Adventný veniec a jeho význam
Hlavným znakom a symbolom adventu je adventný veniec, ktorý slúži práve k odpočítavaniu štyroch adventných týždňov. Pôvodne boli tieto vence zavesované bez sviečok na dvere. Pre Kresťanov je advent začiatkom cirkevného roka, keď je očakávané oslávenie narodenia Ježiša Krista a jeho povstanie z mŕtvych, ktoré sa slávi na Veľkú noc. Tento adventný sviatok sa traduje už od 6. storočia. Advent, z latinského slova adventus, začína prvú nedeľu po 26. novembri. Celkom sú tieto nedele v adventu štyri a každá má špeciálne meno. Prvá je železná, druhá bronzová, tretia strieborná a posledná, pred Štedrým dňom, zlatá. Adventný veniec predstavuje symboliku a má presné pravidlá, ako by mal vyzerať. Správny adventný veniec by mal byť vyrobený z vetvičiek ihličnatých stromov alebo cezmíny, to preto, že predstavujú život. Ak je veniec zo slamy či prútia, mal by odháňať zlých duchov a domu dopriať požehnanie. Postupné zapaľovanie sviečok o adventných nedieľ má tradíciu až od druhej polovice 20. storočia a pochádza z Nemecka. Sviečky sa zapaľujú zásadne po smere hodinových ručičiek. Veľmi dôležitú úlohu hrajú farby. Hlavnou farbou adventu je a má byť fialová. Táto farba je symbolom pokory a dôstojnosti. Všetky stuhy a sviečky, s výnimkou jednej, by mali byť fialové. Tá jedna by mala byť ružová, ktorá symbolizuje priateľstvo.
Symbolika sviečok na venci
- 1. sviečka sa zapaľuje prvú adventnú, tzv. železnú nedeľu. Sviečka je pomenovaná ako nádej.
- 2. sviečka pripadá na druhú adventnú, tzv. bronzovú nedeľu a sviečka má symbolizovať mier.
- 3. sviečka, sa zapaľuje tretiu adventnú, tzv. striebornú nedeľu a symbolizuje priateľstvo.
- 4. sviečka sa zapaľuje ako poslednú v štvrtú adventnú nedeľu, táto sviečka je pomenovaná láska.
A vedeli ste, že časté sú aj vence s piatou, bielou sviečkou, ktorá je v strede? Tá sa má zapaľovať na Štedrý deň a má symbolizovať samotného Krista.
Farby adventu
Tradičnou farbou adventu je fialová. V Amerike túto farbu nahradili Luteránskov modrou farbou. V Európe sa postupne začali užívať aj vence s bielymi sviečkami, pretože biela farba je tradične chápaná ako slávnostná. U protestantských cirkví sa používajú aj štyri červené sviece. Táto farebná kombinácia sa rozšírila aj k nám a veniec s červenými sviečkami je veľmi obvyklý, poslednou dobou možno najčastejší.
Adventné sviatky spojené so sviatkami významných svätcov
4. 12. - sviatok sv. Barbory
Traduje sa príbeh, kde Barboru sťal kvôli viere v Boha jej vlastný otec. V Čechách je tento deň spájaný s trhaním čerešňovej vetvičky. Vraj sa tomu, komu vykvitne na Štedrý deň, ďalší rok splnia všetky jeho tajné i netajné priania. Pôvodne to robili prevažne nevydaté dievčatá, ktoré chceli vedieť, či sa konečne dočkajú svojej svadby.
5. 12. - sviatok sv. Mikuláša
Tento deň je dodnes spojený s dávaním nádielky a drobných darčekov prevažne deťom. Domácnosti obchádzal a na niektorých mestách či dedinách ešte stále obchádzajú dohodnuté párty Mikulášov, čertov a anjelov, ktoré deti za básničku či nejakú riekanku obdarúvajú.
13.12. - sviatok sv. Lucie
Dievča Lucia, ktorá údajne žila v 4. storočí, mala rozdať svoj majetok a rozhodla sa oddať kresťanskej viere. Údajne si kvôli svojmu pohanskému nápadníkovi vydlúbla oči a poslala mu ich. Zomrieť mala smrťou mučeníkov.
Rekordný veniec
Údaje z knihy rekordov, na Znojemsku v obci Miroslav pri adventnej a vianočnej slávnosti od roku 1999 už desaťkrát za sebou ozdobili adventný veniec s priemerom sedem metrov, ktorý sa práve do tejto knihy rekordov zapísal. Z venca sa údajne za posledných desať rokov stala jedna z atrakcií mesta, na ktorú sa jazdia pozerať turisti z širokého okolia i Rakúska.
Výroba adventného venca
A ak si chcete svoj veniec ešte dodatočne dorobiť, môžete. Je to predsa jednoduché, prípadne je možné zakúpiť už zelený korpus s vetvičkami a dozdobiť si ho. Na to vám bude stačiť iba tavná pištoľ a ozdôbky. Pokiaľ sa rozhodnete predsa len vyrábať, tak nastrihajte čačinu, aby vetvičky mali zhruba medzi desiatimi a pätnástimi centimetrami. Vetvičky prikladajte na korpus a spodnú časť vetvičiek spoločne s korpusom obmotávame viazacím drôtom, prikladajte ďalšie vetvičky, aby sa navzájom prekrývali. Do hotového korpusu následne zapichnite kovové držiaky na sviečky alebo sviečky pripevnite na bodec s podložkou alebo klinec. Ozdôbky a dekorácie, ako už bolo napísané, sú úplne na vás a na vašej fantázii. Na internete je veľa farebných inšpirácií, ktoré vám môžu pomôcť pri dokončení toho vášho a najkrajšieho, vlastnoručne robeného adventného venca. Hitom týchto Vianoc je tzv. vypichovanie. Potrebovať budete polystyrénový korpus, do ktorého budete zapichovať pomocou špendlíkov nastrihané štvorčeky látky, vo veľkosti cca 7cmx7cm. Pekne vyzerá aj za použitia obyčajných vatových odličovacích tampónov.
Bezpečnostné riziká
U adventného venca je potrebné dbať na bezpečnosť, predsa len sa jedná o veniec z vetvičiek, ktoré postupne vysychajú a je prizdobený rôznymi horľavými, plastovými dekoráciami. Možno použiť mašličky, sušené ovocie, vetvičky, anjelské vlasy, stromčekový reťaz a všetko, čo sa vám hodí k ostatnej výzdobe a čo vám pripomína Vianoce. Pripevniť to môžete povrázkom, drôtom alebo lepidlom. Jedná sa v každom prípade o otvorený oheň, kde je potreba dodržiavať pravidlá. Veniec by mal mať podložku alebo nejaký tanier, nemal by ležať priamo na stole na obruse. Mohlo by sa stať, že sa sviečka uvoľní, či nejako posunie a katastrofa bude na svete. Nesmie v žiadnom prípade horieť bez dozoru. Sviečky je potreba starostlivo uhasiť, pretože požiar môže vzniknúť aj od zle uhasenej sviečky. Veniec nenechávajte v prievane, ani v blízkosti záclon, nemuselo by sa vám to vyplatiť.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Adventn%C3%AD_v%C4%9Bnec
[kač]