Aj na vzťahy so starými rodičmi budete spomínať
Vzťah medzi vnúčatami a starými rodičmi býva väčšinou nielen láskavý, ale starí rodičia majú z princípu na deti menšie požiadavky, nemajú voči ním také výchovné povinnosti, vzťah je viac uvoľnený, aj preto sa babička s dedom často tešia u detí veľkej obľube. Majú navyše tendenciu (a sväté právo) ich rozmaznávať. Cez to všetko by si mali vedieť nastaviť vo vzťahoch určité hranice a pravidlá. Dôležitá je dôslednosť. Keď treba poviete, že sa nebude jesť pizza z krabice pri televízii alebo piť cola, tak by ste to mali dodržať, aj keď ste napríklad unavení, chcete si chvíľku v kľude sadnúť a nechce sa vám niečo po stý raz opakovať.
Niečo iné je, keď pravidlá porušíte naozaj výnimočne. Trebárs keď sa vnučke či vnukovi podarilo niečo mimoriadne a vy ich chcete odmeniť. Akonáhle totiž detičky zistia, že si s vami môžu robiť, čo chcú, rozhodne to využijú.
Generačný rozdiel
Práve vďaka vekovému rozdielu a nadväzovaniu generácií môžu vnúčatá spolu s prarodičmi objavovať krásu, ktorú prinášajú staré fotoalbumy, oživené spomienky a rodinné príbehy. Možno vyrastá generácia, ktorá "nepíše ceruzkou", ale stále ešte ide o deti, ktoré si radi vypočujú príbeh o tom, ako bol otec malý a aké trapasy robil (a v ich tieni sa akosi lepšie rozplynú) . Je fajn, že má deťom kto rozprávať príbehy z minulosti rodiny, preberať, ako to vtedy bolo a ako ste žili bez počítačov a mobilov.
Posilňujete tak identitu rodiny, aj keď sa vám možno zdá, že to deti nebaví, nezúfajte, ony si raz radi spomenú na to, čo im vtedy rozprával dedko o študentských časoch. Nech ide o akokoľvek "moderné" generáciu, aj oni milujú príbehy, minulosť, stotožnenie sa. A akonáhle prejaví záujem o rodinné historky a históriu, rozhodne ich neodbýjajte.
Neradiť
Máte síce veľa životných skúseností a viete, ako na deti, ale aby ste mali s rodičmi svojich vnúčat dobré vzťahy, je potrebné dodržiavať zásadu číslo jedna. A to nezasahovať do situácií a vzťahov, a neradiť, ak nie ste o radu požiadaní, hoci máte odpoveď naporúdzi a riešenie situácie je vám jasné. Niekedy je skrátka lepšie počkať, až sa búrka alebo čokoľvek, čo si hovorí o váš spravodlivý zásah, preženie, a nechať rodičov, nech si podľa svojich schopností a možností poradia sami.
Keď už zasahovať, tak v prípade, keď už je situácia tak vyhrotená, že to vyzerá, že by ju rodičia nezvládli. A keď už je rada vyslovená, nemali by ste sa hnevať, ak si mladí nenechajú poradiť. Každopádne platí zlaté pravidlo, že by výchova mala byť jednotná, čo znamená, že by ste si problémy mali najprv prebrať medzi sebou.
Ak ste ako prarodičia zúčastnení výchovy detí (chodíte pre nich do školy, vodíte je na krúžky, učíte sa s nimi ...), máte právo svoj názor ventilovať, pretože do výchovy, tým že s deťmi trávite čas, rovnako zasahujete.
Nepreháňajte nároky
Všeobecne sa dá povedať, že nároky na deti majú skôr rodičia - teda nároky v zmysle "urob si úlohy, cvič na piáno, uprac si ten bodrel". Nemusí ísť o nejako prehnané, ale oprávnené nároky v rámci výchovy a nekonečného drilu, kedy sa úbohí rodičia snažia, aby z neho / nej niečo bolo. Nestáva sa to často, ale môže dôjsť k situácii, kedy aj prarodičia majú na dieťa premrštené nároky. Trebárs keď dajme tomu babička nemala taký úspech ako amatérska herečka, ale vnučka evidentne sklony ku hranie má, je šikovná, a babička ju kvôli svojmu nevyužitému talentu začne do hrania a angažmán na doskách, ktoré znamenajú svet, tlačiť.
Možno sa jej nepodarilo preniesť svoj sen na vlastné deti, tak to - opäť možno aj nevedome - skúsi cez vnučku. Je to pochopiteľné. Ale dievčatko chce byť možno veterinárkou a liečiť škrečky. Rozumní prarodičia včas "zabrzdia" a nebudú dieťa proti jeho vôli vláčiť po kastingoch a dúfať, že sa ich túžba naplní.
Tolerancia
Trávenie času vnúčat so starými rodičmi by malo byť obojstranne plodné: deti s radosťou objavia aj iné spôsoby myslenia a životný štýl, než aký je zabehaný u rodičov a ľudí, ktorí ich obklopujú. Keď vnúčik alebo vnučka porozpráva babičke a dedovi o úžasnom svete internetu a predvedie im, ako ľahko sa dá myšou preklikať do nevídaných výšin (alebo naopak), môžu mu prarodičia naopak poskytnúť potrebné vychádzky v prírode, objavovanie rastlín alebo zvierat, čarovný svet kuchyne.
Keď je niečo podľa názoru babičky a deda vo výchove treba napraviť, je lepšie to radšej prezentovať pozitívnymi návrhmi pokiaľ možno medzi štyrmi (šiestimi, ôsmimi ...) očami, než len poukazovať na to, čo nejde alebo čo je podľa ich názoru zle. A objektívne optikou: ani múdri a skúsení prarodičia nemusia mať vždy pravdu.
Prečo je dôležité, aby si deti vytvárali vzťahy so starými rodičmi
- Starí rodičia môžu deťom vštepovať úctu k starobe, chápanie skúseností a zážitkov naprieč generáciám.
- Hoci rodičia nesú za výchovu detí kľúčovú zodpovednosť, prarodičia môžu zafungovať ako pilier, ktorý ich výchovu podporí.
- Starí rodičia majú väčšinou viac času k načúvaniu detí a hranie sa s nimi.
- Starí rodičia môžu pôsobiť ako útočisko počas búrlivých rokov dospievania.
- Vďaka dobrým vzťahom môžu byť deti nápomocné, keď prídu ťažké chvíle.
Berte ich na výlety, hrajte sa s nimi
Urobte si čas a pripravte vnúčatám aspoň raz týždenne spoločný program. Choďte do zoo, kiná, zoberte ich na výstavu alebo sa len hrajte.
Naplánujte výlet
Ideálne je naplánovať spoločný výlet aspoň dva týždne dopredu: vnúčatá sa budú tešiť na dlhší čas strávený s babičkou a dedom. Výber destinácie samozrejme konzultujte s rodičmi aj deťmi, doprajte im pocit, že si môžu aj ony vyberať a rozhodovať. Záujmy sa v závislosti od veku líšia, ale stále existujú nesmrteľné hity naprieč generáciám, ako je návšteva zoo, kúpalisko alebo prechádzka prírodou s náučnou knižkou o rastlinách a zvieratách.
Počúvajte
Starí rodičia sú bezpochyby od toho, aby vnúčatá rozmaznávali. Pre deti sú tými, ku ktorým by sa mali mať možnosť uchýliť, keď im svet - aspoň v ich očiach - krivdí: mať sa komu zveriť, vyrozprávať sa z trápenia alebo z toho, čo im práve vadí. Skúste im pomôcť, načúvajte im a neprerušujte ich. Keď vám budú rozprávať niečo, čo zažili, a budete im skákať do reči, mať námietky, prípadne sa budete stavať kriticky, nebudú sa už nabudúce možno chcieť zveriť. Snažte sa byť na ich strane a budovať taký vzťah, aby sa na vás s dôverou kedykoľvek obrátili.
Prekvapujte
Deti milujú prekvapenia a darčeky a radosť je u nich úprimná. Prineste im čas od času nejakú maličkosť, nemusí ísť vôbec o cenu alebo veľkosť darčeka. Čo napríklad skúsiť album fotiek, keď boli otec a mama malí, obľúbenú čokoládu, peknú knižku alebo koláč, prípadne jeho spoločné upečenie. Dáte im tak najavo, že ich máte radi, mysleli ste na ne a puto medzi vami sa posilní, deti sa budú na vašu návštevu tešiť.
Iná doba
Možno si svoj vzťah s prarodičmi pamätáte celkom inak: mali ste pred nimi obrovský rešpekt, správali ste sa slušne a o nejakom odvrávaní alebo kamarádíčkování nemohlo byť reči. Lenže časy sa menia, a to rýchlo. Vnúčatá s vami možno často hovoria skôr ako s kamarátmi a seberovnými. Oba prístupy môžu byť prínosné, ak majú riadenie a hranice, každopádne im bez rozčuľovania a hnevu môžete pokojne vysvetliť, že hranice slušného správania a rešpektu už boli prekročené, a celkom obyčajne povedať: "Takto sa s babičkou / dedom nehovorí!"
Vitajte emócie
Ako dospelí už sme mali veľa času a možností preskúmavať svoje emócie, reakcie a naučili sme sa ich zvládať alebo s nimi aspoň pracovať, vnúčatá toľko času ešte nemali. Deti sú úprimné bytosti, ktoré sa moc pretvarovať a ovládať nedokážu, smútok, radosť alebo sklamanie na nich spoznáte hneď. Nesnažte sa ich emócie potlačiť, ani smútok, ani slzy nie sú nebezpečné, potrebujú len čas a priestor, nemusíte ich hneď chlácholiť.
Nechajte ich sa hrať
Hranie je dôležité, rôznymi úlohami a hrami si trénujú pamäť, zvyšujú kreativitu, zisťujú, kde sú ich hranice a kým vlastne sú - čo ich baví, v čom sa im darí, alebo naopak. A pochopiteľne ťažko nesú, keď sa z ničoho nič donútite s hrou prestať a chcete po nich, aby si upratovali, alebo s niečím pomohli. V ideálnom prípade by ste ich mali nechať dokončiť, čo začali, čo je však často veľmi ťažké - každopádne sa snažte byť zhovievaví a zároveň aj dodržiavať pravidlá.
Ale aj pomoc na záhrade alebo v kuchyni môže byť zábavná a prínosná, záleží len na tom, ako to nastavíte.
Buďte toleratní
Skúste prižmúriť sem tam očko a vyhnite sa zbytočným konfliktom a hádkam.
Nemáte deti? S tým vám nepomôžeme, ale s tým, aby ste našli partnera a budúceho otca alebo matku svojich detí, môžeme. Zoznámte sa pomocou vedeckého zoznamovacieho dotazníku alebo partnerské zhody podľa znamení zverokruhu.
[ivi]