Jóga vás dovedie k šťastiu
K jóge sa každý dopracuje z iného dôvodu. Niekoho zlákajú kamaráti, ďalší v nej vidí možnosť úniku z uponáhľaného životného štýlu, iní chcú s jógou schudnúť alebo riešiť zdravotné problémy. Je jedno, z akého dôvodu sa zaradíte medzi jogínov, hlavné je začať. Nebojte sa, že by ste sa stratili v záplave záhadne znejúcich názvov lekcií a pozícií čiže ásan. Čoskoro si rýchlo osvojíte základné pojmy, cviky aj ich vykonanie.
Najväčšia výhoda jógy je v tom, že ju môže cvičiť naozaj ktokoľvek - začiatočník aj pokročilý, skúsený športovec aj úplný športový antitalent - jóga ponúka vždy veľa rôznych variantov jedného cviku, takže si každú pozíciu môžete prispôsobiť svojim schopnostiam. Niektorých ľudí odrádza duchovný rozmer jogy. Žijeme v strednej Európe, prečo by sme si mali osvojovať metódy a myslenie používané v Indii? Nemusíme. Bez toho aby sme tým význam jógy akokoľvek znižovali, berme ju ako vynikajúce cvičenie, pri ktorom pretiahneme skrátené svaly a spevníme celé telo.
Cesta k dokonalosti
Možno to na prvýkrát vyzerá, že sa len naťahujete, ale skrýva sa v tom oveľa viac, než si myslíte. Ásany, ktoré praktizujete v logickej nadväznosti, sú stabilizačné pre budovanie pevného stredu a krásneho bruška. Pri ľahkej dynamike vás navyše prehrejú a budujú vnútornú silu. Cvičenie má zásady, na ktoré je potrebné myslieť:
- Pravidelne dýchajte. Dych vás očisťuje, upokojuje a uľavuje od stresu.
- Ásany robte podľa svojich možností, v pozícii nesmiete pociťovať bolesť.
- Nevadí, že zo začiatku máte napríklad pokrčené nohy, časom sa dopracujete k dokonalosti.
- Vnímajte seba a svoje telo, starosti odložte pred začiatkom cvičenia. Efekt sa začne prejavovať postupne. Ale už po prvých lekciách sa budete diviť, že máte na tele svaly, o ktorých ste ani nevedeli. Jóga sa stane pre vás nielen fitnes aktivitou, ale aj životným štýlom. Začnete premýšľať o zložení svojho jedálnička, ktorý je ľahký a nezaťažuje organizmus. Jeho základ tvoria obilniny, ovocie a zelenina, občas ho spestria mliečne výrobky. Mäsu, alkoholu a iným metlám civilizácie sa jogíni vyhýbajú. Jóga vás odvedie od starostí a umožní vám relaxovať telo aj myseľ. A to je jej hlavné poslanie, v tom je jóga úplne nedostižná.
Akú lekciu si vybrať?
Všetky druhy jógy majú spoločný základ v hatha jóge. Rozdiel medzi jednotlivými druhmi je len v intenzite cvičenia a v tom, ako na seba jednotlivé cviky nadväzujú.
Hatha jóga
Zostava základných cvikov, ktoré sa vykonávajú postupne a nespája sa plynulými pohybmi. Je vhodná pre začiatočníkov. V jednotlivých pozíciách zotrvávate dlhšiu dobu a ako "nováčik" máte viac času sústrediť sa na konkrétnu pozíciu a jej prevedenie.
Vinyasa jóga
Je vhodná pre pokročilejších jogínov. Ásany sú rovnako ako v základnej hatha jóge, ale sú prepojené vinyasa - plynulým prechodom z pozície do pozície. Plynulosť dáva týmto lekciám dynamickosť, avšak na úkor času, ktorý strávite v pozícii.
Kundalini jóga
Čiže jóga vedomie, tu môžu skúsiť začiatočníci aj pokročilí. Prostredníctvom špecifických zostáv, dychových cvičení, mantier a meditáciou sa stimuluje žľazový a nervový systém a tým sa prebúdza životná sila.
Hot jóga
Zostava cvikov z hatha jógy s tým rozdielom, že sa cvičí v miestnosti vykúrenej na 40 stupňov Celzia. Pozície majú presnú postupnosť, ktorá sa pravidelne na každej lekcii opakuje.
Jóga pre tehotné
Cviky zo základnej zostavy vhodné pre nastávajúce mamičky. Umožní im "pretiahnuť sa" počas tehotenstva, ale aj ich lepšie pripraví na pôrod, ktorý má ľahší priebeh.
Hormonálna jóga
Tento typ cvičenia pomáha pri rôznych problémoch spojených s hormonálnou nerovnováhou, ako je strata menštruácie, neplodnosti, predčasná menopauza či osteoporóza.
Jóga je príjemná závislosť
Je blahodárna vo všetkých svojich odtieňoch a najlepší parťák pre váš fyzický aj duševný kabátik. Keď sa rozhodnete začať, čo sa vrelo odporúča, zaručene už sa jej nezbavíte. Čoskoro začnete pozorovať, ako sa vaše fyzické lešenia mení, je pevnejšie, čo v jóge znamená pružnejšie, a pritom nie je ľahko ohnuteľné. Telo sa tvaruje vďaka dokonalému konceptu, ktorý v sebe jóga skrýva.
Ako uchopíte jógovú praxi, je už rýdzo na vás. Môžete napríklad na nespočetnom množstve open class nájsť učiteľa, ktorého prístup vám vyhovuje, zapísať sa do kurzu, nechať sa viesť a zároveň si pomaly začať skúšať cvičiť doma vo svojej izbe.
Pri pravidelnej praxi sa dostavia účinky čoskoro. Už po mesiaci začnete svoje telo cítiť inak, po troch mesiacoch už budete lepšie vedieť, ako na to, a odpozorujete fyzické zmeny, vďaka ktorým nenásilne začnete meniť aj jedálniček. Po pol roku už budete vedieť, že je to tá najlepšia barlička v akýchkoľvek situáciách a že ju máte kedykoľvek po ruke, keď bude potrebné.
Jóga pracuje so životnou energiou
Jedným zo základných cieľov, ku ktorému jóga smeruje, je harmonizácia a vyladenie jednotlivých čakier - energetických centier tela. Základných čakier je sedem:
Koreňová čakra (Muladhara)
Pôsobí na obličky a močový mechúr. Jej elementom je Zem, ktorej energiu prijíma, patrí jej červená farba. Je miestom životnej sily.
Ako čakru prebudiť
Chodievajte alebo behajte bosí v rannej rose.
Sakrálna čakra (Svadhisthana)
Pôsobí na obličky a močový mechúr, pohlavné orgány. Elementom je Voda, oranžová farba. Vyjadruje sebahodnoty a sexualitu.
Ako čakru prebudiť
Kúpaním vo vode.
Pupočná čakra (Manipur)
Pôsobí na žalúdok a slezinu. Je elementom Ohňa, patrí jej žltá farba. Táto čakra vyjadruje pocity sily a vôle. Vníma energiu ľudí z okolia.
Ako čakru prebudiť
Čo najčastejšie zahrievajte telo.
Srdcová čakra (Anahi)
Ovplyvňuje srdce a tenké črevo. Elementom je Vzduch, zelená farba. Táto čakra vyjadruje lásku, vyrovnanosť, súcit, odpustenie.
Ako čakru prebudiť
Prechádzajte sa vo voľnej prírode na čistom vzduchu.
Komunikačná čakra (Višuddha)
Pôsobí na pľúca a hrubé črevo. Elementom je Éter a patrí jej svetlo modrá. Vyjadruje komunikáciu.
Ako čakru prebudiť
Na konci cvičenia vytvorte srdcovú mudru (spojenie palca a prostredníka) a predýchajte oblasť srdca. Prijímajte a vydávajte lásku.
Čakra "Tretie oko" (Ádžňa)
Vyjadruje jasnosť, predstavivosť. Patrí jej tmavo modrá farba. Indické ženy aj muži nosia "bindli" - bod na čele, aby neustále cítili túto čakru a aby ju tým aktivovali.
Ako čakru prebudiť
Urobte si výlet k duchovnu a skroťte svoje zmysly.
Čakra poznanie (Sahasrára)
Vyjadruje duchovný rast. Je to čisté vedomie, nepatrí jej žiaden element ani farba, je to jasné svetlo.
Ako čakru prebudiť
Meditujte a odovzdajte sa vyššiemu princípu.
Osteoporóza, tichý nepriateľ
Vyššie sme si uviedli, že s osteoporózou vám môže pomôcť hormonálna jóga. Ale viete vôbec, čo toto ochorenie znamená? Možno nie, tak sa na to pozrieme.
Choroba ľudovo zvaná rednutie kostí znepríjemňuje život rade žien. Pritom so správnou životosprávou a dostatočným prísunom vápnika a vitamínu D možno znížiť nebezpečenstvo jej prepuknutia. Jedným z hlavných spúšťačov choroby je menopauza. V dôsledku vyhasínania činnosti pohlavných orgánov dochádza k úbytku kostnej hmoty. Preto pri osteoporóze dochádza často k zlomeninám dlhých kostí, ktoré so sebou môžu niesť vážne komplikácie. Podľa štatistík patrí do najohrozenejšej skupiny žien medzi 50 a 55 rokov.
Avšak s týmto ochorením sa potýka čím ďalej vyššie percento mladších žien, napríklad v dôsledku nedostatku pohybu, nezdravého životného štýlu či jedálnička chudobného na vápnik, vitamín D a ďalšie potrebné látky. Životospráva hrá kľúčovú úlohu v prevencii tejto choroby. Musíme telu dodať dostatočný prísun stavebného materiálu pre pevnú kosť. Oblúkom by ste sa mali vyhnúť fosfátom (limonády), kyseline fosforečnej (tavené syry) či šťavalenom (kyslé ovocie a zelenina) - tieto látky kosti odvápňujú a oslabujú.
Naopak by sa na tanieri mali objavovať potraviny bohaté na vitamín D (napr. ryby, mlieko, maslo a vajcia) a minerály, predovšetkým vápnik. Jeho najvhodnejším zdrojom sú mlieko a mliečne výrobky. Obsahujú totiž mliečny cukor, ktorý zlepšuje vstrebateľnosť vápnika do organizmu. Vápnik nájdete tiež v rastlinných zdrojoch (napr. sója, brokolica, špenát či orechy). Čím skôr s prevenciou v podobe vhodného jedálničku začnete, tým vyššia je vaša šanca, že vás zlodej kostí nechá na pokoji.
Ďalšie zdroje
Nielen mlieko, ale aj rad iných potravín, u ktorých by ste to možno ani nečakali, obsahuje vysoký podiel vápnika. Čo by sme do jedálnička mali zaraďovať čo najčastejšie?
- mak: 1400 mg v 100 g
- sardinky v oleji: 354 mg v 100 g
- tofu: až 850 mg v 100 g
- orechy a mandle: 240 mg v 100 g
- dusená kapusta: 212 mg v 100 g
- karfiol: 200 mg v 100 g
Vápnik
Bez Ca to jednoducho nejde
Je to kľúčový prvok pre pevné kosti a zdravé zuby. Jeho dostatočný prísun je nevyhnutný hlavne v detstve počas vývoja organizmu, v tehotenstve a po menopauze, keď je telo ohrozené osteoporózou. 1000 mg vápnika zodpovedá približne 1 litra mlieka.
Vitamín D
"Déčko tvorí kostru"
Organizmus potrebuje celé spektrum vitamínov a minerálnych látok. Kostru správné vstrebávanie vápnika najviac ovplyvňuje vitamín D. Časť ho získavame pobytom na slnku, menší diel priamo zo stravy (napríklad z rybieho tuku, žĺtka, masla či mlieka).
Máte radi jógu, pravidelne ju praktizujete alebo s ňou ešte len začínate? Nebolo by skvelé zoznámiť sa s náprotivkom, ktorý tento záujem zdieľa? Pozrite sa u nás na zoznamke!
[ivi]