Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Je to 10:0 pre ženy - 1. diel

29.november 2019
Je to 10:0 pre ženy - 1. diel

Slabšie pohlavie? Ale kdeže! Iba keby pri zdvíhaní vriec s cementom. Inak je veľa záležitosti, v ktorých muža tromfnú. Z veľkej miery za to môže faktor X. Teda chromozóm X. Ten v sebe totiž nesie zásadné genetické informácie pre dôležité telesné funkcie.

Fyzicky sú síce slabšie, ale psychicky, to je iná! Aj vo znášanie bolesťou a miere trpezlivosti na ne páni nemajú. Keď si človek uvedomí, s kým žijeme vo dvojici - väčšinou - má to inú logiku!

Faktor X

Poznáte to, obyčajná nádcha a z chlapa ako hora je zrazu kôpka ufňukaného nešťastia. Má to svoj dôvod. Už pri vnútromaternicovom vývoji má plod mužského pohlavia viac problémov. Tehotenstvo s chlapcom máva aj viac komplikácií a tiež častejšie končí potratom. Výskum univerzity v Gente preukázal, že tajomstvo kvalitnejšieho ženského imunitného systému leží v "záložnom" chromozóme X. Zatiaľ čo muži majú iba jeden, ženy vlastné hneď dva.

Takže ak sa jeden poškodí, ten druhý ho v pohode nahradí. A keďže práve v ňom sú uložené informácie zodpovedajúce za fungovanie imunitného systému, rútia sa muži v agónii, sotva ich niekde pichne, zatiaľ čo ženy jednoducho zatnú zuby, nahodia trochu make-upu a robia ako že nič. Práve vďaka záložnému chromozómu X najskôr tiež dlhšie žijú. Ich organizmus produkuje viac obranných antiteliesok, a preto sú menej náchylné k infekčným chorobám a lepšie sa vedia vysporiadať aj s nepríjemnosťami, ako sú napríklad traumy.

Príroda to zariadila chytro, pretože ženy vybavila aj vyššou odolnosťou voči bolesti, čo sa napríklad pri takomto pôrode hodí.

Prečo oči nevidia

Muži kedysi museli postrehnúť aj ten najmenší pohyb, aby chňapli po nejakej tej pravekej koristi. Takže vnímajú lepšie objekty v pohybe. Preto nevidia jogurt v chladničke. Stoja totiž nehybne ako socha a nehne ani viečkom. Určiť polohu, rýchlosť a vzdialenosť, to ženám veľmi nejde. Vtipy na tému parkovanie a oných povestných dvadsať centrimetrov kolujú v rôznych obmenách po celom svete. Ale farby, tie rozoznajú desiatky!

Smotanová, krémová alebo marhuľová sú pre chlapa nepochopiteľné termíny. Ženy majú tiež lepšie nočné videnie - lepšie rozlišujú v pološere. Preto sa v kancelárii jasne osvetlenej žiarivkami cítia skôr unavené, zatiaľ čo tlmené svetlo vyčerpáva viac muža. Fyzickou silou sa mužom nemôžu rovnať - v priemere majú tak 60-70% ich sily. Ale možno vás prekvapí, že inak sú na tom v mnohom lepšie!

1:0 Mozog

Ľahšie, ale komplexnejšie

Ženský mozog je o niečo menší ako mužský. To je pravda. V priemere váži asi o 200 gramov menej ako mozog mužov. Dlhé roky sa práve týmito dvoma teóriami mnohí oháňali pri zdôvodňovaní teórie o mužskej nadradenosti. Lenže potom sa ukázalo, že neuróny v ženskom mozgu sú rovnako početné, lenže jednoducho viac koncentrované.

Cítíte rozdíly mezi ženami a muži?

Mozog žien má navyše väčší prietok krvi a k tomu rovnako silný v oboch hemisférach. Čo je jeden z dôvodov, prečo v pohode zvládajú robiť viac vecí naraz. Môžu sledovať film a rozprávať sa s kamarátkou, zatiaľ čo muž syčí "pssst, neruš", pretože hneď stráca niť. Dôležitých odlišností je ale oveľa viac. Prepojenie ľavej a pravej hemisféry je hustejšia. Preto sa dievčatá v škole väčšinou lepšie učia, ide to ľahšie, keď môžu byť zapojené obe hemisféry.

S jednou výnimkou. A tou je matematika. Muži majú výkonnejšiu ľavú hemisféru a tiež ju intenzívnejšie používajú. A práve tú potrebuje náš mozog pre všetky tie kúzla s číslami, ktoré napríklad ženám úplne unikajú. Mnoho chlapcov máva ale na druhú stranu ťažkosti s písaním a čítaním. Chlapcov to v škole ďaleko viac hnevá. Vrtia sa v lavici, poštuchujú spolužiakmi a hádžu po nich ceruzkou. Môže za to takzvaný retikulárny aktivačný systém, teda nervová sieť, ktorá vedie miechou až do spodných vrstiev mozgu.

Je to akýsi poplachový systém, ktorý upozorňuje mozog na nebezpečenstvo a situácie hodné pozornosti vôbec. Mužský RAS je menej citlivý ako ženský. Muž tak potrebuje oveľa silnejšie stimuly, aby ho niečo zaujalo. Pri hodine dejepisu takých veľa nie je, takže chlapci sa dosť nudia. A to aj neskôr ako dospelí. Preto muži lezú po skalách, pretekajú na motorkách a hrajú poker... proste samé neprávosti.

2:0 Srdce

Malé, ale neúnavné

Je menšie ako to, ktoré bije v mužskej hrudi. Ale zato je to srdiečko neúnavné a odvážne. A tiež je odolnejšie voči najrôznejším rizikovým faktorom, ako je napríklad stres alebo vysoký tlak, ktoré mu inak nesvedčia. Ženské hormóny zlepšujú fungovanie celého kardiovaskulárneho systému. Štatistiky potvrdzujú, že až zhruba do päťdesiatpäť rokov je riziko infarktu u žien až dvanásťkrát nižšia než u mužov. Po menopauze o túto prirodzenú výhodu síce ženy prichádzajú, po šesťdesiatke sa čísla totiž vyrovnávajú. Hormonálna terapia lieky však môžu šancu na zdravie znovu zvýšiť.

Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše

3:0 Panvica

Širšia, ale útulná

Štíhle pevné boky ako muži (tiež nie všetci) proste mať ženy nikdy nebudú. Môžu na seba búchať zábaly všetkého druhu, drhnúť lufou a masírovať ostočest, jednoducho nie. Ženy, nezúfajte a spomeňte si na dôvod, prečo tomu tak je. To, že ženy naberajú hlavne na bokoch je v skutočnosti najväčšia devíza. Preto sa im pod srdcom môže uvelebiť na dlhých 9 mesiacov nový tvor. Ktorý potom vďaka elasticite a neuveriteľnej odolnosti ženskej panvy môže prísť na svet.

Keby ženy mali tak úzke boky ako muži, celá táto vec by bola nemožná. Alebo prinajmenšom tragédia a riziko pre oboch, matku aj dieťa. V neuveriteľnej schopnosti transformácie v priebehu tehotenstva pomáhajú ženskému telu hormóny. Vďaka nim sa celá oblasť panvy stáva ohybnejšia, tvárnejšia a pohyblivejšia. Rozostupuje sa a rozširuje, aby urobila priestor dieťaťu. Po pôrode už telo ženy nikdy nebude také ako predtým. Ale to je dobre.

Len vďaka tomu môže žena, ak bude chcieť, priviesť na svet bez problémov ďalšie deti, bez toho, aby telo muselo prechádzať nejakými drastickými zmenami.

4:0 Tuk

Kumulovaný, ale úspešne

Na pohľad nevábny, no veľmi cenný zdroj energie, ktorý je v prípade potreby okamžite k dispozícii. Tukové vankúšiky žien sú svojím spôsobom "múdrejšie" než podkožné zásoby mužov. Väčšina žien totiž priberá na stehnách a na bokoch, kdežto muži skôr na bruchu. Proste klasická pivná vaňa. A tá je pre zdravie omnoho nebezpečnejšia ako zväčšené pozadie. Rozdiel je ale nielen v mieste, kam sa tuk ukladá. Ženské tukové vankúšiky sú podkožné, teda uložené tesne pod kožou.

Preto sú tiež, bohužiaľ, dosť vidieť. Áno, to je onen známy strašiak zvaný celulitída. Kým ženy majú kožu samú jamku, ich muži majú kožu ako detskú riťku aj v päťdesiatich. Aká nespravodlivosť! V skutočnosti je taký tuk oveľa nebezpečnejší pre zdravie. Horšie sa eliminuje a predstavuje riziko aj pre vnútorné orgány, uberá im totiž priestor a stláča ich.

Rozdíly mezi mužem a ženou není těžké přehlédnout

5:0

Vývoj

O dva roky napred

Od siedmich mesiacov zhruba do šiestich rokov rastú dievčatká oveľa rýchlejšie ako chlapci. Okolo piateho roka sa výška a celkový vývoj vyrovnávajú. Avšak po dvanástom roku života dievčatá zase naberajú pomerne výrazný náskok. Chlapci tak veľkú časť detstva, čo sa týka telesného vývoja, za dievčatami zaostávajú. Potrebujú viac rodičovskej pozornosti, ich závislosť na matkách je väčšia. Horšie sa kontrolujú a ďaleko intenzívnejšie reagujú na pozitívne aj negatívne udalosti.

Škola je tak pre chlapcov z mnohých dôvodov naozaj skoro za trest. Dlhé sedenie si žiada pohyb. Väčšina chlapcov nepíšu a nemaľujú radi, jednak preto, že pri tom musia byť v pokoji, a tiež preto, že vo vývoji jemnej motoriky sú najmenej o pol roka pozadu za dievčatami. Puberta je vôbec des. Dievčatá začínajú vyspievať v priemere o dva roky skôr. Chlapci sa neustále porovnávajú s ostatnými, bojujú o pozície. Začínajú byť spurný, neposlušní a nerešpektujú zákazy.

6:0

Inteligencia

Emočná a kreatívna

Hlavne žiadne city, hrozia mužom, akonáhle ženám v tvári zbadajú najmenší náznak emočného vypätia. Ženy chápu svet okolo seba nielen prostredníctvom klbiek mozgových neurónov, ale vnímajú omnoho viac emócií a posudzujú veci globálnejšie ako muži. Tí sa však ženské intuície desí. Emócie sú pre nich prakticky tabu. Veľmi dobre im nerozumejú, a tak o nich radšej nehovoria. Neschopnosť spracovávať emócie a pocit povinnosti vyhrávať ich potom často privádzajú do nebezpečných situácií.

Zle odhadujú riziká, s alkoholom a drogami experimentujú väčšinou práve mladí muži a tiež sa stávajú ich obeťami. Rodičia by ich mali už od detstva viesť k tomu, aby sa nebáli ukázať svoju slabosť a hovorili o tom, ako sa cítia. Termín "emočná inteligencia" už dávno nepatrí do slovníka fantasy literatúry. Vedci jej význam dávno prestali bagatelizovať a vie sa tiež, že ženy majú túto schopnosť vyvinutejšiu než muži, sú ďaleko viac empatické.

Môže za to štruktúra ženského mozgu. Predné laloky sú vyvinutejšie, pričom práve táto oblasť komunikuje priamo s limbickým systémom, čo je oblasť zodpovedná za city. Ženský mozog teda omnoho efektívnejšie prepája šedú kôru mozgovú, ktorá spracováva logické a racionálne úvahy, so zónou emócií, ktorá reguluje správanie a osobnostné, sociálne, komunikačné a kreatívne črty.

Život žijete len raz a mali by ste si ho poriadne užiť. Ak ste stále bez partnera, skúste sa zoznámiť napríklad pomocou vedeckého zoznamovacieho dotazníka, či už ste z PrešovaBanskej Bystrice alebo napríklad z Bratislavy. Budeme vám držať palce a priať šťastie.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: