Canicross - spojenie zábavy, práce a dobrej kondície
Canicross znamená v slovenčine beh so psom. Ale faktom je, že to nie je ani tak beh so psom, ako za psom. Pes beží pred vami na špeciálnom postroji, vy máte na sebe tzv. sedák a so psom ste prepojení vodítkom. Princíp tohto športu je založený na ťahu psa. Keď pes beží, vyvíja celkom veľký ťah a to uľahčuje beh vám, pes vás ťahá dopredu a "núti" vás bežať.
Aký pes je vhodný?
Canicross môže behať akýkoľvek pes. Nemôžete ale očakávať, že vás čivava alebo jorkšír potiahnu rovnako ako aljašský malamut alebo sibírsky husky. Tieto dve plemená majú ťahanie "v krvi", spoločne s niekoľkými ďalšími plemenami - samojed, grónsky pes, európsky saňový pes a aljašský husky (alaskan). Posledné dve spomínané plemená nie sú uznané organizáciou FCI, sú to kríženci, ktorí sú ďalej šľachtení hlavne pre rýchlosť a výdrž. Takže ak vás canicross bude baviť a budete chcieť vyhrávať preteky, jedno z týchto 6 plemien je ideálnou voľbou. Nie je vhodné behanie preháňať s veľkými a obrími (molossoidnými) plemenami, ktoré trpia na problémy s kĺbmi a dyspláziou (napr. bernský salašnícky pes, bernardín, dogy a pod.), pretože nadmerný pohyb v kombinácii s ich váhou im môže ublížiť.
Čo je potrebné?
Do väčšiny športov je nutné trochu zainvestovať a rovnako je to u canicrossu. Ako bolo spomenuté, budete potrebovať sedák (opasok), vodítko s amortizérom a postroj na psa. Potom samozrejme seba a psa. Vybavenie je lepšie kúpiť od firiem, ktoré sa zaoberajú mushingom (ManMat, Zero DC, Non-stop Dogwear atď.).
Sedák (opasok)
Pomôcka pre človeka, na ktorú sa pripne vodítko s amortizérom. Väčšinou sa vyrába v univerzálnej veľkosti a všetky časti sú nastaviteľné. Opasok sa umiestni nad zadok a utiahne tak, aby bol pohodlný, ale aby nepadal. Pozor, niektoré sedáky vedú medzi nohami, a tak pri prudkom zatiahnutí psa môžu pánom spôsobiť nepeknú bolesť. Je pre nich preto lepšie vyberať sedáky, ktoré vedú cez stehná.
Vodítko s amortizérom
Musí ísť o pevné vodítko z kvalitného materiálu, ktoré má na jednej strane amortizér. Amortizér je pevný gumový tlmič, ktorý sa ťahom postupne napína, a tak sa vyhnete šklbaniu nielen pri štarte. Je to pohodlnejšie pre vás i pre vášho psa.
Postroj
Existuje mnoho druhov postrojov pre psov. Vy musíte vybrať taký, aby bol vhodný pre ťah. Taký, v ktorom bude rozloženie ťahu pre vášho psa najlepšie a nebude mu odierať kožu. Postroj musí byť prispôsobený tvaru tela psa, jeho veľkosti a musí byť z príjemného, ale pevného materiálu. Niektorí ľudia používajú aj na canicross postroje skôr pre ťahanie saní (sled postroja). Ide predovšetkým o to, čo bude vyhovovať vám a vášmu psovi. Nepoužívajte postroje, ktoré sú určené na iné aktivity (obrany, prechádzky).
Ako začať?
Za jednoznačne najlepšiu voľbu považujem, ísť sa pozrieť na nejakú akciu, ako vyzerá canicross "naživo". Prvou možnosťou sú najrôznejšie mushingové preteky, ktoré sú väčšinou rozdelené do niekoľkých kategórií - canicross, scooter (jöring) = pes ťahá kolobežku, bikejöring = pes ťahá koleso. Druhou možnosťou sú akcie venované psom (psie pochody, "deň psov" apod.), kde sa buď môžete stretnúť s ukážkou canicrossu alebo s predajným stánkom jednej zo značiek predávajúcich musherské nástroje. Takí ľudia potom odhadnú najlepšie, aký postroj psovi vybrať a mali by byť aj schopní zodpovedať vaše otázky.
Ďalšou možnosťou je navštívenie niektorých akcií priamo zameraných na canicross a začatie s ním. Takéto akcie sa väčšinou volajú canicrossový tréning pre začiatočníkov aj pokročilých apod. A dajú sa nájsť na Facebooku alebo inde na internete.
Alebo môžete skúsiť začať trénovať na vlastnú päsť. Vybavenie je lepšie si pred kúpou vyskúšať, ale ak nie je nazvyš, objednajte ho z internetu. Klaďte dôraz na riadne zmeranie všetkých mier psa, nech nemusíte postroj vracať a pripočítajte rezervu, ak pes ešte porastie.
"Canicrossárit" môžete začať so psom od cca 10 mesiacov, ale iba zľahka, je ešte vo vývine. Aj keď váš pes už vo vývine nie je, začnite pomaly - pes sa najprv musí naučiť ťahať. Za každé tiahnutie, aj keby trvalo sekundu, ho pochváľte a dajte mu maškrtu. Čoskoro pochopí, že ťahať je správne. Nezabudnite ale, že odmeňovať za ťahanie ho musíte iba na postroji! Pes si potom spojí postroj = ťahanie, práca a vyhnete sa ťahaniu na prechádzke na obojku. Keď pochopí, že ťahanie nie je zlé, môžete začať behať. Najskôr na niekoľko metrov, kým pes ťahá. Pre štart vyberte slovo, na ktoré bude pes reagovať (go, bež). Ak prestane pes ťahať, zastavte, lebo sa naučí, že sa behá aj bez ťahu, čo je v tomto prípade zle. Dôležité je aj naučiť psa zastavovať, lebo sa môžu stať škaredé nehody (pes preskočí alebo sa vyhne hocičomu, ale človek nie).
Psy "stvorení" pre beh v ťahu majú veľkú výdrž, a tak bude hlavne na vás, aby ste si zlepšili kondičku a vôbec im stačili a ubehli spolu veľa km. Trénujte aj sami počas týždňa a hlavne behajte správne - zamerajte sa na techniku behu.
Kde a kedy behať?
Najvhodnejším terénom na canicross sú lesné cesty, prípadne tráva (nie mokrá) a iné mäkké povrchy. Tie neničia psovi labky a vám sa pobeží tiež lepšie. Vyhnite sa behaniu na slnku nažhavenom asfalte, ktorý môže labky popáliť. Behať môžete po celý rok. V zime pozor na úrazy (ako vás, tak psa) a v lete zase na prehriatie. Nebežte v lete v najväčších horúčavách a na priamom slnku, choďte radšej skoro ráno alebo neskoro večer.
Až sa dopracujete tak ďaleko, že budete behať niekoľko km denne a pes bude stále ťahať, je dobré ho začať pred tréningom zavodňovať. Dostanete do neho dosť vody a nebude tak hroziť prehriatie a kolaps organizmu. Keď váš pes nechce piť, zrieďte mu vodu mäsovým vývarom alebo do vody rozmiešajte kúsok konzervy. Behanie v lete by malo mať zastávku pri vode, z ktorej sa bude pes môcť napiť, prípadne sa osviežiť.
Oblečenie
Nezanedbávajte ani oblečenie. Malo by byť športové, rovnaké ako na beh. Kvalitné bežecké topánky sú nutnosťou. Ak beháte v zimnom období, aj keď vám bude pri behu teplo, dbajte na dostatočné oblečenie. V zime myslite aj na svojho psa, ktorý od zaberania na snehu môže mať zranené labky, v tomto prípade zaobstarajte topánočky na ich ochranu.
Užívajte si canicross, urobíte tak niečo pre svoje zdravie a svojho psa unavíte prácou, ktorá ho bude baviť.
[Lil]