Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Ako najlepšie stráviť Vianoce?

23.december 2020
Ako najlepšie stráviť Vianoce?

Pre deväť domácností z desiatich je príprava Vianoc neúnosný stres. Skúste to tento rok z opačného konca. Namiesto plánovania a snívania o tom, že tento rok bude všetko perfektné, začnite myslieť realisticky. Len tak sa nemôže pokaziť vôbec nič a budete len príjemne prekvapení. Aj keď tohtoročné Vianoce budú trochu iné ako tie predchádzajúce...

V každej rodine je to trochu iné. Niekto si chytro pripraví rozvrh nákupov, rodine rozdelí úlohy a spíše si poctivo "cestovný poriadok" od zapálenia prvej adventnej sviečky po rozbalenie posledného darčeka. Spravidla ho však rozhodí každá minimálna odchýlka od jeho starostlivo zostaveného plánu. Potom sú aj takí, čo Vianoce pre istotu neriešia vôbec. Lenže na duši im potom býva všelijako. Ako z toho vykorčuľovať? Podľa psychológov by sme si mali na úplne prvé miesto svojho vianočného zoznamu všetci povinne napísať: "Budem stíhať len postihované, nebudem nikoho do ničoho nútiť, hádky nechám na inokedy."

Hádky na Vianoce

Tá posledná rada je asi najproblematickejšia: podľa štatistík sa na Vianoce poháda cez 95 percent rodín. Psychológovia sa zhodujú, že za to môžu stres, prepracovanosť a hlavne nereálne očakávania. Teda že jediný deň v roku budeme iní, než naozaj sme. Že tentoraz konečne nedáme najavo nevôľu, únavu a frustráciu z toho, že manžel chodí na Štedrý deň na štyri hodiny s kamarátmi do krčmy, že manželka v rovnakom čase začne drhnúť parkety alebo umývať okná... Ide to vôbec?

Je šanca, aby sme sa tento rok s rodinou nezhádali ako vždy? Odpoveď na túto otázku znie: Áno. Stačí sa držať pár jednoduchých a hlavne praxou overených pravidiel.

Nájdite kompromisy

Chcite vedieť, ako si kto tohtoročné Vianoce predstavuje. Sadnite si spolu celá rodina aj s deťmi a porozprávajte sa o tom. Pokúste sa nájsť kompromis prijateľný pre všetkých. Až do Štedrého dňa sa dohodnutých pravidiel držte. Keď sa každý názor líši, pokúste sa tiež nájsť kompromis. Napríklad tak, že sa budete riadiť podľa priania tých najmenších (pretože oni to majú najťažšie na pochopenie a na Vianoce sa tešia najviac).

Nenúťte dospelé deti zostať doma

Dohodnite sa dopredu na tom, či chcú napríklad staršie deti tráviť Štedrý večer skutočne doma a či by nechceli byť radšej u priateľa (priateľky). Ak budete počuť, že by chceli, nehádajte sa s nimi a rešpektujte ich. Zrejme už dospeli a majú odvahu žiť svoj život - pre vás najlepšia vizitka.

Dohodnite si jedálniček

Poraďte sa navzájom o sviatočnom menu (vrátane Štefana a Božieho hodu). Nenúťte nikomu kapriu alebo šošovicovú polievku, majonézu do šalátu,... naplánovaním jedla sa vyhnete nielen hádkam, ale aj nadbytočným nákupom a vyhadzovania peňazí. A keď chce niekto niečo extra, nech sa o to tiež postará.

Během Štědrého dne zabavte děti, aby nezlobily

Nezabudnite na odpočinok

Aj v práci alebo v škole máte pauzu na obed alebo na desiatu. To isté platí počas hektických vianočných príprav. Neplánujte len to, čo kto musí z rodiny urobiť, pozháňať, zariadiť, ale kedy budete odpočívať. K tomu patrí aj vzájomná dohoda všetkých členov rodiny, či budú mať chuť chodiť na návštevy po príbuzných, von na prechádzky alebo hromadne vyrazia na polnočnú omšu. Majte pritom na pamäti jedno: Keď budete kohokoľvek k čomukoľvek nútiť, bude otrávený, protivný a túto náladu prenesie aj na ostatných.

Pretvárka pomôže

Vianoce trvajú len chvíľu, opakujte si zakaždým, keď vo vás zabublá zlosť. Namiesto toho sa skúste usmiať. Pretvárka je drina, ale v rodine sa vypláca, pretože je známe, že úsmev je nákazlivý. A to platí celoročne.

Fakty o rodinnom vianočnom šťastí

  • Priemerná slovenská rodina sa poháda už v 10 hodín dopoludnia. Najčastejšie kvôli upratovaniu, príprave jedla a voľbe televízneho programu.
  • Krátko po 11. hodine dopoludnia rodičia prvýkrát zle okríknu rozdivočelé deti.
  • Po prvom pohári alkoholu siahnu dospelí o 11:45, aby "vydržali".
  • 20 percent párov si navzájom vyhráža rozvodom. V 45 percentách prípadov dôjde k hádke priamo pri štedrovečernom stole.

Návšteva príbuzných

Rodinní účastníci návštevných výjazdov sa spravidla dvakrát netešia. Nevídate sa spolu celý rok a zdvorilostný pobyt tak býva prinajmenšom stratou času. Zaplaťpánboh, je veľmi veľa rodín, ktoré sa na spoločne strávené vianočné sviatky tešia, je to pre nich radosť. Väčšinou ide o takých príbuzných, ktorí sa spolu stýkajú aj počas roka, majú spoločné záujmy a vidia sa radi.

Tento rok si naplánujte, kto za kým kedy pôjde. Dohodnite sa na tom čo najskôr, inak nastane zmätok a nervozita. Ak nebudú príbuzní s vašimi návrhmi súhlasiť, slušne im oznámte, že tento rok zostávate doma.

Ako to prežiť? Nehovorte, keď nemusíte

Ventil celoročnej nahromadenej frustrácie má poistku. Povolí sa aj pod banálnou zámienkou, že Jožko zase rozlial babinu limonádu na stôl. Vtedy sa párkrát zhlboka nadýchnite a vydýchnite. Hlavne však nehovorte. A keď, tak sa pýtajte. Otázky typu "Čo budúci rok plánujete?", "Ako sa má váš pes?", "Čo robia kamarátky?" sú bezpečné, odvedú pozornosť od vás k tým druhým. Navyše ich potešíte, pretože dáte najavo svoj záujem o ne.

I s tchyní nebo jinými příbuznými můžete Vánoce prožít v pohodě

Hľadajte spoločné témy

Keď sa radi rozprávate o koze a oni zase o voze, snažte sa hovoriť o kozom záprahu. Čo to znamená? Hovorte napríklad o peknom filme, ktorý ste videli, pochváľte švagra, že sa mu podarilo schudnúť, svokru za božské zákusky... Keď je najhoršie, radíme rozprávať sa o deťoch. Je to téma, ktorá neurazí a baví väčšinou celú rodinu.

Zahrajte sa

Môžete si vytvoriť taký vtipný rodinný rituál. Keď hustne vzduch, či už u štedrovečernej večere či na Štefana u príbuzných, vytiahnite hru na striebornú sekundu. Jedného stolovníka po druhom sa pýtajte na jeho najkrajšiu chvíľku v uplynulom roku. To všetkých zamestná a hlavne poteší. V duchu začnú loviť to pekné, čo prežili, a zabudnú riešiť veci nepekné a stresujúce. Aj tento ťažký rok 2020 určite priniesol pár svetlých chvíľok.

Pár tipov na darčeky pre svokru a svokra

Čo svokre nenosiť?

  • Oblečenie - Zrejme neodhadnete veľkosť a mohlo by byť rýchlo zle.
  • Darčekové balenia z lekárne - Hoci pôjde o výživový doplnok, môže sa uraziť, že ju považujete za chorú.
  • Nový telefón, tablet atď. - Nebude s tým možno vedieť zaobchádzať, bude sa kvôli tomu cítiť stará (alebo neschopná), nakoniec bude naštvaná, že ste ju to vôbec kúpili a pošle to v rodine niekomu ďalej a sama zostane bez darčeka.

Čo svokre priniesť?

  • Dobrú knihu - Skúste sa mrknúť, aké knihy boli tento rok najpredávanejšie.
  • Fotoalbum - Vyplňte ho snímkami vnúčat, vás a jej syna (dcéry) z dovolenky a výletov. To je vždy stávka na istotu.
  • Parfum - Zvoľte ho ale iba v prípade, že viete, aké vône má rada alebo poznáte konkrétny typ.

Čo svokrovi nenosiť?

  • Ponožky a papuče - Mäkké darčeky väčšinou nerobia radosť nikomu.
  • Knihy - Pokiaľ nejde o publikácie z odboru, ktorý ho výslovne zaujíma (napríklad poľovníctvo, astronómia a podobne), tak sa knihám radšej vyhnite.
  • Cigarety - Nepomáhajte mu rýchlejšie do hrobu.

Čo mu priniesť?

  • Fľaša kvalitného alkoholu - Poteší dobré víno a hlavne whiskey staršieho ročníka.
  • Stangl dobrej salámy alebo klobásky - Cez rok na to zvyčajne v regáloch len maškrtne hľadí.
  • Náradie - Alebo iné náčinie, ak viete, že je domáci kutil.

Bude-li vám koronavirus bránit, spojte se o Vánocích se svou rodinou alespoň online

Ako ešte môžete tráviť Vianoce?

S priateľmi

Tri jednoduché pravidlá, ktoré psychológovia odporúčajú "aplikovať" aj na tích najlepších kamarátov.

Na návšteve sa dohodnite vopred

Toto pravidlo je dôležité pri každej návšteve, vianočné sviatky u priateľov nevynímajúc. K tomu patrí dohoda o tom, či niečo priveziete, konkrétne potom, čo to bude (vrátane alkoholu).

Zaveďte výmenné pobyty

Najlepšie je sa v roliach hostiteľov a návštevníkov na Vianoce striedať. Alebo spoločne vychádzať na neutrálne územie - do hotela či na chate.

Včas sa zbaľte

Staré porekadlo múdro hovorí, že ryba a hosť smrdí tretí deň. Psychológovia radia pobyt skrátiť na deň a maximálne jednu noc, obzvlášť pri väčšom počte ľudí.

Na večierku

Vzhľadom na súčasnú situáciu moc firiem organizovať žiadne firemné vianočné večierky nebude. Niektoré firmy sa dohovorili na online akcii, pri ktorej si poprajú pekné sviatky, možno sa trochu porozprávajú a virtuálne si pripijete. Väčšina ľudí sa ale bude musieť uspokojiť len oslavami doma alebo u príbuzných. To ale neznamená, že by ste si budúci rok firemný večierok nemohli užiť. Čo by ste na ňom teda mali, alebo naopak nemali robiť?

Firemné večierky bývajú nebezpečné. Čo ľuďom poradiť? Striedmosť v správaní, obliekaní, pití aj rečnení. Tieto pravidlá vám v tom pomôžu:

Hluchí ku klebetám

S prvým pohárom začujete s najväčšou pravdepodobnosťou aj prvý drb. Radíme reagovať láskavo, ale nekompromisne. Trebárs vetou: "Pardon, ale o tom, kto tu nie je, sa nebavím."

Nesľubujte

Na vianočných párty firiem sa nesľubuje. Nič. Ani vyšší plat, ani večná lojalita, ani sympatie až do hrobu alebo práca za šesť ľudí. Sľuby nehovorte, ale ani ich z nikoho neťahajte. Rovnako sa nesplnia.

Kroťte chute

Nie je vhodné sa na podobných podujatiach prejedať, akoby ste nikdy nejedli a jesť už nemali. Divili by ste sa, koľko reči sa potom "po baráku" ponesie o tom, ako ste predbiehali u rautových stolov. O alkohole ani nehovoriac.

Áno, áno. Tento rok nebol práve jeden z tých najľahších. Takmer pre všetky znamenal nejaký stres, obavy, straty, či už ľudí, práce či peňazí. Skúste si ale tohtoročné Vianoce čo najviac užiť, majte dobrú náladu a buďte vďační za to, že môžete byť so svojimi príbuznými. Aj napriek Vianociam sa môžete zoznamovať na našej online zoznamke!

[Lil]

Zdieľajte tento článok na: