Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Ako ste na tom s čítaním kníh?

25.august 2016
Ako ste na tom s čítaním kníh?

Doba sa mení a čítanie kníh (a už vôbec v ich papierovej podobe) už nie je tak populárne ako kedysi. Prečo by sme mali čítať?

Každý má na čítanie kníh iný názor, niekto ich miluje, iného to nebaví a niektorí mladí ich dokonca odsudzujú a myslia si, že je to zastarané. Pozrieme sa na to, čo nám knihy môžu do života dať a či nám môžu aj niečo vziať...

Čo nám knihy prinášajú?

Je bezpochyby, že knihy nám prinášajú do života veľa vecí. Môžete sa z nich naučiť veľa informácií, a to aj veľmi nenásilnou formou príbehu. Dozviete sa niečo o histórii, či už o prvej alebo druhej svetovej vojne alebo napríklad o utláčaní černochov v Amerike, je ich veľa a aj mňa, ako zarytého odporcu historickej literatúry, občas tieto knihy dostali. Nielen poznatky o histórii môžeme čerpať z kníh. Existuje nepreberné množstvo rôznych žánrov, niektoré knihy s ľahko duchovným podtextom vám môžu poradiť, ako by ste vo svojom živote mali postupovať, akému správaniu sa vyhnúť a aké v sebe naopak prebúdzať. A tým teraz nemyslím knihy nejakého náboženstva. Z kníh sa dá aj dozvedieť, ako to chodí u rôznych národov po celom svete. Je naozaj z čoho vyberať a je škoda to nevyužiť...

Ďalej okrem poznatkov v rôznych oblastiach života nám knihy prinášajú jednu výbornú vlastnosť. Ľudia, ktorí čítajú, vedia lepšie komunikovať s ostatnými ľuďmi. Tento fakt je daný tým, že pri čítaní si človek do pamäti uchováva aj slová, ktoré bežne nepoužíva, takže sa jeho slovná zásoba zväčšuje a zväčšuje. Sčítaného človeka skrátka spoznáte. A ak nemáte partnera, tak vedzte, že toto vám môže veľmi pomôcť pri jeho hľadaní. Budete atraktívnejší pre inteligentnejších ľudí a naopak aj vy pri prvej komunikácii človeka lepšie odhadnete.

Rituál čítania

Sú dva druhy ľudí, ktorí čítajú. Jedni môžu čítať všade - v dopravných prostriedkoch, pri kriku ostatných detí pri prestávke v škole a ani zbíjačka, ktorou sa opravujú cesty u nich pod oknom, ich nedonúti knihu zavrieť. Kniha ich natoľko vtiahne do deja, že nepočujú nič a nikoho. Niektorí ľudia dokonca čítajú aj pri chôdzi (snáď nemusím zmieňovať, aké nebezpečné to je). Druhí naopak majú čítanie ako akúsi relaxáciu a vyhľadávajú čo najtichšie a najpohodovejšie miesta. Pre niekoho také miesto znamená knižnica, druhý sa cíti dobre ležiac s knihou uprostred parku, iný doma vo svojej posteli so zamknutými dverami. Pre takýchto ľudí je čítanie skôr rituálom a vytúženou relaxáciou, ktorú si doprajú po stresujúcom dni. Obe tieto skupiny ale majú jednu spoločnú vec - milujú čítanie.

Priatelia

Tak ako s každou aktivitou môžete pri čítaní nejakých priateľov získať, aj o nich môžete prísť. S tým prichádzaním o nich to nie je ale tak tragické. Len občas sa stretnete s ľuďmi, ktorí si myslia, že ľudia, ktorí čítajú (možno trochu viac) sú nejakí divní. Ale treba podotknúť, že to sa netýka priateľov, ale skôr známych alebo akýchsi kamarátov. Tí praví priatelia vás neopustia kvôli tomu, že si chcete popoludnie nechať pre seba a čítať si. V ideálnom prípade vezmú svoju knihu a pôjdu čítať tiež. Ani získať nových priateľov pri čítaní nie je nemožné. Obzvlášť keď len nesedíte s knihou doma, ale vyrazíte čítať niekam von, narazíte určite na ľudí (alebo sami nimi môžete byť), ktorí sa s vami začnú baviť znenazdajky len vďaka tomu, akú knihu čítate. Ďalších kamarátov s rovnakými záujmami môžete získať aj pomocou diskusných fór na internete. Aj keď sa trebárs nikdy neuvidíte "na živo" je pekné zdieľať svoje dojmy z knihy s niekým, koho naozaj zaujímajú.

knihy

Pozor na virtuálny svet

Občas sa stane, že sa človek na knihách stane závislý. Nie fyzicky, ale psychicky. Ide o človeka, ktorý veľmi neudržiava kontakt s ľuďmi a so svojím okolím, uzatvára sa do seba a do svojich kníh, občas si predstavuje, že je hlavný hrdina. Často potom tiež začne písať svoje príbehy, ktoré síce rozvíja jeho tvorivú osobnosť, ale dostáva sa tak do väčších ťažkostí. Títo ľudia by mali otvoriť oči, pozerať sa aj na krásy okolo seba a nie len si ich predstavovať pomocou kníh. Každý môžeme vyraziť do krásnej prírody, ktorá nás upokojí alebo na nejakú kultúrnu akciu.

Papier alebo displej?

Dostávame sa k problému dnešnej doby. Ľudia dnes pre svoju pohodlnosť (a niekedy tiež aby boli "cool") často volia druhú variantu. Podľa môjho názoru je využitie mobilu, tabletu alebo čítačky výborným pomocníkom tam, kde nechceme ťahať ťažké knihy alebo je celkovo nepraktické si brať knihy (cestovanie). Pokiaľ ale ležíte doma na gauči, príde mi klasická papierová kniha ako oveľa lepší variant. Knihy majú svoju špecifickú vôňu a pre niekoho tiež veľa znamená otáčať stránky alebo si ju vystaviť na poličke, keď ju dočíta. Na druhú stranu, stiahnuť si knihu do tabletu je určite ekologickejšie než robiť milióny výtlačkov, ktoré sa napríklad ani nepredajú a zaťažujú planétu.

Zhoršenie zraku

Zlé jazyky tvrdia, že čítať knihy poškodzuje zrak, a tak že vraj je snáď lepšie nečítať. Nie je to ale také jednoduché. Pri čítaní obmedzujeme prirodzený pohyb očí, a preto sa môže pri dlhodobom čítaní zrak zhoršovať. Je preto nutné dodržiavať zásady zdravého čítania: robiť si prestávky po 20 minútach, pozrieť sa do diaľky a do blízka, prežmútkať oči. Dôležité je tiež veľa piť a jesť zdravo (oči sú veľmi náročný orgán na živiny). Niekedy môžete počuť, že nie je dobré čítať knihy pri zlom svetle. Je pravda, že svetlo by malo byť dostatočné, pretože pri čítaní v šere môžu oči začať slziť a páliť a môže vás rozbolieť hlava, ale oči sa nekazia, resp. nevznikajú očné vady. Svetlo by ale nemalo byť ostré. O mnoho horšie vedci považujú biele svetlo vydávané z mobilov a tabletov, obzvlášť potom večer. Vďaka nemu trpí mnoho ľudí nespavosťou a poruchami spánku, hoci by ich ani nenapadlo za príčinu považovať mobilný telefón. Keď si budete teda chcieť čítať pred spánkom, rozsvieťte si dostačujúce svetlo a čítajte papierovú knihu.

Kniha alebo film?

Ľudia sa takto hádajú snáď už od prvého filmu, ktorý bol natočený podľa knihy. Niet sa čomu čudovať. Filmy väčšinou majú radšej ľudia s menšou predstavivosťou a tí, ktorí sú leniví na to, aby si knihu prečítali. Ale neplatí to tak vždy. Čitatelia potom zase filmy odsudzujú, pretože filmári buď nedali do filmu úplne všetko (čo ani z časového hľadiska nie je úplne možné) alebo dej úplne prekrútili. Točiť film podľa knižnej predlohy je skrátka nevďačná práca. Na druhej strane také filmy potom zarábajú mnohokrát viac, pretože každého zaujíma, ako ten úžasný príbeh knihy natočili...

Pamätajte, že čítanie dáva nášmu životu veľa a preto by ste ho nemali úplne zavrhovať. Oddýchnete si, pobavíte sa a ešte sa aj niečo naučiť.

[Lil]

Zdieľajte tento článok na: