Ako posilniť imunitu: podrobný návod - 1. diel
Idete z choroby do choroby? Zrejme máte oslabenú imunitu. Zisťovali sme, ako si s tým vie poradiť klasický doktor, psychosomatik, bylinkár, alebo žiak starých čínskych majstrov. Paradoxne pomôžu tie najlacnejšie a najjednoduchšie opatrenia.
Imunita čiže obranyschopnosť je umenie ľudského tela rozoznávať škodlivé látky, ktoré do neho prichádzajú ako z vonkajšieho, tak z vnútorného prostredia, a brániť sa im. Ak táto schopnosť zoslabne, sme náchylnejší k podľahnutiu kadejakej viróze, ochorenia dýchacích ciest a všelijakým zápalom. Ich opakovanie potom imunitu oslabuje ešte viac, zvlášť keď človek svoje neduhy prechádza.
Do lekárne, alebo k lekárovi?
Ak máte pocit, že s vašou imunitou nie je niečo v poriadku, môžete zamieriť do lekárne, kde nájdete prípravkov na posilnenie imunity nepreberné množstvo - vedľa rôznych vitamínov a multivitamínov to sú napríklad Echinacea čiže echinacea purpurová, lactobacily, rôzne enzýmy alebo glukány. Ak chcete mať istotu, ako na tom s imunitou naozaj ste, zájdite k svojmu lekárovi. Ten by vás mal poslať na imunológiu, kde odborníci laboratórne zistia, či vôbec a prípadne o ako vážnu poruchu ide.
Imunológia, veda, ktorá sa zaoberá imunitou a imunitným systémom, je pomerne mladá. Zmienky o nej sa objavujú až začiatkom 20. storočia. O obranyschopnosti ľudského organizmu ale mali svoju predstavu už starovekí učenci. Tak napríklad Aristoteles v jednom svojom pojednaní definuje zdravie človeka ako "schopnosť v ničom ľahko nepodliehať náhodným bolestiam" - práve táto schopnosť sa v súčasnej reči dá označiť ako imunita.
Opakom potom Aristotelovi bola "náchylnosť k chorobám", teda vlastne oslabená imunita. Ako je vidieť, naše problémy s opakovanými ochoreniami naozaj nie sú nič nové pod slnkom. Čo s nimi lekárska veda robí?
Do postele, do prírody, do fitka
Lekár môže zasiahnuť pomocou špeciálnych liekov alebo vakcín. Pripravte sa ale na to, že najskôr bude zisťovať, či príčinou oslabenia nie sú chyby vo vašom životnom štýle - vrátane práce, stravy, pohybu, bývania aj obliekania. Paradoxne najväčšie úspechy majú väčšinou tie najjednoduchšie a najlacnejšie opatrenia. Až na druhom mieste je liečba rôznymi preparátmi. Bohužiaľ väčšina ľudí si radšej vezme dvakrát denne multivitamín alebo od lekára žiada predpísať prášky, namiesto aby sa poriadne najedli, pravidelne športovali a dosýta sa vyspali. Ak práve k týmto ľuďom nechcete patriť, možno vám pomôžu nasledujúce tipy tých, čo skúšajú naše choré telá dať dohromady klasicky aj alternatívne.
Ayurvéda
Ide o päť tisíc rokov starú liečbu, ktorá je považovaná za základ východnej aj západnej medicíny. Ako oficiálnu terapiu ju uznáva aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Ťažkostiam s obranyschopnosťou predchádza vhodnou stravou, pohybom, spánkom, antistresovou meditáciou, masážami alebo bylinami.
Čo Ayurvéda odporúča jesť a čo nie
Čo posilňovaniu imunity neprospieva, sú podľa ayurvédy tzv. ťažké potraviny ako tvrdé a plesňové syry, tmavé mäso, jogurty, biela múka,... Odporúča sa naopak kvalitný cmar, ghí (prepustené maslo), olivový olej, sladkovodné ryby, mandle, dusený cesnak, cibuľa a zelenina, rakytník, šípky, menej sladké ovocie bohaté na vitamín C - napríklad čučoriedky, ríbezle, brusnice, jablká a grapefruity.
Ayurvédskej špeciality
V Ayurvede sa imunita posilňuje aj detoxikáciou tela v kombinácii s veľmi účinnými masážami - to by mal odborník individuálne odporučiť pacientovi až po celkovom vyšetrení. Za elixír zdravia, ktorý vyživuje a posilňuje organizmus, sú považované niektoré z čajov tulsi z bazalky svätej (Ocimum sanctum). Podobne pôsobí aj chebule srdcovitá (Tinospora cordifolia) alebo huby ako sú hliva ustricovitá a shiitake. Ayurvédske byliny, ktoré nie sú bežne k dostaniu, sa dajú zohnať predovšetkým v e-shopoch. Ale zase by vám ich mal odporučiť odborník a znalec ayurvédy.
Tradičná čínska medicína
Podľa starých Číňanov má na imunitné reakcie človeka veľký vplyv počasie a tiež okolité prostredie.
Obranná energia
V systéme čínskej medicíny môžeme pojem imunita zjednodušene pomenovať ako správne fungovanie obrannej energie (tzv. Wei čchi) nášho tela, a ak táto obrana nefunguje na sto percent, tak do organizmu môže vniknúť chlad, vietor, teplo, vlhko,... Je dôležité správne rozpoznať to, čo do tela vniklo a vyčíňa vo vnútri, ako na to reaguje imunitný systém, a potom presne zvoliť vhodný typ liečby napríklad použitím zahrievacích bylín. Telo je potrebné chrániť pred vonkajšími vplyvmi počasia a hlavne prudkými zmenami (tie vnáša do tela chlad a vietor). Preto nie je ideálne prudké striedanie teplôt (z prekúrenej miestnosti na mráz) a tiež dovolenka v trópoch uprostred januára.
Písanie denníka
Všímajte si reakcie svojho tela, pokojne si každý deň aj zapíšte, ako sa cítite a neuspokojte sa s tým, že vás napríklad praktický lekár vyhlási za zdravého, keď vy sami v pohode nie ste. V takejto situácii je neraz lepšie zájsť na liečbu a diagnostiku niekam, kde sa vám dostane alternatívnej terapie - trebárs na niektoré pracoviská čínskej medicíny. A tam, kde je to možné, voľte radšej prírodné prostriedky miesto chemických liekov. Napríklad pri znižovaní teploty alebo liečbe nádchy. Tiež si doprajte vyváženú a hlavne pravidelnú stravu - pravidelnosť jedla je veľmi dôležitá. Pokiaľ možno nejedzte priemyselne upravené potraviny (patria sem konzervy, údeniny, polotovary). Bez pohybu sa tiež neposilnite. Dostatočný pohyb na vzduchu je podstatný, stačí aj rýchla chôdza.
Čo (ne)jesť "po čínsky"
Na podporu imunity je vhodná kustovnica čínska (po čínsky gouqizi, japonsky goji), ktorá priaznivo ovplyvňuje činnosť pečene a obličiek, zlepšuje zrak a všeobecne tonizuje organizmus. Podľa moderných výskumov znižuje odvar z kustovnice tiež hladinu krvného cukru, priaznivo ovplyvňuje látkovú premenu cukrov a znižuje krvný tlak.
Výborné sú imunonutričné huby. Patrí medzi ne reishi (leskokôrka lesklá), cordyceps (húsenica čínska - tá prirodzene ohrieva organizmus a podporuje odolnosť voči poveternostným vplyvom) a shiitake (húževnatec jedlý). Tieto tri huby sú u nás na trhu k dostaniu aj v potravinových doplnkoch. Vždy je tiež dôležité určiť, aký ste konštitučný typ, ktorých je celkom päť. Napríklad studený typ človeka je tichý, pomalý, býva mu zima, je bledý, často ho niečo bolí. Ten by nemal jesť moc studené jedlá, tropické ovocie, kyslé mliečne výrobky, mrazené potraviny. A do písmena v tradičnej čínskej medicíne platí príslovie: "Raňajkuj sám, obeduj s priateľom a večeru daj nepriateľovi."
Domáce liečiteľstvo
Bylinky a ich účinky ľudia sledujú tisícročia a metódou "pokus omyl" si celé generácie zhromažďovali poznatky, čo platí na ktorú chorobu. Vrátane oslabenej imunity.
Echinacea čiže echinacea purpurová patrí medzi doslova špičkové posilňovače imunity. Využíva sa dokonca aj pri nádorových chorobách. Dá sa piť ako čaj, prehĺtať v kvapkách ako tinktúra, robí sa z nej sirup. Jej veľkou výhodou je lahodná chuť a tiež to, že nielenže obranyschopnosť priamo posilňuje, ale je aj výbornou prevenciou, aby sme sa v kondícii udržali. To sa teraz v čase rôznych vírusových epidémií hodí.
Cibuľa, cesnak, chren a kyslá kapusta
Nie je nič lepšie, keď na vás "niečo lezie", než si dať v čerstvej forme niektorú z týchto potravín Je v nich naozaj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny, pôsobí antibakteriálne, proti vírusom aj plesniam. Receptov sú keď nie stovky, tak desiatky určite. Len poznámka - chren je lepšie rozmiešať s nastrúhaným jablkom, aby ste zjemnili jeho chuť.
Imunitné bomby
Šípka je prastarý a všeobecne známy zdroj vitamínu C, ktorý je pre imunitu veľmi dôležitý. Je plná antioxidantov, ktoré okrem iného chránia bunky aj pred rakovinou a spomaľujú ich starnutie. V čase chrípok a prechladnutí by mal byť v akejkoľvek forme k dispozícii v každej domácnosti. Kapucínka obsahuje vitamíny a minerály a je aj prírodným antibiotikom. Varí sa z nej čaj, ale výborná je aj čerstvá alebo sušená, do šalátov alebo ňou môžete len tak posypať chleba s maslom alebo margarínom a zeleninou. Rakytník je priamo imunitná bomba. Pochádza zo Sibíri, ale dnes už si ho ľudia pestujú aj u nás na záhradkách a produkty z neho dostanete v lekárňach, biopredajniach, na internete,... Výborný je napríklad vo forme sirupu, presnejšie šťavy lisovanej za studena. Je skvelý aj na prevenciu po celú jeseň a zimu. Šalvia, tymián, mäta a medovka - všetko to sú bylinky, ktoré majú antibiotické účinky. Čaje z nich pomáhajú ako prevencia aj ako pomocník, ako sa čo najrýchlejšie dostať z choroby, ktorej sme sa nestihli vyhnúť.
A to určite nie je všetko! Nenechajte si ujsť ďalší diel článku, ktorý na našich stránkach zverejníme 18. novembra. V ňom sa dozviete o ďalších metódach, ako si zvýšiť svoju obranyschopnosť, ale aj vám traja odborníci prezradia, čím si imunitu najviac ničíme. Držte sa v tejto ťažkej dobe a urobte čo najviac pre svoje zdravie, aby bola čo najmenšia šanca, že chytíte nejaký ten koronavírus, akýkoľvek iný vírus či baktériu.
Keď teraz opäť nie je príležitosť stretnúť niekoho príjemného v bare alebo si zájsť na rande do reštaurácie, skúste si niekoho nájsť na našej online zoznamke. Na tej vám nehrozí, že sa niečím nakazíte a môžete byť s náprotivkom spojení od rána do večera. Aspoň online, keď už to nejde inak. Až sa dajú veci do poriadku, môžete vyraziť na rande, napríklad do nejakého pekného mesta v Slovenskej republike.
[Lil]