Domáca lekárnička proti nachladnutiu
Veľa pite! Ak sa cítite nachladnutí, máte mierny kašeľ a trochu nádchu, je potrebné zvýšiť pitný režim, tekutiny totiž tiež napomáhajú k uvoľneniu v dýchacích cestách a znižujú vašu potrebu kašľať. Dostatočným pitným režimom sa rozumie bylinkové zmesi a čaje, voda, vývary, najrôznejšie polievky alebo ovocné a zeleninové šťavy, ktoré obohatia vaše telo o vitamíny, ktorých je v čase prechladnutia nedostatok. Existuje veľa "babičkiných návodov" na to, ako tieto najrôznejšie šťavy, vývary a čaje pripraviť. Pár návodov sme pre vás tiež našli a rozpísali v nasledujúcom článku.
Bylinkový čaj proti kašľu
Zmiešaním hŕstky kvetov lipy, listov skorocelu, kvetov čiernej bazy a drvených sušených šípok získate úžasný bylinkový čaj proti kašľu. Z tejto zmesi stačí zaliať 2 lyžice litrom vriacej vody a nechať 15 minút lúhovať. Ako sladidlo si doprajte med.
Cibuľový čaj na kašeľ
Cibuľa je hotový zázrak a to nielen v kuchyni pri príprave gulášu. Dve olúpané cibule nakrájame, zalejte pol litrom vody a priveďte do varu. Toto povarte 15 minút na miernom plameni. Výsledný odvar môžete po scedení osladiť medom. Pridať môžete počas varenia škoricu, zázvor či klinček. Takto pripravený čaj uľaví vášmu kašľaniu a dýchaniu.
Vývar z orechov
Dvanásť vylúpaných vlašských orechov namočiť do pol litra vody, nechajte štyri hodiny namočené a potom 30 minút povarte a dolievajte odvar stále na pol litra. Sladiť sa odporúča opäť len medom.
Cibuľa proti nádche
Najlepším pomocníkom pri nádche je cibuľa. Stačí, keď ju nakrájate a pokrájanú necháte na tanieriku vedľa postele. Výborná je aj šťava. Cibuľu stačí vylúhovať, nechať chvíľku odstáť a prehĺtať po lyžičkách. Ten výluh je možné pridať aj do čaju.
Soľný kúpeľ
Tri lyžice soli prelejete zhruba 4 decilitrami teplejšej vody, zamiešate. Toto nalejte do nejakej väčšej misky, aby ste si mohli máčať nos. Odporúča sa, si jednu dierku zapchať a natiahnuť roztok, potom to isté urobiť s druhou. Slanú vodu môžete zakúpiť v rôznych rozstrekovačoch v lekárni a podáva sa i v striekačkách malým deťom a dojčatám. Samozrejme je nutné sa s lekárničkou prvýkrát poradiť.
Zázvorový čaj s citrónom
Jedná sa o veľmi aromatickú bylinu s charakteristickou štipľavou chuťou a patrí medzi známe prostriedky prírodnej medicíny. Zázvor sa odporúča pri liečbe príznakov chrípky a prechladnutia, ako je práve kašeľ, keďže má antibakteriálne a antivírusové účinky. Určite sa vám osvedčí silný zázvorový čaj, ktorý získate preliatím nastrúhaného alebo nakrájaného zázvoru vriacou vodou (asi 90°C). Pridať môžete opäť med alebo dokonca citrón. Zázvor je výborný v zimnom období, disponuje prekrvujúcimi a zahrievacími účinkami. Nie je vhodný pre tehotné ženy.
Skorocelový sirup
Ako ďalší prírodný prípravok na kašeľ možno použiť aj skorocelový sirup, ktorý sa pridáva aj do drahých liekov dostupných v lekárňach. Tento sirup sa používa najmä ako doplnok pri chorobách z prechladnutia a infekciách dýchacích ciest. Pomôže vám s vykašliavaním a upokojením dýchacích ciest.
Čaj z tymiánu
Tymián má preukázané protibakteriálne účinky, dokáže tlmiť kašeľ a uľahčovať odkašliavanie. V niektorých krajinách je tymián oficiálne schválený ako liek na kašeľ a proti infekcii horných dýchacích ciest, bronchitíde a dávivému kašľu. Recept na tento čaj je veľmi jednoduchý. Do hrnčeka s vriacou vodou pridáte dve čajové lyžičky rozdrvených tymiánových lístkov a necháte asi desať minút lúhovať. Pre zvýšenie účinku môžete opäť do čaju pridať med a citrón.
Sladkovka alebo tiež pendrek
Jedná sa o čiernu sladkú hmotu, ktorá má trochu zvláštnu príchuť. Používa sa už o od dôb egyptských faraónov. Odvar zo sladkého drievka tlmí dráždivý kašeľ. Ak sa vám podarí zohnať koreň, nasekajte ho a zomeľte. Vzniknutú kašu varte kým nezíska tú správnu a známu farbu pendreku. Väčšinou sa odporúča užívať jednu kávovú lyžičku dvakrát až trikrát denne.
Medvedie mlieko
Recept, ktorý je vhodný predovšetkým len a len pre dospelých. Funguje prevažne pri samotných začiatkoch než prepukne prechladnutie v niečo horšie. Ohrejte si 200 ml mlieka, pridajte panáka rumu a 2 lyžice medu. Stačí vám vypiť maximálne 2 poháre za večer. Samozrejme je tu obsiahnutý alkohol a s tým zaobchádzajte opatrne, obzvlášť v období choroby.
Sirup z medu
Med sa v medicíne používa od pradávna a je aj súčasťou najrôznejších cucátok proti kašľu. Ľudia ktorí majú alergiu, by med využiť na liečbu rozhodne nemali. Med pomáha pri liečbe v krku, kašľa a celkovo pomáha od problémov, ktoré vás trápia, keď vám bolesť nedovolí bezbolestne prehĺtať. Medový sirup si môžete vyrobiť doma sami. Do hrnčeka dajte pár lyžíc medu, pridajte vytlačenú šťavu z citróna. Niektorí ľudia využívajú navyše rum, ktorý si osladia medom.
Olejový zábal
Na suchý kašeľ sa odporúča aj tzv. olejový zábal. Jedná sa o namočenie handry do teplého, ale nie horúceho oleja, do ktorého môže pridať aj rôzne vonné a éterické oleje, toto si potom priložíte na hrudník a chrbát, zabalíte igelitom a prikryjete dekou asi tak na 20 až 30 minút. Ak váš kašeľ bude samozrejme trvať dlhšiu dobu, nepodceňujte nikdy návštevu lekára.
Med a chren
Čerstvý chren nastrúhajte na jemno a zmiešajte s približne rovnakým množstvom medu. Túto zmes dôkladne zamiešajte a dávkujte si po lyžičkách počas dňa. V menších dávkach ju môžete konzumovať potom aj preventívne na posilnenie imunity. Med aj chren majú totiž vysoký podiel vitamínov i minerálov a zároveň dezinfekčné a antibiotické účinky.
Vitamínová bomba
Poriadna vitamínová bomba odrovná každý bacil. Urobte si poriadnu ovocnú misu, ktorá bude obsahovať pomaranče, kivi a veľa iného ovocia. Potom tiež môžete na iný recept použiť kyslú kapustu, ktorú pokvapkáte olivovým olejom, pridáte nakrájanú jarnú cibuľku, papriku, kapiu, lisovaný cesnak a toto necháte tak dve hodinky odstáť. Pojedať to môžete samostatne alebo pridať k inému jedlu, ku ktorému sa to hodí.
Rada na záver:
Samozrejme, ako už bolo v článku napísané, ak budú vaše ťažkosti trvať dlhšie či sa dokonca až zhoršovať, je potreba neotáľať a vyhľadať návštevu lekára či iného odborníka, ktorý vám v liečbe vašich symptómov pomôže, poradí a vaše neduhy vylieči. Nie vždy je zdravé a telu prospešné sa liečiť len a len prírodne, v akútnych prípadoch je niekedy jednoducho nevyhnutné siahnuť pre nejakú chémiu, ktorú vám lekár odporučí a naordinuje.
Zdroj: http://ona.idnes.cz/prirodni-leky-na-kasel-067-/zdravi.aspx?c=A150112_104105_zdravi_pet
[kač]