Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Harmónia tela a mysle, to je Áyurvéda

20.január 2020
Harmónia tela a mysle, to je Áyurvéda

Pomocou tisíce rokov starej indickej metódy je možné vyliečiť takmer všetky choroby. Podľa ájurvédy je každý človek kombináciou troch energií - vaty, pitty a kaphy. Stačí teda len nájsť rovnováhu medzi nimi.

Túžite po zdraví, energii a radosti zo života? Trápia vás chornické zdravotné problémy, s ktorými si lekári nevedia poradiť? Radi by ste sa zbavili nadváhy a nechcete hladovať alebo sa trápiť v posilňovni? Môžete vyskúšať ájurvédu. Pomôže vám zharmonizovať nielen vaše telo, ale aj myseľ. Áyurvéda patrí k najstarším liečebným metódam na svete a v preklade znamená "umenie dlhovekosti".

Je to ucelený systém, ktorý človeka vracia späť do vnútornej rovnováhy pomocou špeciálnych masáží, úpravy stravy aj denného režimu, použitie byliniek a celkovej relaxácie. Pre áyurvédu je kľúčové určiť, aký ste konštitučný typ. To znamená, aká energia vo vás prúdi. Energie sú tri: váta, pitta a kapha, a z každej z nich máme určitý podiel. Tým, akým spôsobom žijeme, môže dôjsť k tomu, že niektoré energie budeme mať viac alebo menej a toto vychýlené z prirodzenej rovnováhy nám potom komplikuje život v podobe choroby.

Keď vieme, aký sme konštitučný typ a aké pravidlá máme dodržiavať, všetky tri energie sa dostanú do rovnováhy, náš imunitný systém pracuje naplno a zabráni tak, aby choroba vôbec vznikla. Áyurvéda je teda zjednodušený systém rôznych pravidiel a návykov, ktoré sa praktizujú v určitých časoch, podľa toho, aká je práve denná hodina alebo ročné obdobie.

Pokora a trpezlivosť

Pomocou ájurvédy možno liečiť všetky druhy chronických chorôb. Len je to niekedy veľmi dlhá cesta. Väčšina ľudí sa chce uzdraviť veľmi rýchlo, a ak sa im to hneď nepodarí, ľahko sa vzdávajú. Nechápu, že keď sa k chorobe prepracovávali dlhé roky, nie je možné vyliečiť napríklad rakovinu alebo cukrovku za pár mesiacov. Telu trvá naozaj dlho, než sa zbaví starých návykov, prijme nové, prečistí sa a začne fungovať bez obmedzenia tak, ako daný človek podľa svojej konštitúcie potrebuje.

Vždy je dôležitá trpezlivosť, pokora a vytrvalosť. V ájurvéde nedostanete nič zadarmo. Keď ale vydržíte a naučíte sa dodržiavať určité pravidlá, potom môžete žiť dlhý a šťastný život.

Nájdenie vlastného ja

Áyurvéda poukazuje tiež na duchovný rozmer choroby. Jej hlavným zmyslom je harmonizácia človeka na všetkých jeho úrovniach, teda na fyzickej, psychickej aj duchovnej rovine, a nájdenie skutočnej podstaty života v jednote s celým vesmírom. Nevyhnutnou súčasťou liečby by malo byť pochopenie, prečo choroba vôbec prišla, čo nám hovorí, a s tým súvisiaca celková zmena prístupu k sebe samým.

Už jste se seznámili osobně s Ájurvédou?

Je dôležité pochopiť, že všetky situácie vrátane chorôb sa nám dejú preto, aby sme sa obrátili dovnútra, k svojej podstate. Nemožno spoliehať len na vonkajšie barličky v podobe tabletiek alebo bylín. Je nutné prevziať zodpovednosť za seba a svoje zdravie. Západná medicína je zameraná prísne biologicky a somaticky, ale nevyhnutná predovšetkým u akútnych stavov. Metódy je možné kombinovať. V Indii je to dokonca bežná prax.

Áyurvéda býva považovaná za "zdravšiu", pretože používa prírodné prípravky. Jej hlavnou prednosťou je ale celostný prístup, teda vnímanie choroby v širších súvislostiach. Pomocou úpravy stravy, režimu, očistných techník, ájurvédskych procedúr a vhodných jogových cvičení poskytuje pacientovi ukazovateľa potrebného pre naštartovanie samoliečebného procesu. Najdôležitejšie je nájdenie vlastného ja, svoje pravé podstaty.

Práve tento duchovný rozmer choroby je v západnej medicíne opomínaný.

Masáže prírodnými olejmi

Základom vyšetrenia podľa ájurvédy je pulzná diagnostika, vďaka ktorej je možné určiť konštitučný typ klienta. K tomu napomáha aj pohovor, v ktorom klient terapeutovi opíše svoj životný štýl, stravovanie, spôsob, akým pracuje, relaxuje, a tiež, ako funguje jeho telo. Potom sa zistí, ktorá energia klienta prevyšuje alebo mu naopak chýba, a pomocou zmien v jeho stravovaní a životných návykoch sa snažíme o to, aby sa všetko dostalo do rovnováhy.

Choroba potom telo opúšťa, to sa regeneruje a klient sa cíti lepšie. Hoci ájurvéda predstavuje ucelený komplexný systém, každý z terapeutov uprednostňuje určitú metódu, ktorá je súčasťou balíčka tejto alternatívnej medicíny. Ľudia majú najradšej ájurvédskú masáž, to je úžasná záležitosť. Nejde pri nej len o relaxáciu a výsledok je navyše viditeľný okamžite. Najčastejšie sa masíruje mandľovým a sezamovým olejom, do ktorých sa primiešava podľa ťažkostí klienta aj ďalšie oleje v nadväznosti na jeho konštitučný typ a ročné obdobie.

Klienti ale vyhľadávajú aj relaxačné masáže hlavy a tváre, lymfatickú masáž a niektorí si želajú aj športovú masáž. Dávajú prednosť olejom, aby sa vyhli látkam z ropy. Uvedomujú si, že koža je náš najväčší orgán, a chcú doň aplikovať čisto prírodné látky.

Jak vůbec funguje ájurvéda?

Ako funguje ájurvéda?

  • V ľudskom tele sa nachádzajú tri základné energie (dóše): váta, pitta a kapha.
  • U každého človeka je vždy jedna z nich dominantná.
  • Podľa ajurvédy je príčinou chorôb prítomnosť toxínov v tele a nerovnováha medzi týmito energiami.
  • Jednoduchými metódami (úpravou jedálnička, použitím bylín, masážami) sa snaží v tele znova vytvoriť stav rovnováhy.
  • Úspešne lieči choroby, ktoré vzdorujú klasickej medicíne, napríklad kožné problémy, choroby dýchacieho ústrojenstva, migrény, problémy so zažívaním, obezitu, nespavosť alebo rôzne gynekologické ochorenia.

Jedálniček na mieru

Na prvej konzultácii v poradni ájurvédy sa orientačne stanovuje ájurvédska typológia človeka, ktorá pri ďalších stretnutiach a vzájomnom poznávaní môže ešte kryštalizovať. Na základe tejto typológie a individuálnych potrieb klienta sa potom konzultuje ďalej, ako zostaviť jedálniček a pitný, pohybový aj spánkový režim tak, aby to maximálne podporovalo zdravie tela a mysle. Úprava životosprávy v tomto prípade predstavuje prevenciu aj liečbu problému, ktorá už nastala.

Súčasťou pokynov k životospráve je zakaždým aj nejaké mentálne cvičenie, pretože každá zdravotná ťažkosť má svoju emocionálnu podstatu a fyzický prejav. Zverejňujú sa zdravé recepty a organizujú sa aj kurzy varenia. Zdravá strava je vlastne srdcom ájurvédy. Avšak je naozaj veľmi relatívna, čo je vlastne zdravé. Najväčší rozpor je videný v tom, že ájurvéda neoznačuje nič za všeobecne zdravé alebo nezdravé.

Vždy záleží na aktuálnej ročnej dobe, na našej typológii a na rozpoloženie, v ktorom danú potravinu jeme. Potom sa môžeme baviť, či je alebo nie je táto potravina zdravá. Môže to znieť komplikovane, ale v skutočnosti je to úplne jednoduché a každý to svojím sedliackym rozumom dokáže previesť do praxe. To je práve kúzlo ájurvédy. Vo finále vás oslobodí od veľkého premýšľania nad jedlom.

Relaxácia v kúpeľoch

Základom skutočnej kúpeľnej starostlivosti je navodenie pocitu pokoja, bezpečia a dôvery, ktoré vytvárajú predpoklad pre dokonalú relaxáciu a naštartovanie samoozdravných procesov. Klientom okrem odpočinku v krásnom prostredí je ponúkaná aj kvalitná čerstvá strava z miestnych zdrojov. Strava je vegetariánska a veľmi chutná. Používajú sa zmesi ájurvédskych korení kombinované tak, že vyhovujú všetkým konštitučným typom.

Zarelaxujte si, ájurvéda vám v tom pomůže

Stav bez chorôb

Každý klient na začiatku prejde vstupným pohovorom o svojom zdravotnom stave, doterajšom spôsobe životosprávy, psychických problémoch a medziľudských vzťahoch. Podľa toho je mu určený na každý deň pobytu regeneračný, prípadne detoxikačný program. Teda ranné hodinové cvičenie, ájurvédske masáže a ďalšie doplňujúce procedúry. Podvečerný program sa skladá z rehabilitačných cvikov, meditácie, ájurjógy, muzikoterapii alebo napríklad z rozpravy na danú tému z pohľadu ájurvédy.

V prípade potreby sú klientovi odporúčané bylinné potravinové doplnky a je mu poradené so zmenou stravovacích návykov. V kúpeľoch sú usporiadané najrôznejšie semináre o ájurvéde. Klientom je ponúkané tiež sprostredkovanie pobytu v indických kúpeľoch v Krrale. Cieľom pobytu v kúpeľoch je spriechodniť organizmus po fyzickej aj duševnej stránke, pretože to je skutočný predpoklad k tomu, aby choroby odchádzali a naštartoval sa ozdravný proces vedúci k harmónii tela aj duše, teda podľa ájurvédy stave bez emócií.

Klienti by mali odchádzať s poznaním, že možno so sebou niečo pozitívne robiť, že to funguje a že záleží len na ich disciplíne, ako v tom budú doma pokračovať.

Očisťovanie mysle

Významnými plodmi očisťovania mysle sú slobodomyseľnosť a naplnenie. Slobodomyseľný človek je nespútaný, nemožno mu nič vnútiť, nepodlieha manipulatívnymi silám. Všetko precíti, zváži a prijme len to, s čím sa môže stotožniť, bez ťažkostí svojho svedomia. V primitívnej forme tak o sebe uvažujú aj psychopati a užívatelia návykových látok. Nepripúšťajú si, že slobodu dávno stratili, sú zotročení svojou ničivou závislosťou.

Slobodomyseľnosť nemá nič spoločné s egocentrizmom a bezohľadnosťou, nie je deštruktívne. Je to vlastnosť veľkého ducha, avantgardného vkladu tých, ktorí nie sú obmedzení predsudkami a strachom. Nemožno ich zotročiť. Obohacujú svet objavovaním ciest, po ktorých sa ostatní báli kráčať. Veľký duch drieme v každom z nás. Neprejaví sa však, kým lipneme na pominuteľných istotách, ako sú majetky a všetko, čo môže ľahko nebyť.

Príkladom môže byť uväznenie vo vzťahu bez lásky či v neúspešnej profesii. Nelipnúť sa učíme jedine tak, že pustíme na slobodu každého, kto s nami nechce byť, nestratíme chuť do života v čase veľkých zmien a strát. Niekedy nezostane stáť kameň na kameni a máme pocit, že sa nie je o čo oprieť. V takom okamihu sa ocitáme na začiatku novej kapitoly. Poučení chybami minulosti môžeme vystavať čosi nové, lepšie...

Ak vás táto technika zaujala, môžete ju na vlastnej koži vyskúšať u skúsených praktikov v Bratislave, ale aj v Nitre.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: