Čaro lesa
Keď sa nad tým zamyslíme, v dávnych dobách vlastne veľkú plochu našej planéty pokrývali lesy. Naši predkovia žili v symbióze s lesom. Poskytoval im domov. Obydlia v podobe jaskýň, studničky a potoky ako zdroj vody, potravu pre zberačov aj lovcov a veľkú prírodnú lekáreň v podobe najrôznejších bylín. Možno vďaka tomu, že sme na určitej úrovni všetci s našimi predkami prepojení, vyvoláva v nás les pocity pokoja a bezpečia.
Les je neuveriteľne komplexné spoločenstvo, ktorého jednotlivé prvky sú prepojené, komunikujú spolu navzájom a dohromady fungujú ako jeden veľký inteligentný ekosystém. Povedali by sme, že príroda to skvele zariadila. Najúžasnejšou súčasťou lesa sú pre mňa stromy. Keď máte možnosť pozerať sa na naozaj starý strom alebo sa ho dotýkať, môžete cítiť jeho múdrosť. Stromy sú nadobudnuté veľkým množstvom energie, stačí ju len prijať. Je krásne les pozorovať a vnímať ho so všetkým ako celok.
Čím ďalej viac ľudí cez víkendy uteká do lesov, kde na chvíľu zabudnú na svoje každodenné povinnosti a stresy. Les nám, práve v dnešnej hektickej dobe, dáva veľa. Je to nekonečná studnica energie. Skúste si vybaviť ten pocit, keď vstúpite do lesa a po prvýkrát sa v jeho hĺbke zhlboka nadýchnete. Cítite sladkú vôňu ihličia a smoly, stekajúcu po kmeňoch stromov. Vnímate jedinečné aróma rôznych druhov dreva, cítite huby a čučoriedky. Často sa nám spustí nádcha, pretože na taký čistý vzduch proste z miest zamorených smogom nie sme zvyknutí.
Les lahodí našim zmyslom
Les je jedinečný v mnohých ohľadoch. Jedným z nich je, že jeho energia pôsobí skrz všetky naše zmysly. Zastavme sa na okamih pri našej prechádzke lesom, zavrime oči a započúvajme sa do rozmanitých zvukov. Počujeme spievajúce vtáky v korunách stromov, niekde obďaleč snáď ďateľ ťukaním do kmeňa si obstaráva svoju potravu. Jeden zo stromov sa v jemnom závane vetra prehýba a vŕzga, akoby sa k nám prihováral. Zďaleka možno počujeme šumieť vodu, to lesný potok tečie cez kamene. Keď sa po chvíli rozhodneme pokračovať v ceste, pod našimi nohami začnú šuchotať listy a praskať vetvičky.
Les dokáže poštekliť aj naše chuťové bunky. Zohnite sa a nazbierajte pár čučoriedok, brusníc alebo lesných jahôd, len tak do pusy. Sú plné unikátnych antioxidantov, ktoré detoxikujú náš organizmus. O kúsok ďalej možno natrafíme na peň obsypaný hubami, ktoré rastú v trsoch, a je z nich znamenitý guláš. Sme národ hubárov, to by bolo, aby sme nič nenašli! Les poskytuje tiež veľké množstvo bylín, ktoré sa dajú využiť ako prírodné liečivá.
Čo sa vám vybaví pred očami, keď sa povie les? Môžu to byť stromy s vysokými kmeňmi, ktoré siahajú až do neba. Alebo lesné zvieratá, fungujúce v dokonalej symbióze s lesom a všetkým, čo poskytuje. Huby, mach, šišky, lesné ovocie, krmelec, tých symbolov lesa je nekonečne veľa. Les k nám prihovára veľmi intenzívne skrze náš zrak. Ten pohľad hore do korún stromov, kedy vidíme slnečné lúče, predierajúce sa medzi vetvami, nám dokáže vykúzliť úsmev na perách.
Tiež ste si všimli, ako nám robí dobre, byť obklopení zelenou farbou? Môže to byť preto, že zelená farba stimuluje štvrtú čakru, ktorá je spojená s naším srdcom. Pozorovanie lesnej zelene prináša do nášho srdca pokoj a harmóniu. Možno ste tiež niekedy pocítili nával inšpirácie pri pobyte v lese. Okrem iného ide rovnako o vplyv zelenej farby, ktorá rozvíja našu kreatívnu stránku, najmä talent pre písanie.
Lesná fauna
Každému sa už asi pošťastilo zahliadnuť nejaké lesné zviera v jeho prirodzenom prostredí. A že ich tu žije neúrekom. Asi všetci sme už videli ježka, ako si dupe v lístí alebo sa naopak pred nami balí do pichľavej gule. Určite ste spozorovali rôzne druhy vtákov v korunách stromov, žaby u potokov, užovku alebo slepúchy plaziace sa cez cestu. Niekto dokonca pozoroval takzvanú vysokú - srnky, jelene alebo danielov. Avšak už málokto mal možnosť zahliadnuť krásne lesné zvieratá ako je líška, jazvec alebo vlk. Vlci sa mimochodom opäť vracajú na naše územie, čo je skvelá správa!
Ja sa síce nemôžem pýšiť tým, že som videla na vlastné oči jeleňa, ale zato som ho počula. A bol to zážitok naozaj zaujímavý! Prvýkrát som mala tú možnosť byť v blízkosti jeleňa, keď som spala pod stanom, ktorý bol postavený na záhrade pri chate. V hlbokej noci ma vytrhol zo spánku zvláštne hlasný, tklivý zvuk. Neviem, či som bola natoľko rozospatá, ale v tej chvíli som si myslela, že počujem ľudský nárek. Keď mi ráno bolo povedané, že sa v tejto oblasti bežne pohybujú jelene, bolo mi všetko jasné.
V slovenských lesoch žije tiež veľké množstvo hmyzu a bezstavovcových živočíchov. Nie je nič krajšie, ako pozorovať lesné mravce, ako sa usilovne hemžia vo svojom veľkom mravenisku a každý niečo nesie, aby priložil "ruku" k dielu. Keď prechádzame lesom, často sa stane, že sa nám na tvár prichytí kúsok pavučiny, ktorú mal pavúk natiahnutú medzi stromami. V machu zase niekedy lezie celkom veľký čierny chrobák s tvrdým pancierom - je to Chrobák lesný. Les jednoducho priamo pulzuje životom, ktorý je všadeprítomný.
Je zaujímavé pozorovať premeny lesa v rôznych ročných obdobiach. Každá jeho podoba má určite niečo do seba. Na lese je určite tiež čosi strašidelného, zvlášť keď pri svojej návšteve neodhadnete čas a začne sa stmievať (a, že v lese sa stmieva veľmi rýchlo) a zrazu sa všade rozlieha plno zvláštnych zvukov. Ďalším prívlastkom lesa je určitá jeho rozprávkovosť. Občas vám pripadá, že snáď ani nie je možné, aké krásy les poskytuje.
Pretože niekde vnútri všetci vieme o tej veľkej sile lesa, máme tendenciu sa k nemu upínať. A tak si domov kupujeme arómu spreje s vôňou lesa a z našich reproduktorov sa ženú zvuky lesa, u ktorých relaxujeme alebo zaspávame. Keď sa blížia Vianoce, vystavujeme do okien výzdobu z vetiev ihličnanov. Len, aby sme mali kúsok toho lesa tak nejako bližšie doma.
Koľko nám zostáva na planéte lesov?
Teraz, keď sme si urobili jasno v tom, ako unikátny ekosystém les je, poďme sa pozrieť na pár čísel. V rámci Európskej únie, pokrývajú lesy celkom 38% jej celkovej plochy. Najviac zalesnené krajiny sú Fínsko, Švédsko a Slovinsko, a to zo 60%. Najmenej lesov naopak pokrýva Holandsko a Spojené kráľovstvo (len 11%). Celkovo však lesov v Únii v priebehu času pribúda.
Ak sa pozrieme na lesy vo svetovom meradle, realita už nie je tak svetlá. Svetových lesov ubúda, avšak z prieskumu vykonaného v roku 2015 vyplýva, že sa prejavujú tendencie k poklesu miery tohto úbytku. V súčasnej dobe pokrývajú lesy 30,6% svetovej rozlohy, pričom v roku 1990 to bolo 31,6%. Medzi rokmi 1990 a 2015 svet prišiel o 129 miliónov ha lesa, čo zodpovedá približne veľkosti Južnej Afriky. Najviac sú úbytkom lesných porastov postihnuté tropické oblasti, hlavne Južná Amerika a Afrika. Ale aj tu, podľa najnovšieho prieskumu, tempo odlesňovania pomaly klesá. K tomu všetkému je určite potrebné uviesť, že z celkovej plochy svetových lesov celkom 31% pripadá na lesnú výrobu. Naproti tomu rozloha lesov určených na zachovanie biodiverzity tvorí iba 13% svetovej rozlohy lesov.
Nenechajme sa však ukolísať vyššie uvedenými údajmi. Lesy produkujú kyslík, bez ktorého jednoducho nemôžeme žiť. Sú domovom pre milióny živočíšnych a rastlinných druhov. Existujú domorodé kmene, ktoré, napriek všetkým prekážkam, ktoré im moderná civilizácia stavia do cesty, prežili v lesoch dodnes. Preto a pre tisíce ďalších dobrých dôvodov, chráňme a opatrujme lesy!
Zdroje
Zdroj údajov: Výročná správa o stave lesa a lesného hospodárstva Slovenskej republiky v roku 2014; Stav lesov Európskej únie; Global Forest Resources Assessment 2015. Zdroj obrázkov: shutterstock.com.
[Mon]