Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Čo za teba sociálne siete nevyriešia

14.júl 2021
Čo za teba sociálne siete nevyriešia

Sociálne siete sú súčasťou našich životov, niektorých viac, niektorých menej, ale ich nepopierateľný vplyv je už dlhší čas predmetom rôznych štúdií. Facebook, Instagram, Twitter, YouTube, LinkedIn a iné zdomácneli v našich chytrých telefónoch a je to väčšinou pre mnoho ľudí najčastejší dôvod, prečo držia telefón v rukách.

Napríklad pri Facebooku sú zaujímavé enormne rastúce čísla. Od jeho vzniku je registrovaných viac ako 1 1500 000 užívateľských účtov, čo predstavuje takmer 20% populácie planéty. Slovesá ako sharovať, scrollovať, lajkovať, postovať, tagnúť, čeknúť a iné sa dostali do slovníka nielen generácie tzv. millennials, ale používajú ich takmer všetky ročníky, ktoré vedia čítať a môžu sa na niektoré sociálnej sieti zaregistrovať. Ak sa vo svojej práci pohybujete v rôznych skupinách ľudí, uvedomujete si silnejšiu moc sociálnych sietí práve na úrovni vzťahov a prejavov správania, ktoré sú nielen primárne viditeľné, ale ich sekundárna moc je viac než alarmujúca.

V realite to vyzerá napríklad nasledovne. V niekoho pracovnom živote počas prestávok na školeniach ľudia "čekujú" e-maily, statusy, notifikácie v každej voľnej minúte a vytrhnúť ich z ich vzťahu s chytrým telefónom a zaujať ich späť po prestávke býva úloha, ktorá vyžaduje veľa "talentu". Nehovoriac o tom, ako modré svetlo obrazoviek odráža denne množstvo tvárí na uliciach, na zastávkach, lavičkách alebo čakárňach, čo asi vidí každý z nás.

Možno vás zaujala informácia, že jeden z prvých viceprezidentov spoločnosti Facebook Sean Parker priznal, že vplyv na mentálne zdravie a sociálne vzťahy ľudí, ktorí používajú Facebook, má takú moc, že ​​je už dokonca ťažko definovateľná. Z čísel, ktoré uvidel v jednom rozhovore je zrejmé, že intenzita interakcií a prejavov v podobe statusov má nadrozmerný dosah, pretože každých 6 sekúnd je vytvorený nový profil a takmer 500 000 nových statusov denne pribúda na Facebooku. Len v Amerike trávi 70% Američanov v priemere 90 minút denne na Facebooku.

Prináša to svoje prvé obete - či už na úrovni závislostí alebo vzťahov. Nepoznáme presné čísla, ktorými by sme mohli objektívne a porovnateľne posúdiť vplyv v Slovenskej republike, ale bohužiaľ, poznáme mnoho príkladov, ako dokážu nevhodné zvolené statusy alebo reakcie na sociálnych sieťach ohroziť alebo zhoršiť rodinné, priateľské aj pracovné vzťahy. Nárazové dopamínové výstrely, ktoré sa nám odohrajú v mozgu v podobe lajkov a komentárov nám vytvorili nezdravú základňu pre sebaposudzovanie a vzťahy so svetom.

Je zrejmé, že marketing na sociálnych sieťach má tak obrovský biznisový rozsah, že mnohé značky na ňom vybudovali neuveriteľne úspešné biznisy, o tom niet pochýb. Čo to ale robí sa svetom rodinných a priateľských vzťahov? Poďme na to poporiadku a ideálne v tom pozitívnom poradí.

Ste aktívny na niektorej sociálnej sieti?

Kedy sociálne siete pomáhajú?

Najužitočnejšie efektky, ktoré sociálne siete do našich životov priniesli...

  • zbližujú blízkych ľudí a rodiny z najvzdialenejších kútov sveta, tisíce kilometrov už nie sú tisíckami kilometre a aspoň čiastočnú blízkosť sprostredkuje jedna dobrá, kvalitná kamera a ešte lepší signál
  • vidíme, ako naši blízki žijú, aké sú ich významné momenty a keď nestíhame na rodinných oslavách otvárať súbory s fotografiami z dovoleniek alebo fotoknihy alebo nestíhame popisovať okamihy dôležitých udalostí - sociálne siete nám ich rýchlo sprostredkujú, aj keď nesedíme pri dobrej torte alebo káve a sme na druhej strane Slovenskej republiky
  • pripomenú nám niektoré sviatky, na ktoré by sme možno pri zaneprázdnenosti zabudli a každého poteší, keď si na nás blízki spomenú - sú s nami aspoň chvíľu v dôležitých dňoch roka a vieme, že sme súčasťou ich života
  • dostaneme sa rýchlo k informáciám, ktoré by sa nám zložito hľadali - dôležitá je len ich objektivita
  • som v kontakte aj s ľuďmi z minulosti alebo z rôznych spoločenských skupín, s ktorými máme veľa málo osobného kontaktu
  • dozvieme sa novinky o zaujímavých produktoch, môžeme podporiť alebo vedieť o krásnych, zmysluplných projektoch a aktivitách, ktorými svet žije!

Pozrime sa ale spoločne aj na riziká, ktoré nám do života priniesli...

  • Je mnoho príkladov, kedy status, informácie a zdieľané zábery poškodili alebo ohrozili nielen vzťahy, ale aj bezpečnosť ľudí. V súčasnom svete krádeží identít hackermi, zneužitia informácií rôzneho druhu a ukladanie dát a všetkého, čo ste kedy kde zverejnili, je pre každého zdravo uvažujúceho človeka pochopiteľné, že nie všetky naše potreby a aktivity bežného dňa musí každý na sieti vidieť.
  • Čo s tým? Ideálne primerane zvažovať, čo a kedy, v akej miere a osobné otvorenosti zdieľať a prečo? Koľko napíšem a poviem o svojej činnosti a do akej miery je to ešte prirodzený, autentický spôsob zdieľania s blízkymi, priateľmi a kedy je to už rušivé, obťažujúce, slušne povedané - naviac? Užitočný a kvalitný feedback vám vždy vedia dať tí najbližší, ktorí vás majú radi a pre ktorých ste dôležití!
  • To, že nás niekto z rodiny má alebo nemá v "priateľoch", to, že niečo lajkuje alebo nelajkuje, komentuje alebo nekomentuje, by v zdravých rodinných vzťahoch a interakciách nemalo hrať dôležitú úlohu. Možno poznáte pár príkladov z vášho okolia, kedy neprijatia niekoho za priateľa alebo odobratie niekoho z priateľov, zablokovanie sledovania alebo "nelajkovanie" či "lajkovanie" spôsobilo napätie a narušenie vzťahov v rodinách a v blízkych priateľských vzťahoch, čo malo dlhodobé následky. To, že to malo reprezentovať nevyriešenú tému, je viac než jasné, ale úprimný rozhovor by pomohol ešte o niečo viac. Ťažko sa to koriguje a ublíženie nevymažete ako rozpísaný status.

Čo všetko na seba prezradíte?

Čo s tým? Rodinu si nevyberáte, pokrvné vzťahy sú dané, či sa nám to páči alebo nie. A aj keď máte rozdielne názory a presvedčenia, aj keď ste z rozdielnych generácií a svetov, stále sú to ľudia, ktorí sú súčasťou vášho detstva, života, genetiky, minulosti a tá je neprenosná.

Buďte opatrní na zdieľanie objektívnych a poškodzujúcich informácií

Mnohé "hoaxy" sú dobrou živnou pôdou pre hejtrov a ľudí, ktorí tak svoje osobné bolesti a krivdy transformujú do podoby výkrikov na sociálnych sieťach. Tým, že im na to mnoho ľudí naletí a pokračujú v sharování, sa zapájajú do činností, ktorú už v súčastnosti dokonca postihuje zákon.

Zvýšte mieru zisťovania objektivity informácií, trénujte kritické myslenie

  • Skutočné kritické myslenie ale nemá nič spoločné s negatívnym, hodnotiacim myslením. Nie je to ohováranie suseda, od ktorého vám prerastá krovie cez plot. K zdravému kritickému mysleniu nepatrí ani pousmiatie sa nad výrazom kolegom, ktorý to včera večer trochu prehnal. Skutočné a užitočné kritické myslenie je dávať si pozor na pravdepodobnosť a objektivitu zdroja, viac sa zaoberať tým, odkiaľ informácie prichádzajú. Zistiť si, či to, čo zdieľam, je ešte v poriadku so zákonom, rovnako ako s etikou alebo to niekoho môže poškodiť či ohroziť.

V digitálnom svete umelej inteligencie bude časom náročnejšie posúdiť objektivitu zdroja, ale pri troche nadhľadu a snahe sa to dá eliminovať. Niekedy, keď vidíme, že je niečoho veľa a naši blízki alebo rodina sa tým poškodzuje alebo si tým vzájomne ohrozujeme vzťahy, blízkosť a pochopenie, je dobré venovať tomu pozornosť.

Kde sa najradšej zoznamujete?

Čo s tým? Nájsť priestor, citlivý spôsob a hovoriť o tom. Facebook alebo Instagram za vás pestovanie otvorenosti vo vzťahu nevyrieši. Priama komunikácia má mnoho rizík, ale má aj mnoho výhod a čistenie vzťahov je najlepším zdrojom prevencie budúcich nedorozumení a konfliktov. Aj keď je to prvoplánovo nepopulárne - povedať názor, zlú väzbu osobne, niekedy sa môžeme aj zdravo pohádať a v konečnom dôsledku sa nad tým povzniesť a možno sa aj objať, je to vždy lepšie ako na seba hádzať špinu pred pätinou sveta.

Keď sa tak nad tým zamyslíte, o čo vlastne ide? Je to disfunkcia skutočnej hĺbky vzťahov? Je to nedostatočná pozornosť, ktorú si v reálnom živote venujeme? Je to neschopnosť povedať nahlas veci, ktoré nehovoríme v rodinách? Sú to len iné názory ako odraz rozdielnosti generácií alebo presvedčenia? Nie sme schopní s úctou a rešpektom komunikovať s blízkymi o tom, čo sa zdá byť neprekonateľné? Nemáme vôľu alebo sme natoľko ublížení, že do toho radšej nejdeme, pretože by sa tak otvorila Pandorina skrinka všelijakých krívd a spomienok?

Potrebujeme vykričať do sveta, čo nás štve a poukazovať na nespravodlivosti, ktoré sú aj tak obrazom osobných, vnútorných krívd a strachov? Sociálna sieť sa k tomu zdá byť dobrým priestorom? Nebudeme mať asi pre vás žiadne veľké odhalenie, keď si pripomenieme, že nie! Sociálne siete nám môžu zostať ako užitočné nástroje, ak intenzitu a moc nepovýšiť nad ich prospešnosť.

Odporúčania k používaniu

Sledujte si čas a intenzitu na sociálnych sieťach. Súčasné chytré telefóny majú veľmi užitočnú funkciu, ktorá ukazuje, ako dlho a intenzívne ste na ktorej sieti trávili čas. Sledujte sami seba, čo s vami niektoré statusy robia a aký to má na vás vplyv, ak ste teda už aktívny na niektorej sociálnej sieti. Ako dlho informáciu nosíte v hlave a uvažujete o nej? Či je to ešte pre vás podstatné a do akej miery to ovplyvňuje váš vzťah k niekomu blízkemu?

Buďte na zoznamovacích portáloch úprimní hneď od začiatku. Môže sa tiež stať, že tým svojim klamaním odradíte niekoho, s kým by ste mohli byť šťastní po zvyšok vášho života. Seriózne portfólio tých, ktorí sa chcú naozaj zoznámiť, nájdete tu a môžete si aj zvoliť, či má byť z Bratislavy, Košíc, PrešovaŽiliny alebo Nitry.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: