Čo robiť so spálenou kožou od slniečka?
Keď sa teploty dvihnú, mnohí z nás majú tendenciu to preháňať. Keď sa potom večer po strávenom dni na slnku osprchujeme, nestačíme sa diviť svojej červenej farbe a tomu, čo všetko nás bolí a páli. Spálenie je poškodenie kože spôsobené UV lúčmi a výrazne zvyšujú riziko rakoviny kože. Vaša koža bude červená, zapálená, bolestivá a horúca na dotky. V extrémnych prípadoch môžete mať pľuzgiere a lúpať sa, čo môže byť veľmi bolestivé. Mali by ste brať na vedomie všetky možné opatrenia, aby ste sa nespálili.
Poradíme vám niekoľko trikov na liečbu popálenín od slniečka. Kedykoľvek ste vonku, mali by ste mať na sebe už dopredu natretý opaľovací krém s aspoň ochranným faktorom 30 a znovu ho aplikovať každé 2 hodin. Aj keď budete toto všetko plniť úplne presne, môže sa stať, že slnko bude predsa len veľmi silné a vaša pokožka tak jemná, že sa spáli. Pokiaľ máte ťažké spálenie od slnka, ako sú popáleniny, ktoré nakoniec spôsobili pľuzgiere, nevoľnosť alebo extrémnu bolesť, mali by ste zamieriť k lekárovi. Na drobné popáleniny od slnka skúsne niekoľko užitočných rád, aby ste pomohli skľudniť bolesť aj svrbenie a pomohli zabrániť vašej koži pred lúpanim sa.
Pomáhajú niektoré babské rady na liečbu spálenej kože?
Z odborného hľadiska neexistujú údajne žiadne štúdie o tom že by jogurt alebo napríklad aj studené mlieko pomohli k zmierneniu bolesti pri spálení slniečkom. Ovšem ten, kto to niekedy vyskúšal, vie, aká je to obrovská úľava. Takže aj keby to nedokázalo kožu ihneď obnoviť, pomôže v prvej chvíli od bolesti. Je teda len na vás, či skúsite babské rady, ktoré kolujú medzi ľuďmi už viac rokov, alebo či dáte prednosť lekárni a nejakým odporučaným prípravkom. My vám ale predsa len niektoré babské rady predstavíme.
Riedený jablkový ocot
Naplňte striekaciu fľaštičku rovnomernou zmesou jablkového octu a vody, aby ste okamžite zmiernili bolesť. Prvých pár dní po spálení slnkom, keď je vaša spálenina mimoriadne citlivá, skúste na koži postriekať trochu zriedeného jablkového octa, ktoý vám umožní okamžitú úľavu. Ocot má antiseptické vlastnosti, ktoré zabíjajú nežiadúce zárodky, zápal a zmierňujú bolestivé svrbenie kože.
Studený jogurt
Nebojte sa toho, aplikujte studený jogurt na vaše popáleniny po dobu aspoň 10 minút, aby vám to pomohlo spálenú kožu hojiť. Kúpte si jogurt, ktorý obsahuje veľa probiotík, ktoré pomôžu obnoviť prirodzenú bariéru vašej pleti, a rozotrite tenkú vrstvu na vaše spálenie. Najlepšie je dať ho ešte pred samou aplikáciou do chladničky a poriadne vychladiť. Potom ho jemne utrite studeným uterákom. Úľava od bolesti bude aspoň na chvíľu zaručená.
Mlieko
Chladné mlieko vraj tiež pomôže zmierniť vaše spálenie od slnka. Mlieko obsahuje vitamíny A a D, aminokyseliny, kyselinu mliečnu, tuky, srvátka a proteíny. Sú to tieto zložky, ktoré pomáhajú pleť obnoviť. Vitamíny pomáhajú kožu hojiť, zatiaľčo kyselina mliečna povzbudzuje kožu, aby sa zbavila mrtvých buniek, takže váš imunitný systém nemusí pracovať tak tvrdo, aby ho mohol opraviť. Jediné, čo musíte urobiť, je, že nalejete mlieko do misky, namočíte do neho nejaký pneskôr použiteľný obklad a dáte do chladničky vychladiť. Akonáhle sa mlieko nasaje do látky a je studená, vyberte ho a oblečte alebo položte si ho na spálenú kožu.
Uhorka
Všetci asi viete, že uhorka je skvelá na očné okolie, na kruhy pod očami. Stačí nakrájať na krúžky a priložiť na unavené a zavreté viečka.Rovnako tak ju niekto používa aj na pleť tváre. Prečo ich teda nepoužívať na popálenie od slniečka? Predpokláda sa, že uhorky majú prirodzené antioxidačné vlastnosti k ochladeniu popálenín. Môžete ih teda buď nakrájať a aplikovať priamo na kožu, alebo ich roztlačiť a použiť ako krém. Aj keď neexistujú žiadne vedecké dôkazy, ktoré by naznačovali, že to funguje, po aplikácii uhorky sa určite budete cítiť príjemne a predovšetkým osviežujúco.
Pite dostatok vody
Keď ste spálení, máte tiež tendenciu byť dehydratovaní. Takže je naozaj dôležité, aby ste sa uistili, že pijete dostatok vody, aby ste nahradili to, čo ste vypotili, a tiež to, čo stratíte odparovaním z kože. Keď je vaša pleť boľavá a vysušená od slnka, potom je vaše telo tiež. Navyše pitie studenej vody môže pomôcť znížiť vašu telesnú teplotu.
Aspirín a voda
Rozmeľte aspirín na prášok a pridajte trochu vody, aby ste vytvorili protizápalovú pastu. Rozdrvte niekoľko tabliet aspirínu, ktoré pomôžu znížiť zápal a zmiešajte prášok z trochou vody, aby sa vytvorila pastovitá textúra. Zmes naneste na hornú časť popáleniny a po niekoľkých minútach ju jemne opláchnite.
Aloe vera
Nalejte gél aloe vera do misky na kocky ľadu a cez noc zamrazte, aby vznikli extra ukľudňujúce a chladivé kocky z aloe. Získate super chladivý pocit, ktorý tiež pomôže znížiť opuch a nepríjemný pocit z popálenín. Buď zabaľte kocky do tenkého uteráku, alebo počkajte, kým sa kocky roztavia, než ich položíte na popáleninu.
Čierny čaj
Tento tip je skvelý, pokiaľ cestujete a nemôžete mať so sebou v lietadle celú fľašu aloe vera. Namiesto toho zabaľte nejaké čajové sáčky s čiernym čajom alebo si vezmite niektoré z tých, ktoré hotely obvykle ponúkajú, a vytvorte si vlastný liek proti spálenine. Uvarte vodu s niekoľkými čajovými sáčkami a odložte ich potom stranou, aby sa ochladili. Akonáhle je teplota príjemná, namočte v koncentrovanom čaji žinku a ľahko si potrite spálenie. Čaj pomôže odstrániť teplo z horúčavy a zmierniť bolestivé pálenie.
Voľné oblečenie
Pri hojení pokožky noste voľné oblečenie. Tesné oblečenie môže dráždiť opálenú pokožku, takže pokiaľ budete musieť po dlhom víkende na slnku zamieriť späť do kancelárie a nechcete prehĺbiť svoje "spálené" problémy, noste oblečenie, ktoré sa hodí k tomu, aby vaša pokožka dýchala a pomohli ste jej aby sa rýchlejšie hojila.
Ovsené vločky
Vezmite si ovsené vločky, aby ste skľudnili svrbenie vašej kože. V mixéri alebo v potravinárskom stroji rozmeliete šálku obyčajných ovsených vločiek a nalejete ich potom do kúpeľa plného teplej vody, než vleziete dovnútra. Ovsené vločky pomáhajú skľudniť akýkoľvek zápal a skľudniť svrbenie kože.
Mlieko po opaľovaní
Ošetrite pleť a kožu prípravkom na báze mlieka po opaľovaní, aby bola vaša pokožka dostatočne hydratovaná. Tuky a bielkoviny v mlieku môžu ukľudniť spálenie slnkom tým, že vytvoria ochranný film na koži. Pár dní potom, čo ste sa spálili, vaša pokožka začne vysychať, čo môže viesť k podráždeniu a odlupovaniu kože. Je dôležité, aby sa pokožka počas tejto doby udržovala hydratovaná a aby bolo požívané mlieko, ktoré je hydratačné, po opaľovaní a ktoré sa dobre vstrebáva.
Existuje veľa krémov, ktoré pomôžu opraviť poškodenie na vašej koži. Záleží samozrejme tiež na tom, ako je poškodenie veľké. Ale rovnako ako pri pleťových krémov po opaľovaní, nemôžu opraviť základné škody spôsobené vo vašich bunkách. Prehovorte so svojim lekárnikom o tom, ktorý krém je najlepšie použiť.
Nevynechávajte kontrolu pleti u svojho odborného lekára
Dermatológovia varujú, že popáleniny môžu zvýšiť riziko rakoviny kože - melanomu. Nechajte si eda pravidelne kontrolovať kožu a jej stav.
Pohyb na slniečku by ste mali korigovať nie len sebe, ale tiež svojim deťom. Pri deťoch by ste mali používať dokonca ochranný faktor 50. Na hlave by mali mať čiapku proti úpalu a neustály prísun tekutín. Spálenie od slniečka sa môže niekedy tiež veľmi skomplikovať, a preto by ste sa v takom prípade nemali báť návštevy odborného lekára - v Bratislave, Banskej Bystrici, Nitre ale aj napríklad v Trenčíne.
[kač]