Precvičte si šedú kôru mozgovú
Nekončiaci rad motivačnej, ezoterickej, manažérskej a inej podobnej literatúry stojí na podobnom základe - "všetko je mozog". Všetci autori píšu o jedinom ľudskom orgáne a zhodujú sa v tom, že jeho sila je nesmierna. Keby sme dokázali využiť všetky jeho schopnosti, náš život by sa zmenil. Konieckoncov mýtické tvrdenie, že využívame len desať percent našej mozgovej kapacity, inšpirovalo film režiséra Luca Bessona k natočeniu akčného sci-fi filmu "Lucy". Hlavná postava, blondínka Lucy (Scarlett Johanson), dokáže na sto percent ovládať svoj mozog.
Jediný sval ovláda celé ľudské telo, stará sa o nás počas spánku, dokáže nás posunúť k neuveriteľným výkonom, ale môže byť aj naším "nepriateľom" a úplne nás paralyzovať. Keď sa príliš bojíme u skúšky, zabúdame aj základné znalosti, máme sucho v hrdle a nezvládame zo seba vydať jedinú hlásku. Ovládnuť mozog, znamená dosiahnuť úspech.
Mentálne mapovanie posiluje pamäť
Tony Buzan, slávny britský autor a tvorca mentálneho mapovania, v úvode svojej knihy "Používajte hlavu" nazýva mozog "biologickým superpočítačom". Vo svojej knihe dáva návod ako čo najefektívnejšie využiť sily mozgu pre zlepšenie života. Všetky svoje teórie podkladá vedeckými výskumami a pomáha čitateľovi, aby získal schopnosť ovládnuť svoj mozog pomocou rôznych krátkych cvičení. Rovnako ako všetky Buzanove knihy je aj táto publikácia veľmi čitateľná a možno ju prečítať za jeden večer. Aby ste však dosiahli lepšieho výsledku vo svojom tréningu mozgu, mali by ste knihu čítať postupne a nepreskakovať jednotlivé precvičovania. Kto bude mať nedostatok príkladov, môže si svoj mozog cvičiť online zadarmo.
Ak budeme svoj mozog neustále cvičiť, nemôžeme zakrpatieť, podľa neho sa aj v starobe môžeme napríklad naučiť hrať na klavír alebo cudzí jazyk. Záleží len na nás koľko času do rozvoja svojho najmocnejšieho svalu venujeme.
Tony Buzan vo všetkých svojich knihách vychádza z mentálneho mapovania, čo je anglo-saský prístup učenia a pochopenia reality alebo napríklad aj filozofického textu. Kto nebude mať dosť, môže otvoriť Buzanovu e-knihy Tréning pamäti, Myšlienkové mapy alebo Mentálne mapovanie. Všetci ostatní autori z Tonyho Buzana v podstate vychádzajú. V sedemdesiatych rokoch mal na BBC svoj vlastný program "Use your head", ktorý je dnes zadarmo dostupný na kanáli Youtube.com.
Rozdiel medzi logikou a premýšľaním
Dnes sa aj v slovenskom jazyku rozšírilo anglické slovné spojenie brain storming, mali by sme si však uvedomiť, že premýšľanie a "mozgová búrka" sa líši od logického uvažovania. Hoci rozdiel chápeme skôr intuitívne, vysvetlenie môžeme nájsť v postupe. Kým logika tkvie v nejakých ustálených vzorcoch, vychádzanie zo skúsenosti využíva indukcie alebo dedukcie, premýšľanie hľadá nové nevšedné spôsoby. V predhovore ku knihe "Používajte hlavu" nájdeme hneď na začiatku prvého odseku zmienku o fyzikovi Nielsovi Bohrovi, ktorý údajne vytkol študentovi: "Vy nerozmýšľate, vy len logicky uvažujete!"
Všetci ďalší autori ako Jonathan Hancock či David Rock v podstate nejakým spôsobom z práce Tonyho Buzana vychádzajú. Prinášajú a rozširujú jeho poznatky, ak chceme však preniknúť a pochopiť spôsob, ktorým môžeme svoj mozog ovládať a smerovať kam chceme, bude lepšie, ak siahneme pre začiatok po knihách "otca zakladateľa".
[paf]
Zdroj: BUZAN, Tony (2013): Používejte hlavu, Brno, BizBooks, ISBN 978-80-265-0069-8.