Domov: nebezpečná zóna
Napriek osvete neklesá počet úrazov, ktoré si privodíme doma pri bežných prácach alebo pri celkom obyčajnom, zdanlivo bezpečnom fungovaní domácnosti. Smutné na tom je, že často sa ich obeťami stávajú deti, aj keď práve na prevenciu sa každoročne zameriava veľký počet osvetových akcií. Čo sa týka jednotlivých častí domácnosti, v štatistikách vedú úrazy v kuchyni a kúpeľni. Je to logické, v kuchyni pracujeme s horúcimi surovinami aj rozpálenou technikou, používame ostré nástroje a naša pozornosť býva otupená tým, že ide o rutinné, často opakované postupy.
Poistky aj zásuvky
Pritom práve popáleniny sú treťou najčastejšou príčinou smrteľného úrazu detí. Zatiaľ čo dospelý človek si pri neopatrnom zaobchádzaní s vriacou tekutinou popáli väčšinou "len" nohy, deti sa polejú prakticky celé od hlavy k pätám. Nespoliehajme sa na to, že ich poučíme, na čo nesmú siahať. Otázku, čo je vlastne tam hore, rieši dieťa popotiahnutím za obrus alebo za prívodnú šnúru a nešťastie je na svete. Lákavý je aj obsah zásuviek alebo rôznych fliaš. Ak sa nemôžete dieťaťu plne venovať, mali by ste všetky nebezpečné predmety držať v bezpečnej vzdialenosti tak, aby na ne nemohlo dosiahnuť.
Na našom trhu sú napríklad ohrádky k varičom, cez ktoré sa malí zvedavci k horúcemu riadu nedstanú. Obrusy sa na stôl dajú prichytiť sponkami. Technika býva vybavená detskými poistkami, takže si len stačí spomenúť na ich použitie. Zásuvky napríklad s nožmi môžu byť tiež opatrené poistkami, aby ich bolo možné otvoriť len na nevyhnutné minimum, pri ktorom dospelý môže poistku odistiť. Moderné rúry sú tiež vybavené viacvrstvovými okienkami, ktoré teplo udržia vnútri a von dosahujú len bezpečné teploty.
Pozor, aj obyčajný radiátor sa môže stať nebezpečným, keď si dieťa o neho oprie nôžku a zaspí. Dlhé pôsobenie zdanlivo bezpečnej teploty ľahko privodí nezvratné zmeny v ľudskom tkanive.
Pošmyknutie v kúpeľni aj v kuchyni
Spoločným menovateľom úrazov v kúpeľni a v kuchyni je klzká podlaha, prípadne vaňa. Stačí si nevšimnúť rozliate tekutiny alebo zanedbať prevenciu v podobe protišmykových podložiek. Zatiaľ čo kuchyňa predstavuje nebezpečenstvo pre deti, obeťami úrazov v kúpeľni bývajú hlavne seniori. Vyliezanie z vane alebo vchádzanie do nej pre nich predstavuje malé dobrodružstvo. Bezpečnejší pohyb zaistí nielen protišmyková podložka alebo náter či dlažba, ale aj dostatok vhodných pevne prichytených držadiel.
Malé ozdobné koberčeky alebo predložky, ktoré sa tak ľahko šmýkajú po dlaždiciach a po plávajúcej podlahe, môžeme ľahko prichytiť páskami s obojstranným polepením.
Čo je v tej fľaši?
Bežné hygienické potreby ako šampón alebo tekuté mydlo dnes už žiadny výrobca nedáva do sklenených obalov, aby nehrozilo rozbitiu a následné porezaniu sa o črepy. To ale neplatí napríklad u luxusnejších parfumoch, toaletných vodách alebo niektorých čistiacich prostriedkoch, ktoré tiež mávame v kúpeľni uskladnené.
- Ostré predmety do rúk malých detí nepatria, ale s postupujúcim vekom ich musíme naučiť s nimi zaobchádzať. Ako sa berú do rúk nože a nožnice, čo sa s nimi dá robiť a ako ich správne ukladáme. Možno to bude udivujúce, ale množstvo rezných poranení má na svedomí len to, že nôž je v priehradke uložený obrátene, takže ostrím hore.
- Zvedavosti detí nemôžu uniknúť ani zásuvky. Malé prstíky ľahko preniknú do zásuvky, zvlášť ak sú práve vytiahnuté z pusy a pekne mokré a šmykľavé. Úraz elektrickým prúdom môže byť smrteľný alebo viesť k amputácii končatín. Je preto istejšie nepoužívané zásuvky opatriť krytkami.
- Samostatným problémom je elektroinštalácia, ktorá nezodpovedá súčasným normám, napríklad pre používanie vo vlhku. Pre zásuvky v kúpeľni platia aj osobitné pravidlá a ich umiestnenie sa riadi takzvaným umývacím priestorom.
Žehlenie pri televízii nie je bezpečné
Zvláštnou kapitolou je žehlenie. Dobre vyžehlené košele vyžaduje dosť pozornosti, ktorej sa potom nedostáva na vyrastajúce deti. Je predsa tak ľahké zatiahnuť za šnúru prívodu alebo vyliezť po konštrukciu žehliacej dosky a horúca žehlička dokáže svoje. Mimochodom - keď žehlíte, máte pri tom zapnutý televízor a sledujete v ňom nejaký program? Časté preostrovanie zraku očiam rozhodne neprospieva a dvojhodinové žehlenie s rovnako dlho trvajúcim filmom už vôbec. Viete si tiež nastaviť správnu výšku dosky, aby ste si nenamáhali chrbát?
Tá by mala byť taká, aby sme na ňu mohli položiť dlane bez toho, že pokrčíme ruky alebo ohneme chrbát.
Technika a domáci majstri
S najviac nebezpečnou technikou v domácnosti pracujú domáci majstri, ale vlastne by sme mali dodať, že nebezpečnú ju robia práve nepoučení domáci majstri. Prvou chybou je zanedbanie prevencie, teda nosenie okuliarov, rukavíc a ďalších ochranných pomôcok. Druhou býva nedostatočná údržba techniky, vlastné úpravy a zásahy do jej chodu alebo jej používania na účel, pre ktorý nie je určená.
Pripomeňme si maličkosť - koľko z nás používa na skrutky nôž, ktorý máme po ruke, namiesto toho, aby sme zašli pre príslušný skrutkovač? Pri určitých činnostiach je dobré mať druhého pomocníka, napríklad pri rezaní dreva motorovou pílou, ale ten by mal byť poučený, kde má byť a čo má robiť. Štartovanie píly, ktorú držíme voľne v ruke môže pôsobiť profesionálne, ale práve len u profesionálov, ostatní by mali mať pri tomto úkone pílu pritlačenú k pevnému podkladu. S pílou nikdy nerežeme nad úrovňou ramien ani z rebríka.
Ak to nejde inak, spoľahneme sa radšej na ručnú pílu. Motorovú pílu prenášame na dlhšie vzdialenosti s vypnutým motorom a krytom na lište, ktorá je otočená dozadu, na kratšie vždy so zapnutou brzdou. Riziko predstavuje aj voľný pohyb detí, čo je nebezpečné napríklad pri sekaní záhrady. Stačí nešťastná zhoda okolnosti, o čom svedčí dostatok prípadov. Pri elektrických kosačkách musíme venovať pozornosť elektrickému prívodu, pri benzínových zase dodržiavať bezpečnostné predpisy pri jeho dolievaní. Pochopiteľne, že akákoľvek údržba, čistenie a podobne prebieha len s vypnutým motorom.
Na čo si dať pozor
Veľkou chybou je prelievať čistiace prostriedky alebo akékoľvek chemikálie do vyprázdnených pet fľaší od rôznych nápojov. Deväť z desiatich otráv u detí sa stane doma. Malé deti si včas neuvedomia, že je niečo v neporiadku, navyše ich metabolizmus pracuje oveľa rýchlejšie, než u dospelého. Uchovávať nebezpečné alebo len potenciálne nebezpečné chemikálie by sme mali v pôvodných obaloch (tie navyše často bývajú od výrobcov opatrené uzáverom, s ktorým si dieťa neporadí) a pod zámkom. Pochopiteľne to platí aj o liekoch, ktoré svojou farebnosťou provokujú detskú predstavivosť.
Pred popáleninami nie je v bezpečí ani dospelý, stačí, keď na panvici chytí rozpálený tuk od plameňa. Čo vás napadne ako prvé? Strčiť panvičku pod kohútik s tečúcou vodou? Chyba, tuk sa rozstrekne po okolí. Správne riešenie predstavuje rýchle zadusenie plameňa pod pokrievkou.
Dôležitý je odpočinok
Všetci sa tešíme na chvíľu, keď vypneme z pracovného stresu a stretneme sa s rodinou a priateľmi. Ale odpočívať by sme už mali počas pracovného týždňa. Ruku na srdce - kedy ste si po práci dopriali s kamarátmi kávu a nešli domov niečo ďalšie majstrovať?
Taliani vedia, ako na to
"Andiamo a prendere un Aperitivo" alebo "pôjdeme na aperitív" je obľúbenou vetou každého Taliana. Čo sa týka odpočinku, práve od Talianov by sme sa mohli učiť. Ich povestnú siestu, ktorú niektorí dodržiavajú aj počas pracovnej doby, im môžeme závidieť. Keď Slováci zamieria po práci na pivo alebo víno, Taliani uprednostňujú aperitív.
Teambuilding
Tento pomerne nový termín sa, našťastie, stáva súčasťou už takmer väčšiny firiem. Zamestnávatelia sa snažia vymýšľať zaujímavé aktivity pre svojich zamestnancov v podobe hier a výletov, ktoré majú spoločný cieľ - stmeliť kolektív a budovať lepšie medziľudské vzťahy. Dôvod? Vedenie firiem vie, že dobrá atmosféra na pracovisku ide ruka v ruke s vyšším pracovným nasadením zamestnancov. Koho čo trápi alebo teší, komu pribudol nový člen rodiny, to sú všetko témy, ktoré zvyšujú toleranciu voči odlišnostiam jedincov a zároveň budujú priateľské väzby.
Relax
V minulosti prevládala na Slovensku manuálna práca. Kvôli fyzickej náročnosti mnohí pracujúci trávili čas po práci s rodinou a venovali sa svojmu hobby. V súčasnej unáhlenej dobe pracujeme viac mentálne a vrátiť sa k rodine s "prázdnou hlavou" nezaťaženou prácou, je niekedy naozaj veľmi ťažké. Stres a únava sú vyčerpávajúce, a preto je mimoriadne dôležité vedieť sa odreagovať. Urobte hrubú čiaru za pracovnými povinnosťami a zastavte sa po práci s kolegami v bare alebo kaviarni. Zaručujeme vám, že hodinka strávená v príjemnej spoločnosti vás nabije do ďalšieho dňa a odplaví stres a únavu.
Čas strávený s inými ľuďmi
Väčšinu času trávime asi všetci buď v práci alebo v kruhu blízkej rodiny. Nájdeme si ale aj chvíľku aj na priateľov a kolegov. Nehovorte o práci, rozvíjajte medziľudské vzťahy, rozprávajte sa o cestovaní, zážitkoch, umení, politike... o čomkoľvek, čo vás obohatí a rozosmeje. Platí, že keď nechceme zostať sami, máme venovať svoju energiu a čas aj iným ľuďom.
Nebuďte sami, samota je síce občas veľmi prospešná, ale spriaznená duša, ktorá budete môcť oznámiť, čo vás trápi, je tiež veľmi dôležitá. Tešte sa z pozitívnych udalostí spolu. Zoznámte sa online, nech bývate v Prešove, Nitre alebo Bratislave.
[ivi]