Chráňte zdravie svoje aj svojej lásky
Aké existujú zdravotné riziká v zime, okrem chrípky a prechladnutia?
Môže to byť boj s artritídou, suchou kožou, depresiou, zvýšenou telesnou hmotnosťou. Keď je vonku vietor, vaše zdravie môže trpieť. Aké sú najväčšie problémy zimy?
Suchá a svrbiaca koža
Suchá koža a svrbenie, ktoré spôsobuje mráz a vietor, sú v zime veľmi časté. K boji proti suchej a svrbiacej pokožke sa odporučuje používanie krému, ktoré sú hutnejšie a ktoré neobsahujú veľa vody. Kvalitné krémy, ktoré sú na zimné obdobe určené, chránia vašu tvár, keď je vonku sneh a mráz, znížite tak riziko vysušenia omrzlín. Pokiaľ ani kvalitná ochrana nepomôže, možno máte kožné ochorenie, ktoré je potrebné riešiť s dermatológom. Ak chcete minimalizovať suchú pokožku po celý rok, vyvarujte sa dlhých, horúcich spŕch a namiesto toho použite vlažnú vodu. Aplikujte telové mlieko do troch až piatich minút, aby ste utesnili vlhkosť vašej pokožky.
Bolesť a artritída
Zima má tendenciu prinášať viac artritických a pohybových bolesti. Studené a vlhké počasie spolu so zmenami barometrického tlaku sú najčastejšími vinníkmi týchto bolesti. Ak chcete minimalizovať vplyv chladného počasia na vaše kĺby, obliekajte sa vo vrstvách. Keď chodíte vonku, noste rukavice, ponožky a nezabúdajte aj na čiapky. Zostať aktívny po celú zimu je dobré pre vaše kĺby. Vyskúšajte aktivity, ktoré vás zahrejú ako napríklad prechádzky v interieri, plávanie alebo aerobik. Môžete tiež zvážiť doplnky vitamínu D. Počas zimných mesiacoch máme nedostatok vitamínu D zo slnečného svetla.
Depresia ako zimný nepriateľ
Pre niektorých ľudí je zimný šeď, nedostatok slnka a krátke dni veľký nápor na ich psychiku a pohodu. Je to obdobie roka, kedy to ľudia náchylnejší k týmto výkyvom majú náročnejšie. Najčastejšie sa depresie objavujú na konci jesene alebo na začiatku zimy a pomaly odchádzajú v jari alebo dokonca až na začiatku leta. Tridsať minút na vystavenom svetle denne, ato vždy najlepšie ráno, stačí na zdvihnutie nálady. Tzv. svetelná terapia je účinná pre asi sedemdesiat percent tých, ktorí ho aplikujú pravidelne. Taktiež znížená fyzická a spoločenská aktivita môže v zime tlmiť osobnosť a vyvolávať depresie. Všetci môžeme hľadať a nájsť spôsoby, ako udržať telo v pohybe a dostať sa tak do formy a pohody.
Chrípky a vírusy
Horúčka, zimnica, bolesti hlavy a kĺbov, nádcha a kašeľ, niekedy tiež nevoľnosť, zvracanie alebo hnačka. Každú zimu to zažije snáď každý. Dýchacie a chrípkové ochorenia sú najčastejším akútnym ochorením a prevažná väčšina je vírusového pôvodu, ktorých liečenie sa zaobíde bez antibiotík.
Zvýšenie telesnej hmotnosti
Žiadni dvaja ľudia nie sú rovnakí, takže všetké druhy cvičenia by ste mali voliť na základe vaších vlastných pocitov. Všeobecne sa odporučuje dve hodiny intenzivného cvičenia raz týždenne. Pokiaľ cvičíte desať nepretržitých minút, dokonca aj chôdzou, je to kardio. Pridajte tréning na posilovanie najmenej dva dni v týždni a zbytok si upravte podľa potreby. Pri cvičení sa musíte cítiť predovšetkým dobre a mať radosť z pohybu a z toho, že niečo pre svoje zdravie robíte. Pokiaľ to budete robiť s odporom, dlho vám to nevydrží.
Ako zostať v zime zdravý a predísť chrípke
Chrípkové obdobie je tu. Ako predísť tomu, aby vás chrípka tiež neskolila?
Prechladnutie alebo chrípka?
Prechladnutie a chrípka sú veľmi nepríjemné a zdieľajú veľa spoločných príznakov, existujú ale niektoré kľúčové rozdiely, vrátane toho, ako s nimi bojovať a hlavne im predchádzať.
Môžete sa chrániť očkovaním
Teraz už je na to trochu neskoro, ale budúcu sezónu to stihnúť môžete. Pre niekoho je to jeden z najlepších spôsobov, ako chrániť seba a svoju rodinu počas chrípkového obdobia. Očkovanie sa odporučuje predovšetkým malým deťom a seniorom, ktorí sú k ochoreniam náchylnejší. Najlepší čas na očkovanie je, keď listy začínajú meniť farbu a deti sa vracajú do školy, je to obvykle začiatok sezóny chrípky, prechladnutia, vší a chorôb. A to znamená, že je čas podniknúť kroky k ochrane seba a vašej rodiny. Chrípková sezóna typicky vrcholí v januári alebo vo februári, ale včasná imunizácia je najúčinnejšia v prevencii chrípky. Pokiaľ ste proti očkovaniu, doprajte si viac vitamínov alebo potrainových doplnkov, ktoré najrôznejšie vitamíny obsahujú.
Ako sa šíri chrípka?
Chrípkový vírus sa šíri vzduchom, keď infikovaný človek kašle alebo kýcha. Ľudia môžu tiež baktérie zachytiť tým, že sa dotýkajú nejakého infikovaného povrchu alebo predmetu, na ktorom je vírus a potom si dotýkajú svojich úst alebo nosa.
Aké sú symptómy chrípky?
- Horúčka
- Bolesť svalov
- Kašeľ
- Bolesť krku
- Kýchanie
- Nádcha
- Hnačka a zvracanie sú častejšie viditeľné pri ľuďoch s H1N1 tzv. prasačou chrípkou než pri ľuďoch so sezónnou chrípkou
Ako proti vírusom chrípky bojovať?
Očisťujte pravidelne ruky s mydlom a vodou alebo výrobkom na báze alkoholu, najmä potom, čo kašlete alebo kýchate. Počas obdobia chrípky udržujte dezinfekciu rúk na stole a v schránke v aute. Je tiež dobrý nápad nosiť dezinfekčné vreckovky vo vrecku alebo vo vetrovke, keď ste na cestách. Pri kašľaní alebo kýchaní si zakryte nos a ústa rukou alebo niečím ako napríklad vreckovkou. Nedotýkajte sa očí, nosu a úst. Všetko to kašľanie a kýchanie obsahuje zárodky, pokiaľ ste chorí. To znamená, že je vždy najlepšie zostať doma z práce alebo zo školy. A mali by ste zostať doma najmenej aj 24 hodín potom, čo je vaša horúčka preč, pracovníci v zdravotníctve by mali byť doma dokonca týždeň.
Kedy by ste mali naozaj navštíviť lekára?
Iba pokiaľ ste chorí viac než niekoľko dní, nemôžete dobre fungovať z dôvodu pretrvávajúcej dýchavičnosti, vysokých horúčok, obrovských bolesti v krku atď. Váš lekár vám pravdepodobne odporučí odpočinok, tekutiny, vitamíny a lieky pre špecifické príznaky. Ak chcete zostať zdraví, doprajte si odpočinok, jedzte zdravú stravu, často si umývajte ruky, znížte stres a cvičte.
Čo by ste si mali v zime dopriať vo vašom jedálničku
Pridajte omega tri mastné kyseliny
Omega tri mastné kyseliny sú zdravý druh tuku, ktorý sa prirodzene vyskytuje v mnohých typoch potravín vrátane rýb, semien rastlín a orechov. Omega tri mastne kyseliny sú skvelé pre zníženie bolesti kĺbov a tuhosti, pretože sú protizápalové. Omega tri mastné kyseliny pomáhajú znížiť hladinu depresie, ktorú niektorý ľudia obyčajne cítia počas niektorých zimných dní.
Huby sú tiež účinné
Existuje niekoľko druhov húb, ktoré majú priaznivé účinky pre zdravie. To preto, že huby majú prirodzene vyskytujúce sa antibiotiká. To im dáva určité liečivé vlastnosti, ktoré pomáhajú bojovať proti mnohým druhom ochorenia. Najlepšie sú huby shiitake, tak sa ich nebojte v zime pridať do svojho jedálnička.
Jedzte viac vlákniny
Mnoho vláknin sa nachádza v jablkách, zelenine, ovsených veciach a orieškách je dôležitým spôsobom, ako nie len znížiť zápal, ale aj posilniť funkciu imunitného systému. Rozpustná vláknina tiež pomáha znížiť hladinu cholesterolu v tele a pomáhajú pri chudnutí a ochrane pred diabetom. Je to obzvlášť dôležité pre seniorov, ktorí vyžadujú stravu s vysokým obsahom vlákniny k ochrane ich zažívacieho systému.
Jedzte viacej zelenej a oranžovej zeleniny
Tmavo zelená a oranžová farba je veľmi dôležitá farba, zistíte tak, že získate zdravé živiny, cukry a tuky. Špenát, kapusta, mrkva a pomaranče sú v zime vynikajúce. Existuje veľa receptov k zapracovaniu týchto potravín do pravidelného zimného stravovania.
Počas zimného obdobia je potrebné na seba dávať pozor a dodržovať viac určitých základných hygienických pravidiel. Potravinové doplnky zakúpite kdekoľvek - v Bratislave, Prešove alebo napríklad v Trenčíne.
[kač]