Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Hormonálna antikoncepcia je riziková ochrana

22.september 2014
Hormonálna antikoncepcia je riziková ochrana

Vysoké percento žien v Slovenskej republike užíva hormonálnu antikoncepciu. Nemusia sa síce báť nechceného otehotnenia, ale z dlhodobého hľadiska riskujú veľa závažných ochorení spôsobených hormonálnou nerovnováhou. Existujú aj iné varianty, ako zamedziť otehotneniu než len pomocou tabletiek, náplastí alebo hormonálnych krúžkov.

Veľké množstvo dievčat už od pätnástich rokov užíva hormonálnu antikoncepciu, z dlhodobého hľadiska si koledujú do budúcna o zdravotné problémy. "Je to jednoduché, nemusím sa báť, že otehotniem. Navyše môj chlapec si nechce brať kondóm, "konštatuje ešte len šestnásťročná Barbora. Rovnaký dôvod uvádzajú aj ďalšie dievčatá a ženy, ktoré hormonálnu antikoncepciu užívajú. Muži si nechcú vziať ochranu, pretože zážitok z pohlavného styku nie je tak intenzívny. Avšak zdravotné riziká spojené s hormonálnou antikoncepciou sú natoľko závažné, že praví gentlemani a milujúci partneri by nemali svoju drahú polovičku do niečoho podobného nútiť.

Čo ženám hrozí

Nie je to tak dávno, kedy sa v slovenských médiách objavil príbeh o mladej žene, ktorá vo svojich tridsiatich dvoch rokoch prekonala mŕtvicu a to v dôsledku užívania hormonálnej antikoncepcie. Táto pacientka sa musela znovu naučiť chodiť, hovoriť i písať! Podľa informácií zverejnených na spravodajskom serveri Idnes.cz počet mladých žien postihnutých mŕtvicou stúpa, bohužiaľ nikto neeviduje a nevykonáva štatistiky u koľkích z nich má chorobu na svedomí hormonálna antikoncepcia.

Ochrana

Všetky "užívateľky" si čítajú písomné informácie, máloktorá ale venuje pozornosť riziku trombózy alebo pľúcnej embólie. Častou reakciou je, "to mne sa stať nemôže", aj keď opak je pravdou. Na vine sú aj gynekológovia, tí veľmi často hormonálnu antikoncepciu predpíšu na žiadosť pacientky a nekontrolujú zrážanlivosť krvi. Testy stoja príliš veľa peňazí a v prípade, že dotyčná si nie je vedomá cievnych a srdcových ochorení v rodine, lekár jej vystaví recept bez "zbytočných prieťahov".

"Menej závažné" vedľajšie účinky: migrény, časté zmeny nálad, depresie, bezdôvodný nárast hmotnosti, znížená chuť k sexu, časté vaginálne zápaly, celulitída atď.

Závažné vedľajšie účinky: zvýšenie krvného tlaku, vznik krvnej zrazeniny (v dolných končatinách) môže spôsobiť trvalú invaliditu či pľúcnu embóliu, krvná zrazenina sa môže vytvoriť aj u srdca alebo v mozgu.

Mnoho žien užíva hormonálnu antikoncepciu dobrovoľne a nie pod nátlakom svojho partnera. Núti ich k tomu dnešný životný štýl, kedy považujú za nutné sústrediť sa najprv na štúdium, potom na kariéru a plodenie potomkov stojí na poslednom mieste. Chcú tzv. "Mať všetko pripravené", než budú mať deti. Veľká časť žien v modernom svete má svoje prvé dieťa v tridsiatich piatich rokoch.

antikoncepcia

"Nie je kedy! Školu opúšťate v lepšom prípade v dvadsiatich piatich rokoch. Nemáte prax ani peniaze a prežívate vďaka partnerovi, rodičom a brigádam. Keď konečne nájdete prácu, chcete si vytvoriť aspoň minimálnu prax a finančný základ, aby ste mohli dostať podporu na materskej dovolenke. Šup a je vám tridsať! Zrazu máte problémy s otehotnením, pretože ste príliš dlho žila na hormonálnej antikoncepcii, "zhŕňa bežnú životnú situáciu mladých žien Eva (38 rokov).

Hormonálna antikoncepcia nechráni pred HIV! "Bohužiaľ si stále výrazné percento násťročných dievčat myslí, že hormonálna antikoncepcia zabraňuje aj pohlavným chorobám," upozorňuje infekčné oddelenie v Bratislave. Nič lepšieho a efektívnejšieho než prezervatív zatiaľ nikto nevymyslel.

[paf]




Zdieľajte tento článok na: