Ako komunikovať vo vzťahu?
Ak sa vám niečo nepáči, je potrebné to tomu druhému povedať. A povedať mu to za včas, než sa celá situácia len zhorší. Nikto nemá vzťah ako ružovú záhradu bez konfliktov a výmeny názorov. Ako ale správne komunikovať, ako oznámiť svoj vlastný názor a prijať názor tiež toho druhého? Občas je to veľmi ťažké, ale ak sa zameriate na pár maličkostí, môže vaša komunikácia aj prípadná výmena názorov prebiehať oveľa lepšie.
Nájdite si ten správny okamih
Ak je vo vašom vzťahu niečo, čo vás naozaj trápi a chcete sa o tom so svojím partnerom/partnerkou porozprávať, popremýšľajte o tom, kedy je ten najlepší čas na to, aby ste sa do takéhoto hovoru mohli pustiť. Nesnažte sa čokoľvek riešiť počas obľúbeného seriálu v televízii, počas športového prenosu, alebo ak je váš partner či partnerka už v strese z niečoho iného. Nezačínajte akékoľvek vážne rozhovory na verejných miestach, ani na iných nepatričných miestach. Na akékoľvek riešenie je potreba čas a vhodné miesto.
Hovorte medzi štyrmi očami
Vyhnite sa tomu, aby ste museli o vážnych veciach písať list, email alebo textovať SMSky. Akákoľvek zlá formulácia môže byť z druhej strany zle pochopená. Keď budete hovoriť osobne, predídete zbytočnému nedorozumeniu. Ak máte naozaj nutnosť písať, napíšte len to najnutnejšie s poznámkou, že ste si vedomí práve toho zlého pochopenia a že chcete všetko prebrať ústne, osobne a medzi štyrmi očami.
Neskáčte do reči a zbytočne nenapádajte
Aj keď to určite myslíte dobre, môžete naraziť. Niekedy jedno zlé slovo môže vyvolať veľký problém. Nechajte toho druhého dohovoriť, dajte mu priestor, aby vám oznámil všetko, čo sa mu honí hlavou a všetko čo má na srdci.
Buďte úprimní
A nielen k tomu druhému, ale sami k sebe, čo že to chcete vôbec vlastne povedať a oznámiť. Pravda väčšinou bolí a zle sa počúva, ale práve to je kľúč k zdravému vzťahu. To isté platí aj o ospravedlnení, nikto nie je perfektný, občas je potreba uznať včas chybu a prípadne sa aj ospravedlniť. Svoj vzťah tým len posilníte.
Skúste minimalizovať svoje emócie, keď hovoríte o dôležitých veciach
Ak sa váš rozhovor týka alebo bude týkať pre vás veľmi dôležitých rozhodnutí, pokúste sa svoje emócie držať na uzde. Skúste ich na chvíľu odložiť či zmierniť. Možno budete počuť či uvidíte aj to, čo si inak vôbec nepripúšťame.
Dajte si pozor na reč tela
Nezáleží len na tom, čo bude vyrieknuté medzi štyrmi očami, ale aj zlá reč tela vám môže uškodiť. Založené ruky môžu znamenať, že sa druhý človek cíti uzavretý alebo v obrane. Nedostatok kontaktu s očami zase môže znamenať, že nemá skutočný záujem o to, čo hovoríte, alebo sa hanbí za niečo. Môže to aj znamenať, že o danej veci len ťažko hovorí.
Dajte si načas
Ste nahnevaní na niečo, čo robí váš partner? Skúste pravidlo aspoň 24 hodín, ak sa vám to podarí, môžete použiť aj 48 hodín. Aj keď si chcete o niečom porozprávať hneď, nemusíte tak hneď urobiť. Ak ste naštvaní, budete skôr používať slová a slovné obraty, ktoré budú toho druhého ešte viac zraňovať. Premyslite si dopredu, o čom si chcete naozaj porozprávať a toho sa potom snažte držať.
Premýšľajte
Zamyslite sa nad vašimi pocitmi, prečo ste nahnevaní a ako svoje city a pocity čo najlepšie vyjadriť. Skúste si ešte raz zopakovať celú situáciu, ku ktorej došlo a ktorá sa vám nepáčila a prečo tomu naozaj bolo.
Zastavte sa
Ak ste naozaj veľmi nahnevaní, zastavte sa a dajte si čas na to, aby ste sa upokojili. Tým, že začnete hneď danú situáciu riešiť, celú debatu len zhoršíte.
Hovorte
Hovorte, až vtedy, keď si všetko poriadne premyslíte, rozmyslíte a budete vedieť čo chcete vyriešiť a čo chcete celým rozhovorom získať. Nemá zmysel, aby ste sa púšťali do hovorov a debát, ktoré sa nakoniec môžu otočiť proti vám alebo môžu vyústiť v niečo, čo si sami neželáte.
Počúvajte
Potom, čo zo seba všetko dostanete, nechajte hovoriť aj druhú stranu. Obidvaja si zaslúžite počuť názor toho druhého.
Berte v úvahu aj argumenty
Nezačínajte debatu len za tým účelom, aby "vy" ste mali pravdu. Nechcite ju za každú cenu vyhrať. Každý má právo na svoj názor a druhá strana musí občas podstúpiť aj pripomienky a názory toho druhého. Vedľa komunikácie sú totiž dosť podstatnou súčasťou zdravého vzťahu aj kompromisy.
Buďte otvorení a úprimní
Byť otvorení znamená hovoriť o všetkom, byť zraniteľní a nebáť sa aj prípadného sklamania. Predstierať, že je všetko v poriadku nie je v poriadku. Mlčanie neznamená vždy len súhlas.
V každom vzťahu sa občas niekto hnevá. A je to v úplnom poriadku, nič nikdy nevydrží zahalené do ružového oparu naveky. Najdôležitejšie je riešenie takého zlostenia sa aj keby malo dôjsť k menšej hádke. Zvládnutie hádky a zloby je veľmi zložité. Komunikácia nie je vždy jednoduchá, ale pomôže vám na vybudovanie zdravého vzťahu. Humor zvyčajne tiež pomáha. Trocha humoru vám pomôže odľahčiť každodenné starosti. Dokáže vám veľa vecí riešiť šetrnejšie. Aby bolo možné komunikovať lepšie a efektívnejšie vo vašom vzťahu, nemusíte ale len hovoriť. Môžete komunikovať aj inými spôsobmi - napríklad prostredníctvom svojich činov. A niekedy je oveľa lepšie danú vec uskutočniť, než o nej len hovoriť a sľubovať hory, doly, čierny les.
[kač]