Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

9 tipov "dobitia" bateriek, poznáte ich?

28.jún 2021
9 tipov "dobitia" bateriek, poznáte ich?

Kto z nás by nepotreboval viac energie? Do elektrickej zásuvky sa nezapojíme, ale aj napriek tomu môžeme energiu čerpať. Nové sily poskytujú rôzne prírodné terapie.

Helioterapia

Sotva na jar preblesknú prvé jarné slnečné lúče, nastavte sa vždy na príjem životodarnej energie ako solárny panel. Helioterapiu alebo kombináciu liečivých účinkov slnka, vzduchu a svetla vám podstatne zlepšia náladu aj zdravotný stav. Najviac liečebné účinky má ranné slnko. Kedykoľvek je to možné, napríklad keď idete pešo do práce, vystavte sa rannému svetlu. Keď sa nedostanete von alebo ak idete do zamestnania hromadnou dopravou alebo autom, pracujte aspoň v blízkosti okna.

Cez víkend sa potom ráno vydajte na polhodinovú prechádzku a nechajte sa nabiť energiou z hviezdy starej viac ako štyri a pol miliardy rokov, a to nielen na jar, ale v priebehu celého roka.

Moc z hlbín zeme

Drahé kamene či polodrahokamy disponujú unikátnou vnútornou štruktúrou rezonujúcou na určitej frekvencii. Tento účinok pomáha obnoviť stabilitu a rovnováhu energetického systému vášho organizmu. Po tisícročia patrí ku kameňom s najväčšími terapeutickými efektmi horský krištáľ. Chladivými nugetmi môžete robiť nabíjajúce masáže krku, tváre i hlavy (pomáhajú pri bolestiach hlavy). Alebo ho pri meditáciách ľahu prikladajte na "tretie oko" (miesto medzi obočím nad koreňom nosa) alebo na iné miesto, ktoré bolí a je choré.

Po každej aplikácii urobte dôkladnú očistu kameňa cez noc v miske s vodou alebo ho niekoľko minút umývajte pod tečúcou vodou. Potom ho položte na priame slnko (na nehorľavú podložku), aby kremeň znovu získal mocnú silu.

Blaho aromaterapie

Z ríše vôní prichádzajú tonizujúce éterické oleje, ktoré komunikujú s mozgom a dokážu rozmnožiť vaše energetické zásoby. Môžete ich kvapkať do aromalámp a difuzérov, buď doma alebo na pracovisku, ale aj v aute (tu na aromakameň alebo vatový tampón, ktorý položíte do otvorenej priehradky). Používajte ich ale len do sedemnástej hodiny, lebo potom by vás vzďaľovali od osviežujúceho spánku. Pri psychickom vyčerpaní a únave vám pôjde pod nos hlavne rozmarín (ale pozor - s mätou nie je vhodný pre osoby s vysokým krvným tlakom, epileptikov, tehotné a dojčiace ženy).

Svieža, ľahká aróma citrónu rozjasní chmúrnu myseľ a mäta pieporná prebudí šedú kôru mozgovú zo zimného spánku.

Včelia sila

Apiterapia - prírodnú liečebnú metódu využívajúcu včelie produkty, mali v obľube už starí Egypťania. Na posilnenie tela holdovali medu a materskej kašičke.

Včely sú všetkým prospešné

Žltobiela hmota s krémovou konzistenciou patrí medzi neobyčajne cenné koncentráty. Jej výživné zložky - vitamíny (B3, B5, B8, B9, A, C, D, E), minerálne látky (železo, fosfor, meď), bielkoviny, tuky a cukry z nej robia výnimočný produkt na povzbudenie organizmu. Chráni pred únavou, vyčerpaním a stresom, a to predovšetkým v prechodných ročných obdobiach, kedy je telo vystavené väčšou záťažou a zmenám metabolizmu. Sekrét vylučovaný žľazami včiel robotníc konzumujte ráno nalačno (pol hodiny až hodinu pred jedlom), pol gramu až gram denne, po dobu štyroch až šiestich týždňov.

Pokiaľ ste ale alergický na včelie produkty, radšej si túto kúru odpustite. Rovnako obozretní by mali byť aj astmatici s jedincami s atopickým ekzémom.

"Silné" rastliny

Pomocnú ruku vám pri oslabení podajú aj rastlinné adaptogény. Tieto špecifické byliny (prispejú k prekonaniu únavy a k posilneniu psychiky. Počas dňa ich ale užívajte len do 16. hodiny (neskoršie dávky by mohli vyvolať nespavosť) a maximálne po dobu jedného mesiaca. Ak rastlinné adaptogény disponujú veľmi silnými účinkami, mali by sa ich vyvarovať tehotné a dojčiace ženy, deti do dvanásť rokov a onkologickí pacienti práve prechádzajúci chemoterapiou alebo rádioterapiou. Seniori čerpajú špecifické dávky, ktoré im podľa zdravotného stavu a predpísaných liekov stanovuje fyzioterapeut.

Z plných pľúc

Kvalitu našej životnej energie (v čínskej medicíne zvanej chi, v joge prána) ovplyvňujeme dych, prípadne pľúca, ktoré distribuujú chi do celého organizmu a do všetkých vnútorných orgánov. Dýchame prakticky od narodenia, celkom automaticky, a tak si asi väčšina ľudí ani nepripúšťa, že dýcha zle. Správny dych sa totiž robí len nosom, ústa slúžia len ako rezerva (napríklad pri upchatých horných cestách dýchacích). Dôležité je tiež aktivovať bránicu. Pri zapojení najdôležitejšieho dýchacieho svalu (na dýchanie prispieva až z dvoch tretín) masírujete vnútorné orgány a podporujete trávenie.

Stimulujete aj samoliečebné sily vlastného tela a uvoľňujete psychické napätie. Navyše, 70% odpadových látok odchádza z tela dychom, teda kvalitnou respiráciou tiež detoxikujete svoj organizmus. Preto by ste mali každý deň kontrolovať svoj postoj. To znamená držať rovný chrbát, otvárať ramená a patentný hrudník dopredu, pretože čím ste nahrbenejší, tým horšie sa vám dýcha. Čo sa pri sedení za počítačom deje prakticky neustále.

Dýchajte správne!

Až budete v zeleni

Vybehnite do prírody (ideálne do lesa), rozkročte sa (kolená nechajte zľahka pokrčené), zdvihnite paže nad hlavu do "véčka" s dlaňami, zameranými dopredu. Vytiahnite chrbát od kostrče za temenom hore a predstavte si, že na hlave nesiete zlatú korunu. Zatvorte oči, dýchajte len nosom a vnímajte každý nádych a výdych v nosných dierkach. Potom v duchu počítajte - "nádych, dva tri, výdych dva tri" a zostaňte v tomto plynulom rytme dychu. Po piatich minútach otvorte oči, uvoľnite sa a vnímajte okysličenie všetkých buniek v tele.

Lesy, aleje, parky a sady majú obrovský liečivý potenciál. Už len fakt, že trávite čas v spoločnosti stromov opriete sa o kmeň či "len" sedíte pod košatými korunami na lavičke, prispieva k "nabitiu bateriek". Dendroterapia - liečebnú terapiu založenú na blahodárnych účinkoch stromov na ľudský organizmus - môžete využiť kdekoľvek v priebehu roka. Najväčšie množstvo liečivej sily vám ale stromy poskytnú počas jari, leta a jesene. Preto choďte čo najčastejšie do parkov, záhrad, aleji a robte dlhé prechádzky v lese.

Osoľte si život

Ako potvrdili vedecké výskumy, morská voda sa svojím zložením veľmi podobá štruktúre plazmy (zložka ľudskej krvi). Ak sa ponoríte do slanej kvapaliny s teplotou 37 stupňov Celzia (stačí nasypať päť hrstí morskej soli do vane), minerály, vitamíny a stopové prvky prejdú kožnými pórmi dovnútra tela. Tam aktivujú dva "hormóny šťastia" - serotonín a melatonín, ktoré vás budú zásobovať dobrou náladou a psychickou silou. Pre dobitie energie z mora sa do kúpeľa ponorte aspoň raz za týždeň.

Vyvierajúce zdravie

Ak patríte k šťastlivcom, ktorí majú vo svojom meste alebo obci liečivé pramene, pravidelne využívajte ich moc. Väčšina z nich je pokladnicou železa, ktoré stimuluje zrod nových červených krviniek. Krvné bunky potom prenesú viac kyslíka do organizmu a obnovia vašu vitalitu.

Zažívate v práci veľký stres? Urobte s tým niečo ...

Ako odbúrať stres v práci

Pre pokojné telo aj myseľ a dobitie bateriek potrebujete pozitívnu energiu. Prichádzate o ňu v zamestnaní? Urobte s tým niečo. Ako odbúrať stres v práci? To skoro nie je možné. Stále len pracujeme a najhoršie na tom všetkom je, že nevidíme žiadne svetlo na konci tunela. Jednoducho, práca len pribúda a my máme pocit, že sa pod ťarchou nových povinností zosype.

Nie je stres ako stres

Stres nie je vždy zlý. Ten, ktorý vás dokáže vytiahnuť z komfortnej zóny a sem-tam vás vybičovať k výkonom alebo pomáha k udržaniu pozornosti pri prezentácii alebo meetingu, taký stres je "dobrý". Problém ale nastáva vtedy, keď sa stres kumuluje z dôvodu množstva práce. Čerešničkou na torte sú uzávierky, nadčasy a rastúce nároky. Pri tomto strese je dôležité byť maximálne dôsledným a plánovať si pracovné aktivity v dostatočnom predstihu. Ak by ste sa dostali do situácie, kedy je z vašej strany všetko naplánované a vy aj napriek tomu nedokážete stihnúť požadovanú prácu, oznámte to nadriadenému. Je dôležité, aby bol informovaný o tom, že hranica, kedy sa dajú veci zvládnuť, bola prekročená.

Upozornenie vášho tela

Ak ráno vstanete, ste unavení, bez nálady a v miernej depresii. Máte problémy s koncentráciou. Spíte prerušovane. Nechutí vám. Chudnete. Bolesti hlavy a napätia sú každodenným spoločníkom. Sex vás vôbec nezaujíma. Používate alkohol ako únik pred realitou. Váš vzťah upadá a na deti nemáte žiadny čas.

Začnite pohybom

Či už sa cítite akokoľvek, vždy je potrebné začať pohybom. Zvoľte si šport, ktorý vás baví. Je jedno, či pôjde o rýchlu chôdzu, jógu alebo bedminton. Dôležité je prekrviť telo a priviesť myseľ na iné myšlienky. Porozprávajte sa o svojom probléme s vašimi priateľmi. Priatelia vás vždy vybudia k pozitívnemu riešeniu. A ten je dôležitým momentom pri prekonávaní stresových situácií. Plánujte aktivity v dostatočnom predstihu. Veľa vecí dokážete vyriešiť len s dostatočným množstvom času. Ak je niečo živnou pôdou pre stres, tak je to nedostatok času.

Stanovte si svoje hranice

Ak ste vyskúšali všetky rady a aj napriek tomu stresu neubúda, ba naopak, máte pocit, že ho nezvládnete, kontaktujte odborníka. S ním, ako s nestranným pozorovateľom a radcom dospejete k úspešnému koncu. A je jedno, či to bude odbúranie stresu pomocou ďalších techník a pravidiel, alebo nastavením si vašich hraníc a rozhovorom so svojím nadriadeným alebo o tom, že práca, ktorú vykonávate, je pre jednu osobu nezvládnuteľná, aby ste prišli o svoje zdravie.

Nemáte žiadneho partnera, s ktorým by ste mohli zdieľať svoje radosti a strasti? Zaregistrujte sa na našej zoznamke a s niekým sa zoznámte.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: