Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Chcete pevné zdravie v 40? Začnite so zmenou životného štýlu hneď - 2. diel

16.január 2020
Chcete pevné zdravie v 40? Začnite so zmenou životného štýlu hneď - 2. diel

Čo ďalšieho môžete urobiť pre svoje zdravie, aby ste sa mohli chváliť zdravým telom aj vo vyššom veku? Máme pre vás ďalších 17 tipov, ako zmeniť svoj životný štýl k lepšiemu priebehu nasledujúceho roka. Nezabudnite, že nemôžete so všetkým začať hneď, ale že by ste na to mali ísť postupne.

V prvom diele článku Chcete pevné zdravie v 40? Začnite so zmenou životného štýlu hneď nájdete veľmi užitočné rady, v ktorých zozname dnes budeme pokračovať.

Čo urobiť nielen v novom roku pre svoje zdravie?

Začnite pravidelne chodiť k lekárom

Kedy ste boli naposledy na "pravidelnej" prehliadke u praktického lekára? Pravdepodobne už to bude pekne dlhá doba. Skúste to zmeniť a objednať sa na ňu. Tiež ak vás trápi nejaký zdravotný problém, neodkladajte to a odhodlajte sa s ním k lekárovi zájsť. Včasné prehliadky u lekára vám môžu zachrániť život. Nechajte si vyšetriť srdce a ženy by sa mali dostaviť na screening pŕs. Ak na prehliadky neustále zabúdate, skúste si ich naplánovať na mesiac narodenia.

Ľudia tiež často odkladajú návštevu očného lekára. Dohovoriť by ste si ju mali aj v prípade, že vidíte ako ostriež, pretože niektoré očné choroby majú zo začiatku nepatrné alebo dokonca žiadne príznaky a len očné vyšetrenie vám pomôže chorobu včas odhaliť. Takéto vyšetrenie nemusí odhaliť len choroby očí, ale napríklad aj cukrovku, vysoký krvný tlak alebo sklerózu multiplex. Tieto stavy by ste mali riešiť čo najskôr, aby ste ich začali mať čo najrýchlejšie pod kontrolou.

Ženy by ďalej rozhodne nemali odkladať pravidelnú návštevu u svojho gynekológa, ktorá tiež môže pomôcť včas odhaliť nepríjemné choroby, o ktorých nemusíte mať ani potuchy. Rovnako tak by sa ženy nemali hanbiť pred svojím gynekológom hovoriť o svojich problémoch (to ale platí aj pre mužov u svojich lekárov), takže dlho odkladané zverenie sa s intímnym problémom vás môže posunúť ďalej.

Naťahujte svoje telo

Po cvičení si urobte čas a nezabudnite pretiahnuť svoje telo. Áno, môže to byť v tej chvíli pomerne bolestivé, ale verte, že sa to oplatí, a to hlavne do budúcnosti. Pomáha to udržiavať, a dokonca zlepšovať vašu flexibilitu, s držaním tela a minimalizáciou alebo prevenciou bolesti dolnej časti chrbta pri starnutí.

Investujte do vybavenia, ktoré vám s vašim novým, zdravším životným štýlom pomôže

Nielen, že sa pri používaní správneho vybavenia a nosenia toho najfunkčnejšieho oblečenia budete cítiť ako praví športovci, ale aj vám môžu pomôcť s lepším výsledkom a zefektívniť vaše cvičenie. Vďaka oblečeniu sa budete cítiť oveľa pohodlnejšie a čím pohodlnejšie sa budete cítiť, tým lepšie to budete robiť.

Dajte šancu jóge

Vďaka joge nielen, že si nádherne odpočiniete psychicky a odstránite stres, ale navyše zlepšíte svoju ohybnosť, pohyblivosť, postoj a držanie tela, čo sú všetko dôležité faktory pre dlhodobé zdravie.

Zkuste v roce 2020 začít protahovat své tělo jógou

Postavte sa na nohy

Keď celý deň alebo väčšinu dňa sedíte, budete neskôr v živote trpieť na bolesť dolnej časti chrbta. Pokúste sa teda denne ujsť aspoň 10 tisíc krokov. Je to absolútne reálny cieľ, ktorý vás nestojí zas toľko námahy, a nepotrebujete k tomu žiadne špeciálne vybavenie. Stačí si stiahnuť akúkoľvek aplikáciu do telefónu, ktorá počíta kroky (telefóny väčšinou majú jednu takú už v sebe). Často je tam tiež prednastavený cieľ práve 10 tisíc krokov. Ak nechcete aplikáciu do telefónu alebo vám počíta nepresne, vyskúšajte akékoľvek chytré fitness hodinky.

Buďte aktívny aj mimo telocvični

Je skvelé, že sa vám darí plniť svoje plány v telocvični, ale to neznamená, že zvyšok dňa strávite sedením na zadku. Môžete robiť rôzne veci - vyraziť s priateľmi na túru, ísť do práce pešo namiesto MHD alebo napríklad robiť fyzicky náročnejšie domáce práce, ako je vysávanie, vytieranie atď. Tým aktívne strávite čas, ktorý by ste inak zabili na telefóne.

Stojte rovno

Nielen, že to dobre vyzerá, ale ešte vám to pomôže od bolesti dolnej časti chrbta. Ľahko sa to povie, ale je celkom ťažké na to myslieť stále, aby ste to naozaj dodržiavali. Budete sa musieť asi dosť snažiť.

Urobte si čas sami na seba

A ešte trochu k tomu stresu. V dnešnej dobe sa môže ľahko stať, že nemáte čas sami na seba, pretože vás zahltí práca či iné starosti a ten zbyteček voľného času dáte svojej rodine. Minimálne (a to naozaj minimálne) by ste si ale na seba mali urobiť denne 15 minút. Nemusí to byť nič veľké, stačí aj chvíľka zastavenie sa, ľahnutia si na gauč a počúvanie hudby, alebo oných 15 minút relaxácie v plnej vani.

Vymeňte limonády za vodu

Všetky limonády, ktoré kúpite v obchode, obsahujú neskutočné množstvo cukru. Ak nechcete piť len vodu, robte si limonády domáce, alebo si dajte do vody citrón. Čaj je tiež vhodnou alternatívou.

Ku každému jedlu pridajte niečo zelené

O odporúčaní jesť pol kilogramu zeleniny a ovocia sme sa zmienili v minulom diele, môžete si trochu pomôcť k tomu aj tak, že si dáte niečo zelené ku každému jedlu.

Pokuste se ke svému každému jídlu přidat něco zeleného, prospějete svému zdraví

Neustále majte pri ruke vodu

Väčšina ľudí nedodržiava dostatočný pitný režim. Keď budete mať vodu neustále pri ruke, nemôžete sa vyhovárať. Nielen vaša pokožka a obličky vám poďakujú.

Dodávajte svojmu telu vápnik

Vápnik je nevyhnutný pre silu kostí. Do tela ho dodáte napríklad jogurtom, mandľami alebo brokolicou.

Naučte sa si pripravovať jedlá

Čas by ste mali venovať aj príprave jedál, a to nielen ich uvarení, ale aj príprave do krabičiek na druhý deň do práce. Aj keď totiž nebudete v práci stíhať ísť na obed, budete mať pri sebe škatuľku so svojím zdravým jedlom.

Viac sa sústreďte na súčasný okamih

Pre psychické zdravie je neskutočne dôležité, aby ste sa sústredili na prítomný okamih. A nemusíte kvôli tomu nutne vymedziť hodinu denne na meditáciu, trénovať túto techniku môžete aj tým, že si len na chvíľku v práci, doma alebo vonku uvedomíte, ako sa cítite a ako sa cíti vaše telo.

Neobetuje svoj drahocenný čas negatívnym ľuďom

Prerušte väzby s toxickými kamarátmi, známymi, či rodinou. Aj keď to môže byť veľmi ťažké, verte, že keď si budete neustále nechávať v živote ľudí, ktorí vás neustále len sťahujú dolu alebo vás nútia pochybovať sami o sebe alebo o tom, čo robíte, bude to mať negatívny vplyv na vašu psychiku. Práve oni vám spôsobujú stres, ktorého sa chcete zbaviť. Títo ľudia sa len tak nezmenia, tak sa snažte si ich držať čo najďalej od tela.

Raz za čas buďte offline

Veľmi užitočná vec, ktorá pomôže nielen znížiť stres, ale aj vám môže pomôcť so zdravím. Po prvé si odvyknite od závislosti neustále si kontrolovať sociálne siete, emaily alebo správy na internete, po druhé sa vám potom bude lepšie spať, a to nielen vďaka zníženiu stresu, ale aj vďaka tomu, že rozsvietená obrazovka pred spaním spánok odďaľuje a narúša. Najlepšie na tom ale je to, že to úplne v kľude môžete spojiť hneď s niekoľkými predchádzajúcimi bodmi. Napríklad pri cvičení môžete nechať mobil úplne vypnutý, rovnako tak pri prechádzke či túre, alebo pri napustení vane a času sami pre seba.

Nebuďte v zajetí mobilních telefonů a sociálních sítí, dejte si detox

Ideálne by bolo, keby ste si každý deň vymedzili niekoľko hodín, počas ktorých sa na sociálne siete alebo internet nepozriete. Ak chcete, môžete tomu obetovať aj celý deň.

Majte vždy niečo, na čo sa budete tešiť

Vždy je skvelé sa na niečo tešiť a obzvlášť u ľudí po 40 sa stráca vášeň pre život a tá je založená práve na tom, čo sa očakáva v budúcnosti. Takže si pravidelne do kalendára zaznamenávajte udalosti, ktoré vám budú prinášať radosť. Nemusí sa jednať o nejaké veľké udalosti, stačoa úplné maličkosti, napríklad že začnú dávať ďalší rad vášho obľúbeného seriálu alebo že vám príde nové oblečenie na cvičenie.

Každý deň vyjadrujte vďaku

Vyjadrujte vďaku za to, že ste zdraví, že môžete žiť tento život, za to, že máte rodinu, dobrú prácu a ďalšie veci, ktorých si vážite. Rovnako tak nezabúdajte ľuďom hovoriť "ďakujem" a "prosím" a svojim najbližším dávajte najavo, že ich máte radi a že pre vás veľa znamenajú.

Stále sa učte niečo nové

Keď sa učíte novú zručnosť alebo nadobúdate nové vedomosti, rastiete ako človek a udržujete si mozog v dobrej kondícii. Poďakujú vám za to predovšetkým nervové spojenia, ktorá vás následne budú udržiavať duševne zdravých. Keď prestanete rásť, vedie to k stagnácii a to následne vedie k depresii. Snažte sa preto byť neustále aktívny, zaujímajte sa o niečo, nebuďte len zatvorení doma, neseďte len na gauči a nezírejte tupo na televíziu a neprežívajte ďalší deň. Snažte sa ho žiť, aby ste raz mohli povedať, že ste naozaj niečo robili, o niečo sa zaujímali a niečo dokázali, a nie že ste celý život len pozerali do telefónu a prechádzali Facebook.

Snáď sme vás trochu "nakopli" a budete chcieť svoj život tento rok zmeniť k lepšiemu. Aj keby sa vám podarilo do svojho života začleniť iba jeden bod, aj to môžete brať ako výhru, pretože ste dokázali niečo zlepšiť. A ak chcete byť na také zmeny dvaja, pretože v dvoch sa to lepšie ťahá, nájdite si partnera na online zoznamke a choďte do zmeny životného štýlu spoločne.

[Lil]

zdroj:

https://www.womenshealthmag.com/

Zdieľajte tento článok na: