo veľkej prevahe jedlá extrémne tepelne upravené, polotovary a minimálny podiel čerstvého ovocia, zeleniny a celozrnných produktov. Teda surovín, v ktorých má vláknina predné zastúpenie.
Obezita, diabetes, vysoká hladina cholesterolu, poruchy zažívania, zápcha či hnačky sú toho dôkazom. Vláknina pritom spomaľuje rozklad potravy na mikročastice, teda sme po požití pokrmov s jej zvýšeným obsahom dlhšie sýti a nemáme čoskoro pocit hladu, ktorý vo finále uspokojíme väčšinou vysoko kalorickými jedlami. Vláknina tiež stabilizuje hladinu krvného cukru, sme plne koncentrovaní, neprepadá nás únava a malátnosť. V črevách sa navyše usadzuje minimum balastu, ktorý s každým vyprázdnením odchádza z tela a nenarušuje tak vrstvu ochranného hlienu pokrývajúci črevnú sliznicu tvorenú stámiliónmi prospešných mikroorganizmov.
V karobe sa vo zvýšenom množstve nachádza - rovnako ako vo všetkej zelenine a ovocí zelenej, bielej a hnedej farby (napríklad v špenáte, v mangolde, karfiole, cibuli, hubách, hrášku či zemiakoch) - tiež draslík, ďalší nepostrádateľný minerál pre celkový chod organizmu. Pomáha funkcii mozgu, udržuje optimálnu hladinu krvného tlaku a rovnováhu telesných tekutín, ktorá je prvotnou podmienkou zachovania homeostázy - stability vnútorného prostredia, bez ktorej by ľudské telo nemohlo riadne anatomicky aj fyziologicky existovať.
Riešenie pre teenagerov aj diabetikov
V porovnaní vplyvu čokolády a karobu na zdravotný stav pokožky v období puberty vyhráva jednoznačne karob. Zvoliť si ho namiesto čokolády je jednoduchým a spoľahlivým riešením prevencii tvorby zápalových začervenaní v tvári, občasných vriedkov aj chronického akné. Karob totiž neobsahuje biely cukor, ale naopak vysoký podiel medi, antioxidantu, ktorý zamedzuje predčasnému starnutiu buniek a viditeľne zvyšuje elasticitu pokožky. Karob je tiež ideálnym občasným sladidlom nielen pre zdravých ľudí, ale aj pre tých obéznych, dokonca aj pre diabetikov, pretože sacharidy v ňom obsiahnuté sú v prirodzenej, nijako nespracovanej či umelo vytvorenej forme - na rozdiel od bieleho rafinovaného cukru a diabetikom odporúčaných umelých sladidiel.
V ich prípade môžeme s istotou povedať (na základe laboratórnych prieskumov význačných vedeckých inštitúcií), že ide vždy o koncentrovanú namixovanú zmes nespočetných chemických látok, ktoré pri dlhodobej konzumácii zdravotné ťažkosti naopak zhoršujú. Diabetikom sa preto odporúča pridať si miesto umelých sladidiel občas do čaju či kávy karob a pri chuti na sladké zaradiť do jedálnička v primeranom pomere a skôr dopoludnia čerstvé sezónne ovocie.
V lete proti slnku, v zime na zahriatie
Meď má okrem vyššie spomenutých pozitívnych účinkov na organizmus ešte jeden, na ktorý by sme mali pamätať obzvlášť v letných mesiacoch - pôsobí ako dokonalý ochranný štít proti škodlivým účinkom UV žiarenia. Namažte si kožu ochranným krémom s faktorom podľa vášho fototypu, nevystavujte sa lúčom okolo poludnia, vezmite si pokrývku hlavy a dajte si dobré raňajky či desiatu z karobu.
Ochránite sa pred spálením, úpalom, a navyše si pripravíte príjemný gurmánsky pôžitok. Rovnakú pozornosť venujte karobu s príchodom zimy, pretože má - podobne ako klinček, škorica, zázvor či badián - silný zahrievací účinok. Okoreňte si ním teda pri raňajkách teplú vločkovú kašu. Na celé dopoludnie vás zasýti a zahreje.
Recepty z karobu
Karob patrí k obľubenej ingrediencii, ktorou si spríjemníte raňajky alebo desiatu prostým rozmiešaním v bielom polotučnom jogurte, tvarohu alebo v kyslom nápoji s prídavkom celozrnných vločiek, orechov, semiačok či ovocia. Neodolateľnú chuť docielite kombináciou s banánom alebo hruškou. Ale používajte ho aj do pečených a nepečených múčnikov.
Čokoládová nátierka
Kto by nemal rád nutellu. Ak sa však pozriete starostlivo na jej zloženie, z pravej čokolády aj avizovaných lieskových orieškov v nej nájdete, len čo by sa za necht vošlo. Zato, ako je už tradičným zvykom u pochúťok tohto typu, obsahuje vysoký podiel rafinovaného cukru a tuku. Z tohto dôvodu vám na uspokojenie chuťou na sladké aj k labužnickému pôžitku nestačí jej množstvo zodpovedajúce jednej či dvoma čajovým lyžičkám, ale bývajú to väčšinou minimálne dve lyžice polievkové. Mnohí zvládnu na posedenie aj tretinu pohára štandardného objemu.
Urobte si preto radšej "nutellu" vlastnú, u ktorej si budete istí ako správnou voľbou použitých prísad, tak aj vedomím, že hoci nie je každodenné maškrtenie zdravé, v jej prípade si to raz týždenne v rozumnej miere môžete pokojne dovoliť.
Postup
Miesto rafinovaného tuku použite dostatočne zrelé avokádo (zbavené šupky aj kôstky), biely cukor vymeňte za tmavý karob a prezretý banán. Suroviny riadne roztlačte, pridajte drvené alebo mleté lieskové oriešky (rovnaký účel splnia mandle, vlašské orechy, popr. nelúpaný sezam, ktorého použitie je jednoduchšie, pretože ho nemusíte mlieť, iba prisypeme) a všetko spolu vymiešajte do konzistencie hutnej nátierky. Počas desiatich minút získate vynikajúcu čokopochúťku. Skladujte ju najlepšie v zaváracom pohári a uchovajte v chlade.
Táto sladká jemná nátierka chutí dobre na čerstvom domácom celozrnnom chlebe alebo v studenom aj ohriatom mlieku, čo je skvelá alternatíva horúcej čokolády na zahriatie. Ak dáte trochu na dno silikónových formičiek určených na výrobu praliniek (rovnakú službu poskytnú aj malé papierové košíčky), vložíte doprostred celý orech, kúsok sušeného nesladeného ovocia (datle, figy, marhule alebo slivky) či menšie množstvo stopercentného orechového masla a znova namažete vrstvou nátierky, po krátkom stuhnutí v chladničke máte k dispozícii lahodné plnené čokoládky.
A s kokosovými lupienkami (sušenými, nesladenými), ktoré do čokopasty zľahka vmiešate, aby sa nepolámali, vykúzlite originálnu čokoládu. Odporúča sa kúpiť špeciálne silikónovou formu alebo zmes rozotrieť na papier na pečenie a nechať stuhnúť v chladničke. Pamätníkom z generácie "Husákových detí" bude pripomínať svojou chuťou vtedy predávanú tyčinku Koko, zvlášť ak použijete pri jej príprave karob svetlý.
Karobové kolieska s chrumkavou náplňou
Tento jednoduchý studený dezert je pripravený z rôznych zvyškov surovín, ktoré sa určite nájdu aj u vás doma. Ak si ho urobíte do zásoby vo väčšom množstve, máte po ruke, respektíve v mrazničke, vynikajúcu dobrotu ako pre svoje občasné "maškrtné" chvíľky, tak pre nečakané návštevy. Tiež vám zostane viac voľného času počas adventu, pretože karobové kolieska sú aj jedným z možných druhov vianočného pečiva.
Postup
Kokosový olej rozohrejete na miernom plameni a pridajte adekvátne množstvo tmavého karobu. Vznikne riedka hmota, ktorú zahustíte sypkou zmesou. Vzniknutú chrumkavú hmotu zmiešajte s hustým bielym jogurtom a stopercentným arašidovým krémom v pomere asi 3:1 a všetko vymiešajte do hustého krému, ktorý polievkovou lyžicou navŕšte na dno papierových košíčkov alebo na papier na pečenie. Stred hmoty ozdobte polovicou vlašského či iného orecha a dajte do mrazničky stuhnúť. Pred konzumáciou "vydržte", než sa kolieska pri izbovej teplote mierne povolia.
Proteínový nápoj
Skôr než mlieko pite mliečne výrobky, ktoré prešli fermentáciou, teda kvasením. Nielenže sú vďaka vysokému podielu živých mikrobiálnych kultúr stráviteľnejšie, ale zvýšite aj príjem bielkovín, ktoré sú jednou zo základných stavebných jednotiek pre zdravý rast a silu tela. Keď ku kefíru, k acidofilnímu mlieku a cmaru pridáte karob, získate pochúťku, ktorú si obľúbia aj tí, ktorí vyššie spomínané mliečne produkty zrovna nemusia.
Postup
Vyberte si akýkoľvek mliečny kysaný nápoj a dôkladne ho premiešajte so svetlým karobom. Karobový nápoj vylepšíte, keď ho posypete štipkou škorice, kurkumy, sušeného zázvoru, muškátového kvetu či mletého muškátového orecha.
Nemáte s kým také dobroty ochutnať? Tak si nájdite partnera na online zoznamke.
[ivi]