Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Bowling - zábava pre dvojité rande a nielen to

15.február 2016
Bowling - zábava pre dvojité rande a nielen to

Chcete si s ďalším párom dohovoriť dvojité rande. Potom vás ale prepadne panika - čo budeme robiť? Určite sa budete snažiť za každú cenu vyhnúť trápnym chvíľam ticha. Radi by ste strávili príjemný večer, ale neviete, čo tých druhých bude baviť. Zájdite na bowling a baviť sa budete určite všetci!

A prečo? Pretože aj keď hráte bowling prvýkrát v živote, máte šancu vyhrať. Pretože aj keď sa vám hod zrovna nepodarí, môžete sa tomu všetci zasmiať. A pretože môžete vyraziť, aj keď vonku budú padať fašírky.

Ak ste na bowlingu naozaj nikdy neboli a vôbec neviete, do čoho pôjdete a nepoznáte pravidlá, nezúfajte. Tento článok sa vám to bude snažiť priblížiť čo najviac.

Pre začiatok

Najskôr nájdite dobrý bar, krčmičku alebo športové centrum, kde sa bowling hrá. Známi vám určite radi pomôžu, a keď nie, väčšina z nich má svoje internetové stránky. Tam nájdete aj kontakt. Odporúčam zarezervovať dráhu dopredu (niekde je to aj nutnosťou), aby ste mali istotu, že nepôjdete zbytočne. Ďalej je dobré si trochu naštudovať pravidlá, ktoré sa dočítate v nasledujúcich odsekoch. Príchod si naplánujte aspoň desať minút vopred. Budete si totiž musieť požičať špeciálne bowlingové topánky a väčšinou aj objednať nejaké pitie. Následne sa stačí "presunúť" k svojej dráhe a zábava môže začať!

Pravidlá bowlingu - pár informácií na úvod

Vašim cieľom v bowlingu je zhodiť guľou čo najviac kolkov, ktorých je na dráhe do rovnostranného trojuholníka vyskladaných celkom 10. Guľa sa hádže na vašej určenej dráhe a pri hode sa nesmie prešľapnúť prešľapová čiara. Hra má desať kôl a v každom kole sa hádže dvakrát za sebou. Ak sa v poslednom, desiatom kole hráčovi podarí zhodiť všetky kolky, môže ako bonus hádzať tretíkrát. V jednej hre môžete nazbierať maximálne 300 bodov.

Výber gule

Je dôležité si vybrať správnu hmotnosť gule. Najnižšia hmotnosť nie je stanovená (ale väčšinou býva 6 libier), najvyššia je povolená 16 libier, to je 7,25kg. Gule sú označené farebne podľa hmotnosti (každá hmotnosť má svoju farbu) a ich hmotnosť je na nich viditeľne napísaná veľkými číslicami v librách. Snažte sa vybrať si guľu, ktorej hmotnosť vám bude sedieť. To urobíte najjednoduchšie tak, že svoju hmotnosť vydelíte desiatimi a následný výsledok vydelíte číslom 0,454 (jedna libra). Príklad: Vážite 70kg - 70/10 = 7 a 7/0,454 = 15,4 - takže najvhodnejšia bude pravdepodobne guľa s číslom 15. Alebo skúste jednoducho natiahnuť ruku s guľou, tá nesmie ruku sťahovať dole, ale ani nesmie byť veľmi ľahká.

Bowlingová guľa má tri otvory. Do horných vložíte prostredník a prstenník, do spodného palec, pričom ukazovák a malíček sú umiestnené na povrchu gule. Na guľu nie je vhodné siahať prstami, ktoré držia guľu v otvoroch, pretože guľa môže byť mastná od dráhy ošetrenej olejom, a tak by guľa pri hode kĺzala a vypadávala z ruky. Guľu na dráhu nijako nezahadzujte, snažte sa ju skôr poslať, či už rýchlo alebo pomaly, s jemným dopadom na povrch dráhy.

Počítanie bodov v bowlingu

Počítanie bodov nie je práve najjednoduchšie, ale dá sa pochopiť vcelku rýchlo. Navyše obrazovka nad dráhou (scoring list) vám body spočíta automaticky, takže sa nie je čoho báť. Na druhú stranu je aspoň dobré vedieť, ako to celé vlastne funguje.

Ako už bolo povedané, hra sa skladá z desiatich kôl (tzv. framov) a v každom kole sa snažíte o to, aby ste zhodili všetky kolky. Na to máte v jednom kole dva hody. Všetko sa odvíja od toho, ako sa vám podarí kolky zhodiť. Na to sa využívajú zaužívané anglické výrazy. Aké prípady môžu nastať a koľko za ne dostanete bodov?

Neporazenie všetkých kolkov v jednom kole

Keď v jednom kole zhodíte na prvý hod napr. 3 kolky a na druhý hod 4 kolky, nepodarilo sa vám ich zhodiť všetkých 10. Svet sa nezrúti a vy dostanete body podľa toho, koľko kolkov ste zhodili. V ďalšom kole sa celkové body sčítajú do priebežného score.

Spadnutie gule do žliabku alebo neporazenie žiadnej kolky

Môže sa vám stať, že guľa vám pri prvom alebo druhom hode spadne do žliabku. Potom nedostávate žiadny bod a na scoring liste sa objaví pomlčka. To, že neporazíte žiadnu kolku, bez toho aby guľa spadla do žliabku, sa môže stať iba u druhého hodu. Značí sa rovnako.

Spare

Toto je výraz pre situáciu, keď sa hráčovi pomocou oboch hodov podarí zhodiť dohromady všetkých 10 kolkov. V prvom hode hodí napr. 6, v druhom 4. Hráč má za toto kolo 10 bodov a navyše sa mu pripočíta toľko bodov, koľko v ďalšom kole u prvého hodu zhodí kolkov. Takže nakoniec má za to kolo napr. 15 bodov. Na scoring liste ale miesto druhého hodu uvidíte symbol lomítka "/". Takže by vzniknutá situácia vyzerala takto:

V druhom kole hráč zhodil 5 a 2 kolky, to je 7 bodov, takže priebežný stav jeho bodov je 22 (15 + 7).

Strike

Hráčovi sa podarí na prvý hod zhodiť všetkých 10 kolkov. Do scoring listu sa táto udalosť zaznamená ako X. Druhý hod už sa neodohrá, nie je "na čo" hádzať. Do počtu bodov za toto kolo sa mu započítajú ďalšie dva hody guľou. Pozri tabuľku:

10 + 2 + 6 = 18 bodov za prvé kolo, priebežný stav po druhom kole je 18 + 8 = 26 bodov.

Ak sa vám podarí strike aj v ďalšom kole, hovorí sa o double strike a v treťom kole o triple strike.

Faul

Faulu sa hráč dopustí, keď prešľapne čiaru. V scoring liste za tento hod nebudú žiadne body, ale znak F. Druhý hod je povolený.

Split

Táto situácia nastane v prípade, že hráč zhodí prvú kuželku a kolky uprostred medzi krajnými kolkami (zostanú len krajné kolky). Tak sa hráčovi v ďalšom hode znižuje šanca, že zhodí všetkých 10 kolkov v tomto kole. Do scoring listu sa split (čiže parohy) označia zvýrazneným rámčekom, ale nepridá a ani neuberie body.

Clean game

Hra, v ktorej hráč v každom kole zhodí všetkých 10 kolkov, buď tým, že má strike, alebo aspoň spare. Hráč získa minimálne 100 bodov.

Perfect game

Posledný z výrazov, a čo si budeme nahovárať, na prvýkrát sa vám to pravdepodobne nepodarí. Ide o hru, keď hráč má v každom kole strike. To je tiež jediná možnosť, ako získať maximálny počet bodov - 300.

Bowling je skvelá zábava a odreagovanie pre vás i vašich priateľov a ich partnerov. Nemusíte v ňom byť preborník, a hra aj tak bude mať spád a bude vás baviť. Pravidlá počítania bodov tiež nemusíte poznať dopodrobna, spočítajú sa automaticky. Stačí hodiť guľu a čakať, či budete mať šťastie...

[Lil]

Zdroj:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Bowling

Zdieľajte tento článok na: