Beh ako najlepší relax
Behanie je zadarmo, čo je jeho najväčšia výhoda. Môžete behať kedykoľvek a kdekoľvek. Pri behaní spálite oveľa viac kalórií, než pri klasickom cvičení.
Aké sú pozitíva behania?
- Pravidelným behom dokážete znížiť riziká najrôznejších ochorení.
- Znížite riziko vzniku chronických ochorení.
- Zlepšíte si náladu.
- Schudnete.
- Zminimalizujte riziko vzniku diabetes alebo dokonca mŕtvice.
Pozitív je naozaj veľa, určite oveľa viac, než sme uviedli a prečo to teda neskúsiť vybehať? Pár motivačných čísel na začiatok vás tiež určite dokáže presvedčiť. Viete, koľko približne spálite akým športom?
Osoba, ktorá váži 60 kg, dokáže za 30 minút spáliť:
- pri behaní zhruba 300 kalórií
- pri plávaní zhruba 240 kalórií
- pri jazde na bicykli približne 240 kalórií
Aká je odporúčaná doba vašej fyzickej aktivity s ohľadom na vek?
Samozrejme záleží na každom z vás, ale sú určité počty minút, ktoré je dobré v určitom veku dodržiavať.
- Deti do veku 5 rokov, by mali mať pohyb až 180 minút každý deň.
- Deti a mladiství od 5 do 18 rokov zhruba hodinu denne.
- Tí, ktorým je medzi 19 a 64-ročný by mali športovať 150 minút týždenne.
- Ľudia starší 65 rokov maximálne 150 minút za týždeň.
Ako začať?
Jednoducho, obujte topánky a vybehnite. Začiatok veľmi závisí na vašej súčasnej kondičke. Ak nie ste zvyknutí na žiadny šport, bude pre vás začiatok ťažší, než na rozdiel od niekoho, kto je zvyknutý sa aspoň trochu hýbať. Najdôležitejším, čo budete potrebovať, je kvalitná bežecká obuv. Nemá zmysel na nej šetriť. Keby ste si totiž vybrali nejakú, z ktorej budete mať pľuzgiere alebo vás v nich budú nejako inak bolieť nohy, sprotivíte si behanie hneď na začiatku. Existuje veľmi veľa obchodov, kde vám milo radi poradia a vhodnú obuv odporučia. Môžete si vo vybraných predajniach, pred samotnou kúpou, zabehať na špeciálnom bežiacom páse, kde vám urobia kvalitný scan vášho behu, s tým spojené zaťaženie a následne vám vyberú tie najlepšie topánky, ktoré budete mať na nohách ako papučky. Topánky sa odporúčajú meniť každých cca 500km, štruktúra vašej topánky totiž bude postupne slabnúť a to najmä pri pravidelnom behu.
Keď je vaša kondička mizerná
Zamerajte sa zo začiatku skôr na chôdzu. Plánujte si, kde a kedy budete chodiť. Merajte si svojou trasu a premýšľajte o vašej trase vzhľadom na ušlé kilometre. Môžete si na to zaobstarať vlastný denníček alebo si stiahnuť nejakú mobilnú aplikáciu, ktorá vám vďaka GPS signálu zmeria vašu trasu, priemerné tempo, spálené kalórie a celkový čas. Zo začiatku je dobré, aby ste skúsili chodilt sami alebo s niekým, kto bude mať rovnaké tempo ako vy. Čím viac a častejšie budete chodiť, tým sa bude vaša kondička zvyšovať a budete pripravení pobehnúť. Pre začiatok je najlepšia chôdza, ktorú je dobré rozvíjať na indiánsku chôdzu, tzn. striedať beh a chôdzu. Až keď toto úplne zvládnete, ste pripravení na samotný beh. Nezabúdajte ani na strečing, nie je hanba, keď sa niekde zastavíte a pretiahnete sa. A keby na vás niekto divne pozeral, myslite na to, že stále robíte viac ako tí, ktorí len ležia pri televízii na pohovke.
Ako zostať motivovaní
Nastavte si cieľ
Či už ste úplní začiatočníci alebo už nejakú dobu beháte, nastavte si cieľ. Aby ste zostali motivovaní, nastavte si výzvu. Dajte si za cieľ, že mesačne prebehnete určitý počet kilometrov a rozpíšte si koľko, ktorý deň. Vašim cieľom môže byť aj účasť na nejakom bežeckom podujatí, na ktorom by ste sa mohli a chceli zúčastniť.
Behajte s priateľmi
V dvoch sa to lepšie ťahá a neplatí to len o vzťahoch, ale aj o športe. Pokiaľ bude kondička rovnaká alebo aspoň podobná, budete sa môcť vzájomne podporovať. Ak budete strácať motiváciu, váš kamarát alebo kamarátka na behanie vás môže namotivovať.
Píšte si denník
Zapíšte alebo zaznamenajte si každý svoj výbeh. Spíšte si vašu trasu a jej dĺžku. Zo začiatku je veľmi ťažké odhadnúť koľko ste už naozaj odchodili alebo ubehli. Je dobré si písať i vašu náladu a vaše pocity.
Vylepšite si svoj beh
Ak si chcete zlepšiť svoj výbeh, zožeňte si napríklad svoju obľúbenú hudbu, ktorú si môžete stiahnuť aj do telefónu. Dobré je zvoliť aj vhodné slúchadlá. Štuple vám budú väčšinou vypadávať z uší. Predísť tomu môžete čelenkou, ktorú si cez ne dáte. Výber muziky je veľmi dôležitý. Je dobré mať muziku pomalšiu aj rýchlejšiu.
Voľba trasy
Meňte svoje trasy. Nebežte stále tie isté, môžu sa vám okukať a začne to pre vás byť nuda. Je dobré mať nejaké svoje obľúbené trasy, ale odporúčame ich občas meniť.
Zožeňte si nejaký klub
Najlepšou motiváciou je, keď sa zapíšete do nejakého bežeckého klubu. Väčšina klubov má rôzne úrovne a nájdu sa v nich začiatočníci i pokročilí. Vďaka klubom a ich ľuďom vnútri spoznáte aj nových priateľov.
Akých chýb sa pri behaní vyvarovať
Nezačínajte rýchlo
Nedávajte si prehnane veľké ciele a nenasadzujte zbytočne veľké tempo. Registrujte sa zo začiatku na kratšie preteky.
Rýchly štart
Príliš rýchly štart vám môže spôsobiť pichanie v boku, ktoré je veľmi nepríjemné. Je dôležité začať postupne a pomaly zrýchľovať.
Dajte pozor na jedlo
Jedzte najlepšie hodinu pred výbehom. A dajte si pozor na to, čo jete, pretože ťažké jedlá vám môžu spôsobiť nepríjemnosti počas behu.
Nestresujte sa
Za žiadnu cenu sa nestresujte tým, že ste niečo urobili zle. Snažte sa nerobiť si nič z toho, že ste ubehli o kilometer menej, než ste chceli. Tentoraz sa to síce nepodarilo, ale nabudúce už to bude určite lepšie.
A to hlavné na záver, behajte pre radosť. Pokúste sa z toho urobiť svoj rituál a zároveň spôsob, ako prekonávať sami seba. Kto vie, koho na svojich cestách krajinou stretnete. Možno sa vám podarí stretnúť niekoho, kto bude mať rovnaký koníček ako vy a bude to ten váš pán božský alebo tá slečna pravá. Behať môžete kdekoľvek sa vám zachce, v Trnave, Trenčíne, proste kdekoľvek a kedykoľvek.
[Kač]