Cena za stále opálenie môže byť až príliš vysoká
Lekári vs. prevádzkovatelia solárií
Dermatológovia s prevádzkovateľmi solárií vedú nekončiacu diskusiu plnú pádnych argumentov na oboch stranách. Prvá strana tvrdí, že "solárka" sú rovnako škodlivé ako slnečné lúče, druhá strana sa bráni, že vzhľadom na stenčenú ozónovú vrstvu nemožno tieto dve žiarenia porovnávať a že solárium je vlastne prospešnejšie než pobyt na slnku.
Soláriá rovnako ako slnečné lúče obsahujú žiarenie UVA a UVB. Prvý typ (UVA) lekári v krajných prípadoch odporúčajú ako podporný prostriedok na liečbu psoriázy, akné, atopických exémov a iných kožných ochorení. Kladie sa pritom dôraz na neustále sledovanie takýchto pacientov, pretože napriek presne odmeraným dávkam sú títo ľudia vystavení zvýšenému riziku rakoviny kože.
Lekári varujú, že nadmerné vystavovanie sa lúčom v soláriu vedie k narušeniu štruktúry pokožky a teda aj väčšej tvorbe vrások, zníženie imunity kože a v neposlednom rade spôsobuje rakovinu rovnako ako opaľovanie sa na poludňajšom slnku. Prevádzkovatelia solárií tvrdia, že v malých dávkach nemôže byť pobyt škodlivý. Naopak, vyzdvihujú priaznivé účinky na tvorbu vitamínu D, ktorý je dôležitý nielen pre dobrú náladu, ale aj pre naše kosti.
Hoci sa na priaznivých účinkoch UVA žiarenia zhodnú obidve strany, je potrebné zvážiť riziko lúčov UVB. Tie prenikajú hlbšie pod pokožku, v našich zemepisných šírkach na ne nie sme príliš zvyknutí, pretože sa k nám dostanú len na začiatku leta (v júni a júli). Opatrnosť je na mieste aj vzhľadom k tomu, že väčšina z nás patrí k druhému fototypu. Máme teda svetlejšiu pleť, ktorá sa pri pobyte na slnku skôr spáli a sčervená. Naša znášanlivosť oboch druhov lúčov je obmedzená oproti južanským typom.
"Do solárka si chodím oddýchnuť. Je to pár minút, kedy mám čas len sama na seba. Vstanem, oblečiem sa a musím absolvovať večný kolobeh z práce domov, uvariť, skontrolovať deťom úlohy. Tu môžem vypnúť, "hovorí Petra (43 rokov). Časom však môže začať neúmerne predlžovať svoje návštevy alebo zvyšovať ich počet. V tejto chvíli by mal zakročiť pracovník daného centra a Petru do solária nepustiť. Odmietnutá zákazníčka môže ísť inam alebo si uvedomí, že aj navštevovanie solária má svoje hranice a pôjde si oddýchnuť do kaviarne.
Radšej samá vráska ako bledá
Aj napriek varovaniu dermatológov si väčšinou ženy nedajú pokoj a čoraz častejšie si chodia "ľahnúť do rúry". Sledujú svoje opálenie a správajú sa až paranoidne voči sebemenšiemu zblednutiu pokožky. Aj pre tento typ úchylky už dlho existuje pomenovanie - tanorexia čiže závislosť na opaľovaní. Vďaka vášni pre opálenú pokožku už podľahlo mnoho žien rakovine. Závislosť jednoducho rozpoznáte, keď vo vás vynechanie jednej návštevy solária vyvolá abstinenčné príznaky. Ste výrazne opálenejší než všetci ostatní, ale napriek tomu si pripadáte bledí. Na internete možno dohľadať aj prípad, ktorý sa stal vo Veľkej Británii, keď dotyčná doslova utiekla hrobárovi z lopaty, napriek tomu navštevuje solárium aj naďalej. Trish Paytas z Kalifornie vyhlásila, že radšej zomrie opálená, než aby žila bledá. Alternatívne riešenia ponúkajú samoopaľovacie krémy, kto doslova trpí až psychopatologickým správaním v súvislosti s hnedou pokožkou, môže si ju dopriať týmto spôsobom. Výrazne tak zníži riziko vzniku rakoviny kože.
Do solárka s občiankou
Vzhľadom k rizikovosti neúmerného opaľovania v soláriách je v Škótsku zakázaný vstup do týchto stredísk osobám mladším ako 18 rokov. Ukázať občiansky preukaz pred vstupom do solária musia napríklad aj mladiství v Kalifornii. Dôvody sú jasné, najmä mladé dievčatá si nepotrpia na rady odbornej verejnosti a neúmerne sa vystavujú žiareniu.
[paf]
Zdroje:
http://www.priznaky-projevy.cz/psychiatrie-sexuologie/tanorexie-zavislost-na-opalovani-priznaky-projevy-symptomy
http://tn.nova.cz/clanek/zpravy/zahranici/zavislost-na-solariu-ji-privedla-k-rakovine-a-smazi-se-dal.html
http://www.ulekare.cz/clanek/solarium-vs-poledni-slunce-co-skodi-vic-15300