Internet a sociálne siete vládnu naprieč generáciami
Surfujúce mamičky
Na úvod treba uznať jedno. Byť online môže byť fajn. Porozprávate sa s priateľmi či bývalými spolužiakmi, ktorých ste roky nevideli. Neunikne vám, kto sa vydal alebo oženil a komu sa narodilo dieťa. Na sociálnych sieťach často trávia čas aj mamičky na materskej dovolenke. Nie je na tom nič zlé, ale stáva sa, že žena sociálnym sieťam absolútne prepadne a buď im venuje všetok voľný čas, alebo dokonca presúva na vedľajšiu koľaj svojich blízkych práve kvôli týmto vymoženostiam internetu. Sociálne siete a každodenné vyhľadávanie na internete je súčasťou života väčšiny z nás.
Žijeme v dobe informácií. A áno, má to výhody aj nevýhody. Pre ženy na materskej vytvára virtuálna komunita žien v podobnej životnej situácii určitú alternatívnu sociálnu podporu. Nemala by však nahrádzať rozvíjanie vzťahov v reálnom živote. Ale to je problém nielen čerstvých mamičiek. Druhý dôležitý význam internetu pre mamičky je vyhľadávanie informácií. Znovu platí to isté - môže to byť veľmi prospešné, ak to má tú správnu mieru. Medzi hlavné hrozby by sa dalo uviesť publikovanie informácií z osobného života.
Na sociálnej sieti má väčšina ľudí v priateľoch svojich bývalých spolužiakov, kolegov a známych. Sú presvedčení, že informácie o tom, ako pôjdu budúci týždeň na dovolenku, je bezpečná. Môžu ale urobiť veľkú chybu. Príspevok sa zobrazí bývalému kolegovi/spolužiakovi, ktorý túto informáciu povie inému známemu. Po dovolenke sa vráti celá rodina domov a byt bude vykradnutý.
Internet vs. lekár
Poznáte to - začne vás bolieť niektorá časť tela alebo sa vám urobí vyrážka. Pokojne by ste išli k lekárovi, ale keď si vybavíte plnú čakáreň pacientov, tak túto myšlienku zaženiete. Veď máte internet! A tak "guglime" a zisťujeme, že drobná vyrážka na ruke môže byť od nebezpečného druhu komára, ktorý síce žije len na africkom kontinente, ale možno sa k nám dostal napr. s debničky exotického ovocia. A katastrofický scenár je na svete. Ešte horším prípadom je, keď si prostredníctvom sociálnych sietí nechávame radiť od úplne neznámych ľudí, ktorí nám garantujú, že spoznávajú náš novo vzniknutý zdravotný problém.
Riziko nesprávnej diagnostiky je hlavné riziko tohto prístupu. Internet by pre nás mal byť informatívnym orgánom, nie lekárom, psychológom alebo pedagógom. V prípade mamičiek, ktoré hľadajú vysvetlenie zdravotného problému svojho dieťaťa práve v internetových diskusiách, by sa mohlo jednať o veľký problém.
V tomto prípade vynakladajú mamičky viac času a energie na virtuálne dohady o tom, čo to asi je a ako postupovať, než na samotné bytie s dieťaťom a prípadné vyhľadanie odborníka. Čo robí dieťa v tú dobu, keď je mu zle a je choré a jeho mamička odpovedá na otázky v diskusii, alebo sleduje názory iných mamičiek? Ale musíme veriť tomu, že sa takto väčšina zodpovedných mamičiek nespráva.
Pozor na fotky!
Určite neprezradíme žiadnu novinu tým, že na internete môže každý užívateľ jednoducho a v rýchlosti zverejniť nielen svoje fotografie, ale aj fotografie svojich detí. Ale v momente, keď niečo zverejní alebo pošle známemu, zároveň túto výsostne súkromnú informáciu aj publikuje. Príspevok sa tak stane verejným a v tej chvíli už len ťažko zabránime ďalšiemu šíreniu, prípadnej úpravy alebo použitie fotografie v inom kontexte. Keď sa konkrétna fotografia dostane na viac miest vo virtuálnom svete, nie je jednoduché ju následne odstrániť.
Takéto zverejňované osobné údaje, ako napríklad popisky k fotografiám, by si mal každý rodič premyslieť a upozorniť na to svoje deti. Pri zverejňovaní fotiek na siciálních sieťach odhaľujeme kus svojho intímneho sveta širokému okoliu. Každý má tieto hranice zdieľania vlastnej intimity nastavenej niekde inde. Pri deťoch tu ale ide o ďalšiu osobu, za ktorú máme zodpovednosť. Aj predošlé generácie si fotili svoje deti nahé. Ale fotky videli len najbližší príbuzní pri prezeraní si rodinného albumu. Dnes ich rodičia "zavesia na sieť" a môže sa k nim dostať ktokoľvek.
Často si prestávame uvedomovať význam osobného priestoru. Význam zážitku sa neumocní množstvom pozitívnych reakcií širokého okolia. Aj keď áno..., zdieľaná radosť je znásobená radosť, ale preverme u seba, prečo potrebujeme, aby aj ostatní o nás a našich deťoch vedeli toľko intímností, prečo potrebujeme toľko pozitívnych reakcií? V každom prípade sa treba zamyslieť nad dôsledkami, ktoré môžu vzísť z nerozvážneho prístupu k sociálnym sieťam.
Nástroj na zarábanie
V roku 2015 kolovala na Facebooku fotografia zachytávajúca matku s malým dievčatkom napojeným na lekárske prístroje. Mladá matka prosila o finančnú pomoc pre jej ťažko chorú dcéru. Na účet jej prišlo takmer 6 000 EUR. Až neskôr sa ukázalo, že išlo o podvod.
Forografie dievčaťa ukradla z profilu cudzinky, ktorá tiež prosila o pomoc pre dcéru. Stále častejšie sa na sociálnych sieťach kradne aj identita. Neznámy útočník si na sociálnej sieti vytvoril profil, prostredníctvom ktorého sa prezentuje ako iná osoba. Fotografie používa z rôznych internetových portálov. Keď útočník ukradne identitu "obyčajnému" človeku, cieľom je väčšinou jeho zosmiešnenie, prípadne snaha o obohatenie sa. Oveľa častejšie sa však kradne identita mediálne známym osobnostiam. Útočník sa vydáva za speváka alebo herečku a na sociálnej sieti komunikuje v ich mene.
Ide o trestný čin? V prípade vydávania sa za inú osobu na sociálnych sieťach nemusí ísť vždy o trestný čin. Je potrebné vziať do úvahy a zvážiť všetky okolnosti prípadu, hlavne motív páchateľa, rozsah miery porušenie osobných práv, dobu trvania nezákonného zásahu a vážnosť ujmy, ktorá bola poškodenému spôsobená. Podľa právnikov môžeme o trestnom čine hovoriť v prípade závažnejších zásahov do osobnej integrity obete, teda v prípade, keď páchateľ spôsobí poškodenému vážnu ujmu tým, že uvedie niekoho do omylu alebo jeho omyl využije.
Dobrý sluha, zlý pán
Pred pár rokmi doplatila na zverejnenie svojho statusu na Facebooku aj slovenská moderátorka Kristína Kormuthová. Nevhodne zvolené slová s rasovým podtónom, s ktorým sa na sociálnej sieti zverila, ju stáli miesto v športovom spravodajstve. Nebola ale prvá ani posledná. Je jednoduché posťažovať sa na Facebooku na vašu novú prácu. Status si ale prečíta váš šéf a prídete o miesto skôr, než do zamestnania nastúpite. Ľudia si často neuvedomujú, že ich zverejnené fotografie, súkromné údaje alebo statusy vidia nielen "priatelia", ale aj "ich priatelia". Stačí jedno zdieľanie a informácia, ktorú mali pôvodne vedieť len najbližší, ale nakoniec ju vidí ktokoľvek.
Sociálna sieť ale nemusí byť spájaná len s rizikom. Ide o ideálny nástroj na propagáciu značky, produktov či mená.
Pochopili to aj niektoré hviezdy, ktoré patria medzi najsledovanejšie známe osobnosti na sociálnych sieťach. Stovky fanúšikov informujú o svojich koncertoch, ale aj o svojom súkromí. Nezabúdajú ani na propagáciu svojej značky. Takže v prípade internetu platí, že môže byť výborným pomocníkom pri práci alebo získavaní informácií, ale ak sa človek správa neuvážene, môžu mu veľmi negatívne zasiahnuť do života.
IT špecialisti radia
Čím sú sociálne siete pre príliš dôverčivé osoby nebezpečné?
Dôverčivé a hlavne menej technicky zdatné osoby majú problém kdekoľvek na internete. Sociálne siete sú bezpečnejšie, ak sa tieto problémy riešia odborníkmi a programátormi. Napríklad nie je problém získať prístup do profilu na sociálnej sieti obyčajným odkazom, ktorý bude smerovať na klamlivú prihlasovaciu stránku sociálnej siete. Skúsenejší zistí, že adresa webu nesúhlasí.
Akým spôsobom je najlepšie si chrániť svoje súkromie na sociálnych sieťach, keď už chce človek na nich fungovať?
Pri každom príspevku by mal človek zvážiť, či informácie patria alebo nepatria na sociálnu sieť. Veľký boom zažíva sociálna sieť Instagram, kde ľudia pridávajú svoje "krásne" fotky zo života. Ale zabúdajú na to, že tieto fotky sú verejne dostupné. Treba hlavne myslieť dopredu a dvakrát zvážiť, než niečo urobíte. Potom sa vám stane, že video, kde ste na dovolenke urobili "trapas", bude publikované po celom internete a ešte aj v správach o siedmej.
Dá sa vôbec zistiť, keď niekto zneužíva náš osobný profil?
Keď sa prihlásite do svojho profilu z iného mesta, niektoré sociálne siete majú funkciu upozornenia a následnej možnosti zmeny hesla. Tiež sa odporúča zapnutie dvojstupňového overenia, kedy je nutné pri prihlásení sa z iného zariadenia overenie SMSkou. Pri čítaní osobných údajov a sťahovania fotiek nie je túto aktivitu možné zistiť. Môžete sa chrániť len nastaveniami sociálnych sietí. Napr. na Facebooku zapnúť obmedzenia len pre priateľov. Alebo zrušenie možnosti vás kontaktovať, ak nie ste priateľmi a pod.
Na trhu existuje množstvo technických noviniek, ktoré môžu rodičom pomôcť pred nástrahami sociálnych sietí. Dnes už existujú také vychytávky ako rodičovská kontrola, kedy pobyt na sociálnych sietí svojim deťom obmedzíte podľa vášho uváženia.
Pokiaľ ale nemáte partnera, môže pre vás byť flirt na internete zaujímavou skúsenosťou. Nebude vás nič obmedzovať, nebudete sa musieť skrývať, ani mazať konverzácie alebo prihlasovacie účty. Budete tak mať oveľa väčšiu šancu sa s niekým naozaj zoznámiť. Ak to chcete vyskúšať, zaregistrujte sa na online zoznamke a nájdite si partnera, s ktorým si budete vedieť predstaviť spoločný život.
[ivi]