Fakty a mýty o tom najzdravšom
Ako je to s bielym pečivom alebo s lepkom všeobecne? Skutočne zaťažuje naše trávenie a je lepšie sa s ním definitívne rozlúčiť? V tomto prípade už niektorí odborníci bijú na poplach, že pokiaľ zdravý človek nemá lekárom diagnostikovaný problém s lepkom, vysádzať by ho z pestrej stravy nemal. Môže si tak budúce problémy paradoxne privodiť. Štúdie, o ktorých informoval denník Daily Mail, napríklad práve v bielom pečive vidia jasný prínos. Podľa vedcov z Ovieda vyvoláva tvorbu baktérií, ktoré majú pozitívny vplyv na trávenie a náš imunitný systém. Populárne je dnes medzi mladými ľuďmi avokádo. Konzumujú ho vo veľkom a nemôžu si vynachváliť veľké množstvo zdravých tukov, ktoré obsahuje.
Zabúdajú však na to, že kvôli výsevu ďalších a ďalších stromov na plantážach už vinou ich "zeleného zlata" masívne ustupujú dažďové pralesy. Podľa serveru The Guardian sa na produkciu jedného kilogravu avokáda spotrebuje 2000 litrov vody. Ostatne, ako sa dočítate nižšie, aj tlak adorovaný kokosový olej sa postupom času zmenil len na ďalšiu príčinu masívnej ekologickej katastrofy. Takže kde je pravda?
Čokoláda
Strašiak, alebo zdravá pochúťka?
V prípade čokolády bez preháňania platí, že dobré je užívať pomaly a tiež že kvalita víťazí nad kvantitou. Štvorček vysokopercentnej horkej čokolády denne má totiž na naše zdravie blahodarný vplyv, avšak tabuľka lacnej mliečnej, alebo dokonca bielej čokolády už pre nás znamená vážne ohrozenie – a to nielen čo sa týka štíhlej línie. Aktuálna štúdia Harvardovej univerzity preukazuje, že jeden štvorček kvalitnej čokolády denne dokáže znížiť vysoký tlak, zároveň je dobrou prvou kadiovaskulárnou chorobou a má pozitívny vplyv na fungovanie nášho mozgu. Okrem toho čokoláda obsahuje thebromín, látku podobnú kofeínu, ktorá má stimulačný efekt a dokáže naštartovať organizmus na chudnutie.
Flanavoidy a polyfenoly, ktorými je rovnako napumpovaná, sú zase zdravé antioxidanty, ktoré regenerujú a spevňujú cievy.
Víno
Nápoj bohov nášmu zdraviu svedčí
Milovníci vína s obľubou argumentujú, že pohár dobrého vína denne zlepšuje krvný tlak a znižuje riziko srdcovej príhody, a to vďaka obsahu flavonoidov v hrozne. Vplyv má mať víno, konzumované v primeranom množstve, aj na náš mozog a pamäť. Je to ale skutočne pravda?
Francúzsky paradox neexistuje
V roku 2003 publikoval doktor Kenneth J. Mukamal v renomovanom odbornom časopise New England Journal of Medicine veľkú štúdiu vykonanú u 38 077 mužov, ktorí boli sledovaní po dobu 12 rokov, a vyššie menované benefity vína tak potvrdil. Muži, ktorí pili 50 g a väčšie množstvo alkoholu denne, mali nižšie riziko srdcových komplikácií ako abstinenti. Skvelé výsledky však dosahovali iba tí, ktorí konzumovali biele víno. Pri pití červeného vína bol pokles rizika infarktu zanedbateľný. Spochybnený tak bol tzv. francúzsky paradox, ktorý červené víno označuje za zdraviu prospešnejšie ako biele.
Vyriešia vaše problémy s nespavosťou
Nie je však nutné ho zatracovať, kvalitné červené víno má preukázateľne väčšie množstvo antioxidantov a triesloviny, ktoré taktiež obsahuje, zase povzbudzujú trávenie a majú antibakteriálne účinky. Jeden pohár červeného vína denne môže pomáhať diabetikom. Polyfenoly, ktoré víno obsahuje, totiž pomáhajú regulovať hladinu cukru v krvi. Navyše sa po víne lepšie zaspáva. Najlepšie vám pomôžu odrody Merlot, Cabernet Sauvignon a Nebbiolo.
Tvrdý alkohol
a rakovina
Ak vás snáď zistenia vedcov ohľadom vína potešili, fakty týkajúce sa pravidelnej konzumácie alkoholu už tak veselé nie sú. Lekárka Sally Daviesová prehovorila v programe BBC o tom, že väčšie množstvo alkoholku denne môže spôsobiť zhubné nádory, ktorým sú viac vystavené ženy. Podľa nej vlastne žiadne bezpečné množstvo alkoholu neexistuje.
Zabijakom je etanol z alkoholu
Jej názor podporila aj nová štúdia, publikovaná v časopise The Lancet Oncology, v ktorej tím desiatich vedcov odpovedá na dve otázky: Aké množstvo alkoholu škodí a ktoré typy nádorových ochorení najčastejšie spôsobuje? Podľa Svetovej zdravotnej organizácie zomrelo na rakovinu v minulom roku takmer 10 miliónov ľudí, pritom z výpočtu vyplýva, že alkohol vlani spôsobil 741 300 novo diagnostikovaných prípadov. K vzniku nádorových ochorení dochádza vplyvom etanolu, ktorý spôsobuje nevratné poškodenie DNA, proteínov a lipidov v tele. Medzi časté typy rakoviny patrí rakovina pečene, hrubého čreva, pažeráka, prsníka, hrtana alebo ústnej dutiny.
Marihuana
Vecný predmet dohadov
Patríte medzi fanúšikov večerného relaxačného jointu „trávy“ a na upokojenie? Potom zbystrite. Odborníci z amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb a poprednej nemocnice Dana-Farber Cancer Institute totiž vo svojej štúdii zistili, že fajčenie marihuany má na telá konzumentov oveľa menší vplyv ako fajčenie cigariet. Avšak, ako to už tak býva, stopy chemikálií po "tráve" zostávajú tiež. Konkrétne ide o naftalén, akrylamid alebo akrylonitril. Metabolity akroleínu však našli len vo vzorkách fajčiarov cigariet. Štúdia porovnávala krv a moč 245 dobrovoľníkov - 18 % z nich boli fajčiari marihuany, 20 % fajčilo cigarety a 24 % oboje.
Alzheimer aj Parkinson na ústupe
Výskum z Izraela v roku 2013 ďalej preukázal, že fajčenie marihuany významne znižuje bolesť, stres a zlepšuje spánok u pacientov s Parkinsonovou chorobou. O tri roky neskôr zistili vedci z Scripps Research Institute, že marihuana môže byť schopná zmierniť aj postup Alzheimerovej choroby. A zistilo sa tiež to, že jej fajčenie paradoxne zlepšuje zdravotný stav pľúc, dokonca zvyšuje ich kapacitu.
Údeniny
Symbol rozomletých odpadových zvyškov
Nedokážete si predstaviť svoj jedálniček bez párčekov, paštéty alebo šunky? Raz za čas telu údenina určite neublíži, ale ak tieto mäsové výrobky konzumujete denne, venujte nasledujúcim riadkom pozornosť. Svetová zdravotnícka organizácia vydala pred šiestimi rokmi tlačovú správu, v ktorej predstavila štúdiu svojej pobočky, Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny. Tá posudzovala karcinogenitu červeného mäsa a mäsových výrobkov. Červené mäso bolo označené za potenciálne rakovinotvorné a údeniny ako karcinogénne.
Ľudstvo sa mäsom prejedá - a pomaly zabíja
Už 50 gramov údeniny denne vraj zvyšuje riziko rakoviny o 18 %. Globálne bol teda svet vyzvaný, aby obmedzil konzumáciu mäsa. Dnes preto nutričné odporúčania predpisujú konzumovať 70 gramov červeného mäsa denne a týždňa nie viac ako 500 g. Údeniny sa však konzumovať na dennej báze rozhodne neodporúča. Prečo vlastne?
Soľ, ktorá rozhodne nie je nad zlato
Oproti pôvodnej receptúre, keď napríklad takýto špekáčik obsahoval len mäso, slaninu a korenie, hovorí norma z roku 2016, že v špekáčiku musí byť mäsa najmenej 40 % a tuku maximálne 45 %. Máme teda v údeninách mäsa oveľa menej ako predtým, čo je však alarmujúce, je počet zložiek, ktoré v nich naopak pribudli. Len náhodne: konzervačná soľ dusitanu sodného (E250), jód, ďalšia soľ (NaCl), univerzálna zmes korenia a ich extraktov, dextróza a glukózový sirup alebo stabilizátory E450 na báze difosforečnanov a trifosforečnanov. Pri tepelnom spracovaní sa navyše soli dusitanov čiastočne menia na nitrozamíny, ktoré sú silne rakovinotvorné.
Glutamany, ktoré v údeninách nachádzame, zase potláčajú pocit sýtosti, čo vedie k prejedaniu a k následným civilizačným chorobám. Okrem spomínanej rakoviny je to napríklad obezita alebo cukrovka.
Palmový
vs. kokosový olej
Nie je to tak dlho, čo sa rozhorela vášnivá debata nad bojkotom palmového oleja, pretože kvôli pestovaniu palmy olejnej dochádza k masívnemu odlesňovaniu, predovšetkým na mnohých miestach juhovýchodnej Ázie. Tŕňom v oku ekologických aktivistov je tiež intenzívne hnojenie priemyselnými hnojivami, ktoré následne spolu s používanými pesticídmi znečisťujú povrchové aj podzemné vody. Palmy navyše spôsobujú, že pôda vysychá. Plantáže sa rozširujú aj v Amazónii, na Papui a v Konžskej panve.
Do obchodu jedine s chytrou aplikáciou
Ľudia si tak rýchlo uvedomili, že palmový olej konzumujú prakticky vo všetkom, vrátane kozmetiky alebo dopravy, pretože sa taktiež pridáva do nafty. A bolo zle. Vo veľkom začali ekologicky uvedomelí ľudia scanovať obaly potravín v obchodoch a podľa šikovných mobilných aplikácií bojkotovať nákup tých značiek, ktoré kvôli oleju podporujú výrub pralesov.
Myšlienky aktivistov rozpútali ešte väčšiu katastrofu
Rýchlo sa tiež za démonizovaný palmový olej našla náhrada – olej kokosový. Pretože každá akcia prináša reakciu, čoskoro sa ukázalo, že tadiaľto cesta nevedie. Po kokosových palmách, ktoré sa pestujú na izolovaných tropických ostrovoch, sa samozrejme raketovo zdvihla poptávka. Štúdia Medzinárodného zväzu ochrany prírody čoskoro prišla so šokujúcimi číslami: zatiaľ čo pestovanie palmy olejnej ohrozuje 3,8 živočíšneho druhu na každý vyprodukovaný milión ton oleja, pestovanie kokosovej palmy má na svedomí 20,2 druhu, teda päťkrát viac. Na Červený zoznam ohrozených druhov za posledných dvadsať rokov pribudlo vinou výsadky kokosových paliem 66 živočíšnych druhov.
Sprofanovaný "kokosák" je horší ako masť
Hoci sa kokosový olej stal trendom v kozmetike a v kuchyni, s jeho reálnymi dopadmi na naše zdravie to paradoxne vôbec nie je také ružové, ako sa nám zástancovia zdravého životného štýlu snažili nahovoriť. Oficiálne závery lekárov sú dokonca také, že je horší ako masť alebo toľko diskutovaný palmový olej. Podľa stanoviska významnej lekárskej spoločnosti American Heart Association kokosový olej zvyšuje hladinu LDL cholesterolu. To znamená, že jeho konzumácia môže priamo podnecovať rozvoj karidovaskulárnych chorôb. Britská nadácia pre výživu tiež vydala stanovisko, že neexistujú dôkazy o prospešnosti kokosového oleja pre ľudský organizmus.
V porovnaní s inými olejmi neobsahuje dostatok vitamínu E, a dokonca ani esenciálne mastné kyseliny.
Pokiaľ nemáte tú možnosť, aby ste si urobili svoj vlastný olej alebo iné vychytávky, môžete si kupovať už hotový. Môžete sa porozhliadnuť v Bratislave, v Košiciach, ale aj napríklad v Prešove.
[ivi]