Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Aké zdravotné problémy vás môžu postihnúť na vianočné sviatky?

19.december 2019
Aké zdravotné problémy vás môžu postihnúť na vianočné sviatky?

Náladu nám na sviatky môže pokaziť v podstate čokoľvek, najhoršie ale je, keď nás zradí naše vlastné telo. Kvôli čomu odchádzajú záchranári v Slovenskej republike najčastejšie? Odpoveďou sú žlčníkové záchvaty, koliky alebo bolesti obličiek. Až sa vydáte nakupovať darčeky, zastavte sa pri tom v lekárni. Veľa z toho totiž môžete zvládnuť sami a bez doktora, rozhodne svoj zdravotný stav ale nepodceňujte.

Vianoce sú skúškou pre žlčník

Príliš tučné jedlá, naviac ešte plieskanie piate cez deviate sú spoľahlivým spúšťačom pre žlčníkové záchvaty, typickú vianočnú diagnózu. Nie je výnimkou, že niektorí labužníci odchádzajú do nemocnice priamo od vianočného stola. A často ide o pacientov, ktorí sa už so žlčníkom liečia. Lekári z pohotovostí sa zhodujú na tom, že "žlčníkári" sú z chronicky chorých najmenej disciplinovaní. "Aspoň na Vianoce som si chcel trochu dopriať," býva ich ospravedlnenie, keď prichádzajú s akútnou žlčníkovou kolikou. Nutné dodať, že väčšinou to veľmi ľutujú.

Ani diabetikov ale nenechajú v pokoji

Chronicky chorým, ktorých stav sa o Vianociach tiež zhorší, patria aj diabetici, hlavne tí s cukrovkou druhého typu (teda väčšina). Samotný jej výskyt aj priebeh úzko súvisí s nezdravým životným štýlom a Vianoce patria k obdobiu, ktoré k porušeniu diétnych odporúčaní priamo nabáda. "Zo skúsenosti však vieme, že pacienti, ktorí diétu držia dlhodobo, už väčšinou nepodľahnú. Horšie sú na tom tí, ktorí sú na diabetickej diéte ešte len niekoľko mesiacov. Pre nich sú Vianoce zaťažkávacou skúškou," upresňuje dietológ Jan Brož.

Riziko infarktu je veľké

"Najpočetnejšou skupinou pacientov, ktorí volajú na linku 155, sú okrem diabetikov a epileptikov kardiaci," konštatuje Jiřina Ernestová. Výnimkou podľa nej nie sú ani cievné mozgové príhody alebo infarkt, na ktorý si pacienti "zarobia" vianočným zhonom, nervozitou a hektickou snahou prichystať čo najštedrejšiu večeru. Pokúste sa si užiť Vianoce bez zhonu a v pohode.

Obličky z Vianoc nadšené nie sú

Každoročne pribúda pacientov so zápalovým ochorením obličiek a močových ciest. Môže za to často prechladnutie spojené s nadmernou konzumáciou vianočného alkoholu. "Ľudia podcenia počasie a vyrazia na vianočné trhy. Tam vypijú niekoľko alkoholu a prestanú vnímať pocit chladu," vysvetľuje urológ Stanislav Surel. Teplé oblečenie ale často podcenia aj tí, čo sa na Štedrý deň vypravujú na polnočnú omšu. A najmä tí, ktorí inak do kostola celý rok nezavítajú. Je totiž veľmi pravdepodobné, že už zabudli že väčšina kostolných priestorov nie je vykurovaných. Tí sa potom snažia svojmu telu zabezpečiť aspoň trochu tepla inak.

Užijte si Vánoce bez zdravotních problémů

Najčastejšie zdravotné problémy vo vianočnom čase a tipy, ako s nimi zatočiť

Pálenie záhy

Na Vianoce sa to stáva často. Hlavne keď kombinujete sladké so slaným, jete veľa tučného a zapíjate to nadmierou alkoholu. Ľudia to prirovnávajú k naozajstnému páleniu v krku. Jedlo a žalúdočné šťavy sa pri grganí (to je pri pálení záhy časté) vraciajú skoro až do úst, to je tá najhoršia chvíľka, pretože tráviace šťavy sú niekedy tak ostré, že má človek pocit bolesti nielen v krku, ale aj na hrudi (je to tým, ako postupujú zo žalúdka cez pažerák hore). Niekedy to pripomína bolesť pri infarkte, takže vyplašní maródi prídu na pohotovosť s dramatickou obavou.

Čo s tým?

Na trhu je veľa liekov, ktorým sa hovorí antacidá - ich cieľom je zriediť žalúdočné šťavy a zabrániť tak páleniu v krku. Predávajú sa aj voľne. Keď ťažkosti neustúpia, k lekárovi najneskôr do mesiaca radšej zájdite. Zrejme vám vykoná takzvanú gastroskopiu, kedy vám pomocou optického vlákna napojeného na kameru prehliadne útroby vrátane žalúdka a stanoví liečbu.

Žlčníkový záchvat

Podráždený žlčník sa najčastejšie prejaví večer, presnejšie v noci, medzi jednou a treťou hodinou. Bolesť pod pravým rebrom prichádza náhle a je veľmi silná. "Sprevádzať ju môže zvracanie, grganie, plynatosť, zvýšená teplota... Brucho je napuchnuté, tvrdé na dotyk. Keď si chceme overiť, či nejde skôr o problémy so žalúdkom (majú podobné príznaky), stačí jednoduchý test: pri hlbokom nádychu sa bolesť výrazne zhorší pod rebrami," radí gastroenterológ, primár Ladislav Svoboda z klinického centra ISCAR.

Čo s tým?

Lieky, ktoré občas zaberajú pri bolestiach žalúdka (Cholagol, Isochol) nepomáhajú. Na chvíľu môže uľaviť ľadový obklad, ale nie je to riešenie. Takže zostáva cesta do nemocnice. Tam sa pacientovi odoberá krv, robia sa aj ďalšie vyšetrenia, prípadne aj počítačová tomografia. Maród musí ležať v pokoji na lôžku, do žily dostáva infúzie (výživu), pretože musí držať buď úplnú hladovku alebo mať veľmi prísnu diétu. V infúziách sú aj lieky proti bolesti. Keď nepomôže nič z toho, musí sa operovať. Operácia sa robí laparoskopicky a po dni v nemocnici môže ísť pacient domov.

Nesnažte se všechno stihnout a užívejte si pohodové Vánoce

Kosť v hrdle

Určite ju nenechávajte v krku do druhého dňa a nemyslite si, že to nejako vydržíte! V mieste zapichnutia môže vzniknúť zápal, kosť sa zaborí hlbšie a u doktora budete viac trpieť. Kosť v hrdle sa na rozdiel od vžitej predstavy neprejavuje silným kašľaním alebo dusením, ale skôr ostrým bodaním pri prehĺtaní, ktoré neprestáva. Neskúšajte to zajesť chlebom, kosť môžete ešte viac zatlačiť do tkaniva.

Kosti trápia hlavne seniorov

Nehôd z rybou kosťou zapichnutú v krku, podľa zdravotníkov v posledných rokoch ubúda. Najskôr preto, že ubúda aj milovníkov kapra. To však neznamená, že by k takýmto nehodám nedochádzalo. Záchranári museli napríklad v roku 2013 ošetriť hneď 4 pacientov, ktorým zaskočila v hrdle rybia kosť, medzi nimi dokonca dvoch ani nie dvojročných chlapčekov. Podľa Romana Svitáka, lekára ORL, ale rybie kosti najčastejšie ohrozujú starších ľudí s totálnymi zubnými náhradami. Majú totiž v ústach zníženú citlivosť, ľahko sa potom môže stať, že začnú prehĺtať sústo, v ktorom je malá kosť. Tá sa potom môže zapichnúť do mandlí, alebo dokonca až do pažeráka.

Čo s tým?

Keď sa kosť uchytí vysoko a je vidieť, môžete postihnutému pomôcť sami. Vezmite si na to vyčistenú pinzetu a opatrne kosť vytiahnite. Potom nech to váš pacient zapije tvrdým alkoholom (vydezinfikuje postihnuté miesto). Horšia situácia nastáva, keď je kosť hlboko. V takom prípade je potrebné ísť na pohotovosť (ORL). "Lekári majú dosť dlhé nástroje a optiku na to, aby si s takýmto problémom poradili," hovorí praktický lekár Štěpán Mach.

Hlava ako črep

Nervozita, náhlenie, stres, nestíhame jedno cez druhé. Bolesť hlavy, veľmi často aj migréna sú už potom len logickým dôsledkom a volaním tela o pomoc. Bolesť hlavy, nieto migrénu nepraje o Vianociach nikto nikomu. A príznaky? Asi mnoho z nás pozná: tupé, ale intenzívne bolesti, ku ktorým sa často pridáva zvracanie, závrate, svetloplachosť atď.

Čo s tým?

Niekedy sa stačí vyhnúť spúšťačom migrény - nebrať na seba toho toľko, pokúsiť sa ctiť Vianoce kvôli ich duchovnému rozmeru (aj keď nie ste veriaci). Skrátka sa toľko nevyčerpávate. "V ťažších prípadoch, keď nestačí len odpočinok alebo bežné lieky dostupné aj bez lekárskeho predpisu, podávame takzvané triptány," vysvetľuje neurologička Markéta Grünermelová. Alternatívna medicína odporúča predovšetkým pokoj, pohodu, dostatok spánku, zdravé jedlo a cvičenie (napríklad jogu).

Nenechte se o Vánocích pohltit depresí, i když jste bez partnera

Ako to majú na Vianoce alergici? Ohrozujú ich stromček, purpura aj jedlá

Tiež alergologom pribúda na Vianoce práca. Podľa posledných prieskumov zažívajú tri zo štyroch dospelých medzi Štedrým dňom a Novým rokom viac alergických príhod ako obvykle. Za ich spustenie môže pleseň, ktorá na stromčeku prirodzene rastie. Tá vám môže vyrásť aj na stromčeku umelom, ak ho budete skladovať po celý rok vo vlhkej a zatuchnutej pivnici. Ďalším spúšťačom alergickej reakcie môžu byť purpury, vonné tyčinky alebo iné umelé vône, napríklad tie, ktoré sa zo spreja striekajú na umelé stromčeky. A neškodné nemusia byť ani vianočné jedlá, vrátane pečiva - veľmi silným alergénom sú napríklad orechy, ako sme spomínali už v článku Vlašské orechy: Prineste si zdravie v predvianočnom čase. Myslite teda na seba aj na svojich blízkych.

Vianoce a depresie

Nohy na stôl si o vianočných sviatkoch nemôžu dať okrem lekárov a záchranárov ani zamestnanci psychologických krízových centier a liniek dôvery. Vianočné sviatky totiž pôsobia pre ľudí ťažko prekonateľné depresie. "Zvlášť ohrozenou skupinou sú ľudia, ktorí trávia sviatky sami, nezamestnaní alebo tí, ktorých nezamestnanosť ohrozuje, ľudia trpiaci partnerskou krízou alebo starí a vážne chorí ľudia," hovorí doktor Marián Olejník. Koniec roka býva navyše spojený s určitým bilancovaním, a keď jeho výsledok nie je práve priaznivý, môže viesť bohužiaľ až k samovražde.

Odborníci preto stavy vianočných depresií a smútku nepodceňujú, aj keď podľa štatistík je práve v decembri samovrážd za celý rok najmenej a vo sviatočných dňoch ide dokonca len o tretinu celoročného počtu. "Samovražda býva vyvrcholením určitého procesu. Depresia teda môže začať pred Vianocami a pokus o samovraždu príde trebárs o niekoľko mesiacov neskôr," upozorňuje psychiater Ivan David. Nielen na Vianoce by ste si mali nájsť čas obvolať všetkých, na ktorých vám záleží a na ktorých nebol od leta kvôli zhonu čas. Skontrolujte, či sú v poriadku, a to aj po psychickej stránke.

Bolestivé vianočné kuriozity

  • Priškrtenia očného viečka do zipsu darovaného oblečenia.
  • Zapichnutie ihličiek stromčeka alebo trblietok z ozdôb do očí.
  • Otrava bobuľami z imela.
  • Popálenie vianočným Františkom.
  • Zásah elektrickým prúdom pri zapájaní vianočných svetielok.
  • Poranenie oka štupľom od sektu.
  • Porezanie nožom pri rozbaľovaní vianočného darčeka.

Urobte všetko preto, aby tohtoročné Vianoce boli bez zdravotných problémov. Veľmi sa nestresujte, jedzte i pite striedmo, dajte pozor na svoje alergie aj na rybie kosti. Ak ste sami, skúste si ešte nájsť druhú polovičku, ktorá s vami bude prežívať krásy Vianoc a vianočných sviatkov.

[Lil]

Zdieľajte tento článok na: