7 tradičných ajurvédskych praktík na zimu
"Ayurveda" sa skladá z dvoch sanskrtských slov: Ayuh, čo znamená "život" a Veda, čo znamená "múdrosť", "znalosti" alebo "veda". Ayurveda teda znamená "veda o živote". Ayurveda je prastarý spôsob života ľudí z Indie od nepamäti.
Ajurvédske postupy môžu byť užitočné
Objavujú sa u vás tieto príznaky?
- suché alebo plné dutiny
- nespavosť
- bolesť kĺbov a svalov
- zápcha
- suchá koža, vlasy, uši, pery a kĺby
- nadúvanie, plynatosť, zápcha
- dehydratácia a dokonca aj strata hmotnosti
- pocit nepokoja, závratov alebo točenia hlavy
- horší obeh
- extrémne studené ruky, prsty, nos alebo uši
- problémy s dýchaním
Ako s týmito príznakmi bojovať
Použite nádobu Neti na odvodnenie dutín
Zahrejte trochu vody, pridajte 1/8 čajovej lyžičky morskej soli a dve kvapky sezamového oleja. Olej pomôže udržať vaše nosné priechody vlhké. Voda nesmie byť horúca ani studená. Horúca voda vás oparí a studená spôsobuje vnútorné krvácanie. Ideálna je teda vlažná voda. Skontrolujte teplotu vody priložením ľubovoľného prsta a ponorením kĺbu do soľného roztoku. Nakloňte hlavu nad umývadlo a umiestnite hubicu kanvičky Neti do hornej nosovej dierky. Dýchajte otvorenými ústami. Jemne nalejte roztok slanej vody do hornej nosovej dierky. Slaná voda vám vytečie z dolnej nosovej dierky.
Po vyprázdnení kanvičky Neti cez nosné dutiny sa úplne vysmrkajte. Opakujte na druhú stranu.
Doprajte si olejovú masáž metódou abhyanga
Existuje mnoho masážnych olejov, ale tie pre typy tela Vata možno ľahko nájsť v obchodoch so zdravou výživou a online, ako je sezamový olej a horčičný olej. Abhyanga používa dlhé ťahy medzi kĺbmi zhora nadol, zvnútra von. Pri masáži brucha používajte krúživé ťahy v smere hodinových ručičiek. Masírujte si tvár odspodu nahor, s výnimkou očí. Pomocou prstenníka masírujte nad lícnymi kosťami z vonkajšej strany oka smerom k nosu. To vám pomôže vyčistiť hlien nahromadený v spodných viečkach.
Potom, čo si premasírujete celé telo, odpočívajte hodinu, kým si dáte teplú sprchu.
Urobte si rutinu pred spaním
Keď si dáte čas pripraviť sa na spánok, oddýchnete si oveľa lepšie. Keď si dobre oddýchnete, prebudíte sa svieži. A keď sa prebudíte svieži, máte lepší deň. Veľa neduhov pramení z nedostatku odpočinku a kvalitného spánku. Rovnako ako vám trvá hodinu po tom, čo sa prebudíte, aby ste sa pripravili a boli počas dňa produktívni, dajte si hodinu na to, aby ste sa upokojili a išli spať.
Hodinu pred spaním si dajte šálku teplého mlieka s medom a kurkumou. Môžete si tiež vziať tradičnú bylinu ashwagandha, ktorá môže byť vo forme kapsúl, tabliet, čaju alebo prášku rozpusteného v teplom nápoji. Umyte sa od kolien k chodidlám, úplne osušte, dobre masírujte teplým olejom alebo mahanarayanovým masážnym olejom, ktorý môžete získať v obchode so zdravou výživou alebo online. Meditujte aspoň jednu minútu pred spaním. Dlho, pomaly a zhlboka sa nadýchnite, zadržte nádych a potom vydýchnite ústami. Opakujte štyrikrát.
Teraz dýchajte normálne a počítajte od jednej do piatich. Pri každom počítaní zamerajte svoju pozornosť na jednu časť svojho tela:
- hrudník a hornú časť chrbta
- brucho, stredná a spodná časť chrbta
- boky, stehná, predkolenia a chodidlá
- krk, hrdlo, paže a ruky
- tvár a hlava
Teraz si všimnite svoj dych, keď si položíte hlavu na vankúš a vnímajte svoj dych, kým nezaspíte.
Vymyslite si pohodlnú polohu na spanie
Spánok na chrbte vám umožní dýchať bez námahy. V ľahu na ľavom boku sa vám lepšie dýcha a pomáha pri trávení. Spánok na pravom boku poškodzuje trávenie. Spánok na hrudi a na bruchu je podľa ajurvédy nezdravá prax, pretože obmedzuje dýchanie a trávenie. Spánok na bruchu tiež bolí pečeň, obličky a žlčník, pretože sa samy napravujú a filtrujú odpad z tela. Keď spíte na boku, podložte si pravú ruku a pravé koleno telovým vankúšom. Vďaka tomu budú vaše ramená a boky vyrovnané po celú dobu spánku.
Venujte sa jóge
Existuje mnoho jogových pozícií, ktoré počas zimy pomáhajú vyrovnať živne vo vás. Jóga na lačný žalúdok, keď nemáte hlad, je ideálny pre vašu myseľ aj telo. Nezabúdajte sa usmievať - pomáha vám to, aby vaša jóga pracovala tvrdšie a cvičenie bolo efektívnejšie.
Palm-tree Pose (uzemňovacie cvičenia)
Postavte sa chrbtom niekoľko centimetrov od steny. Nájdite miesto v miestnosti a dýchajte, pričom sa na miesto sústreďte. Udržujte chodidlá vo vzdialenosti od bokov, prsty smerujú dopredu. Vdychujte dlhé, pomalé, hlboké nádychy. Pri výdychu si predstavte, ako váš dych opúšťa chodidlá jeho štyrmi rohmi. Pomaly krčte prsty na nohách hore a všimnite si, ako silno sa cítite vo svojom tele, stojí to vysoko ako palma.
Pozícia stromu (vyvažovacie cvičenia)
Po pozícii palmy, kedy sa cítite ako zakorenení v zemi, zdvihnite pravú nohu a položte jej chodidlo na vnútornú stranu ľavého stehna. Váš pohľad by mal byť aj naďalej zameraný na rovnaké miesto ako v predchádzajúcej pozícii. Spojte ruky v pozícii Namaste pred stredom hrudníka. Dýchať! Úsmev! Predstavte si korene z ľavej nohy, ako rastú do zeme. Ste silní ako strom. Pomaly spustite pravú nohu dole a vráťte sa do pozície palmy. Dajte ruky dole do strán. Opakujte s pravou nohou na podlahe a ľavou na vnútornej strane pravého stehna.
Široký predklon (uvoľňuje stagnujúcu energiu z bedrových kĺbov)
Z palmovej pozície s uvoľnenými kolenami ich jemne pokrčte, ale len minimálne. Dlane oprite o stehná. Vdychujte dlhé, pomalé, hlboké nádychy. S výdychom skĺznite dlaňami dole po stehnách, kolenách, holeniach a pokiaľ možno až k prednej časti prstov na nohách. Možno sa môžete dotknúť prstov na nohách alebo podlahy pred nimi. Flexibilita prichádza s praxou. Toto je jemné držanie tela. Nezabudnite normálne dýchať. V tomto predklone vydržte dva až tri nádychy a výdychy.
Nadýchnite sa a dajte ruky na stehná a s výdychom zdvihnite hrudník tak, aby bol rovnobežne s podlahou. Nadýchnite sa, dajte ruky do spodnej časti bokov, s výdychom zdvihnite hrudník, narovnajte krk a pozrite sa dopredu.
Drep (posilňuje spodnú časť tela)
Z pozície palmy s mierne rozkročenými chodidlami pokrčte kolená do drepu. Pokiaľ je to prvýkrát, dajte si pred seba stoličku a držte sa jej, aby ste si precvičili nohy, aby sa dostali do pozície. Vaše chodidlá môžu byť od seba vzdialené od bokov alebo o niečo širšie, pokiaľ potrebujete, aby to bolo vo vašom drepe pohodlné. Umiestnite zloženú deku pod päty podľa potreby pre rovnováhu. Pokiaľ máte problémy s kolenami, položte za každé koleno zrolovanú žinku. Spojte ruky v pozícii Namaste pred hrudníkom.
Dobre uzemnite štyri rohy chodidiel a všimnite si, že sa panvové dno pri nádychu rozširuje a s výdychom sa jemne zužuje. Zostaňte v pozícii jednu minútu. Nezabudnite sa usmievať - uľahčuje to držanie pozície. Jemne zdvihnite svoje telo vzpriamene v pozícii palmy.
Pozícia v sede (posilňuje vašu chrbticu)
Sadnite si na zloženú deku alebo dve na podlahe s nohami priamo pred sebou. V prípade potreby si pod kolená položte zrolovaný uterák. Použite svoje ruky na vnútornú rotáciu horného pravého stehna, potom horného ľavého stehna a všimnite si, ako vám to pomáha pri uzemnení v pozícii.
Vykonajte minitovú meditáciu
Z polohy poležiačky dajte ľavú ruku do stredu hrudníka (vaše energetické srdcové centrum). Položte si pravú ruku na brucho. Všimnite si, ako sa vaše telo pri dýchaní rozširuje a sťahuje, stúpa a klesá. Tieto pohyby sú fyzické aj jemné. Pomaly sa pretočte na ľavú stranu. Vezmite pravú ruku a položte ju na podlahu mierne pred ľavým lakťom smerom od tela. Zatlačte na podlahu ľavou rukou a ľavým lakťom a zdvihnite telo z podlahy. Posaďte sa na zrolovanú deku alebo vankúš v polohe so skríženými nohami. Vykonajte minútovú meditáciu.
S každým nádychom a výdychom doprajte svojmu telu relaxáciu. Poďakujte sami sebe, že ste si dali čas na zladenie mysle s telom a cvičenia jógy.
Doprajte si zdravú a vyváženú stravu
Jedzte výživnú stravu zahŕňajúcu nasledujúce potraviny:
- teplé jedlo, varené na zdravých olejoch
- sladké, slané a kyslé jedlá
- celozrnná pšenica, ryža, ovsa, krupica, quinoa, kuskus, bulgur
- žlté a zelené fazuôe moong a šošovka
- zelenina ako špargľa, artičok, fenikel, cuketa, uhorka
- mlieko, smotana a kyslá smotana
- čerstvý syr (mozzarella a smotanový syr) a jogurtové nápoje, ale iba počas dňa
- ghí, olivový olej, sezamový olej, slnečnicový olej a horčičný olej
- orechy a semená (pražené alebo namočené)
- korenie ako koriander, rasca, zázvor, kurkuma, šafran, fenikel, škorica
- sladké, zrelé a šťavnaté ovocie, ako namočené hrozienka, hrozno, papája, mango, kivi, melóny, datle atď.
- ryby a hydina - ale iba cez deň
Začnite v malom
Dokonca aj pridanie jednej ajurvédskej praxe vám tento rok v zime pomôže. Niektoré pojmy ajurvédy vám môžu byť známe a niektoré môžu byť úplne nové. S cvičením sa netreba ponáhľať. Stačí si vybrať jednu vec a robiť to niekoľko dní, než pridáte ďalšiu položku zo zoznamu.
Ak vás táto technika zaujala, môžete ju na vlastnej koži vyskúšať u skúsených praktikov v Bratislave, ale aj v Nitre.
[ivi]