Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Anorexia

1.december 2015
Anorexia

Anorexia má veľa psychických, fyzických a emočných príznakov, opomenúť sa nesmie ani zmena v správaní. Osoby choré touto poruchou ho zdarne maskujú a niekedy je dosť ťažké príznaky a prejavy rozpoznať. Konkrétná príčina vzniku anorexie nie je celkom známa, existuje len niekoľko faktorov, ktorých prítomnosť riziko jej vzniku zvyšuje. Ak takto chorá osoba stratí nad jedlom kontrolu, trpí výčitkami a v neposlednom rade aj depresiami. Odmieta jedlo a vždy si nájde nejakú výhovorku prečo nejesť.

Jedná sa o duševné ochorenie, ktoré je charakterizované neustálou snahou schudnúť. Takto chorý človek si pripadá stále tučný. Vysnívané postavy sú schopní docieliť tým, že prehnane cvičí, počítajú si kalórie alebo úplne prestanú jesť. Niektorým v tomto pomáhajú aj rôzne potravinové doplnky, ktoré majú hnačkové účinky. Anorexia sa vyskytuje najmä u dievčat a žien, u chlapcov je to len zriedka. Najväčší výskyt anorexie je u dievčat vo veku 14-18 rokov. Jedná sa o obdobie puberty, kedy je človek najzraniteľnejší a túži po uznaní spoločnosti. Celková veková hranica u tejto choroby sa znížila dokonca na 10 rokov, keď sú dievčatá najnáchylnejšie. Druhé nebezpečné obdobie je päťdesiat rokov, ženy sú v období prechodu a mávajú problém, vyrovnať sa so zmenou svojho tela. Všeobecný opis tejto choroby je ako dlhodobé odmietanie príjmu potravy za účelom získania čo najmenšej telesnej váhy.

Optimálnu váhu si môžete vypočítať vďaka Body Mass Index (BMI), túto kalkulačku nájdete na mnohých webových stránkach voľne k dispozícii. Funguje to tak, že stačí, keď váhu (v kilogramoch) vydelíte výškou (v metroch) a umocníte dvoma. O mentálnej anorexii môžete začať uvažovať, až pokiaľ sa hodnota BMI dostane pod 17,5 a je toho docielené buď prehnaným cvičením, odmietaním potravy alebo užívaním preháňadiel. Ľudia, ktorí majú anorexiu, majú problém s vnímaním pravých proporcií svojho tela. Stále si pripadajú tuční a chcú schudnúť. Väčšinou sa vyhovárajú na problémové partie alebo majú mylnú predstavu, že keď začnú zase normálne jesť, tak priberú.

Príznaky a prejavy anorexie

Medzi prejavy a príznaky anorexie patrí extrémna strata hmotnosti vedúca až k vychudnutému vzhľadu. Samozrejmosťou sú poruchy spánku a chorí sú cez deň unavení, mávajú mdloby a závraty. U týchto ľudí dochádza k úbytku červených krviniek. Výnimkou nie sú ani zmeny v krvnom obraze. Chorí bývajú dehydrovaní. Väčšinou majú suchú a šupinatú kožu, ktorá má navyše žltkastý odtieň. Objavujú sa problémy s vlasmi, ktoré sú riedke a vypadávajú. Nechty sú krehké a lámavé. V tvárach, na chrbte, nohách a rukách sa môže objaviť jemné ochlpenie, ktoré vyzerá ako páperie. Chorí mávajú tiež problémy s nízkym tlakom, pomalou srdcovou frekvenciou a objavujú sa poruchy srdcového rytmu tzv. arytmia. Väčšinou je týmto chorým stále zima. U žien sa vyskytujú problémy s pravidelnosťou menštruácie, ktorá je buď úplne prítomná, alebo je nepravidelná. Problémy s tráviacim traktom sa prejavuje hlavne ako zápcha spojená s bolesťou brucha. Následkom toho nie sú len problémy s plodnosťou, ale znižuje sa aj hustota kostí a objavuje sa osteoporóza s vyššou náchylnosťou k zlomeninám. Následkom častého zvracania dochádza k poškodeniu skloviny zubov, čo môže viesť až k ich strate. Zmeny správania sa prejavujú častým odmietaním jedla a popieraním svojho hladu. Najčastejšou výhovorkou je: "ja som už jedol/jedla". Títo ľudia až prehnane často cvičia. Sú akoby bez záujmu a mávajú zlú náladu a veľmi často trpia depresiami. Cítia sa nesvoji a stránia sa komunikácii s druhými, ľahko ich všetko rozruší, majú poruchy koncentrácie a pozornosti. Títo ľudia sa veľmi často zaoberajú jedlom, ale zároveň bývajú výborní kuchári, ktorí veľa varia a nútia svojich známych jesť, sami ale svoje jedlo skrývajú, klamú. Extrémne prípady si dokonca obliekajú ťažšie oblečenie, keď idú na kontrolu váhy alebo si do vreciek pridávajú závažia. Zo všetkých jedál si vyberajú potraviny, ktoré sú nízkotučné a nízkokalorické. Jedlo si starostlivo pred konzumáciou vážia a krájajú na drobučké kúsky. Po prežutí ho niektorí pľujú, aby ho nemuseli prehĺtať, s obavou o ztloustnutí. Svoj pocit, že sú tuční, maskujú nosením voľnejšieho oblečenia.

Liečba anorexie

Liečba tejto závažnej choroby je zložitá vzhľadom na fázu, v ktorej sa choroba u pacienta nachádza. Môže sa liečiť ambulantne, ale u vážnejších prípadov je nutná už aj hospitalizácia, najmä ak sú ohrozené aj orgány. Úmrtnosť je celkom vysoká, podľa zdrojov na internete, dokonca až 5-15%. Pri hospitalizácii sa zabezpečuje konzumácia zvýšeného energetického príjmu v podobe intravenóznej potravy. Je potreba aj úprava psychického rozpoloženia. V ďalšej fáze je niekedy potrebná aj izolácia od rodiny, okolia a vypracovanie nového stravovacieho návyku, aby pacient začal priberať. Najlepšie výsledky majú v tomto smere najmä individuálne terapie. Ako prvé je vždy potrebné upraviť vzniknuté situácie v okolí a v najbližšej rodine pacienta. Pri liečbe sa objavujú väčšinou problémy na strane matiek. Mentálna anorexia je považovaná za chorobu celej rodiny. Bohužiaľ zatiaľ nie sú známe lieky, ktoré by boli špeciálne na liečbu tejto závažnej choroby. A tie ktoré sa využívajú, sú na liečbu depresií, straty záujmu, úzkosti. Nasadzujú sa predovšetkým antidepresíva a neuroleptiká. Stravu je potreba obohacovať aj o vitamíny a rôzne potravinové doplnky nielen za účelom vytvorenia opätovnej chuti do jedla.

Nepreháňajte to so zdravou výživou

Prehnané stráženie zdravej výživy môže viesť až k fóbii z jedla. Jedná sa o prehnané kontrolovanie zloženia jednotlivých potravín. Aj toto prehnané správanie má svoj názov, jedná sa o "ortorexii". Ortorexiu prvýkrát opísal v roku 1997 lekár Steven Bratman vo svojej knihe Healthfood Junkies (Fanatici zdravej výživy). Zároveň tento spisovateľ upozornil na to, že úzko súvisí práve so sociálnymi sieťami. Nájdete tu totiž veľa iných ľudí, ktorí sa spomínaným zložením potravín a výpočtom zaoberajú. Ľudia s touto poruchou majú tendenciu svoje problémy podceňovať, rovnako tak ako ľudia trpiaci anorexiou. Najrôznejšie médiá na vás neustále útočia s radami ako schudnúť, objavujú stále nové a nové diéty, ktoré vraj vždy zaručene fungujú. Ak dotyčný nad stravovaním stratí kontrolu, trpí výčitkami a depresiami. Ortorexia je rovnako nebezpečná ako mentálna anorexia alebo bulímia a je považovaná za istý druh stravovacieho terorizmu. Medzi hlavné zásady ortorexie patrí napríklad nepožívať alkohol, nepiť kávu s kofeínom, nejesť potraviny, ktoré obsahujú umelé prísady alebo prišli do styku s pesticídmi. Neskôr sa pridávajú ďalšie a ďalšie výnimky vo stravovaní podľa internetových rád - napríklad: nejesť výrobky z pšenice, obmedziť lepok, cukry, nepoužívať soľ, ktorá údajne zadržiava vodu, nepoužívať kvasnice, sóju, kukuricu, a dokonca aj mliečne výrobky, ktoré môžu v bruchu kvasiť. Týchto rád je všade veľa. Ortorexia často postihuje tých, ktorí trpia myšlienkou, že svoje zdravé stravovanie dotiahnu, ako iné veci, k úplnej dokonalosti.

Zdroj: http://zpravy.aktualne.cz/domaci/prehnany-duraz-na-zdravou-vyzivu-muze-vest-k-fobiim-z-jidla/r~dff7ac28d3c111e4a66e0025900fea04/

http://www.anorexia.cz/

[kač]

Zdieľajte tento článok na: